• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W polskich firmach kradną

Robert Kiewlicz
26 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Polscy przestępcy kradną po prostu dla pieniędzy. Nie odstraszają ich nawet wysokie kary więzienia. Polscy przestępcy kradną po prostu dla pieniędzy. Nie odstraszają ich nawet wysokie kary więzienia.

Przestępczość gospodarcza w Polsce cały czas rośnie. Kryzys światowy spowodował, że nasze firmy odczuwają ją coraz dotkliwiej. Z badania przeprowadzonego przez PricewaterhouseCoopers wynika, że 30 proc. polskich przedsiębiorstw padło w ciągu ostatniego roku ofiara co najmniej jednego przestępstwa gospodarczego.



Co było głównym powodem wzrostu przestępczość? Jak twierdza badani przedsiębiorcy wpłynęło na to głównie załamanie gospodarcze i pogarszanie się wyników finansowych przedsiębiorstw.

Najczęściej popełnianym przestępstwem nadal jest zwykła kradzież. Sprzeniewierzenie aktywów było w ubiegłym roku najbardziej rozpowszechnionym przestępstwem gospodarczym zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Niemal 53 proc. polskich przedsiębiorstw, które padły ofiarą przestępstw, podało, że miało do czynienia właśnie z kradzieżą. Mimo iż przywłaszczenie mienia jest najpowszechniejszym przestępstwem wobec przedsiębiorstw, zaledwie 14 proc. polskich respondentów twierdzi, że jest to najbardziej dotkliwe przestępstwo, z jakim mieli do czynienia.

- Nasze badanie dowodzi, że przestępczość gospodarcza nadal stanowi poważny problem, wywierający negatywny wpływ na polskie przedsiębiorstwa. Pomimo coraz bardziej dynamicznych działań legislacyjnych i wprowadzania przez przedsiębiorstwa w ostatnich latach środków przeciwdziałających oszustwom przestępczość gospodarcza w dalszym ciągu stanowi zagrożenie - twierdzi Brian O'Brien z PricewaterhouseCoopers. - W zasadzie spowolnienie gospodarek na całym świecie pociągnęło za sobą wzrost nacisków i bodźców motywujących do popełniania przestępstw.

Innymi powszechnie występującymi w Polsce przestępstwami gospodarczymi były przekupstwo i korupcja. Częstość ich występowania w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej (44 proc.) była wyższa niż na całym świecie, gdzie przypadki korupcji odnotowano w 27 proc. przedsiębiorstw.

Jednocześnie tylko 14 proc. polskich firm postrzega przekupstwo jako najpoważniejsze oszustwo, z jakim zetknęły się w zeszłym roku. Odsetek jest zatem nieco niższy niż w krajach regionu i na całym świecie, gdzie wyniósł odpowiednio 21 proc i 15 proc.

Naruszenie prawa własności intelektualnej to kolejne z przestępstw gospodarczych, odnotowane przez 26 proc. respondentów. Przestępstwo to jest w Polsce znacznie bardziej rozpowszechnione niż w Europie Środkowo-Wschodniej czy na całym świecie, gdzie odsetek wynosi odpowiednio 16 proc. i 15 proc.

Łącząc liczbę wskazań naruszenia własności intelektualnej ze stosunkowo wysokim odsetkiem polskich firm, które w 2009 roku miały do czynienia ze szpiegostwem (21 proc.), można wnioskować iż w Polsce kryzys gospodarczy zaostrzył konkurencję, a w grze rynkowej zaczęto stosować niedozwolone chwyty. Z drugiej zaś strony oszustwa finansowo- księgowe są w Polsce mniej powszechne niż w innych krajach Europy.

Jedynie 10 proc. respondentów podało, że miało do czynienia z oszustwami związanymi z zaciąganiem kredytów i pożyczek czy pozyskiwaniem funduszy. 16 proc. przedsiębiorstw zetknęło się z oszustwami we wnioskach kredytowych. To także mniej niż w całym regionie, gdzie odsetek takich oszustw sięgnął poziomu 21 proc. Także kreatywna księgowość nie wydaje się stanowić w Polsce problemu, ponieważ ofiarami tego rodzaju oszustwa padło zaledwie 5 proc.

Dlaczego Polacy popełniają przestępstwa gospodarcze? Okazuje się, że powody są takie same jak przy popełnianiu każdego innego przestępstwa. Chodzi przeważnie o pieniądze. W większości przypadków przestępcy gospodarczy chcą za wszelką cenę utrzymać wysoki poziom życia.

Inną popularną wymówka jest to, że tak robią przecież inni. Dodatkową zachętą są też premie uzyskiwane przez osoby lepiej zarabiające. Postrzegane one są często jako niesprawiedliwość, którą trzeba sobie wyrównać poprzez popełnienie przestępstwa.

Opinie

Ludzie biznesu

Ryszard Gretkowski

Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego im.J.J....

Najczęściej czytane