48 tys. osób oszukanych przez Polską Korporację Finansową Skarbiec?

Prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przy zawieraniu przedwstępnych umów pożyczki, oferowanych przez Pomocną Pożyczkę.
Prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przy zawieraniu przedwstępnych umów pożyczki, oferowanych przez Pomocną Pożyczkę.

48 tys. potencjalnych pokrzywdzonych, na łączną kwotę około 115 mln złotych. To nie kolejne oskarżenia wobec twórcy Amber Gold. Na takie straty mogła narazić klientów Polska Korporacja Finansowa Skarbiec, obecnie znana jako Pomocna Pożyczka.

Czy korzystasz z usług firm parabankowych?

Zobacz wyniki (481)


Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi postępowanie w sprawie doprowadzenia szeregu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przy zawieraniu przedwstępnych umów pożyczki, oferowanych przez Polską Korporację Finansową Skarbiec z siedzibą w Słupsku - obecnie Pomocną Pożyczkę Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku.

W październiku 2012 roku wszczęto śledztwo, które zainicjowane zostało przez jednego z klientów spółki. W treści skierowanego do prokuratury zawiadomienia przedstawił, że w jednym z biur PKF Skarbiec podpisał przedwstępną umowę pożyczki. Warunkiem podpisania umowy pożyczki było wpłacenie opłaty przygotowawczej w wysokości 5-10 proc. kwoty pożyczki. Spełnił ten warunek. Przez pracowników spółki utrzymywany był w przekonaniu, że w najbliższym czasie pożyczkę otrzyma. W późniejszym okresie okazało się, że jej otrzymanie jest uzależnione od spełnienia kolejnych warunków, którym pokrzywdzony nie był już w stanie sprostać. Ostatecznie pożyczki nie otrzymał. Nie zwrócono mu również wpłaconej opłaty przygotowawczej, mimo że o to wnioskował. Kolejne osoby pokrzywdzone, które zgłosiły się do prokuratury w związku z działalnością  wskazanej spółki,  przedstawiały podobny mechanizm działania.  

- Dla potrzeb prowadzonego w tej sprawie postępowania zabezpieczono, w formie elektronicznej, dokumentację finansowo-księgową spółki - informuje Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Między innymi na jej podstawie ustalono liczbę osób, które za pośrednictwem biur regionalnych spółki, funkcjonujących na terenie całej Polski, zawarły przedwstępne umowy pożyczki, uiściły opłaty przygotowawcze i nie otrzymały wnioskowanych pożyczek. Liczba takich osób, które są potencjalnymi pokrzywdzonymi, wynosi około 48 tys. Łączna kwota uiszczonych przez te osoby opłat przygotowawczych wynosi około 115 milionów złotych. W związku z tym, że potencjalni pokrzywdzeni pochodzą z terenu całej Polski, czynności z ich udziałem realizowane są w ramach pomocy prawnej. Do chwili obecnej wystosowano ponad 4 tys. odezw o wykonanie czynności. Prokuratura otrzymała materiały z czynności z udziałem ponad 2 tys. osób pokrzywdzonych.   

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że pokrzywdzeni przed podpisaniem przedwstępnej umowy pożyczki oraz w trakcie jej podpisywania byli nierzetelnie informowani przez pracowników biur regionalnych. Informacje te odnosiły się do postanowień zwartych w umowie oraz  do konsekwencji w wypadku niezrealizowania wszystkich  wymogów. Pracownicy  mieli zapewniać pokrzywdzonych, że pożyczka zostanie udzielona w krótkim terminie, a jedynym warunkiem do spełnienia jest uiszczenie opłaty przygotowawczej i popisanie weksla. Natomiast w przypadku odmowy udzielenia pożyczki lub rezygnacji z niej, opłata przygotowawcza zostanie w całości zwrócona.    

- Powyższe ustalenia skutkowały przedstawieniem pięciu pracownikom biur regionalnych w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach i  Sieradzu zarzutów popełnienia przestępstw z art. 286 § 1 kk. Poszczególnym podejrzanym zarzucono popełnienie od kliku do kilkudziesięciu przestępstw doprowadzenia klientów spółki do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie ich w błąd - twierdzi Wawryniuk. - Opłaty przygotowawcze wpłacone przez te osoby pokrzywdzone wynosiły od  1000 zł do 25 tys. zł. Podejrzani nie przyznają się do popełnienia zarzuconych im przestępstw. Wobec trzech kolejnych pracowników biur takie zarzuty zostały sformułowane.  

Czynności w tej sprawie są kontynuowane. Między innymi w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku trwa analiza kryminalna dotycząca przepływów finansowych w spółce. Prowadzona jest ona na podstawie danych pozyskanych z działających na terenie Polski banków, a dotyczących kont bankowych, lokat terminowych oraz  depozytów.  

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już na początku 2004 roku opublikował raport, z którego wynika, że wszystkie firmy zajmujące się udzielaniem kredytów w tzw. systemie argentyńskim oszukują swoich klientów. Wtedy też pojawiła się informacja o tym, że jedną z takich firm jest PKF Skarbiec, a UOKiK przestrzegał potencjalnych klientów przed kontaktami ze spółką. W 2011 roku UOKiK za stosowanie praktyk wprowadzających w błąd i sprzecznych z ustawą o kredycie konsumenckim ukarał PKF Skarbiec sankcją finansową w wysokości 1 219 454 zł. Prezes UOKiK nakazała natychmiastową zmianę praktyk niezgodnych z prawem. To nie pierwszy raz, kiedy UOKiK kwestionuje praktyki PKF Skarbiec. Od 2003 roku była to piąta decyzja dotycząca tego przedsiębiorcy, stwierdzająca stosowanie sprzecznych z prawem praktyk.

Firmy udzielające kredytów poza systemem bankowym pojawiły się w Polsce na początku lat 90. Regułą jest pobranie od klienta tzw. opłaty wstępnej (manipulacyjnej, przygotowawczej). Wysokość tej opłaty to średnio 4-7 proc. sumy kredytu, czyli od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Zasadą jest, że opłata wstępna nie podlega zwrotowi. Klientami tak działających firm są przede wszystkim ludzie o niskich dochodach, emeryci, renciści. Nie mają oni szans na uzyskanie kredytu w banku. Proponuje się im łatwy dostęp do pieniędzy i minimalne formalności. Osoby te często poświęcają swoje jedyne oszczędności, a nawet zapożyczają się, by uiścić opłatę wstępną i przystąpić do systemu.

Jak postępować w w kontaktach w firmami oferującymi podejrzane pożyczki? Jak twierdzą eksperci, przede wszystkim należy takie firmy omijać z daleka. Nikt nikomu nie pożycza pieniędzy bez zabezpieczenia. Kredytów udzielają banki, które są instytucjami zaufania publicznego. Nad ich działalnością czuwa nadzór bankowy i prawo bankowe. Jeśli jednak zdecydujemy się na wzięcie kredytu poza bankiem, nie powinniśmy uiszczać żadnych opłat wstępnych, musimy wymusić od pracownika przekazanie wszelkich informacji na temat warunków umowy, poprosić o jej egzemplarz. Jeśli ktoś nie zrozumie umowy, powinien zadzwonić do UOKiK-u lub Federacji Konsumentów. Gdy zdarzy się, że ktoś podpisał umowę bez konsultacji, musi pamiętać, że istnieje możliwość odstąpienia od niej w ciągu 10 dni.

Opinie (150) 9 zablokowanych

 • Skąd w Polsce jest tylu idiotów dających się naciągać cwaniakom i podejrzanym parabankom? (23)

  • 223 8

  • nikt Ci tyle nie da ile my obiecamy (1)

   To hasło działa ;-) wszędzie ;-)

   • 41 5

   • znamy to, wypisz wymaluj tusk

    • 18 17

  • ? (5)

   to nie cwaniactwo to bieda ludzi zmusza

   • 23 38

   • głupota, nie bieda! (2)

    • 47 5

    • i jedno i drugie :) (1)

     biedny bos glupi...

     • 19 3

     • .

      R. Ziemkiewicz znalazł na to trafne słowo: POLACTWO.

      • 10 8

   • chyba chciwość (1)

    • 10 0

    • Czytajcie umowy!

     Gdyby ludzie myśleli i czytali umowę, nie musieliby później się wyżalać, że zostali oszukani. Czemu ludzie nie mają w zwyczaju czytania umów? W umowie jest wszystko napisane, a jak ktoś jej nie czyta jest sam sobie winny.

     • 1 0

  • najwięcej się dało tuskowi naciągnąć (4)

   tylko że w przeciwieństwie do tych parabanków przez tych naiwniaków tracimy wszyscy: podatki podwyższone, emerytury młodym zabrane ale przybywa za to urzędników i tworów typu ECS, w których pensja średnia wynosi 8 tys. zł netto. Ludzie jednak są ślepi i najbliższe wybory wygra znowu partia, która będzie miała najlepszy marketing.

   • 26 29

   • (3)

    a kto ma wygrać? Sam twierdzisz, że PO tworzy nowe miejsca pracy, niezłe wynagrodzenie, a po co młodym emerytury? Idź do szkoły, zdobądź wykształcenie i też dostaniesz pracę zgodną z twoimi kwalifikacjami

    • 5 5

    • taka prawda (1)

     Jak ktoś chce mieć pieniądze to niech się dobrze uczy i ciężko pracuje. Owszem, zarabiamy mniej niż na zachodzie, ale wystarczy odrobina ambicji...

     • 7 4

     • lepiej znać kogoś

      i mieć ciepłą posadkę w ECSie za 8 tysi netto miesięcznie

      • 5 0

    • dawanie pracy urzędnikom nie jest tworzeniem miejsc pracy

     ktoś musi przecież zarobić na te pensje - robią to ci co pracują w sektorze prywatnym. Dodatkowo surowce przynoszą zyski. Po za tym o mnie to się nie martw ja wyjeżdżam co jakiś czas na kontrakty do Norwegii i zarabiam bardzo dobrze.

     • 11 1

  • i dobrze im tak

   az serce sie raduje jak czytam takie wiadomosci ,chcialo sie byc cwanszym od uczciwych ludzi to teraz zeby w deske aby mniej bolalo

   • 7 4

  • widać to po wynikach dla PiS w sondażach poparcia.... (5)

   • 7 6

   • na PIS? (4)

    podsumuj najpierw co zrobiło PIS w kiepskiej koalicji przez 2 lata z tym co zrobiło PO przez 7 lat. PIS obniżył podatki i zrobił 2 reformy. PO daje podwyżki same, obniżyli za to emerytury młodym i podwyższyli wiek emerytalny. Do tego produkują urzędników na całego. Nie głosowałem ani na jednych ani na drugich ale PIS miażdży PO pod każdym względem. Wystarczy sprawdzić samemu te informacje a nie słuchać tvnu, który dostał kontrakty na budowę dróg i reklamy społeczne. Jak ktoś czerpie informacje z telewizji to jest takim samym łosiem jak Ci z amber goldu.

    • 9 10

    • PiS miażdży PO w ilości zbudowanych autostrad

     Ile ich było? 3 km?

     • 8 7

    • pis (2)

     3 mln mieszkań miało być. A, tyle to może było podsłuchów.

     • 4 5

     • wyłącz tvn

      naprawdę wyłącz i zacznij samodzielnie myśleć, media ci zrobiły papkę z mózgu że pisowcy chcą policyjnego państwa ale podsumuj chociażby działania policji z ostatniego roku a zobaczysz kto robi policyjne państwo. Opowiadanie tych frazesów jest już co najmniej nudne.

      • 7 3

     • mieszkania są tylko ludzie nie mają kasy żeby je kupić

      co ty myślałeś że mieszkanie za darmo dostaniesz? jak czytam jacy ludzie są naiwni to przeraża mnie że wszyscy oni mają prawo głosu i kolejny raz uwierzą w cuda tuska i zafundują nam kolejne podwyżki.

      • 1 0

  • ci właśnie idioci głosowali na PO

   jw

   • 10 7

  • równie dobrze mozna sie zapytac jak to mozliwe ze tyle naiwniaków głosowało na Donalda

   On obiecał więcej niz dawało amber gold i wszystkie te parabanki razem wzięte!!

   • 7 1

  • Po prostu nie mamy pieniędzy!!! Czy ty to rozumiesz GAMONIU

   • 0 0

 • Bahahaha

  Kolejny naiwny

  • 54 4

 • Taka jest prawda (4)

  Ta firma od dawna miała opinie oszustów, wystarczyło zajrzeć do internetu.
  Swoją drogą Państwo powinno wziąć się wreszcie za firmy pożyczkowe i narzucić im jasne reguły, bo dzisiaj mamy tu dziki zachód.

  • 107 3

  • I jeszcze jedno

   Pracownicy tej firmy, wszyscy także szeregowi pracownicy biur regionalnych powinni skończyć w więzieniu. Bo to że właściciele i kierownictwo to złodzieje, to jednak bez pomocy szeregowych pracowników - oszustów nie zdziałali by tego na tak dużą skalę - 48 tysięcy osób.

   • 25 2

  • pozwalano na oszustwa

   Nie można narzucać reguł poniewaz, byście się darli ze to ograniczanie swobód obywatelskich.Pamiętasz co było z OFE? ja przewidywałem ze to się tak skończy, przeciez to zakładając juz i prezesi i zarządy tych OFE były nastawione na szybkie dorobienie się kasy. Policz ile na początku brali prowizji od naszych składek.

   • 8 4

  • sorry Państwo powinno się...

   .... wziąć za prawników,, jest wolność gospodarcza i na do Pupy prawie każdy może korzystać, ja już byłem w systemie gdzie Państwo załatwiało za mnie wszystko, NIE DZIĘKUJE KOMUNA SIĘ SKOŃCZYŁA, baranów, biedaków, desperatów nigdy nie zabraknie dla oszustów,, nudno by było gdyby wszyscy byli tacy MĄDRZY jak osoby wypowiadające się na tym portalu...

   • 3 0

  • Amber Gold

   A jak było z Amber Gold? Tam dopiero oszukali masę klientów. Amber Gold oszukało swoich klientów aż na 660 mln zł...

   • 1 0

 • (1)

  oszukiwali od 10 lat a państwo polskie ch... im zrobiło. to samo bylo z plichtą, 6 wyroków w zawiasach śmiech na sali.

  • 91 2

  • złodziej złodziejowi nie może nic zabronić

   • 5 0

 • Tylko sąd (3)

  Tylko proszę trzeba poszukać w historii tych oszustów kto to w latach 90 zakładał albo pozwalał zakładać takie firmy.Ciekawe wnioski z tego płyną.

  • 38 3

  • kto pozwalał? (2)

   tak pytam

   • 3 0

   • Znając życie to pewnie się okaże że Tusk (1)

    • 3 0

    • KLD

     Jego kolesie z KLD...

     • 0 0

 • Polska to jednak jest Mekką dla wszelkiej maści oszustów, (1)

  bo są tu nieprzebrane pokłady frajerów do ostrzyżenia.

  • 65 1

  • Myślisz, że to tylko u nas?

   Na całym świecie masa jest takich przypadków, od USA po Chiny

   • 2 4

 • Nie osób (1)

  Nie osób-tylko frajerów!!!!!!

  • 21 3

  • Jak tak można !!

   Jak można poszkodowanych nazywać frajerami....Pozazdrościć wam bo widocznie nie byliście w sytuacjach w których z nożem na gardle szukaliście pieniędzy podejmując desperackie decyzje. Za to opinie o takich wydać proszę bardzo....może podstawy w postaci definicji takiej jak EMPATIA nie zostały przez was przyswojone. Zatem życzę wam obyście znaleźli się w takiej sytuacji która i was zmusi do podjęcia gwałtownego ryzyka a nie godzinnego czytania w sieci czy są może jakieś złe komentarze na ten temat...może wtedy zastanowicie się nad szyderstwem z ludzi którzy zostali oszukani.

   • 3 1

 • Przykład idzie z góry..!

  • 19 2

 • osoby układające umowy wprowadzające w błąd klienta powinni odpowiadać z własnej kieszeni (3)

  Jeżeli prawnik np pisze umowę jakiejś firmie wynikiem czego jest duża liczba pokrzywdzonych klientów tej firmy to powinien być zapis prawny że odpowiada on z własnej kieszeni wobec tych klientów. Niech płaci nawet do końca zycia to się cwaniczkom odechce w tym kraju pisac umów pisanych maczkiem na 50 stron gdzie na 33 stronie drobną czcionką jest tzw haczyk.

  • 40 9

  • trzeba czytać co się podpisuje, a nie lykac wszystko jak mlody pelikan (2)

   • 10 4

   • (1)

    jak jesteś też prawnikiem to przeczytasz, zrozumiesz i podpiszesz. Jak jesteś inżynier to wymiękniesz przy 3 stronie i podpiszesz. Jak masz tylko maturę, to wymiękniesz już na pierwszej. I to wcale nie wina dzisiejszej matury - tak było zawsze. Jeśli to państwo jest naszym państwem, to powinno nas bronić przed takimi prawnikami-służalczymi wobec oszustów. Skoro to państwo nas nie chroni, to nie jest naszym państwem. Czym więc jest, skoro samo zachowuje się jak jeden wielki złodziej? Jest OKUPANTEM. To nie jest nasze państwo, tak jak III Rzesza nie była naszym państwem

    • 8 3

    • No nie do końca, bo żeby zrozumieć umowę na 50 stron

     wszystkie powiązania, zależności, to trzeba nie tylko przeczytać umowę, ale też znać np. kodeks cywilny i wiedzieć w którym momencie się go stosuje do postanowień umowy a w którym nie...

     • 4 0

 • Będę szczery (8)

  nie żal mi tych co się dali wywieźć w pole. Założę się, że część z nich sama chciała wywieźć w pole tę firmę. Pieniądze jeśli już się wpłaca i pożycza to tylko i wyłącznie w banku.

  • 21 32

  • Rzeczywistość (2)

   W Polsce w Rejestrach Dłużników z powodu różnych długów jest ponad 2 miliony osób, około 3 milionów ludzi ma w bazie BIK poważne opóźnienia w spłacie rat kredytów, a komornicy prowadzą setki tysięcy postępowań.
   Ci wszyscy ludzie ŻADNEGO kredytu w banku nie dostaną i skazani są na firmy pożyczkowe, które są Mafią.
   A jak wpaść w długi: wystarczy kredyt gotówkowy i strata pracy.

   • 14 0

   • najpewniesza jest skarpeta, dobrze ukryta

    banki to też złodzieje działający po złodziejsku w świetle ''prawa''

    • 5 1

   • Branie kredytów gotówkowych przy ich oprocentowaniu i prowizjach jest również przejawem skrajnego debi**twa

    Jedyny kredyt jaki się jeszcze względnie opłaca, to mieszkaniowy, ze względu na to że wychodzi taniej niż wynajem i jest bardzo nisko oprocentowany.

    • 1 2

  • Też bedę szczery

   Banki drogi Panie to jest najwieksze oszutwo tylko wyuczyli Pana ,że są jedyne i legalne. Niech Pan sobie wyobrazi ,że od dziś zgodnie z prawem może Pan pozyczać pieniadze których Pan nie ma. /to włąsnie jest Bank/

   • 0 1

  • Aga

   Ale byli wiary godni

   • 0 0

  • pomocna pozyczka

   Szanowni Państwo, zwracam się do osób które otrzymały pożyczkę w firmie Skarbiec, pomocna pożyczka jak również osób które otrzymały cesje na spłatę wierzytelności z firmy Mestenza sp.z o o . Osoby które otrzymały kredyty mają zajętą hipotekę. Wpis do hipoteki blokuje Państwu możliwość sprzedaży nieruchomości, a spłata zadłużenia stała się niemożliwa gdyż rachunki bankowe na które spłacaliście raty są zablokowane, zastanawiacie się co zrobić gdzie spłacać by w przyszłości nie ponieść konsekwencji spłaty dodatkowych odsetek z powodu braku możliwości spłaty otrzymanych kredytów. W związku z zaistniałą sytuacją jest możliwość uwolnienia hipoteki, poprzez całkowitą spłatę zadłużenia wobec w/w spółek. Osoby które znalazły się w takiej sytuacji i poszukują pomocy w tej sprawie i chciały by spłacać zobowiązanie w ratach bądź spłacić swoje zobowiązanie w całości proszę o pilny kontakt z Kancelaria Radcy Prawnego w Katowicach tel. kontaktowy : 531-040-100.Pomożemy Państwu uporać się z tym problemem.

   • 0 0

  • uja

   pitolisz ośle!

   • 0 0

  • Mnie też oszukano 2007r.wplacilam 1500zl na poczed pożyczki na sumę 30000ty.do dzisiaj nie otrzymałam nic,ale sprawa jest w sądzie może odzyskam ale kiedy? Danka.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marek Kasicki

Wiceprezes zarządu Energa-Operator. Absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki...