• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Giełdowy Peryskop. Łapanie równowagi

Jarosław Kotecki
14 lutego 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 

Gwałtowne spadki zostały w zeszłym tygodniu zatrzymane, ale popyt nie skontrował, bo jednoprocentowe (WIG20 0,95%, WIG 1,15%) wzrosty w skali tygodnia wyglądają mizernie na tle wcześniejszej przeceny.



Na światowych rynkach panuje spore ożywienie. Obiecana została pomoc finansowa Eurolandu dla Grecji. Jednak nie poczyniono konkretnych ustaleń. Pojawiająca się kwota 200 mld Eur, które pożyczyły Helladzie głównie banki niemieckie i francuskie i ewentualne odpisy na utratę ich wartości mogła skutecznie zdopingować do podjęcia decyzji o wsparciu. PKB Grecji stanowi zaledwie 2% PKB strefy Euro i bardziej od ekonomicznego istotny może być efekt psychologiczny w postaci ośmielenia kolejnych państw do ujawniania swoich problemów budżetowych.

W tym kontekście warto zwracać uwagę na doniesienia dotyczące Hiszpanii, która jest piątą gospodarką strefy Euro z deficytem finansów publicznych planowanym w 2010 na poziomie 11,4% PKB i 19% bezrobociem. Jednocześnie ze stymulowaniem gospodarki rząd hiszpański musi obniżać wydatki, gdyż do 2013 deficyt ma zejść do 3% PKB, czego wymaga Komisja Europejska. Inne rządy również mają dylemat jak uzyskać więcej ciepła mając mniej opału?

Jednak rozterki strefy Euro nie są najistotniejsze dla rynków światowych. Oczy i uszy finansistów skierowane są na Azję. W Chinach w niedzielę rozpoczyna się Rok Tygrysa i cały przyszły tydzień jest wolny od pracy. Chińscy inwestorzy są znaczącym graczem na rynku surowcowym (np. generują 40% popytu na rynku miedzi) i ich zmniejszona aktywność może osłabić stronę popytową.

Dla rynku surowców istotne są też działania władz chińskich w celu chłodzenia koniunktury. Ostatnio o 0,5% została podniesiona rezerwa obowiązkowa dla banków, co przekłada się na zmniejszenie gotówki będącej w dyspozycji tego sektora. Również z USA napływają informacje o planach zmniejszenia płynności rynków finansowych. Amerykański Bank Centralny (FED) rozpoczął z rozmowy z instytucjami na temat ściągnięcia z rynku 1 bln USD i zasugerował rozpoczęcie jeszcze w tym roku podwyżek stóp procentowych.

Droższy pieniądz i mniejszy popyt na surowce może być sygnałem do zamykania pozycji finansowanych niskooprocentowanym jenem i dolarem. Głównie są to inwestycje w aktywa z tzw. rynków wschodzących. Co prawda koniunktura w Polsce w małym stopniu jest uzależniona od wysokich cen surowców (jeżeli już to jest osłabiana), ale jeżeli powróci awersja do ryzyka, to polski rynek raczej jeszcze nie będzie zaliczany do "bezpiecznych przystani".

Z pomorskich spółek giełdowych większym zainteresowaniem inwestorów cieszy się ostatnio gdyńskie Bomi. Widoczne jest po wzmożonych obrotach. W tym czasie spółka nie publikowała istotnych komunikatów. Natomiast ponad dwa tygodnie temu w Gazecie Parkiet pojawiła się informacja, że szwedzki fundusz EQT planuje zainwestować w dystrybucję wyrobów szybko zbywalnych (FMCG). Z tej branży na giełdzie notowane są Bomi, Emperia Holding i Eurocash.

Większościowy pakiet Eurocashu jest w rękach prezesa Luisa Marala, ale na razie analitycy do przejęcia typują raczej Bomi lub Emperię, gdyż fundusze dysponujące mniejszościowymi pakietami byłyby bardziej skłonne odpowiedzieć na wezwanie. Dla nich decydująca będzie cena. Obecna wycena giełdowa spółki Bomi wynosi 545M PLN, a Emperii 1,27 mld PLN.

Z uwagi na niższą kapitalizację przejęcie Bomi wydaje się łatwiejsze z finansowego punktu widzenia. Możliwe, że szwedzcy inwestorzy, których cechuje ostrożność pod uwagę wezmą również względy geograficzne. Z Trójmiastem wydają się być najbardziej zaznajomieni. Przykładem może być bank Nordea Polska mający siedzibę w Gdyni, który w 99% należy do szwedzkiego Nordea AB.

Na GPW szwedzki kapitał jest obecny również w spółce Arctic Paper. Zajmuje się ona produkcją i sprzedażą papieru. Posiada zakład w Kostrzyńskiej SSE, a ponadto zakłady w Niemczech i Szwecji. W październiku nastąpił jej debiut. Pieniądze pozyskane z emisji nowych akcji (120M, 15PLN/akcja) przeznaczone zostały na spłatę kredytu.

Natomiast jeszcze w lutym spółka chce uplasować obligacje o wartości do 200M PLN. Pieniądze mają być przeznaczone na przejęcie 100% szwedzkiej spółki produkcyjnej Grycksbo AB. Umowa przejęcia została podpisana na początku grudnia, a wartość transakcji to 215M PLN plus 3M akcji Arctic. Strony ustaliły, że 87,9M będzie płatne do 1 marca, a reszta w 36-miesięcznych ratach, ale jeżeli Arctic całość zapłaci do 1 marca wówczas uzyska 19,5M rabatu. Wyniki połączonych podmiotów za 3 kwartały u.br. po uwzględnieniu dodatkowej emisji 3M akcji dają zysk na akcję EPS=3,05. Kapitalizacja (przy 55,4M akcji) wynosi 942M PLN. W stosunku do giełdowego Modni Świecie wydaje się to atrakcyjny poziom.

Trwa już okres publikacji raportów za IV kw. 2009. Z banków wyniki BRE (zysk netto 40,8M) były bliskie oczekiwaniom rynkowym (49M), a Millennium pozytywnie zaskoczył (zysk netto 67,5M, konsensus 33M). BRE otrzymał 96M dywidendy z PZU. Wspomniane Bomi i Arctic wyniki publikują 1 marca.

Moim zdaniem w przyszłym tygodniu na szerokim rynku przynajmniej w poniedziałek powinno być spokojnie (w USA Święto Prezydenta). Ponieważ indeksy znajdują się blisko ostatnich minimów bardzo prawdopodobne wydaje się ich testowanie. Szczególnie w kontekście niemrawego odbicia w mijającym tygodnia. Czy marsz na południe będzie kontynuowany? Czas pokaże.

Trójmiejski SII zaprasza na spotkanie z analitykami Przemysławem Kwietniem i Pawłem Śliwą. Oprócz omawiania strategii inwestycyjnych będzie analizowana obecna i przyszła sytuacja rynkowa. Spotkanie odbędzie się 9 marca. Szczegóły znajdują się na stronie spotkania

Cytat: "Dopiero gdy fala odpłynie, widać kto pływał bez majtek" - Warren Buffet.

Powyższe opracowanie nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Stąd SII oraz autor nie ponoszą odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.

Autor działa w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych (SII). SII jest największą w Polsce organizacją zrzeszającą inwestorów. Została założona w 1999 roku we Wrocławiu. Do jej głównych celów zalicza się: egzekwowanie i ochrona praw akcjonariuszy, edukowanie i integrowanie inwestorów, ulepszanie oferty członkowskiej (zniżki na wydawnictwa i szkolenia, dedykowana oferta biur maklerskich, bezpłatne porady itp.). Na pomorzu funkcjonuje Trójmiejski Oddział SII, a informacje o jego działalności można znaleźć na www.sii-trojmiasto.pl .
Jarosław Kotecki

Opinie (7)

  • Trójmiejski SII zaprasza na spotkanie z analitykami Przemysławem Kwietniem i Pawłem Śliwą (5)

    o nowy kabaret powstał; ciekawe czy dobre mają skecze ;-]

    uwaga sezon na leszcza trwa ;-)

    • 1 1

    • Masło maslane!! (3)

      A marnować czasu na nadetych anali niema my wiadomo czas to pieniadz!Zaden nadety anal nieodpowiada za swoje paplanie kady głupi potrafi paplac na zamówienie i co mu slina na jezyk przyniesie!Daletgo tez powstała teoria ze gdy anale nacos naganiaja to trzeba robic dokładnie odwrotnie !!. Aco do stowarzyszenia to jak narazie pamietm dobrze ze jest ale niestety jeszce nikomu niepomogło Prosty przykład pierwszy z brzegu uwielbiana spekulacyjna smieciowa firma FON wypusciła prawo poboru kto kupił akcje mał prawo poboru i zostało ono odjete od kursu akcji!! Ale niestety PP mimoze znajdowało sie na kontach każdego inwestora i pierwszy raz w histori GPW nie zostało dopuszczone dopuszcone do obrotu! Skoro GPW odjeło od kursu przypuszcalną wartość PP wiec powinna go z powrotem przywrucic do ceny przed notowan z PP.Ale tak niezostało zrobione inwestorzy stracili 2 razy zostali okradzeni najpierw przz GPW przez zanizanie kursu akcji a potem przz firme Fon która nie zrekompensowała niedopuszcenia PP do obrotu !!Z tego co pamietam stowarzyszenie doradzało zgłoszenie sprawy do sadu z powudztwa cywilnego kazdy na własny koszt ale to wie kazdy inwestor i do D... taka pomoc.Przykładów jest tysiace szkoda czsu na opisywanie ich wszystkich.

      A te bajeczki o wynikach hahah Kazdy wie ze GPW to giełda smieciowa tu są dopiero przekrety i manipulcje kazdy to wie a szcególnie zagranica która robi co sie im zywnie podoba.A Anale co rekomendowali lotos ze wart jest mniej niz zero-"0" tez opinie wystawili niezłą sobie tyle saą własnie warci!!!
      Liczy sie informacja a wykorzystywanie informacji pufnych do manipulacji jest unas na porzadtku dziennym!!

      • 3 1

      • (2)

        A może warto by przejść się i zapytać wprost dlaczego analizy różnych anali a czasem tych samych różnią się między sobą o 180 stopni?.....ciekawy bym był ich odpowiedzi.

        • 2 1

        • Nie warto odpowiedzą tak samo jak zawsze ! (1)

          To tak jak by złodzieja sie zapytac czy kradnie!Wiadomo co odpowie. :)
          BYł już film dokumentalny który ujawnił cała prawde o analach .Jeden taki z Londynu najlepszy znich gdy zarobił juz miliony i zaraz po za inkasowaniu kolejnej milionowej premi wszystko ujawnił i zrezygnował z pracy .Miał juz dośc oszukiwania
          i okradania ludzi wystepowania w telewizji jako expert iktóry niby doradza a jego analizy słuzyły tylko temu by bogacze zarobiły jeszcze wiecej kosztem tzw. Leszczy
          Ten Film powinno sie puszczać co dziennie!!A nie po 24 godzinie jak to miało miejsce na TVP3.

          • 2 1

          • Pytanie

            pamiętasz może tytuł tego filmu? chętnie bym obejrzał.

            • 0 0

    • Jeśli wierzysz, że anale zarobią dla Ciebie ...

      .. to jesteś naiwny. Anali można słuchać - bynajmniej niektórych - ale żaden z nich nie powie Ci co kiedy za ile kupić czy sprzedać. I nawet tego od nich nie oczekuj. To Ty sam masz analizować i inwestować.

      • 1 1

  • "Dopiero gdy fala odpłynie, widać kto miał jaja"

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Francis Lapp

Prezes firmy HTEP Polska Sp. z o.o. i stoczni Sunreef Yachts. Pochodzi z Francji Od 1992 roku...

Najczęściej czytane