• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Giełdowy peryskop. Nad Atlantykiem znów o problemach

Jarosław Kotecki
23 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Szef Skarbu Państwa Aleksander Grad aktywnie sprzedaje pakiety spółek giełdowych. Po niedawnej sprzedaży pakietu KGHM przyszła kolej na Lotos. Szef Skarbu Państwa Aleksander Grad aktywnie sprzedaje pakiety spółek giełdowych. Po niedawnej sprzedaży pakietu KGHM przyszła kolej na Lotos.

Ostatnio znów częściej pojawiają się tematy związane z wysokimi deficytami państw strefy Euro oraz USA. Za oceanem Demokraci rozważają zwiększenie długu publicznego o dodatkowe 1,9 biliona dolarów. W najbliższą środę orędzie o stanie państwa wygłosi Barack Obama, a obecnie dyskutowany jest jego pomysł zakazania bankom handlu na własny rachunek.



To w znacznym stopniu mogło wpłynąć na obserwowany od środy marsz indeksów na południe. Na amerykańskich Dow Jones, S&P500 widoczne są trzy czarne świece prawie podchodzące pod formację "trzech czarnych kruków", a podobno "złe wieści mają skrzydła".

W Europie nadal głośno o problemach Grecji i fałszowaniu przez nią danych statycznych przedstawianych Komisji Europejskiej. Problemy z długiem ma cała południowa flanka strefy Euro oraz Irlandia. Powstał nawet skrótowiec PIGS (Portugal, Italy, Grece, Spain). To oraz obserwowany powrót kapitałów długoterminowych do USA (we wtorek podano wartość za listopad 127MLD $ wobec prognozy na poziomie 30MLD $) mogą być przyczyną umacniania się dolara w ostatnich tygodniach.

Na warszawskim parkiecie we wtorek nastąpiło wyjście górą z dwutygodniowego kanału. Mimo obrony pozycji w środę wbrew spadkom na większości parkietów od czwartku GPW również poddała się przecenie i w piątek nastąpiło wybicie dołem wspomnianego w zeszłym tygodniu kanału.

Większy kapitał pojawił się na alternatywnym rynku NewConnect (NC uruchomiony we wrześniu 2007). NCIndex określający stan tego rynku przebił 8 stycznia opór na poziomie 50 pkt. i w kilka sesji obroty podwoiły się. Ponieważ w arkuszu zleceń większości spółek z NC jest niewielka ilość akcji nowa gotówka przełożyła się spektakularne wzrosty. LUG w tydzień podrożał z 0,8 na 1,5PLN. Co prawda w tym samym czasie Grupa PSW potaniała z 1,94 na 0,98PLN, ale tą drugą spółką jeszcze w listopadzie handlowano po 40gr. Większość z rosnących dynamicznie spółek publikowała co najwyżej informacje o zmianach w akcjonariacie, co pozwala przypuszczać, że wzrosty nie mają podłoża fundamentalnego, a jedynie wzniosły się na fali napływającej gotówki. Odpływ może być równie szybki.

Na przełomie roku Skarb Państwa aktywnie sprzedaje pakiety spółek giełdowych. Po niedawnej sprzedaży 10 proc. pakietu KGHM (kurs 104PLN) przyszła kolej na Lotos. Wczoraj zawarto transakcje sprzedaży 10, proc. akcji spółki. W statucie Lotosu znajduje się zapis, który ogranicza wykonywanie prawa głosu do 20% ogółu głosów z akcji spółki. Nie dotyczy on jednak SP i Nafty Polskiej dopóki posiadają przyjemniej 20 proc. ogółu głosów. Zapewnia to kontrolę SP nad spółkę pomimo zejścia dużo poniżej 50 proc. w kapitale akcyjnym (obecnie 53,2 proc.). Oprócz wymienionych pakietów ostatnio sprzedane zostały "resztówki" spółek: Bogdanka, Kopex, Polimer, Elektrobudowa, Hutmen.

Podmiot z Trójmiasta będzie notowany na GPW. Właściciel developerskiej firmy CF Plus nabył od giełdowego Koelnera 97 proc. pakiet akcji Śrubex-u. Działalność produkcyjna Śrubex-u została odsprzedana Koelnerowi, a nabyte zostały udziały CF Plus. Śrubex zmieni nazwę na Alterco i jeszcze w 2010 ma dojść do emisji nowych akcji.

Osoby interesujące się informacjami ze spółek giełdowych wiele z nich mogą znaleźć na stronie www.gpwinfostrefa.pl. Poprzez tę stronę spółki zobligowane są do publikacji informacji istotnych dla działalności (raporty bieżące i okresowe). Znajdują się tam również komunikaty GPW, KNF oraz KDPW oraz większość analiz i rekomendacji biur maklerskich.

Po piątkowym usunięciu amerykańskich indeksów przyszły tydzień może zacząć się słabo, ale popyt w kilka dni raczej drastycznie nie osłabnie. Pierwszym poziomem obrony WIG20 wydaje się dolna krawędź luki hossy z 28 grudnia (2375 pkt.), potem grudniowe dołki na 2310pkt. Czy wsparcia wytrzymają napór niedźwiedzia? Czas pokaże.

Cytat: "Przeżywany obecnie w kraju kac jest wprost proporcjonalny do finansowych libacji prowadzonych w minionych latach" - W. Buffett

Powyższe opracowanie nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Stąd SII oraz autor nie ponoszą odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.

Autor jest wiceprzewodniczącym Trójmiejskiego Oddziału Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. SII jest największą organizacją inwestorską w Polsce, działającą już od 1999 roku. Od 8 lat jest członkiem europejskiej organizacji inwestorskiej Euroshareholders. W ramach działu Interwencji Stowarzyszenie reprezentuje inwestorów podczas Walnych Zgromadzeń spółek giełdowych, a członkom zapewnia pomoc prawną i analityczną. SII zrzesza już ponad 4,5 tys. członków.
Jarosław Kotecki

Opinie 1 zablokowana

Ludzie biznesu

Ewa Bereśniewicz - Kozłowska

Prezes zarządu firmy Aplitt. Absolwentka Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej, studiów...

Najczęściej czytane