stat

Biznes na start, czyli miejskie konkursy dla przedsiębiorczych

Udział w konkursach to nie tylko szansa na środki na start, ale także okazja do uczestnictwa w szkoleniach biznesowych i konsultacjach z mentorami z różnych branż.
Udział w konkursach to nie tylko szansa na środki na start, ale także okazja do uczestnictwa w szkoleniach biznesowych i konsultacjach z mentorami z różnych branż. fot. Michał Młynarczyk

Czego młode firmy potrzebują na starcie? Głównie środków na rozruch, choć równie niezbędne jest wsparcie merytoryczne. Jedno i drugie można uzyskać zgłaszając się do samorządowych programów dla początkujących w biznesie. Właśnie ruszył nabór do gdańskiego "Go Creative. Biznes na Start", wybrano już półfinalistów konkursu "Gdyński Biznesplan".- Historia poprzednich edycji pokazuje, że Go Creative jest stworzone dla każdego, kto chce łączyć kreatywność z przedsiębiorczością. Konkurs przyciąga twórców nowych technologii, takich jak gry komputerowe czy aplikacje. Jednak spore grono uczestników to także artyści, którzy chcą przeobrazić swoją kreatywną pasję w biznes - mówi Kinga Kuczyńska z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Starter, który razem z miastem Gdańsk prowadzi konkurs "Go Creative. Biznes na Start".
Czytaj też: Fitnessowy pomysł na biznes studentów z Trójmiasta

Inteligentny system zbierania danych o użytkownikach w klubach fitness w formie specjalnej opaski FitCollect - to zwycięski projekt biznesowy w ramach ubiegłorocznej edycji konkursu. Czym w tym roku uczestniczy zaskoczą jury? Rekrutacja potrwa do 29 lutego (www.biznesnastart.pl). Po niej wyłonionych zostanie 40 najciekawszych pomysłów, których autorzy zaprezentują się przed jury zgromadzonym w Starterze. 20 z nich zakwalifikuje się do projektu i przejdą etap preinkubacji, w ramach którego czeka ich cykl szkoleń biznesowych i konsultacji z mentorami i przedstawicielami różnych branż. Ci, którzy zdecydują się na rozpoczęcie swojej przygody z biznesem i zarejestrowanie głównej siedziby firmy w Gdańsku, wezmą udział w konkursie na najlepszy model biznesowy, który będzie miał miejsce podczas finału "Go Creative. Biznes na Start" w czerwcu.

- Celem projektu jest propagowanie kreatywnej przedsiębiorczości oraz zapewnienie nowo zarejestrowanym przedsiębiorcom pomocy tak, by ułatwić im pokonanie barier utrudniających rozpoczęcie działalności i zminimalizować ryzyko w pierwszym roku jej prowadzenia - dodaje Kinga Kuczyńska.
Podczas czerwcowego finału najlepszy projekt zdobędzie nagrodę główną w wysokości 15 tys. zł na rozwój biznesu. Dodatkowo uczestnicy powalczą o fundusze z puli nagród w wysokości ok. 60 tys. zł.

W ubiegłym roku do konkursu "Gdyński Biznesplan" zgłoszono prawie 480 biznesowych pomysłów. Najciekawszym okazał się Forbot autorstwa Damiana Szymańskiego, czyli projekt połączenia internetowych kursów elektroniki i budowania robotów ze sprzedażą modułów do samodzielnego montażu tych urządzeń. Kto wygra w tym roku? Jak wynika z wstępnych informacji rywalizacja zapowiada się ciekawie. Do gdyńskiego konkursu można było zgłaszać się do końca stycznia. Jury wybrało już grono pomysłodawców, które przeszło do drugiego etapu. W sumie wpłynęło ok. 500 zgłoszeń, a wśród nich wykorzystanie technologii 3D w cukiernictwie czy ubranka dla dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry.

Czytaj też: Forbot stawia na edukację. Biznes robi przy okazji

Teraz trwają szkolenia z zakresu prawidłowej konstrukcji biznesplanów, które uczestnicy mają przedstawić do końca marca. Potem półfinał w trzech kategoriach. Pierwsza to "innowacyjne rozwiązania i technologie", czyli kategoria dedykowana innowacyjnym projektom, które będą mogły rozwijać się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Kolejna to "przedsiębiorczy student", czyli kategoria wspierająca kształtowanie postaw aktywnych i przedsiębiorczych, dedykowana czynnym studentom i wspierająca ich projekty biznesowe rokujące powodzenie rynkowe. Ostatni to "open", czyli dedykowana wszystkim pozostałym osobom zainteresowanym prowadzeniem własnego biznesu bądź rozszerzeniem już istniejącej firmy. Finał w czerwcu. Łączna pula nagród wynosi 100 tysięcy złotych.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (44)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Strefa start-up

Ważne adresy

Inwestycje biurowe i magazynowe

Najczęściej czytane