stat

500 zł to za mało, aby odejść z pracy

Wbrew obawom większość pracowników korzystających z programu 500+ nie planuje rzucić pracy.
Wbrew obawom większość pracowników korzystających z programu 500+ nie planuje rzucić pracy. fot. Mateusz Ochocki/KFP

Tylko 1,5 proc. pracowników zadeklarowało, że rozważa rezygnację z pracy ze względu na otrzymywanie świadczenia z programu 500+ - wynika z badania zrealizowanego przez Millward Brown na zlecenie Work Service. Oznacza to, że odejście z pracy dopuszcza ok. 240 tys. osób. Pracodawcy mają większe obawy. Niemal jedna trzecia uważa, że program 500+ będzie miał negatywny wpływ na dostępność pracowników.


Program 500+ to:

świetny pomysł na pomoc rodzinom z dziećmi

30%

pomysł na wsparcie może i dobry, ale czy nas na to stać?

22%

to tylko populizm i zabieganie o wyborców

48%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 1381

Od momentu wprowadzenia rządowego programu 500+ w przestrzeni publicznej pojawiło się wiele komentarzy, dotyczących jego wpływu na rynek pracy. Jednak do tej pory nikt nie przeprowadził wiążących analiz w tej kwestii.

- Jako największa firm HR w Polsce, postanowiliśmy to zjawisko zbadać. I jak się okazuje jedynie 1,5 proc. pracowników rozważa rezygnację z pracy w związku z otrzymywaniem 500+. Na poziomie procentowym jest to bardzo niskie wskazanie, ale w przeliczeniu na liczbę pracowników daje ponad 240 tys. osób, co może być odczuwalne w poszczególnych regionach kraju - komentuje Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service. - Nie można jednak całkowicie pomijać nastrojów pracodawców. 32,8 proc. obawia się negatywnego wpływu świadczenia na dostępność pracowników. To natomiast może oznaczać, że część osób po prostu nie przyznała się w badaniu, że dodatkowe pieniądze są impulsem do rezygnacji z pracy. Natomiast pracodawcy, którzy są najbliżej pracowników, dostrzegają inną skalę zjawiska.
Jedynie 1,5 proc. pracowników rozważa rezygnację z pracy w związku z otrzymywaniem 500+.
Jedynie 1,5 proc. pracowników rozważa rezygnację z pracy w związku z otrzymywaniem 500+. źródło: Work Service

Wśród beneficjentów programu 500+ aż trzech na czterech twierdzi, że w ogóle nie zastanawiało się nad rezygnacją z pracy w związku z otrzymywaniem świadczenia, natomiast co piąty deklaruje, że to zbyt mała kwota, by zachęcała do porzucania pracodawcy. Wśród rozważających odejście z pracy dominują młodzi pracownicy - 9,9 proc. osób w wieku od 18 do 34 roku życia w porównaniu do zaledwie 1,1 proc. osób od 35-44 lat oraz zarabiający 2-3 tys. zł (21,3 proc. rozważających rezygnację pracy).

Gorsze nastroje panują wśród pracodawców. Już co trzeci z nich obawia się, że program 500+ wpłynie negatywnie na dostępność pracowników. Największe obawy występują w firmach średnich (39 proc. obawiających się) oraz w produkcji i handlu - odpowiednio 42 proc. i 41 proc. obawiających się.
Już co trzeci pracodawca obawia się, że program 500+ wpłynie negatywnie na dostępność pracowników.
Już co trzeci pracodawca obawia się, że program 500+ wpłynie negatywnie na dostępność pracowników. źródło: Work Service

- Warto zwrócić uwagę, że istnieje związek między odsetkiem pracowników deklarujących chęć odejścia z pracy w związku z programem 500+, zarabiających 2-3 tys. zł a niepewnością pracodawców w branży produkcyjnej i handlu. To właśnie w tych sektorach mediana zarobków kształtuje się na tym poziomie, co może uzasadniać obawy pracodawców. Co więcej, właśnie w tych branżach widoczne są dziś wzmożone trudności z pozyskaniem kandydatów - mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.
Dodaj zdjęcie do artykułu
Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Tytuł:
Treść:
Autor (opcjonalny):
E-mail (opcjonalny):
Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Opinie (razem: 289)

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Kursy średnie walut

EUR 4.23
USD 3.88
CHF 3.91
GBP 5
JPY (100) 3.48

Moim zdaniem

Strefa start-up

Najczęściej czytane