• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sprawdź komu przysługuje urlop szkoleniowy

19 lipca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje 21 dni urlopu szkoleniowego w ostatnim roku studiów. Pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje 21 dni urlopu szkoleniowego w ostatnim roku studiów.

Urlop szkoleniowy przysługuje tylko w sytuacji, w której pracodawca sam zgodził się na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika. Co ważne, pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, a nie np. umowy cywilnoprawnej.



Jestem zatrudniona na umowie zlecenie, przy ubieganiu się o moje stanowisko koniecznym warunkiem był status studenta. Jestem na ostatnim roku studiów (studia magisterskie) i zastanawiam się czy mnie również przysługuje urlop szkoleniowy? Nie mam w umowie żadnego zapisu odnośnie mojej nauki, oprócz kwestii ubezpieczeniowych, ponieważ studiuję dziennie - pyta nasza czytelniczka.

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiada Marcin Janicki, radca prawny z BMJ Białobrzeska Miśkowiec Janicki Kancelarie Radców Prawnych.

Marcin Janicki, radca prawny Marcin Janicki, radca prawny

Z opisanego przez Panią stanu faktycznego wynika, że jest Pani zatrudniona na umowę cywilnoprawną, którą bardzo często zastępuje się umowę o pracę. Zgodnie z art. 2 Kodeksu Pracy za pracownika uważa się osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. W katalogu tym nie przewidziano jednak umów zlecenia, na podstawie której świadczy Pani pracę. Jest to bardzo istotne, ponieważ zgodnie z art. 103(1) Kodeksu Pracy urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi, i to tylko takiemu, który podnosi kwalifikacje z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

Dodatkowo przyjmuje się, że zgoda pracodawcy musi być jednoznaczna, a sama przychylność dla faktu, iż pracownik podnosi kwalifikacje, nie może być uznana za zgodę.

W przypadku gdy koniecznym statusem do uzyskania zatrudnienia był status studenta, przyjąć należy, że pracodawca powinien wyrazić zgodę na udzielenie urlopu szkoleniowego w wymiarze określonym w art. 103(2) § 1 Kodeksu Pracy, tj.
6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
W przeciwnym przypadku pracodawca mógłby narazić się na zarzut dyskryminacji takiego pracownika, na zasadzie określonej w art. 18(3a) Kodeksu Pracy.

Niezależnie od powyższych rozważań, brak statusu pracownika (tak jak w Pani sytuacji), powinien skutkować udzieleniem odpowiedzi negatywnej, tj. że nie przysługuje Pani urlop szkoleniowy.

Sytuacja nie pozostaje jednak bez wyjścia. Ustawodawca bowiem w sposób szczególny chroni pracowników i to bez względu jak nazwano umowę łączącą ich z pracodawcą. W art. 22 § 1(2) Kodeksu Pracy nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, tj. pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę.

W przypadku stwierdzenia, na podstawie powyższych przesłanek, że łączący Panią z pracodawcą stosunek prawny jest umową o pracę nazwaną umową zlecenia, może Pani wystąpić do sądu pracy z pozwem o ustalenie istnienia stosunku pracy. Po uzyskaniu wyroku pracodawca będzie zobowiązany do zawarcia umowy o pracę i wówczas będzie Pani przysługiwał urlop szkoleniowy.
BMJ Białobrzeska Miśkowiec Janicki

Miejsca

Opinie (6)

  • Czy autor wiedział co napisał ? (1)

    Mam zastrzeżenia do ostatniego akapitu. O ile prawdą jest, że sąd może uznać umowę zlecenie jako umowę o pracę, o tyle nie ma już podstaw do tego aby pracownikowi przyznać urlop szkoleniowy. Autor tekstu sam (zgodnie zresztą z prawdą) przecież napisał, że to pracodawca zgadza się formalnie na szkolenie. Zamiana umowy zlecenie na umowę o pracę nie oznacza jednak automatycznej zgody na szkolenie. A jeśli tej zgody nie będzie, to i urlopu nie będzie.

    • 19 1

    • nie w Polsce

      • 0 0

  • (3)

    szkoleniowy urlop zawsze przysługuje dyrekcji, kierownikom itp :)

    • 7 3

    • coś musi motywować do awansu

      nieprawdaż ?

      • 1 0

    • (1)

      Żebyś się nie zdziwił... Dyrektor bardzo często zatrudniony jest na kontrakcie. To od tego co jest w kontrakcie (co uda się wynegocjować obu stronom) zależy, czy dyrektor pójdzie na tego typu urlop.

      • 3 1

      • biedny dyrektor ;-)

        • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Bierecki

Grzegorz Bierecki urodzony 28 października 1963 roku. Od 1990 prezes Fundacji na Rzecz Polskich...

Najczęściej czytane