Amber Gold. Brak konta to tylko wymówka?

Na poniedziałkowej konferencji prezes Marcin Plichta zapewniał, że Amber Gold wypłaci pieniądze klientom.
Na poniedziałkowej konferencji prezes Marcin Plichta zapewniał, że Amber Gold wypłaci pieniądze klientom. fot. Piotr Pędziszewski/trojmiasto.pl

Klienci Amber Gold znów nie otrzymali pieniędzy, bo firma dalej zajęta jest zakładaniem konta bankowego. Według tłumaczeń, właśnie z powodu braku rachunku firma nie może wypłacić pieniędzy. Jednak czy konto jest niezbędne? Skoro Amber Gold przyjmowało gotówkę, to dlaczego gotówki nie wypłaca?


Czy wierzysz, że klienci Amber Gold odzyskają swoje pieniądze?

tak, prędzej czy później odzyskają wkład 12%
tak, ale nie sądzę, że wszystkie 14%
nie sądzę, pewnie uda się nielicznym 36%
nie, na pewno nie 38%
zakończona Łącznie głosów: 712

Ci, którzy przyszli po pieniądze we wtorek, bo ich lokaty już się zakończyły usłyszeli, że otrzymają pieniądze w ciągu 2-3 dni, a ci którzy przyszli zerwać lokatę, że pieniądze będą na ich kontach w ciągu... 45 dni. Niestety, przy zrywaniu lokat przed terminem, spółka potrąca 19,5 proc. od kwoty lokaty. Do tego trzeba jeszcze doliczyć spread i opłaty. W tej sytuacji zrywający muszą liczyć się z utratą ok. 35 proc. wkładu.

Na słynnej konferencji z 6 sierpnia prezes Amber Gold, Marcin Plichta powiedział, że nie może wypłacić pieniędzy klientom gdyż firma nie ma rachunku. Stało się tak, ponieważ banki wymówiły firmie umowy po "ostrzeżeniach" Komisji Nadzoru Finansowego. Czy polskie banki zmówiły się i stoją na przeszkodzie w wypłacie środków klientom Amber Gold? O komentarz poprosiliśmy Związek Banków Polskich.

- Pieniądze są na rachunku technicznym. Co należy wyraźnie podkreślić - są dostępne dla Amber Gold. Nie są zablokowane czy przetrzymywane - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP. - Firma może je w każdej chwili podjąć i wypłacić swoim klientom. W jakiej formie to zrobi, to nie jest sprawą banków. Niech wypłaca jak przyjmowała, czyli w gotówce. Firma ma sieć punktów w całym kraju. Może wysłać pieniądze bezpośrednio na adres klienta, takie usługi też są świadczone. Według zapewnień prezesa Amber Gold, firma nadal zamierza prowadzić działalność. Skoro jest sieć do przyjmowania wpłat, to dlaczego nie ma sieci do prowadzenia wypłat? Nie można się zasłaniać brakiem rachunku. Banki miały prawo odmówić współpracy z podmiotem, co do którego są wątpliwości. A wątpliwości mają organa państwowe. Tego banki nie mogą bagatelizować.

Z brakiem firmowego konta w innej sprawie firma sobie poradziła. Na przywołanej już konferencji Marcin Plichta zapewnił, że firma nie zalega z wypłatami pensji swoim pracownikom. Kilka dni temu obok klientów, również oni obawiali się o swoje pieniądze. Na pytanie dziennikarzy z jakiego konta dokonano tych wypłat, najpierw usłyszeliśmy, że o to należy zapytać... pracowników. Chwilę potem prezes Marcin Plichta dodał - (...) w dniu dzisiejszym nie jestem w stanie podać nazwy banku, który nas obsługiwał z tego względu, że w dniu jutrzejszym dostanę wypowiedzenie tego rachunku. Po tej wypowiedzi jeden z dziennikarzy usiłował pokazać dokument, z którego miało wynikać, że firma regulowała płatności z... konta innej firmy i wywiązał się ciekawy dialog.

- To nie jest konto Amber Gold. Wypłacamy, ale jeszcze raz panu powtarzam, że to nie jest konto Amber Gold - powtarzał prezes Plichta, a dziennikarz dopytywał - "wypłacacie, czy nie?" - Z tego konta wypłacane są najpilniejsze przelewy w ramach współpracy między tymi dwoma podmiotami - odpowiedział Plichta.

- Co to znaczy najpilniejsze potrzeby? - dopytywał dziennikarz. - Jest klient, który dostał, a reszta klientów nie dostanie.

- Proszę się z tym pytaniem zwrócić do naszego biura sprzedaży - powiedział prezes Plichta.

- Zwracam się do pana - nie odpuszczał dziennikarz.

- Ja panu odpowiadam na to pytanie, że w dniu jutrzejszym (od red. czyli we wtorek) będzie stosowne oświadczenie - rzucił Plichta.

- To jest konto obsługiwane przez Amber Gold? - padło kolejne pytanie z sali.

- To jest konto obsługiwane nie przez Amber Gold, a przez podmiot zależny - powiedział prezes.

Niestety, tak jak nie doczekaliśmy się wczoraj oświadczenia w sprawie konta, tak nie było oświadczeń na temat tego, jakimi środkami dysponuje firma i jakie ma zobowiązania. Po poniedziałkowej konferencji być może prezes Plichta przekonał do siebie część słuchaczy. Ciekawe, jak dziś wyglądałyby słupki poparcia?

Tak czy inaczej z całej tej historii kilka nauk płynie. Nie ma gwarantowanych zysków, a im wyższy zysk obiecywany, tym większe ryzyko, że nie wszystko złoto co się świeci i, że mamy... niesprawne państwo, a szczególnie wymiar sprawiedliwości. Działalność spółki Amber Gold budzi wątpliwości Komisji Nadzoru Finansowego od 2009 roku. Powodem są obawy, czy w Amber Gold bez licencji nie są wykonywane czynności bankowe. Sprawą działalności Amber Gold z doniesienia KNF zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Toczy się ona od... początku 2010 roku

- Uważamy, że trzeba podjąć działania, aby procedury ustalania czy dany podmiot działa zgodnie z prawem trwały krócej. Nie może być tak, że organa badają to przez lata czy miesiące. Przepisy powinny być precyzyjne, a procedury krótsze. Te kwestie muszą być doregulowane i w tej sprawie, jako związek będziemy interweniować - dodaje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

Opinie (123) 5 zablokowanych

 • Trzeba przeznac, ze TVN poszedl wlasciwym sladem - gdyby nie ich info (abstrahuje, ze malo dokladne) o londynskiej spolce-slupie (bo ten, kto zna Londyn wie, co to za 'siedziba' w Harrow) , to ja bym na stronice Companies House nie wlazla i nie dowiedziala sie, ze 27 lipca 2012 roku wykonano owe dwie operacje:
  1) przejecie dyrekcji FRL Capital (dzialajacej w Polsce jako Finroyal) przez Amber Gold (przy czym popelniono falszerstwo, a to byl powod do zamrozenia konta przez Brytow az do wyjasnienia - Plichta podal Amber Gold, co moze byc zarazem typowym zenskim imieniem i nazwiskiem w UK, jako osobe fizyczna z data ur. 1970 rok)
  2) dofiansowania spolki przez nowego 'dyrektora', tj. Amber Gold w wysokosci 60 mln funtow (zapewne w formie dyrektorskiej pozyczki dla prywatnej spolki zoo, co w biznesie normalne i prawne), co umozliwia transfer tej forsy z konta Amber Gold w Polsce do FRL w Londynie
  I Finroyal, i Amber Gold - chocby na podstawie w.w. zapisow w brytyjskim rejestrze handlowym - dzialaja zgodnie i w porozumieniu. To zlodzieje, co zmowily sie by uskutecznic skok na cudza kase.
  Zakup 2 powyzszych dokumentow w PDF to on line 2 funty (powtarzam: dwa funty), a pozwala na:
  a) wszczecie dochodzenia w Polsce
  b) donos do Brytow (nie przewaly w Polsce, choc o tym mozna wspomniec, ale glownie o falszerstwie w brytyjskim rejestrze), skutkujacy natychniastowym zamrozeniem kont, bo tu - w przeciwienstwie do 'mundrej' Polski - najpierw zlodziejom blokuje sie szmal, a wspomniana przeze mnie instytucja z Birmingham na 100% najpierw konta 'mrozi', potem pyta.
  Dziwnym trafem tych krokow nie uczynili nie tylko pokrzywdzeni, bawiacy sie w pozwy zbiorowe (gdy ich szmal juz byl w trakcie transferowania na Kajmany), ale i POLSKA PROKURATURA.
  I tu powstaje pytanie o SKORUMPOWANIE i urzedu prokuraturskiego, i politykow (przynajmniej samorzadowych w Gdansku) przez obu gangsterow.
  Bo, sorki, co potrafi wykryc jedna baba korzystajac z Internetu i polska prokuratura powinna potrafic. A jesli nie potrafila, to albo kupiona, albo pracuja w niej sami idioci.
  Nb. To wlasnie byl powod, dla ktorego tak namawialam do wciagniecia w te afere Brytow: tych i kupic nie latwo (bo system tak ustawiony), i ich dzialania mogly zmusic do akcji polska prokurature.
  A reakcje polskich zurnalistow? Mnie nie dziwia - to nie dziennikarze tylko malo inteligentne sluzalcze szmaty lizace tylek tego, kto da wiecej. I tym kims czytelnik nie jest.:)
  Reasumujac: klienci Finroyal juz wiedza, ze swej fotsy nie zobacza, a za 45 dni przekonaja sie o tym i d*pki wydymane przez Amber Gold.

  • 140 14

 • wstyd

  prawdziwych dziennikarzy już nie ma
  :(
  ale co się dziwić jak płaci się grosze
  i dobrzy idą pracować gdzie indziej
  a zostają wierni i mierni co piszą
  o wszystkim i niczym
  I taka mamy 4 władzę
  żenua

  • 34 3

 • oglądajcie go, póki możecie

  swego "prezia". niedługo będzie to samo zdjęcie, ale z czarnym paskiem na oczach.

  • 30 6

 • A klienci nie moga zglosic wniosku o upadlosc?

  Przynajmniej moze ktos by przejrzal co tam maja na tych rachunkach i by wyszlo szydlo z worka

  • 14 0

 • SPRWIEDLIWOŚĆ w Polsce nie istnieje

  Zrujnujesz życie tysiącom osób i grozi ci 3 lata w zawiasach.
  Mało tego niedługo, na mocy amnestii z 1989 zmieniającej karę śmierci na 25 lat, zostaną wypuszczeni na wolność seryjni gwałciciele i mordercy dzieci: Pękalski, Trynkiewicz ....

  • 36 1

 • To chyba faktycznie Plichta bo gebe ma plichtowa.

  • 8 4

 • ocho ktos czytal dzisiejszy NCZ ;]

  • 4 0

 • nie zamierzam

  bronic amber gold, ale dla mnie z wypowiedzi prezesa zbp jasno wynika, że konta może i nie są zablokowane, ale przelewów robić nie pozwalają- pozwalają je tylko wyjąć z konta. a teraz pomyślmy ile zajęłoby bankom przygotowanie takich sum do wypłaty, a ile amber gold dystrybucja tych milionów w gotówce, bez pomocy systemów elektronicznych(!) pomiędzy klientów. mi to trochę pachnie niezdrową konkurencją, choć wcale nie wykluczam przekrętu ag.

  • 13 28

 • Ale chłopina obłowi się na masowo zrywanych przez klientów pseudo "lokatach"...
  Pewnie sam celowo nagłośnił w mediach całą tą aferę.. Teraz zbiera plony swojego przebiegłego biznes planu - czyli - ODSETKI Z ZERWANYCH PRZED TERMINEM "LOKAT"...
  Panu MP gratuluje pomysłu :)
  Klientom Amber Gold - GŁUPOTY - wierząc w cuda 13%owych zysków... :/

  • 40 1

 • Oddawaj moje 150 zł

  Za odwołany lot z Krakowa Ty zwykły z*odzieju i p*zestępco!

  • 29 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marcin Lewandowski

Prezes zarządu Grupy GPEC, firmy z branży energetycznej. Doświadczenie zdobył na stanowiskach...

Najczęściej czytane