• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dla Naszego Klienta szukamy... Jak działa doradztwo personalne?

Joanna Grzegorzewska
23 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 

W obecnej sytuacji na rynku pracy coraz więcej pracodawców decyduje się na wsparcie swoich działów zarządzania zasobami ludzkimi przez firmy doradcze, które oddają do dyspozycji swój czas, zespół specjalistów oraz narzędzia - czasami za drogie lub trudno dostępne dla osób spoza branży.


Coraz więcej firm decyduje się na wsparcie swoich działów HR przez firmy doradcze. Coraz więcej firm decyduje się na wsparcie swoich działów HR przez firmy doradcze.

Na podjęcie współpracy z zespołami doradców personalnych wskazują również właściciele firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, u których funkcje personalne są ograniczone osobowo i zlecenie działań w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim w firmie wygodniej jest zlecić na czas pojawienia się takiej potrzeby - przy powiększaniu zespołu, wprowadzaniu zmian strategicznych dla firmy, przeszkalaniu z zakresu umiejętności miękkich. Czy warto podejmować współpracę z firmami zewnętrznymi? Czym się kierować przy wyborze firmy consultingowej, która w ramach zakładanej współpracy ma wejść w struktury firmy i przeprowadzić ją przez nadchodzące zmiany?

Partner w działaniach z całego obszaru HR

Większość firm doradczych w tym obszarze buduje swój zespół kierując się zasadą komplementarności umiejętności. Oznacza to, że każdą pod-dziedziną zajmuje się inny konsultant czy specjalista, ekspert w swojej 'działce', co odzwierciedla struktura firmy składająca się przykładowo z działu rekrutacji czy audytu. Takie rozwiązanie umożliwia Klientowi firmy zwrócenie się o wsparcie nie tylko przy rekrutacji pracowników (a często z pozyskiwaniem kandydatów kojarzą się szeroko i sieciowo działające agencje pracy), ale także przykładowo przewiduje możliwość przygotowania i przeprowadzenia szkolenia dla zespołu Klienta, zorganizowanie audytu organizacyjnego czy personalnego.

Właśnie partnerstwo w realizacji procesów HR jest kluczowe i coraz bardziej popularne - zgodnie z trendem zapoczątkowanym około 10 lat temu, od kiedy to pojawiła się potrzeba wsparcia liderów i menedżerów firmy przez doświadczonych profesjonalistów - HR Biznes Partnerów. W ten sposób określani są tzw. generaliści dziedziny zarządzania kapitałem ludzkim - osoby, których role mogą różnić się zakresem odpowiedzialności (rekrutacja, szkolenia, coaching) i dotychczasowym doświadczeniem (może to być osoba z biznesu, a może być z działu personalnego), jednak łączy cel, czyli wdrażanie przyjętych strategii i nowych rozwiązań. Zadanie to sprowadza się do takich obowiązków jak budowa i analiza potencjału pracowników w organizacji, a na ich podstawie planowanie ścieżek ich kariery i długoterminowych planów zatrudnienia w firmie. Szeroka współpraca z kadrą menedżerską wpływa korzystnie na przepływ dostępnej wiedzy i przekazanie najlepszych praktyk.

Współpraca na zasadach fair play

Kiedy do pracy wkraczają konsultanci zewnętrznej firmy consultingowej należy przyjąć pewien określony i ustalony wspólnie swoisty dla danego projektu kodeks współpracy. Klient dla celów rekrutacji czy szkolenia przekazuje dane dotyczące struktury zatrudnienia, płac, odsłania swoje mocne, ale także słabe strony, wskazuje obszary audytu, niejako wręcz 'odsłania karty', a to właśnie informacja jest aktualnie najcenniejszym produktem. W takiej sytuacji zrozumiałe są wątpliwości dotyczące ujawniania potrzebnych danych na rzecz dowolnego procesu, jakim ma zająć się firma doradcza. Tym bardziej liczy się etyka i współpraca w zgodzie z zasadami i wartościami obu stron.

Te kwestie weryfikuje najczęściej rynek, a także pozostali odbiorcy usług firm consultingowych - pracownicy firmy Klienta, Kandydaci z poszczególnych procesów rekrutacji, wreszcie uczestnicy szkoleń czy warsztatów. W środowisku biznesowym działa również szeroko zasada marketingu szeptanego czyli rekomendacje, które w ponad 70% decydują o nawiązaniu współpracy z poleconą firmą.

Gwarancja i odpowiedzialność za przeprowadzone procesy

Załóżmy, że Klient dokonał już wyboru firmy doradczej, podpisał umowę, określił swoje potrzeby a wybrany zespół konsultantów rozpoczyna pracę. Monitorowanie postępów poprzez otrzymywane raporty zapewnia bieżący kontakt i 'trzymanie ręki na pulsie', a także będzie sprzyjało obiegowi informacji, płynnej komunikacji oraz budowaniu relacji zaufania między Zleceniodawcą a Wykonawcą.

Rekrutacja, audyt kompetencji, szkolenie - to wydarzenia w firmie, które mają ogromny wpływ na poczucie bezpieczeństwa dotychczasowego zespołu, w związku z czym zewnętrzni doradcy powinni kierować się dużą odpowiedzialnością przy realizacji projektu dla danego Klienta. Większość firm oferuje także gwarancję na wykonane zlecenie (np. rekrutację) i zapewnia w ten sposób obsługę po-projektową, wsparcie w zarządzaniu zmianą, które często przeradza się w doradztwo strategiczne.

Warto więc współpracować z zewnętrznymi ekspertami - w najróżniejszych dziedzinach, bo o czym wszyscy dobrze wiemy i staramy się pamiętać - w ocenie najważniejsze są obiektywizm i wiarygodność.

Autorka jest doradcą personalnym gdyńskiej firmy Perfect Consulting. Firma ta od ponad 10 lat działa na polskim rynku. Zajmuje się poradnictwem zawodowym, doradztwem personalnym oraz pośrednictwem pracy w Polsce oraz za granicą.
Joanna Grzegorzewska

Miejsca

Opinie (5)

  • coś w tym jest

    warto zwracać uwagę na metody pracy takich firm z doradztwa - naciąłem się na sieciówki i teraz korzystam już tylko z mniejszych, lokalnych, znających rynek firm

    • 2 0

  • Która najlepsza w trójmieście?

    Chodzi mi o rekrutację stanowisk techniczne

    • 2 0

  • śmiechu warte (1)

    niech dadzą pracę, a nie tylko szukają pracowników, oni szukają,to fakt, ale zeby dostać pracę to mit.

    • 1 2

    • dadzą pracę? sam poszukaj...

      bo takie firmy szukają pracowników a nie biorców...

      • 0 0

  • zasadnicza różnica

    Taka firma jest partnerem biznesowym Klienta nie kandydata tak więc nie ma obowiązku dawać pracy każdemu kto się po nią zgłasza! Takie firmy wybierają najlepszych z puli zainteresowanych a jeżeli nie otrzymujesz ostatecznej oferty to może czas pomyśleć o poniesieniu kwalifikacji... albo popracować nad kulturą osobistą. Kandydat w tym przypadku to produkt - sam też byś wybrał najlepszy. Żeby nie było wątpliwości nie pracuję w takiej firmie i nie dostałam dzięki niej pracy.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Dorota Sobieniecka- Kańska

Dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu. Wydawca, dziennikarka, wykładowca, doradca public relations....

Najczęściej czytane