Amber Gold. Brak konta to tylko wymówka?

Na poniedziałkowej konferencji prezes Marcin Plichta zapewniał, że Amber Gold wypłaci pieniądze klientom.
Na poniedziałkowej konferencji prezes Marcin Plichta zapewniał, że Amber Gold wypłaci pieniądze klientom. fot. Piotr Pędziszewski/trojmiasto.pl

Klienci Amber Gold znów nie otrzymali pieniędzy, bo firma dalej zajęta jest zakładaniem konta bankowego. Według tłumaczeń, właśnie z powodu braku rachunku firma nie może wypłacić pieniędzy. Jednak czy konto jest niezbędne? Skoro Amber Gold przyjmowało gotówkę, to dlaczego gotówki nie wypłaca?


Czy wierzysz, że klienci Amber Gold odzyskają swoje pieniądze?

tak, prędzej czy później odzyskają wkład 12%
tak, ale nie sądzę, że wszystkie 14%
nie sądzę, pewnie uda się nielicznym 36%
nie, na pewno nie 38%
zakończona Łącznie głosów: 712

Ci, którzy przyszli po pieniądze we wtorek, bo ich lokaty już się zakończyły usłyszeli, że otrzymają pieniądze w ciągu 2-3 dni, a ci którzy przyszli zerwać lokatę, że pieniądze będą na ich kontach w ciągu... 45 dni. Niestety, przy zrywaniu lokat przed terminem, spółka potrąca 19,5 proc. od kwoty lokaty. Do tego trzeba jeszcze doliczyć spread i opłaty. W tej sytuacji zrywający muszą liczyć się z utratą ok. 35 proc. wkładu.

Na słynnej konferencji z 6 sierpnia prezes Amber Gold, Marcin Plichta powiedział, że nie może wypłacić pieniędzy klientom gdyż firma nie ma rachunku. Stało się tak, ponieważ banki wymówiły firmie umowy po "ostrzeżeniach" Komisji Nadzoru Finansowego. Czy polskie banki zmówiły się i stoją na przeszkodzie w wypłacie środków klientom Amber Gold? O komentarz poprosiliśmy Związek Banków Polskich.

- Pieniądze są na rachunku technicznym. Co należy wyraźnie podkreślić - są dostępne dla Amber Gold. Nie są zablokowane czy przetrzymywane - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP. - Firma może je w każdej chwili podjąć i wypłacić swoim klientom. W jakiej formie to zrobi, to nie jest sprawą banków. Niech wypłaca jak przyjmowała, czyli w gotówce. Firma ma sieć punktów w całym kraju. Może wysłać pieniądze bezpośrednio na adres klienta, takie usługi też są świadczone. Według zapewnień prezesa Amber Gold, firma nadal zamierza prowadzić działalność. Skoro jest sieć do przyjmowania wpłat, to dlaczego nie ma sieci do prowadzenia wypłat? Nie można się zasłaniać brakiem rachunku. Banki miały prawo odmówić współpracy z podmiotem, co do którego są wątpliwości. A wątpliwości mają organa państwowe. Tego banki nie mogą bagatelizować.

Z brakiem firmowego konta w innej sprawie firma sobie poradziła. Na przywołanej już konferencji Marcin Plichta zapewnił, że firma nie zalega z wypłatami pensji swoim pracownikom. Kilka dni temu obok klientów, również oni obawiali się o swoje pieniądze. Na pytanie dziennikarzy z jakiego konta dokonano tych wypłat, najpierw usłyszeliśmy, że o to należy zapytać... pracowników. Chwilę potem prezes Marcin Plichta dodał - (...) w dniu dzisiejszym nie jestem w stanie podać nazwy banku, który nas obsługiwał z tego względu, że w dniu jutrzejszym dostanę wypowiedzenie tego rachunku. Po tej wypowiedzi jeden z dziennikarzy usiłował pokazać dokument, z którego miało wynikać, że firma regulowała płatności z... konta innej firmy i wywiązał się ciekawy dialog.

- To nie jest konto Amber Gold. Wypłacamy, ale jeszcze raz panu powtarzam, że to nie jest konto Amber Gold - powtarzał prezes Plichta, a dziennikarz dopytywał - "wypłacacie, czy nie?" - Z tego konta wypłacane są najpilniejsze przelewy w ramach współpracy między tymi dwoma podmiotami - odpowiedział Plichta.

- Co to znaczy najpilniejsze potrzeby? - dopytywał dziennikarz. - Jest klient, który dostał, a reszta klientów nie dostanie.

- Proszę się z tym pytaniem zwrócić do naszego biura sprzedaży - powiedział prezes Plichta.

- Zwracam się do pana - nie odpuszczał dziennikarz.

- Ja panu odpowiadam na to pytanie, że w dniu jutrzejszym (od red. czyli we wtorek) będzie stosowne oświadczenie - rzucił Plichta.

- To jest konto obsługiwane przez Amber Gold? - padło kolejne pytanie z sali.

- To jest konto obsługiwane nie przez Amber Gold, a przez podmiot zależny - powiedział prezes.

Niestety, tak jak nie doczekaliśmy się wczoraj oświadczenia w sprawie konta, tak nie było oświadczeń na temat tego, jakimi środkami dysponuje firma i jakie ma zobowiązania. Po poniedziałkowej konferencji być może prezes Plichta przekonał do siebie część słuchaczy. Ciekawe, jak dziś wyglądałyby słupki poparcia?

Tak czy inaczej z całej tej historii kilka nauk płynie. Nie ma gwarantowanych zysków, a im wyższy zysk obiecywany, tym większe ryzyko, że nie wszystko złoto co się świeci i, że mamy... niesprawne państwo, a szczególnie wymiar sprawiedliwości. Działalność spółki Amber Gold budzi wątpliwości Komisji Nadzoru Finansowego od 2009 roku. Powodem są obawy, czy w Amber Gold bez licencji nie są wykonywane czynności bankowe. Sprawą działalności Amber Gold z doniesienia KNF zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Toczy się ona od... początku 2010 roku

- Uważamy, że trzeba podjąć działania, aby procedury ustalania czy dany podmiot działa zgodnie z prawem trwały krócej. Nie może być tak, że organa badają to przez lata czy miesiące. Przepisy powinny być precyzyjne, a procedury krótsze. Te kwestie muszą być doregulowane i w tej sprawie, jako związek będziemy interweniować - dodaje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

Opinie (123) 5 zablokowanych

 • (5)

  Trzeba przeznac, ze TVN poszedl wlasciwym sladem - gdyby nie ich info (abstrahuje, ze malo dokladne) o londynskiej spolce-slupie (bo ten, kto zna Londyn wie, co to za 'siedziba' w Harrow) , to ja bym na stronice Companies House nie wlazla i nie dowiedziala sie, ze 27 lipca 2012 roku wykonano owe dwie operacje:
  1) przejecie dyrekcji FRL Capital (dzialajacej w Polsce jako Finroyal) przez Amber Gold (przy czym popelniono falszerstwo, a to byl powod do zamrozenia konta przez Brytow az do wyjasnienia - Plichta podal Amber Gold, co moze byc zarazem typowym zenskim imieniem i nazwiskiem w UK, jako osobe fizyczna z data ur. 1970 rok)
  2) dofiansowania spolki przez nowego 'dyrektora', tj. Amber Gold w wysokosci 60 mln funtow (zapewne w formie dyrektorskiej pozyczki dla prywatnej spolki zoo, co w biznesie normalne i prawne), co umozliwia transfer tej forsy z konta Amber Gold w Polsce do FRL w Londynie
  I Finroyal, i Amber Gold - chocby na podstawie w.w. zapisow w brytyjskim rejestrze handlowym - dzialaja zgodnie i w porozumieniu. To zlodzieje, co zmowily sie by uskutecznic skok na cudza kase.
  Zakup 2 powyzszych dokumentow w PDF to on line 2 funty (powtarzam: dwa funty), a pozwala na:
  a) wszczecie dochodzenia w Polsce
  b) donos do Brytow (nie przewaly w Polsce, choc o tym mozna wspomniec, ale glownie o falszerstwie w brytyjskim rejestrze), skutkujacy natychniastowym zamrozeniem kont, bo tu - w przeciwienstwie do 'mundrej' Polski - najpierw zlodziejom blokuje sie szmal, a wspomniana przeze mnie instytucja z Birmingham na 100% najpierw konta 'mrozi', potem pyta.
  Dziwnym trafem tych krokow nie uczynili nie tylko pokrzywdzeni, bawiacy sie w pozwy zbiorowe (gdy ich szmal juz byl w trakcie transferowania na Kajmany), ale i POLSKA PROKURATURA.
  I tu powstaje pytanie o SKORUMPOWANIE i urzedu prokuraturskiego, i politykow (przynajmniej samorzadowych w Gdansku) przez obu gangsterow.
  Bo, sorki, co potrafi wykryc jedna baba korzystajac z Internetu i polska prokuratura powinna potrafic. A jesli nie potrafila, to albo kupiona, albo pracuja w niej sami idioci.
  Nb. To wlasnie byl powod, dla ktorego tak namawialam do wciagniecia w te afere Brytow: tych i kupic nie latwo (bo system tak ustawiony), i ich dzialania mogly zmusic do akcji polska prokurature.
  A reakcje polskich zurnalistow? Mnie nie dziwia - to nie dziennikarze tylko malo inteligentne sluzalcze szmaty lizace tylek tego, kto da wiecej. I tym kims czytelnik nie jest.:)
  Reasumujac: klienci Finroyal juz wiedza, ze swej fotsy nie zobacza, a za 45 dni przekonaja sie o tym i d*pki wydymane przez Amber Gold.

  • 140 14

  • Ehhh te babcie.... (1)

   Pewnego dnia starsza dama przyszła do Amber Gold z torbą pełna pieniędzy.
   Podeszła do stanowiska i poprosiła o prywatną rozmowę z Plichta, gdyż chciała otworzyć konto, a "proszę zrozumieć, chodzi o wielka sumę pieniędzy"...
   Po długotrwałych dyskusjach pozwolono starszej pani spotkać się z prezesem, bo w końcu nasz klient - nasz pan.
   Prezes spytał o kwotę, jaką starsza pani zamierzała wpłacić.
   Ona zaś odpowiedziała, że chodzi o 50 milionów EURO. Po czym otworzyła torbę, żeby go przekonać, iż tak jest w rzeczywistości..

   Naturalnie zaciekawiony prezes pyta o pochodzenie tych pieniędzy.
   -"Szanowna pani, jestem zaskoczony ilością pieniędzy, jaką ma pani przy sobie! Jak pani tego dokonała?"
   -"Całkiem prosto. Zakładam się"- klientka na to:
   -"Zakłada się pani? - pyta prezes - Ale o co?".
   Starsza pani odpowiada: Cóż, o wszystko co możliwe. Na przykład mogę się z panem założyć o 25.000 EUR, że pańskie jaja są kwadratowe!
   "Prezes zaśmiał się głośno i powiedział:
   -"Przecież to śmieszne! W ten sposób nie mogłaby pani nigdy tak dużo zarobić."
   - "Cóż, przecież powiedziałam, ze w ten sposób zarobiłam moje pieniądze. Byłby pan gotowy założyć się ze mną?"
   -"Ależ oczywiście - odpowiedział prezes (w końcu szło o mnóstwo pieniędzy). Zakładam się, o 25 000 EUR, ze moje jaja nie są kwadratowe"
   Starsza pani odpowiada: "Zakład stoi, ale ponieważ stawką są duże pieniądze, czy mogę przyjść jutro o 10.00 razem z moim prawnikiem, żeby sprawdzić naocznie i przy świadku?"
   -"Jasne", prezes wykazał zrozumienie.
   Całą noc prezes był niesamowicie nerwowy i spędził wiele godzin na sprawdzeniu, czy jego jaja znajdują się w swojej dotychczasowej formie. Z jednej i drugiej strony. W końcu przy pomocy głupiego testu osiągnął 100- procentową pewność. Wygra ten zakład !
   Następnego ranka o 10.00 przyszła starsza dama ze swoim prawnikiem do banku.
   Przedstawiła sobie obu panów i powtórzyła, iż chodzi o zakład, którego stawka jest 25 000 EUR.
   Prezes zaakceptował zakład, iż jego jaja nie są kwadratowe.
   W celu przekonania się o tym fakcie, poprosiła go dama o opuszczenie spodni.
   Plichta opuścił spodnie. Starsza pani nachyliła się, spojrzała uważnie i spytała ostrożnie, czy może dotknąć jaj.
   -"No dobrze , odpowiedział prezes. - 25 000 EUR są tego warte i mogę zrozumieć, że chce się pani do końca przekonać."
   Starsza pani ponownie się nachyliła i wzięła "piłeczki" w swoje dłonie.
   Wtedy prezes zauważył, ze prawnik zaczyna uderzać głową w ścianę.
   Prezes pyta wiec kobietę:
   - "Co się stało z tym pani prawnikiem?"
   Na to ona: "Nic, założyłam się z Adamowiczem tylko o 100.000 EURO, że dzisiaj o godz. 10.00 będę trzymała w dłoniach jaja prezesa Amber Gold".

   • 64 3

   • Trzymaj babcia mocno i nie puszczaj !

    • 14 1

  • a dopiero się zdziwisz jak zobaczą co nie?

   • 1 2

  • Super rozkminiłeś gnoja Plichtę.

   • 2 0

  • 6 mln funtow, nie 60 mln

   :)

   • 0 0

 • wstyd (4)

  prawdziwych dziennikarzy już nie ma
  :(
  ale co się dziwić jak płaci się grosze
  i dobrzy idą pracować gdzie indziej
  a zostają wierni i mierni co piszą
  o wszystkim i niczym
  I taka mamy 4 władzę
  żenua

  • 34 3

  • dziwisz sie... poprowadzi taki o 23 jedna pogode i juz leci do banku po kredyt na super apartament

   i tak sobie splaca przez 40 lat i musi pozniej klepac co mu kaza

   • 6 0

  • zdjecie Katarzyny Plichty zony M Plichty (1)

   https://plus.google.com/107290310317138497089/posts

   • 0 0

   • art o Katarzynie Plichcie !

    poszukajcie w necie info na temat k plichty jest art

    • 1 0

  • Złota zasada

   Jeżeli inwestycja jest dużo lepsza od pozostałych - powinno to dawać do myślenia.
   Na świecie nikt nie rozdaje pieniędzy.

   • 1 0

 • oglądajcie go, póki możecie (4)

  swego "prezia". niedługo będzie to samo zdjęcie, ale z czarnym paskiem na oczach.

  • 30 6

  • A w tle palmy i piekne morze...

   • 12 1

  • Nie zdziwie sie, jak bedzie zdjecie, ale z wizji lokalnej...juz kiedys to przerabialismy...

   • 6 0

  • chyba paskiem tzn opaska na rece w ramach dozywotniego all inclusive na karaibach

   • 5 0

  • a żebyś się nie zdziwił..

   • 1 0

 • A klienci nie moga zglosic wniosku o upadlosc?

  Przynajmniej moze ktos by przejrzal co tam maja na tych rachunkach i by wyszlo szydlo z worka

  • 14 0

 • SPRWIEDLIWOŚĆ w Polsce nie istnieje (1)

  Zrujnujesz życie tysiącom osób i grozi ci 3 lata w zawiasach.
  Mało tego niedługo, na mocy amnestii z 1989 zmieniającej karę śmierci na 25 lat, zostaną wypuszczeni na wolność seryjni gwałciciele i mordercy dzieci: Pękalski, Trynkiewicz ....

  • 36 1

  • ocho ktos czytal dzisiejszy NCZ ;]

   • 4 0

 • (1)

  To chyba faktycznie Plichta bo gebe ma plichtowa.

  • 8 4

  • CO TO ZA MORDA

   Wygląda jakby uciekł ze szpitala dla obłąkanych...

   • 1 0

 • nie zamierzam (5)

  bronic amber gold, ale dla mnie z wypowiedzi prezesa zbp jasno wynika, że konta może i nie są zablokowane, ale przelewów robić nie pozwalają- pozwalają je tylko wyjąć z konta. a teraz pomyślmy ile zajęłoby bankom przygotowanie takich sum do wypłaty, a ile amber gold dystrybucja tych milionów w gotówce, bez pomocy systemów elektronicznych(!) pomiędzy klientów. mi to trochę pachnie niezdrową konkurencją, choć wcale nie wykluczam przekrętu ag.

  • 13 28

  • wyplacenie WSZYSTKICH pieniedzy (fizyczny transfer ze skarbcow/sortowni pieniedzy) zajalby max 2-3 dni. Max tydzien na zlozenie zlecen przygotowania kasy dla kazdego klienta, plus te dwa lub trzy dni na rozwiezienie ich.
   Zaden problem. Dla uczciwego.
   Kretacz bedzie krecil i przeciagal sprawe ile tylko sie da, az kasa zniknie za granica

   • 6 1

  • (1)

   Właśnie tacy naiwni jak ty idą głosować... a później państwo pozwala takim firmą istnieć i kolejnych naiwnych nakręcać... Osoba która ma wyrok za oszustwa nigdy nie powinna móc zakładać żadnej firmy a tym bardziej takiej która operuje oszczędnościami osób trzecich...

   Żal mi trochę tych emerytów ale drugiej strony mają swoje lata i powinni bardziej być nie ufni do ludzi...

   Tym Państwie nigdy nie będzie normalnie jeśli czy sami naiwne osoby idą później głosować bo również uwierzyli obietnicom polityków...

   • 1 2

   • taa

    Obaj guano wiecie. Po pierwsze - do "ja" - jak konto nie jest zablokowane, to przelewy można robić, kto powiedział, że nie?

    Po drugie - nawet jesli mieliby wypłacac w gotówce, to również jest to fizycznie możliwe.

    Po trzecie - do drugiego dyskutanta - nie da się zrobić takiego prawa. Co z tego, że zabronimy ludziom z wyrokami zakładać podobne firmy? To założą je na żonę, która będzie oczywiście prezesem spółki, albo na teścia, czy innego słupa. KNF wpisał AG na czarną listę w 2009 roku, sposób działania tej s-ki był niejasny od samego początku. Trzeba mieć źle poukładane w głowie, by powierzać kasę spólce z o.o., która kieruje prezes z wyrokiem. Głupcy zainwestowali, głupcy tracą. Proste jak prawo dżungli. Chcieliście wolny rynek, to go macie. Współczuję tym ludziom, ale zwyczajnie popisali się głupotą, jak muchy na lepie.

    • 3 0

  • KTO WIERZY, ŻE 28 latek- prezes Amber Gold (czytający komunikaty z kartki) sam ten cały biznes wymyślił?? (1)

   może i on kiedyś pod prawdziwym nazwiskiem razem z paroma innymi cwaniakami w jego wieku oszukał na łączną kwotę 170 tys PLN kilkadziesiąt babć i dziadków co to w biedronce czy zatoce w ich punkcie regulowali drobne rachuneczki za gaz i prąd.... ale nie wierzę by ten cały prezesik samodzielnie skonstruował i rozkręcił taką machinę jak Amber + OLT :) Więc.............???? Ciekawe kto za tym stoi???
   A swoją drogą, to czy pani prezes-małżonka pana "Plichty" to jest córka tego Plichty od SKODY ??? Czy ktoś wie

   • 4 3

   • KTO WIERZY, ŻE 28 latek- prezes Amber Gold (czytający komunikaty z kartki) sam ten cały biznes wymyślił??

    "A swoją drogą, to czy pani prezes-małżonka pana "Plichty" to jest córka tego Plichty od SKODY ??? Czy ktoś wie" -
    odp:czy uważasz, że gdyby tak było to dziennikarze nie podchwycili by tematu? moim zdaniem to tylko nieszczęśliwy zbieg okoliczności dla dilera skody.

    • 2 0

 • (1)

  Ale chłopina obłowi się na masowo zrywanych przez klientów pseudo "lokatach"...
  Pewnie sam celowo nagłośnił w mediach całą tą aferę.. Teraz zbiera plony swojego przebiegłego biznes planu - czyli - ODSETKI Z ZERWANYCH PRZED TERMINEM "LOKAT"...
  Panu MP gratuluje pomysłu :)
  Klientom Amber Gold - GŁUPOTY - wierząc w cuda 13%owych zysków... :/

  • 40 1

  • oczywiście później zapcha mordy po 45 dniach 70 % zwrotami zarobi za darmo 30 % z zerwanych lokat a ludzie będą sie jeszcze cieszyć ze odzyskali te swoje 70 %

   boli mnie ze naród naiwny oraz ze sa ludzie którzy to wykorzystują i będą bezkarni

   • 13 0

 • Oddawaj moje 150 zł (2)

  Za odwołany lot z Krakowa Ty zwykły z*odzieju i p*zestępco!

  • 29 8

  • A gdzie jest moje 100 milionów?

   • 4 0

  • niestety

   150 pln to tylko wykroczenie , może mandat dostanie !

   • 3 0

 • Sprawa rachunków bankowych generalnie jest coraz ciekawsza... (4)

  Szanowna Pani redaktor proszę sprawdzić ten trop
  ()Sprawa rachunków bankowych generalnie jest coraz ciekawsza. Na jednym z for, gdzie skrzyknęli się klienci AG, pojawił się wpis:
  Nowy rachunek w Banku Millenium. Teraz takie konto podają klientom do wpłaty środków.
  16 1160 2202 0000 0002 2105 9345
  Konto należące do PST S.A. Długie Ogrody 8-14, 80-755 Gdańsk.
  Źródło:

  • 13 0

  • "Na jednym z for, gdzie skrzyknęli się klienci AG"
   Nie tędy droga! Grupowanie się, wymienianie mejlami, plotkami, telefonami, wspólne narzekanie i wyzywanie oszustów to strata czasu na rękę AG. Wiem, bo przeszedłem kiedyś przez nieco podobną sprawę (firma budowlana Mach "w zgodzie z prawem" nie podpisywała aktów notarialnych za w pełni opłacone mieszkania). Trzeba pomyśleć, co DLA MNIE jest opłacalne, co można zrobić, aby to osiągnąć - i działać. W pojedynkę, albo w grupie, ale działać, a nie wymieniać się ploteczkami na forach.

   • 8 0

  • PST S A (KRS: 0000428589) Prezes Katarzyna Plichta - Panie, Panowie opublikujcie zdjęcia wszystkich członków władz AG, listę powiązanych firm i osób, BANK MILLENIUM - 100% transparentności i taki podmiot w portfelu, znów ktoś czegoś nie zauważył ... czy może inne argumenty zdecydowały o tym, że wspieramy podmioty "powiązane" z AG, a swoją drogą warto popatrzeć na jakiej podstawie to powiązanie funkcjonuje i na jakiej podstawie podmiot dokonuje operacji w imieniu i na rzecz AG, pozdrawiam

   • 6 1

  • ja

   Z tego konta nikt nic nie wypłaci. Do wypłat musi być konto Amber Gold. Ochrona danych!!!

   • 0 0

  • źródło: ht tp ://blogi.bossa.pl/2012/07/29/niezbyt-glebokie-gardlo/

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Waldemar Kucharski

współzałożyciel i były prezes zarządu Young Digital Planet SA. Obecnie członek Rady Nadzorczej...