500+ od poczęcia? Poseł dostał odpowiedź

Poseł Rutka nie odpuszcza i zapowiada ponowne złożenie wniosku, ale tym razem na... urzędowym formularzu.
Poseł Rutka nie odpuszcza i zapowiada ponowne złożenie wniosku, ale tym razem na... urzędowym formularzu. fot. Piotr Hukało/trojmiasto.pl

Nie człowiek poczęty, a człowiek narodzony ma prawo do świadczenia 500+. Tak przynajmniej wynika z odpowiedzi resortu rodziny na interpelację posłów Lewicy. Co więcej, nie są prowadzone prace nad zmianami przepisów ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. A poseł Rutka? Nie poddaje się i na wezwanie Urzędu Miejskiego w Gdyni zapowiada... uzupełnienie dokumentów.Na początku lutego Marek Rutka, poseł Lewicy, złożył wniosek o dopłatę do świadczenia 500+. Zrobił to jako rodzic małoletniej córki i w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ws. dopuszczalności aborcji. Według posła Rutki wyrok TK powinien zmienić podejście państwa polskiego do świadczenia 500+.

- Składam wniosek w imieniu mojej małoletniej córki Ingi, która przyszła na świat w maju ub. roku, ale zgodnie z orzeczeniem TK była człowiekiem przed urodzeniem - poinformował poseł Marek Rutka i jak zapowiedział, tak zrobił.
Sprawa ma ciąg dalszy. Po dwóch tygodniach poseł otrzymał odpowiedź z Urzędu Miasta Gdyni, a w niej... wezwanie do uzupełnienia braków formalnych, czyli złożenia wniosku na formularzu zgodnym z wymogami ustawy. To nie koniec. Jak poinformował Urząd, w przypadku ujawnienia nowych okoliczności, stwierdzonych na podstawie dostarczonych dokumentów lub złożonych oświadczeń, może zaistnieć konieczność przedłożenia innych dokumentów lub złożenia dodatkowych wyjaśnień. Sprawa jest zatem rozwojowa.

Ważne zmiany w 500+. Nowy termin składania wniosków- Moim zdaniem to taka gra na czas. Urzędnicy tak naprawdę nie wiedzą, co zrobić z tym wnioskiem i liczą na to, że jakaś instancja wyższa przyjdzie im z pomocą. Oczywiście uzupełnię braki formalne i złożę wniosek jeszcze raz - zapowiada poseł Rutka.
A pomoc chyba się pojawiła. Poseł Rutka na początku lutego nie tylko złożył wniosek o rekompensatę, ale razem z grupą posłów złożył też interpelację w "sprawie wypłacania świadczenia z tytułu programu "Rodzina 500 plus" w świetle obowiązywania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku". I właśnie przyszła odpowiedź przygotowana przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, a w niej informacja, że "prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje nie wcześniej niż od dnia urodzenia się dziecka i do dnia ukończenia przez dziecko 18 r.ż. (art. 4 ust. 3, art. 5 ust. 2, i art. 18 ust. 2 ww. ustawy)". Do tego poinformowano, że "nie są prowadzone prace nad zmianami ww. przepisów ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci".

- Trzeba przyznać, że odpowiedź przyszła bardzo szybko. Być może chodziło o to, aby uciąć ten temat. Jednak z informacji, jakie docierają z naszych biur poselskich, wynika, że już kilkaset takich wniosków złożono w całej Polsce - mówi poseł Rutka.
Co ciekawe, nie tylko składane są wnioski o rekompensatę 500+, są też wnioski do ZUS-u ws. wieku emerytalnego. I tu sprawa może być ciekawsza, bo w ustawie o 500+ w obecnym jej brzmieniu jest informacja, że we wniosku o przyznanie świadczenia należy zawrzeć m.in. imię, nazwisko, datę urodzenia, płeć i PESEL dziecka, czyli dane, które posiada dziecko już narodzone, za to w ustawie emerytalnej literalnie nie ma określonego punktu początkowego do wyliczania wieku emerytalnego.

Jak oceniasz działanie posła Rutki? - zapytaliśmy naszych czytelników. Aż 60 proc. odpowiedziało, że "to prowokacja, ale bardzo celna", a 22 proc. uznało, że "prowokacja, ale niezbyt przekonująca, raczej głupia". Co ciekawe, 18 proc. przyznało, że... "to przyczynek do stworzenia prawdziwego precedensu". Wystąpienie posła Rutki można potraktować jako polityczną prowokację, ale być może to otwiera dyskusję, czy już od chwili poczęcia stajemy się obywatelami i czy należą nam się też świadczenia, a jeśli nie, to dlaczego.

Opinie (342) ponad 10 zablokowanych

 • PiS skończył się

  Morawiecki i spółka zasłużyli na łagry

  • 394 153

 • Politycy prawdopodobnie mają teraz problem.

  "Gorący kartofel" podrzucony i nikt go nie chce, podobnie było z kontrolą samochodów jakie otrzymał Tadeusz z Torunia od bezdomnego.

  • 213 59

 • Lewica to stan umyslu

  • 200 220

 • Temat zastępczy. Wyrok sądu w Sopocie dotyczacy bezprawnych kar sanepidu za otwartą dyskotekę i bezprawnych rozporządzeń rządu dotyczacych tzw obostrzeń i zamykania ludziom biznesów czy noszenia masek. To niech będzie na tapecie no to są miliardowe straty dla obywateli.
  Im jest na reke jak gadacie o aborcji :)

  • 104 37

 • 500 plus

  Popieram działania posła w tej sprawie. Ma gość rację. Gdyński magistrat musi chyba zapytać o wykładnię mgr Przyłeska z TK , żeby udzielić odpowiedzi ???

  • 194 98

 • Weźcie tego gościa do Tworek

  • 151 198

 • Tak, to lewica wymyśliła żeby czytać w Konstytucji jak w Biblii...

  Przypomnisz mi, na który artykuł powołał się Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej ogłaszając swój wyrok?

  • 46 9

 • A czemu jego?

  To Wasza ukochana władza uchwaliła taki wyrok.

  • 37 16

 • W sumie niech to wyjasnią bo kobieta jak na początku ciąży poroni nie ma prawa do pogrzebu i ze mszą też dla dziecka są duże problemy właściwie jej nie nie chcą księża robić. Teraz bez obrazy kto w co wierzy wolność wyboru wg telewizji i dumnych deklaracji na wizji człowiek jest od poczęcia zaznaczają to kapłani i PIS ale tylko w telewizji i jeśli tak jest jak mówią to czemu nie ma pogrzebu w poronieniu w 4 tygodniu. Nadszedł czas jasno i wyraźnie bez mataczenia bo to się robi i z tego by wychodziło że nie jedna Polka ma prawo do zaległego 500 plus. Fakt prawo nie działa wstecz ale tam gdzie górze potrzebne by prawo zadziałało w stecz to sobie tak wy manewrują że to prawo zadziała i wychodzi na to zawsze że są równi u równiejsi.

  • 157 36

 • Co do tego działania wstecz, to mała niespodzianka

  Wyrok "TK " nie zmienił prawa, więc działa odkąd zostało uchwalone, czyli 1997...

  • 10 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Krzysztof Stepokura

Prezes formy Eurotel. W 1994 roku założył firmę telekomunikacyjną Martel, która od 1996 roku była...

Najczęściej czytane