stat

Rozliczanie dni świątecznych spędzanych w pracy

Pracując w gastronomii musimy liczyć się z pracą w święta.
Pracując w gastronomii musimy liczyć się z pracą w święta. fot. Studio Romantic/fotolia.pl

Niektórzy pracodawcy wymagają, żeby pracownik stawił się w pracy również w dni świąteczne. Jest to prawnie dozwolone m.in. w gastronomii, pracy związanej z transportem czy komunikacją. Pracownicy, którzy podejmą się pracy w święto mają jednak prawo do rekompensaty.



Chciałbym dowiedzieć się, w jaki sposób rozliczane są dni świąteczne spędzane w pracy. Czy za pracę w święto przysługują mi 2 dni wolne?

Odpowiedzi na to pytanie udziela Jan Ozolin z Kancelarii Adwokackiej Jan Ozolin.

Adwokat Jan Ozolin
Adwokat Jan Ozolin
W ustawie z dnia 18 stycznia 1951 roku ustawodawca określił, że dniami wolnymi od pracy, oprócz niedziel, jest także trzynaście świąt o charakterze narodowym lub kościelnym.

Przez pracę świadczoną w dniu wolnym należy rozumieć pracę wykonywaną między godziną 6 rano w dniu świątecznym a godziną 6 rano w dniu następnym, z zastrzeżeniem, że u danego pracodawcy może zostać ustalona inna godzina. W tym czasie wykonywanie obowiązków zawodowych dozwolone jest jedynie w przypadkach wymienionych w art. 1519a § 3 oraz art. 15110 kodeksu pracy. Chodzi tu między innymi o pracę w placówkach handlowych, w gastronomii, związaną z transportem czy komunikacją, a także o pracę wykonywaną w ruchu ciągłym.
Czy zdarzyło ci się pracować w dzień świąteczny?

tak, czasami mam zmiany w dni ustawowo wolne od pracy

65%

kilka razy mi się zdarzyło, ale były to wyjątkowe sytuacje

17%

nie, nigdy nie było takiej potrzeby

18%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 304

Przechodząc do odpowiedzi na pytanie czytelnika - trzeba zauważyć, że art. 151 11 § 1 kodeksu pracy przewiduje, iż pracownikowi świadczącemu pracę świąteczną przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy, jeden za każde przepracowane święto.

Dzień wolny powinien zostać udzielony pracownikowi maksymalnie do końca okresu rozliczeniowego, a  ustawodawca nie przewidział żadnych możliwości udzielenia go w terminie późniejszym, np. poprzez przedłużenie urlopu wypoczynkowego. Jeżeli z jakichś powodów terminowe udzielenie dnia wolnego z tytułu pracy świątecznej nie jest możliwe, pracownikowi należy się dodatek do wynagrodzenia, który, stosownie do treści art. 15111 § 3 w zw. z art. 15111 kodeksu pracy powinien wynieść 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w święto.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (21)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Moim zdaniem

Strefa start-up

Najczęściej czytane