• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy stocznia ma szanse na kontrakty, czy może to już... koniec

Wioletta Kakowska-Mehring, Robert Kiewlicz
6 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
- Nam brakuje pracy. Nie wykorzystujemy naszych mocy produkcyjnych. Obawiamy się, co będzie dalej - mówi Tadeusz Mirkiewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Wojska. - Nam brakuje pracy. Nie wykorzystujemy naszych mocy produkcyjnych. Obawiamy się, co będzie dalej - mówi Tadeusz Mirkiewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Wojska.

Co się dzieje w Stoczni Marynarki Wojennej? Nie wiadomo. Wypowiedzi na temat obecnej sytuacji zakładu odmawia prezes stoczni. Kontaktu unika syndyk masy upadłościowej. Informacji nie udziela też właściciel, czyli Agencja Rozwoju Przemysłu. Według związkowców sytuacja nie jest najlepsza. Stoczni przede wszystkim brakuje... pracy.


Czy stoczniowcy ze SMW słusznie obawiają się o swoje miejsca pracy?


Rok temu informowaliśmy o kłopotach gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej. Firma zalegała z wypłatami i pogrążała się w długach. Niestety, w kwietniu 2011 r. Sąd Gospodarczy w Gdańsku ogłosił upadłość zakładu. Uznał, że porozumienie stoczni z wierzycielami i spłata zadłużenia jest niemożliwa. W tamtym momencie wszyscy, czyli prezes zakładu, syndyk, ARP oraz resort obrony deklarowali, że to nie koniec, że jest jeszcze szansa dla stoczni. Jakieś zlecenia są, jest też szansa na nowe przetargi. Co wyszło z tych deklaracji?

Na jakim etapie znajduje się obecnie sprawa związana z upadłością Stoczni Marynarki Wojennej. Czy w tym roku będą kontynuowane zwolnienia w zakładzie? Ile osób dotychczas straciło pracę w SMW? Czy znana jest już dokładna liczba wierzycieli oraz całkowita kwota wierzytelności? Czy będą podejmowane w najbliższym czasie jakiekolwiek działania dotyczące utrzymania produkcji w zakładzie i czy jest szansa na uzyskanie przez zakład płynności finansowej, czy pozyskania inwestora? Czy ostatnie rozmowy pomiędzy SMW, a Bumarem oraz Szefem Zakupów MW Indonezji i Przewodniczącym Komisji Przetargowej zaowocują nowymi umowami?

Pytania tej treści skierowaliśmy do Agencji Rozwoju Przemysłu, czyli właściciela stoczni (ARP ma ponad 99 proc. akcji, pozostałymi dysponuje Ministerstwo Obrony Narodowej). Odpowiedź była... oszczędna - Ze względu na stan prawny SMW - na wszystkie pytania może odpowiedzieć tylko i wyłącznie syndyk SMW - twierdzi Roma Sarzyńska-Przeciechowska, rzecznik prasowy Agencji Rozwoju Przemysłu.

Z syndyk Magdaleną Smółką kilkakrotnie usiłowaliśmy skontaktować się telefonicznie. Wysłaliśmy też maila z prośbą o udzielenie informacji na temat sytuacji gdyńskiego zakładu. Bez odpowiedzi.

A prezes SMW Robert Roszkowski? Umówił się z nami na spotkanie. Kiedy już szykowaliśmy się do wyjścia otrzymaliśmy telefon z prośbą o przełożenie wizyty na inny termin. Niestety, po godzinie odebraliśmy kolejny. Tym razem sekretarka poinformowała nas, że prezes w ogóle się z nami nie spotka, że na razie jest to niemożliwe.

O dalsze losy zakładu obawia się załoga. Jeszcze rok temu o pracę drżało tysiąc osób. Dziś już tylko 700.
2009 r. - Pojawiły się problemy z płynnością i problemy z wypłatami.
2009 r. - Od grudnia spółka znajdowała się w procesie upadłości układowej.
2011 r., luty - Znów zakład ma problemy z płynnością finansową i wynagrodzeniem dla załogi.
2011 r., marzec - SMW podpisuje porozumienie o współpracy przemysłowej i handlowej z francuskim koncernem DCNS (Direction des Construction Navales Services).
2011 r. kwiecień - Sąd Gospodarczy w Gdańsku ogłosił upadłość zakładu.
2011 r. - Zwolniono ok. 300 osób.

- Nam brakuje pracy. Nie wykorzystujemy naszych mocy produkcyjnych - twierdzi Tadeusz Mirkiewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Wojska. - Tylko od czasu do czasu menedżerowie podłapią jakiś kontrakt na remont, naprawę czy regulację silnika. A to za mało. Wówczas tylko część stoczni pracuje. Nam potrzebne są kontrakty, które zaangażują cały stoczniowy cykl produkcyjny. Z uwagi na naszą sytuację prawną i finansową w przetargach musimy startować ze Stocznią Nauta, ale wówczas musimy dzielić się robotą. Obawiamy się, co będzie dalej.

Na szczęście według stoczniowców płace regulowane są w terminie. Być może dlatego, że pieniądze pochodzą z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. - Jednak to tylko tzw. goła pensja. Zaległości są w tzw. świadczeniach, typu odprawa emerytalna - dodaje Tadeusz Mirkiewicz.

O jakich szansach na przetargi mówiły władze stoczni w ub. roku? Jesienią na XIX Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego przedstawiciele stoczni rozmawiali m.in. z delegacją wietnamską na czele z wiceministrem Obrony Narodowej, z delegacją Republiki Mozambiku, z Minister Obrony Ukrainy oraz stocznią indyjską Mazagon Dock Limited. Z kolei w połowie grudnia ub. roku w SMW gościła delegacja Indonezji na czele z Szefem Zakupów MW Indonezji i Przewodniczącym Komisji Przetargowej panem Laksamana Pertama TNI Suryo Djati Prabowo w asyście przedstawicieli Bumaru.

- Spotykają się od lat i wciąż nic z tego nie wynika - mówi Tadeusz Mirkiewicz. - W ubiegłym roku mieliśmy już prawie w kieszeni kontrakt na budowę statku szkoleniowego dla Wietnamu. Polska strona zażyczyła sobie, aby umowę podpisano z Bumarem, a nie ze stocznią. My mieliśmy być podwykonawcą i... umowy w ogóle nie podpisano.

Załoga przede wszystkim liczyła na pomoc MON i przywrócenie finansowania budowy korwety Gawron. - Dziesięć lat temu była mowa o całej serii. Najpierw pięć, potem trzy, a teraz nawet jednej nie możemy skończyć - mówi przewodniczący Mirkiewicz.

W ubiegłym roku minęło 10 lat od rozpoczęcia budowy wielozadaniowego okrętu, który miał rozpocząć służbę w 2015 roku. Termin wydaje się zagrożony, bo na budowę okrętu brakuje pieniędzy. Do tego Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi śledztwo w sprawie tego kontraktu. Śledczy sprawdzają finansowanie projektu budowy korwety Gawron oraz badają też tryb i zasady, na jakich wybrano gdyńską stocznię, która już wówczas przeżywała spore problemy finansowe.

- Sprawę SMW przedstawię na najbliższym posiedzeniu sejmowej komisji skarbu państwa. Mam nadzieję, że komisja odbędzie się przy uczestnictwie członków komisji obrony narodowej - deklaruje Andrzej Jaworski, poseł PiS, który w ub. roku angażował się w sprawę gdyńskiej stoczni. - Okręty wojskowe są nam niezbędne jeśli chcemy normalnie funkcjonować jako państwo mające dostęp do morza. Nasze jednostki muszą nie tylko być modernizowane, ale także przechodzić remonty i naprawy. Takie rzeczy robi właśnie specjalnie certyfikowany zakład jakim jest Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni. Nie mogą ich przeprowadzać stocznie komercyjne. Do tego nie ma powodu, aby zamykać wyspecjalizowany zakład, który mógłby produkować jednostki dla krajów trzeciego świata. Z tego co wiem, to zainteresowanie jest duże.

Więcej o pomorskiej gospodarce

W programie Marka Kańskiego Pomorska Kronika Biznesu o jednym z najważniejszych gospodarczych aktów normatywnych roku, wchodzącej w życie 29 kwietnia tzw "ustawie deweloperskiej". Czy ucywilizuje ona rynek mieszkaniowy i w pełni zabezpieczy interesy kupujących. Jak wpłynie na ceny mieszkań.Jakie będą marże banków za prowadzenie rachunków powierniczych. W programie również o zamierzeniach Grupy Lotos. PKB dziś w TVP Gdańsk o 18.20 i w sobotę o 17

Miejsca

Opinie (89) 3 zablokowane

  • Gawron..... (11)

    Jezeli przez 10 lat nie możecie 1 statku zbudować to nie dziwię się że stocznia pada....

    • 48 24

    • czas produkcji Garwona, to akurat nie tylko wina stoczni marynarki wojennej... (3)

      • 21 5

      • Winnych znamy (2)

        Czemu dziennikarze nie odpowiadają na ważne pytania takie jak te: Dlaczego gdy się okazało, że mamy 5 bilionów m3 gazu łupkowego (14 mld m3 roczne zapotrzebowanie Polski na gaz) podpisaliśmy kontrakt z gazpromem który wiąże nas do 2044 roku ?, To że Tusk ofiarował Gazpromowi miliardy dolców które byli nam winni za tranzyt gazu to w porządku ? To, że Pan Pawlak w pierwszej decyzji podarował spółce J&S bodaj 1,5 miliarda zł to ok ? To, że Tusk i spółka podpisuje kontrakt z Gazpromem który nas wiąże do 2025 roku, a według Putina nawet do 2044 to dobrze? To, że Tusk zgodził się na droższy gaz od m.in. Niemców którzy powinni mieć wyższą cenę powiększoną o prowizję za tranzyt przez Polskę to ok ? To, że rujnuje to polski przemysł petrochemiczny to dobrze? To, że dzięki Komorowskiemu prowizja za wydobywany gaz łupkowy będzie wynosić 1%, a nie 10% jak to się gdzie indziej na świecie dzieje to ok ? To, że Gazprom mający swój wielki budynek w Brukseli forsuje zakazanie wydobywania gazu łupkowego to ok ? To, że "ekolodzy" nagle rzucają się na wszystkich którzy chcą inwestować w energię atomową i gaz łupkowy to ok ? To, że miały miejsce tajemnicze pożary na Litwie w miejscu gdzie miała powstać elektrownia atomowa która miała zasilić m.in. Polskę to zupełnie normalne ? To, że Wiki leaks ujawnia, że nord stream ma charakter militarny to ok? To, że flota czarnomorska przedłuża swój pobyt na Ukrainie to normalne? To, że nord stream zablokuje port w Świnoujściu i będzie pretekstem do pływania w te i we w te krążowników rosyjskich to normalne ? To, że Tusk pozwolił na rozbicie koalicji państw bałtyckich przeciw nord stream którą formował śp. Prezydent? Czy normalne jest, że Klich redukuje armię o 20% przy równoczesnym usuwaniu kompetentnych generałów ojców grom itp. przy równoczesnych niepokojach w NATO? Czy normalne jest aby wychodzić teraz z NATO ? Czy normalne jest oddanie śledztwa Smoleńskiego w sprawce wielu mordów politycznych Putina, którego krewny jest właścicielem zakładów w Samarze które remontowały TU-154 (nb.101)? Czy normalne jest zastosowanie konwencji dt. samolotów i lotów pasażerskich do samolotu i lotu wojskowego ? Czy normalne, żeby śledztwo ws. katastrofy prowadziła instytucja/osoba będąca stroną w postępowaniu (szef MZWiA-odpowiedzialność m.in. za służby spec.) oraz MAK (urząd wydający wszystkie licencje dt. samolotów rosyjskich m.in. Tu-154) itd itd. To, że dzięki nowym umowom z Rosją nad naszym niebem będą mogły latać rosyjskie samoloty i obfotografowywać nasze terytorium to normalne ? To, że dzięki PO straciliśmy już na gazie łupkowym 5 miliardów to ok ? To, że teraz stracimy od 500 miliardów do 1 biliona zł za niekorzystne umowy na eksploatacje złóź gazów łupkowych jest w porządku ? To, że W. Janukowycz (pro rosyjski prezydent) powiedział, że cena gazu jaką płacą Ukrainy jest ceną jak dla wroga (my płacimy więcej) to dobrze ? To, że Komorowski organizuje w pałacu prezydenckim spotkania z rosyjskimi agentami i obiecał im sprzedaż lotosu który ma jako jedyny w Polsce licencje na wydobycie z dna Bałtyku gazu i ropy to dobrze? i tak do rana mógłbym zadawać te pytania... Życzę myślenia i wyjścia z filozofii nienawiści na płaszczyznę sporu merytorycznego wszystkim lemingom. Bez uruchomienia mózgów nic nie osiągniecie poza wspieraniem wyniszczających nasz kraj sporów.

        • 16 17

        • kurski (1)

          odpowiadam merytorycznie .......intelektualny dramat...dramat ....dramat. tylko co do jednego sie zgodze że mógł rząd nie sprzedawać śniegu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

          • 6 3

          • a po ile ten śniego poszedł ?

            • 2 1

    • Stocznia z pełną infrastruktóra i nie ma roboty? (3)

      Stocznia z pełną infrastruktóra i nie ma roboty?

      A takie krzakowe stocznie jak maritim i inne maja roboty moc!
      To kto rządzi tym bajzlem? A rozwiązanie jest proste. Zatrudnić takich prezesów którzy dostaja tylko i wyłącznie prowizje od załatwionego kontraktu. Wtedy prezesi nie beda lezec jajami do góry tylko bedą szukać roboty.

      • 29 1

      • (2)

        jak oni nie moga odpowiedziec na proste zapytanie - mimo telefonow i ponaglen przez miesiac nie dali informacji to czego sie dziwic ze ten zaklad pada

        • 17 1

        • skoro władze stoczni leżą jajami do góry to jak mogą odbierac telefony?

          Kilka lat temu pewna firma chciała podnajac teren na SMW i co? I nic! Żero zainteresowania pomimo zapewnienia ze ta firma zatrudni pracowników SMW

          • 13 0

        • Lepiej, żeby ten "prezes" nic nie mówił.

          • 12 0

    • 400 mln wydane na Gawrona do tej pory. Do tego potrzeba jeszcze 1 mld na dokończenie prac, które już teraz ciągną się 10 lat. Za 1,4 mld złotych (strzelam) można by kupić pewnie ze DWA okręty tej klasy na zachodzie. Z gwarancją i pocałowaniem w rękę.

      • 10 5

    • kazda stocznia by miala ten sam problem co smw przez gawrona

      jesli rzad co chwile wznawia i rezygnuje z projektu, i nikt nie umie sie zdecydowac co dalej, nawet nie umie sie zdecydowac co chce na tym okrecie to wyglada to tak jak wyglada, myslisz ze co stoczniowcy postanowili nic na nim nie robic przez 10 lat, nie kolego kazdy czeka na dalsze wytyczne, wiec pretensje do wojska albo do rzadu ze tak dlugo to trwa, inna sprawa ze warszawa umywa rece od tego co sie w stoczni dzieje

      • 11 1

    • odpgawron

      skad ty sie urwałeś , nie wiesz jakie są przyczyny więc nie wymyślaj strusich jaj

      • 1 0

  • Niech piękna Gdynia czyli Invest Comfort wybuduje tam kolejną Strefę Prestiżu

    a stocznie MW definitywnie zamknie, albo przeniesie na Karwiny

    • 32 9

  • Załóżcie jeszcze więcej związków zawodowych...

    to pewnie wtedy znajdą się kontrahenci i inwestorzy

    • 61 9

  • : ) (1)

    Jezeli przez 10 lat siedzicie i czekacie na kontrakty to nie ma sie co dziwic ze stocznia padnie.Teraz o kontrakty trzeba ostro walczyc.Wymiencie nieudolnych menedzerów i stare pryki to moze wtedy jeszczse uda sie cos uratowac.

    • 53 8

    • Już wymienili. Kilka lat wstecz w tym zakładzie było bardzo dużo roboty, jednak pewien menedżer na najwyższym stołku potrzebował synekur dla znajomków. Zwolnił kilka osób odpowiedzialnych za kontraktację i wsadził swoich. Skończyły się roboty załatwione przez poprzedników i mamy to co teraz się dzieje.

      • 13 0

  • Całą tą pseudo-dyrekcję wraz z Panią Syndyk wywieść na taczkach poza teren Stoczni z zakazem wejścia na teren, gdyż ta właśnie ekipa nie potrafi współpracować z kontrachentami przeszkadzając we wszystkim co może przyniesć zyski i odbudowie zaufania do Zakładu jakim jest Stocznia Marynarki Wojennej -bo tak widac na tablicy nad bramą stoczni

    • 43 4

  • Budowa

    przez ponad 10 lat jednego okrętu "Gawron" najlepiej pokazuje możliwości stoczni Marynarki Wojennej. Chociaż smutno się robi patrząc z okien autobusu na puste hale w/w stoczni .

    • 26 14

  • Jedyny sukces przewodniczącego Solidarności w SMW to załatwienie p[racy (1)

    swej żonie!

    • 63 1

    • Mam zwiazkowe ulgi i nic wam do tego!!!!!!!! Won od mojej zony niedacznicy!!!!

      • 5 5

  • panie Marku Kański ! (3)

    po co motać i tłuc piane ?- trzeba nazwać rzeczy po imieniu !,Stocznia Mar. Woj. to jeden zostatnich reliktów jaki pozostał po naszych dziadach i ojcach , i nieważne jaki był wówczas system ! , to było nasze Polskie ! ,tak jak jeszcze niedawno inne polskie stocznie i wielkie firmy zwjązane z gospodarką morską z firmami armatorskimi włącznie .Dziś Polska sprawia wrażenie kraju będącego w ostatnim stadium demontażu i likwidacji .

    • 38 13

    • ????

      A co ma do tego Kański???

      • 4 0

    • Otóż to. Polska jest w stanie likwidacji (1)

      • 5 4

      • jest tu kolegoland z donaldem na czele

        Polski juz nie ma

        • 6 4

  • Francja potrafiła uratowac swoje stocznie, Tusk nie (4)

    • 30 14

    • Francuzi uciekli jak zobaczyli system pracy w Stoczni MW!!!! (1)

      Mieli u was budowac okrety podwodne no ale.......................jak zobaczyli pracownikow i sysrem pracy to uciekli!!!!! Wiec nie narzekajcie i do roboty nieroby z SMW.

      • 10 8

      • To nie tak.

        Francja ratuje a donald ma zadanie likwidacji konkurencji dla francuzów i niemców

        • 7 2

    • a po co to ratowac - niech sie zamknie a na jej terenie powstana prezne spolki ktore wykorzystaja nabrzeza - roboty na rynku na 2012 jest za duzo tylko trzeba byc elestycznym i budowac tez inne konstrukcje wielkogabarytowe, nie tylko kadluby...

      • 7 8

    • bezmózg

      Półgłówku, czym jest Francja a czym Tusk??

      • 0 2

  • A co na to Rada Wierzycieli??!!

    Przecież Rada Wierzycieli ma kontrolować upadłość i syndyka!!! I wytyczać kierunki działalności gospodarczej. Pracownicy, gdy nie macie zapłacone cokolwiek jesteście wierzycielami!!! Wystąpcie so Sądu o utworzenie Rady Wierzycieli a nie stójcie biernie i ktoś robi Was w "bambuko". Ja tak kiedyś zrobiłem!! To działa!!!

    • 16 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Ryszard Gretkowski

Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego im.J.J....

Najczęściej czytane