• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najlepsza droga dla pań? Kariera w firmie technologicznej

14 marca 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
W 200-osobowym zespole UTC Fire&Security panowie wciąż stanowią większość, ale za parę lat... kto wie. W 200-osobowym zespole UTC Fire&Security panowie wciąż stanowią większość, ale za parę lat... kto wie.

Kobiet w firmach technologicznych wciąż jest za mało. A jak pokazują doświadczenia przedsiębiorstw, zwłaszcza tych, które są obecne na międzynarodowym rynku, są one doskonałymi pracownikami. Przez lata walczyły o swoją pozycję na męskim rynku, dziś firmy walczą o nie. Czym jest... kobieca natura inżynierii? Przyjdź na spotkanie, a dowiesz się więcej.



W roku akademickim 2007/2008 kobiety na uczelniach technicznych stanowiły zaledwie 30,7 proc. ogólnej liczby studentów, natomiast już w roku 2015/2016 było ich 37 proc. - wynika z raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Jest lepiej, ale to wciąż za mało, zwłaszcza że w ogólnej liczbie studentów wszystkich kierunków w Polsce kobiety od kilku lat stanowią większość. W roku akademickim 2013/14 kobiety stanowiły aż 58,4 proc. ogółu studiujących. Jak się okazuje, kobiety są coraz chętniej widziane w wydawałoby się do tej pory męskich specjalnościach. Dla pań inżynierów to naprawdę przyszłościowy rynek pracy.

Na kobiety stawia też obecna w Gdańsku międzynarodowa firma United Technologies. W 200-osobowym zespole UTC Fire&Security panowie wciąż stanowią większość, ale za parę lat, kto wie. Zwłaszcza że firma postanowiła sama zachęcić panie do dołączenia do ich zespołu.

Już w sobotę 18 marca o godz. 11:00 w gdańskiej Kawiarni Sztuka Wyboru przy ul. Słowackiego 19 zobacz na mapie Gdańska odbędzie się spotkanie "Kobieca natura inżynierii", czyli rzecz o tym, jak zarządzać swoją karierą w firmie technologicznej. Spotkanie poprowadzą dwie bardzo inspirujące kobiety, czyli Ewa Pigna, CTO Lenel, laureatka tytułu "2016 Technology Woman of the Year" oraz Katarzyna Pakosińska, artystka kabaretowa i aktorka.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Zapisy na stronie kobiecanatura.evenea.pl.

- Jesteśmy międzynarodową korporacją, dla której wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy w firmach technologicznych nie jest tylko pustym hasłem. W naszych oddziałach na świecie pracuje wiele pań. Chcemy, aby było ich jak najwięcej także w naszym polskim oddziale - mówi Justyna Szakoła-Kozak, recruitment specialist, UTC Fire&Security. - Panie czasem obawiają się startować w procesach rekrutacji, uważają, że ich CV w firmach technologicznych nie wygra męskiej rywalizacji. Takie spotkanie, w bardziej swobodnej atmosferze, pomoże nam się lepiej poznać. Takie rozwiązania się sprawdzają. Jako firma braliśmy już udział w programie Urzędu Pracy w Gdańsku "Kobiety w IT".
Na spotkaniu będzie można porozmawiać w mniej formalnej atmosferze z szefami działów UTC, zostawić CV. Co ważne, będzie można przyjść z dziećmi, dla których też przewidziano atrakcje.

- Stawiamy duży nacisk na warunki pracy sprzyjające matkom, rodzinom. Dlatego m.in. proponujemy dogodny czas pracy, który dla kobiet jest szczególnie ważny - dodaje Justyna Szakoła-Kozak.
Czytaj też: Bonusy dla pracowników w nowoczesnej firmie

UTC Fire&Security jest częścią United Technologies (UTC), światowego lidera technologicznych rozwiązań dla przemysłu lotniczego i automatyki budynku. UTC na świecie zatrudnia ponad 200 000 pracowników w blisko 70 krajach. UTC Fire&Security jest wiodącym dostawcą systemów bezpieczeństwa przeciwpożarowego i rozwiązań elektronicznych, które chronią ludzi, własność oraz mienie na całym świecie. Centrum technologiczne R&D w Gdańsku należy do biznesu, który dostarcza zaawansowane technologie związane z wyposażeniem inteligentnego budynku oferując systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych, przeciwwłamaniowych, kontroli dostępu i monitoringu video. Zespół w Gdańsku liczy aż 200 osób i stale się rozrasta.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (10) 1 zablokowana

  • Nawet najdroższe szkolenia nie pomogą (6)

    Panie które kończyły kierunki inżynierskie już wiedzą jak pachnie szowinizm. Wmawianie im że na rynku pracy jest inaczej jest zwykłym cynizmem.
    Kiedyś była złota era spawaczy, teraz jest złota era programistów ale i ona się skończy.
    Prawda będzie taka że będą one tylko zwykłymi wyrobnikami, pomijanymi przy podwyżkach czy awansach. Mogą być najlepsze w Polsce, ale jeśli nie mają odpowiednio wysoko postawionych znajomych lub same nie założą firmy to wyżej starszego specjalisty nie zajdą. Mam 10letnie doświadczenie w branży mocno technicznej, wiem co mówię i jak prezesi (a są to zazwyczaj panowie przedziale 50-60l) patrzą na awanse kobiet w swoich firmach.
    Młode jesteście ale nie dajcie się nabrać. W Polsce nie zrobicie kariery.
    Może w krajach skandynawskich, podobno Islandia jest ok, ale nie tu.
    Ja już wiem co to jest "szklany sufit" i nie polecam

    • 5 4

    • Cena szkolenia jest wyróżnikiem Twoich kompetencji? (4)

      A w krajach skandynawskich faktycznie jest równouprawnienie - w Norwegii obowiązkowa służba wojskowa dla pań i nikt im nie ustępuje w drzwiach... podoba się?

      • 1 0

      • (3)

        A wyobraź sobie że na mojej uczelni była możliwość odbycia służby wojskowej w studium i mam kategorię, książeczkę i stopień podoficerski :P a drzwi umiem obsłużyć samodzielnie ba! nawet naprawić :)

        • 0 0

        • mylisz możliwość z obowiązkiem (2)

          to tak ma wyglądać równouprawnienie - mężczyźni w kamasze bez pytania a panie jak mają kaprys?

          • 0 0

          • (1)

            W Izraelu wojskowa służba jest obowiązkowa dla obojga płci.
            W Polsce nie przyjmowano kobiet do szkół wojskowych nawet jak bardzo chciały
            Widzisz różnicę?
            Nie widzę nic złego w obowiązkowej i powszechnej służbie dla wszystkich bo to bardzo przydatna umiejętność, uczy koordynacji i poruszania się w grupie

            • 0 0

            • Możesz mi powiedzieć czego dowodzą Twoje argumenty?

              I co że Izrael? Ja nie mówiłem nic o Izraelu ani nie nosze pejsów. Może chcesz powiedzieć że w Izraelu jest równouprawnienie? 8D
              I co z tego że nie przyjmowano - czy ja powiedziałem że dyskryminacji nie było i nie ma? Jest i ten artykuł jest tego dowodem - nie wiem czy zrozumiesz co mam na myśli ale nie chce mi się dalej klikać.

              A co do wojska to twoje pojęcie o nim bardziej przywodzi mi na myśł harcerstwo... Dobranoc i bez odbioru.

              • 0 0

    • brednie

      Znam trochę kobiet z mojego fachu (programistek). Wiem też ile część z nich zarabia. Tyle samo co reszta ludzi na tych stanowiskach. Kocio, nie znasz się, ale się wypowiesz, nie?

      • 0 0

  • No co ty

    Ja mam długie nogi i język a pieski szczekają

    • 2 1

  • Kariera (1)

    Tez mam 10letnie doświadczenie w branży technicznej (ale nie IT) i pracuję na managerskim stanowisku. I nie ja jedna w tej firmie... Czasy się zmieniają. Jak kończyłam ETI to nam wmawiano ze wybrałam te studia tylko w celu znalezienia męża.
    Jasne -dobra praca to kwestia nie tylko zdolności -ale i szczęścia.
    Jednak każdy rok zmienia proporcje i kobiety mają coraz większe szanse na rynku technicznym.

    • 2 0

    • Z całego serca gratuluję, czyli jest nadzieja :)
      W małych i średnich firmach naprawdę trudno jest się przebić
      W mojej branży w trójmieście jest tylko kilka pokrewnych firm
      Prezesi spotykają się prywatnie przy okazji gry w golfa lub różnych imprez
      A ja jestem siłą rzeczy rozpoznawalna
      Raz złożyłam aplikację do konkurencji i dwa dni po spotkaniu z potencjalnym pracodawcą miałam telefon od swojego brygadzisty z pytaniem czy szukam pracy bo coś słyszał :D

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Justyna Kowalczyk

Prezes zarządu OptiWay Biuro Rachunkowe Sp. z o.o.. Absolwentka Wydziału Finansów i Rachunkowości...

Najczęściej czytane