Biurko na godziny? Klienci wracają, bo mają dość pracy w domu

W ostatnim czasie przestrzeniami coworkingowymi interesują się nie tylko małe firmy czy freelancerzy, ale także osoby pracujące zdalnie czy nawet zespoły korporacyjne.
W ostatnim czasie przestrzeniami coworkingowymi interesują się nie tylko małe firmy czy freelancerzy, ale także osoby pracujące zdalnie czy nawet zespoły korporacyjne. fot. 123rf.com/Vasin Leenanuruksa

Zarządcy przestrzeni coworkingowych, podobnie jak ci oferujący biura, musieli w czasie pandemii dostosować się do nowych potrzeb najemców. Elastyczne rozwiązania, krótkoterminowe umowy, nowa infrastruktura - to właśnie dzięki temu na ten rynek wraca... stabilizacja.


- Po pierwszych zawirowaniach związanych z pandemią kolejne miesiące obyły się już bez niespodzianek. Nastąpił powrót dotychczasowych klientów do coworkingu. Na ten moment odczuwalny jest nadal mniejszy ruch wśród nowych klientów, ale powoli też się to zmienia - mówi Łukasz Michalski z Good Space coworking.
- Jeżeli chodzi o liczbę wysyłanych zapytań o dostępne powierzchnie w przestrzeniach współdzielonych, to względem roku 2019 zainteresowanie jest niższe, natomiast rynek wciąż odnotowuje nowe transakcje w segmencie biur all inclusive. Powierzchnie współdzielone wychodzą obronną ręką z wciąż trwającej pandemii, bo nie trzeba się wiązać długoterminowymi umowami, na co wiele firm w tych niepewnych czasach nie chce się decydować - mówi Tomasz Węglarz z Biuro Na Miarę.

Współdzielenie biura - coworking w TrójmieściePodobnie sytuacja wygląda w Property Spot Coworking w Gdańsku.

- Zainteresowanie naszym coworkingiem utrzymuje się raczej na stabilnym poziomie. W grudniu i styczniu odnotowaliśmy natomiast wyraźny wzrost zapytań o biurka przechodnie. Coraz więcej osób korzysta także z naszej salki konferencyjnej na zasadzie dłuższej współpracy. Są to osoby, które pracują z domu często ze względu na opiekę nad dziećmi, ale nie posiadają miejsca do regularnych spotkań z klientami. Część tych klientów korzysta także z wirtualnego biura, które mamy w ofercie - wyjaśnia Karolina Magda, specjalista ds. marketingu z Property Spot Coworking.
Bez większych zmian jest w coworkingu PPNT w Gdyni. W tym przypadku zależy to jednak od specyfiki działalności tej przestrzeni, która jest przeznaczona dla konkretnych branż.

- W ostatnich miesiącach nie odnotowaliśmy znacznych zmian w obszarze zainteresowania przestrzenią współdzieloną. Po krótkotrwałym spadku liczby osób odwiedzających coworking, jaki zaobserwowaliśmy na samym początku lockdownu, sytuacja wróciła do normy i wciąż mamy do czynienia z nowymi zapytaniami, także ze strony osób, które nie mają warunków do pracy zdalnej z domu, np. z powodu sytuacji rodzinnej. Należy jednak pamiętać, że w dalszym ciągu warunki, jakie należy spełnić, by dołączyć do naszej coworkingowej rodziny, również się nie zmieniły. Koniecznością więc jest, oprócz posiadania numeru NIP, wykazanie, że nasz biznesowy pomysł będziemy realizować w jednej z innowacyjnych dziedzin. Głównie takich, jak: automatyka i robotyka, biotechnologia, design, ICT, ochrona środowiska czy technologie interaktywne. Także z tego powodu nie obserwujemy masowej migracji pracowników biurowych do coworkingu - wyjaśnia Magdalena Malara-Świtońska z działu rozwoju i komunikacji PPNT Gdynia.

Rosnące zainteresowanie w ostatnich tygodniachWielu zarządców przestrzeni coworkingowych zauważa wręcz poprawę sytuacji w ostatnich tygodniach, ponieważ strefy coworkingowe cieszą się aktualnie zainteresowaniem osób poszukujących alternatywy dla tradycyjnych biur, które chciałyby znaleźć elastyczne rozwiązania, oraz osób, które pracują w domach od wielu miesięcy, co sprawia, że chciałyby oddzielić sferę zawodową od prywatnej.

- Od początku roku mamy dużo zapytań o coworking. W zeszłym roku wiele osób pracowało z domu, a teraz z niego wychodzą. W ramach naszych abonamentów można skorzystać z biura zarówno na godziny i dni, jak i w ramach umowy stałej. Sala coworkingowa składa się z siedmiu stanowisk, na ten moment dwa pozostają wolne - ocenia sytuację Marta Szenk, kierownik biura obsługi klienta ze Strefy Biznesu.

Pracodawcy w Trójmieście- Zainteresowanie przestrzeniami coworkingowymi nie minęło. Mogę wręcz pokusić się o stwierdzenie, że rośnie świadomość i coraz więcej osób poznało lub chce poznać ten rodzaj pracy - wyjaśnia Katarzyna Bobińska, marketing manager z O4 Coworking.
Na rozwój tego rodzaju przestrzeni wpływa też fakt, że coraz więcej osób jest świadoma, w jaki sposób one funkcjonują.

- Wcześniej coworking często kojarzony był z ogromną, głośną przestrzenią typu open space. W rzeczywistości to rozbudowana infrastruktura, nie tylko z otwartymi przestrzeniami, ale i z oddzielnymi biurami, wyposażonymi kuchniami czy przestrzenią do odpoczynku. W naszym coworkingu swoje biura mają średnie firmy, działy większych korporacji czy przedstawiciele jednoosobowych działalności gospodarczych. Od niedawna zauważyliśmy mocny wzrost zainteresowania przestrzeniami wśród freelancerów, pracowników zmuszonych do pracy zdalnej lub firm, które z różnych powodów zrezygnowały z pracy w dużym biurze i szukają elastycznej alternatywy - dodaje Katarzyna Bobińska.

Elastyczność kluczem do sukcesuWiele zależy jednak od elastycznego podejścia firm zarządzających tymi przestrzeniami. Cena, nowa oferta, nowe pakiety. Czy to przyciągnie klientów?

- Gdy zauważyliśmy zupełnie nowe potrzeby, stworzyliśmy nowe, jeszcze bardziej dopasowane pakiety. Jednym z nich jest tzw. Home Break, czyli elastyczna oferta umożliwiająca umęczonym pracą w domu pracownikom wyjście z sypialni, kuchni czy pokoju dziennego i oddzielenie pracy od życia prywatnego poprzez korzystanie z biurka i pełnej infrastruktury biurowej kilka razy w miesiącu. Drugim jest pakiet Elastyczna Firma, czyli oferta dla małych zespołów pracujących na stałe zdalnie, umożliwiająca regularne spotykanie się w dobrych, biurowych warunkach - tłumaczy Katarzyna Bobińska.
Nową ofertą przestrzeni coworkingowych jest możliwość wynajęcia miejsca do spotkania online czy nagrywania materiałów online, do których wiele osób nie ma odpowiednich warunków.

- Często w domach nie ma warunków, by profesjonalnie i w spokoju porozmawiać z kluczowym klientem, nagrać webinar czy stworzyć multimedialny post. W O4 zawsze posiadaliśmy webinar corner, czyli wyciszoną, wyposażoną w kilka opcji tła przestrzeń, ale obecnie takie nagrania toczą się prawie w całej przestrzeni - mówi Katarzyna Bobińska.
Przestrzenią coworkingową interesują się najczęściej mniejsze firmy, ale zdarzają się sytuacje, że o najem powierzchni pytają także zespoły korporacyjne, które szukają biura umożliwiającego powrót z pracy zdalnej.

- W ofercie mamy najmy dzienne, hot deski czy stałe miejsca. W tym miesiącu ruszamy też z promocją na start przynajmniej na sześć miesięcy w cenie nawet do 30 proc. niższej na tzw. rozruch po pandemii - mówi Paulina Recke, kierownik ds. administracji z Leśna Hub Coworking.
Kluczowe jednak jest poczucie bezpieczeństwa i zapewnienie standardów higienicznych w pracy.

- Naszymi klientami są zarówno przedsiębiorcy szukający przestrzeni biurowej, jak i coraz częściej osoby, którym praca zdalna po prostu już doskwiera. CoPoTy oferują lokalizację w centrum Sopotu przy zachowaniu kameralności i bezpieczeństwa pracy. Właśnie na te atuty wskazują nasi klienci. Zrezygnowaliśmy z udostępniania biurek na minuty na rzecz dłuższych umów, aby zminimalizować rotację ludzi. Celem było zapewnienie najbezpieczniejszych warunków dla nas wszystkich. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc - wyjaśnia Bartosz Marczyński z CoPoTy.

Opinie (60) 5 zablokowanych

 • coworking czyli kolejna januszowa branża została poddana weryfikacji (6)

  praca zdalna ze wspólnej przestrzeni biurowej, co za głupota. Na nic wam się zda ten sponsorowany artykuł.
  To co mnie zaskoczyło to ilość cwaniaków (lista sponsorów artykułu) licząca na łatwy zarobek.

  • 58 20

  • Hehe, przecież ty akurat prezentujesz typowo januszowe podejście!

   • 11 16

  • Kolego

   Dziękujemy Ci za opinię. Jasno jednak widać, że nigdy nie pracowałeś w takim miejscu ani nie miałeś styczności z ludźmi, którzy takich usług potrzebują.

   • 15 13

  • To od krowy?;))))

   • 10 0

  • Nie po to ludzi do domu odsyłają żeby nie roznosili wirusa

   Żeby teraz gdzie indziej się spotykać. Nie bądźmy przedszkolakami. Na prawdę do lata da się wytrzymać.

   • 10 5

  • Raczej januszowe jest wynajmowania biura

   Żeby się spotkać w nim raz w miesiącu jak trzeba coś osobiście obgadać, bo na co dzień wszyscy pracują zdalnie...

   • 7 0

  • przeciez dostali po d*pie najbardziej ci co oferuja takie powierzchnie,,,

   niec nie idzie to trzeba artykulik puscic ,dzisiaj o biurach na wynajem ,jutro mieszkania -taniej nie bedzie i tradycyjnie codziennie - zarcie na zamowienie od biednych restarataratorow co wykazywali straty i nie maja co o pomoc pisac.

   • 8 1

 • Tak na pewno (10)

  ludzie beda placic za wynajem biurka w miejscach w ktorych nie ma nawet gdzie zaparkowac

  • 48 5

  • Możesz przyjechać rowerem (6)

   Komunikacją miejską czy hulajnogą. Każdy problem można rozwiązać. Wystarczy chcieć zamiast narzekać. Z resztą, zauważ proszę, że nie wszystkie coworkingi są ulokowane w jednym miejscu

   • 10 25

   • W zimę. Jasne (2)

    • 17 5

    • Zimą SKM ani tramwaje nie jeżdżą?

     Coś przegapiłem?

     • 6 12

    • W zimę nie można jeździć rowerem

     I kropka. Po prostu nie można!

     • 1 1

   • (2)

    Polak na działalności nie możę chodzić piechotą bo po prostu umrze. To nie zachód, gdzie dyrektorzy firm potrafią jeździć do pracy metrem. Polak z awansu musi się pokazać, ż wszędzie tłuc się swoim ratalnie spłacanym suvem hheheh

    • 6 12

    • Jak komunikacja publiczna zacznie działać jak należy to być może kiedyś u nas też tak będzie (1)

     Jak komunikacja publiczna zacznie działać jak należy to być może kiedyś u nas też tak będzie.
     Przy Podwalu Grodzkim (za dworcem) 4 lata temu zrobili tymczasowe przystanki (zamiast pętli pod galerią forum) i do dziś nie ma tam wiaty (centrum miasta!!!) i pomysłu co z tym zrobić.

     • 8 2

     • Zawsze jest jakiś problem

      • 0 2

  • To jest durne i przeczy idei pracy zdalnej w celu zatrzymania epidemii

   Ale co może wiedzieć marketing manager po Akademi pana kleksa

   • 13 2

  • Łączysz się z tym biurkiem zdalnie, nie trzeba jechać.

   • 2 0

  • Po co mzja tam parkowac? Pracuja zdalnie

   • 2 0

 • Jeszcze niedawno wychwalali zalety pracy w domu (10)

  Teraz już nie.
  A co jutro?

  • 21 9

  • siedze w domu od marca (8)

   mam juz tego dosyc. Przed Covid mielismy piatki z domu i to bylo ok. Chyba sie rozejrze nawet jesli sam mialbym placic...

   • 6 5

   • (7)

    Jaki jest sens pracy zdalnej jezeli bedziemy szli do innego biura?

    • 6 2

    • Taki, że możesz pracować na przykład w Warszawie, gdzie płacą 50-100% więcej w IT :) (1)

     Albo w ogóle za granicą, gdzie stawki bywają kosmiczne.

     A praca z domu nie jest dla każdego.

     • 1 2

     • Tak, ale nie mowie o taki trybie zatrudnienia. Mowie o tym, kiedy do tej pory jechales do Gdanska Wrzeszcza do biura, a teraz bedziesz jechal na Zaspe na coworking i jeszcze za to placil :D.

      • 0 0

    • (4)

     mozesz miec caly zespol w jednym miejscu i to nie musi byc wasze stare biuro. U nas prawdopodobnie nasze biura zostana wynajete a my bedziemy w coworkingu :)

     • 2 3

     • Wasze biura zostana wynajete do obslugi innego coworkingu :D

      • 2 0

     • Przeczytałeś to co napisałeś? Przecież to nie ma żadnego sensu. (2)

      • 1 1

      • Ma... Mysle ze tworcza ksiegowosc to lyknie.

       • 1 0

      • jak masz JDG

       to całkiem fajne koszty można zrobić takim coworkiem

       • 0 0

  • Nadal sie ciesze z pracy w domu. I to mimo tego, ze nie mam wlasnego biurka i pracuje z laptopem na kolanach. W biurze mialem dodatkowe monitory, lepsza kawe, klime latem, ale tez toksycznych wspolpracownikow i egipskie ciemnosci bo wiekszosc wolala zaslaniac okna. W domu praca idzie sprawniej bo nikt nie przylazi z tysiacem pytan, na ktore by sobie odpowiedzial gdyby sie chwile zastanowil. Nie trace czasu na dotarcie do pracy. Od prawie roku nie bylem przeziebiony. Nie trace urlopow. Generalnie zalet jest wiecej niz wad.

   • 4 1

 • coworkingowych a cóż to? Ha ha ha (6)

  • 23 7

  • Beka z Ciebie :) (4)

   • 4 16

   • (2)

    Z czego masz bekę? Nie każdy jest 22 letnim gołokosteczkowcem, łykającym z entuzjazmem godnym małpiego rozumu każdy angielsko brzmiący farmazon. Lepiej ubieraj rureczki i śmigaj po vege kawę do starbaksa bo relacja na insta czeka do zrobienia heh;)

    • 22 2

    • Uspokój się Janusz, bo Ci żyłka pęknie :) (1)

     Bycie dumnym z niewiedzy to jakaś dziwna przywara naszego starszego pokolenia...

     • 3 7

     • Bo to jest taka wiedza, że klękajcie narody...

      Za to u przedstawicieli młodego pokolenia cała "wiedza" często kończy się na zestawie kilku angielskojęzycznych frazesów, których nie do końca rozumieją i repertuarze Netflixa.

      • 7 0

   • Musisz jeszcze dopisać: "pozdro dla kumatych" albo "tyle w temacie".

    • 7 0

  • Cow working czyli krowy pracują

   Tuskaszenko

   • 2 1

 • Mi się doskonale pracuje w domu (4)

  i nie spieszy mi się do biura

  • 41 10

  • (1)

   Nigdy nie lubiłeś się myć ,co wieczór zresz czosnek to i lepiej zostań w domu.

   • 5 11

   • Dlaczego clzłwiek pracujacy w domu miałby się nie myć? Ktoś osądza według siebie.

    • 0 0

  • a mi nie, zwariować można, mam już dość, a jestem introwertykiem (1)

   więc co dopiero ekstrawertycy

   • 6 3

   • Jestem też jestem introwertyczką, od 16 lat pracuję w domu, nie wyobrażam sobie pracy z ludźmi w jednym pokoju,

    paplanina ciągła.

    • 1 0

 • (2)

  Nie dziwie się, że niekiedy jest potrzebna separacja od swoich 40 metrowych "apartamentów";). Wytrzymać z babą w domu 24/7.... Nie każdy ma tak stalowe nerwy;)

  • 29 10

  • Dokładnie, sam myślałem o coworkingu kiedy dowiedziałem się że firma mojej drugiej połówki chce wysłać ludzi na zdalną. Na szczęście okazało się to zbyt dużym wyzwaniem dla owej firmy no i do tego firma ta woli mieć kontrolę nad pracownikiem (mimo, że każda akcja w systemie jest rejestrowana i zliczana w formie wykresów statystycznych) więc siedzę sobie na Home Office, przeglądając Trójmiasto.pl :)

   • 4 1

  • Z mamusìą lepiej co nie Pastalasi?

   • 2 6

 • A ankieta?

  • 18 0

 • Praca zdalna...

  W biurze. :) Każda normalna firma zapewnia laptopa z kamerą albo przynajmniej samą kamerę - po co więc telko w biurze "coworkingu"? A dojazdy jeszcze bardziej bezsensowne niż do normalnego biura, bo nie jedziesz na 8 godzin, tylko na 2-3, a więc drugie tyle poświęcasz na dojazd. Spotkanie z klientem? Przecież to niepoważne. :) Już lepiej umówić się w domu klienta.

  • 10 4

 • (5)

  ha ha ha . Z domu lepsza i wydajniejsza praca! Nie chce wracać do hal open space. W Polsce już ponad 200.000 metrów kwadratowych biur stoi pustych. Firmy rezygnuja masowo z wynajmu pomieszczeń, rozumiem przerażenie Sponsora materiału.

  • 23 5

  • "Z domu lepsza i wydajniejsza praca!" (4)

   Na poczatku tak bylo, ale to sie zmienia. Teraz widze coraz czesciej podczas spotkan, albo ktos dziecko usypa albo ktos cos zre :)

   • 4 3

   • ale siedzi do 19-ej (1)

    • 1 3

    • no to nie wiem czy efektywniejsza

     • 1 1

   • (1)

    Nawet gdyby. Ja np zawsze podjadam i robie kawe kiedy mam ochote - Wazne zeby praca byla zrobiona dobrze i na czas. W czym mi przeszkadza to ze moi pracownicy pracuja tylko 4 godziny dziennie zamiast 6 skoro jestem zadowolony z ich wyniku pracy?

    • 3 0

    • Fakt, w biurze stacjonarnym też piją kawę, jedzą, a na dodatek ciągle gadają ,,o życiu" i hybrydzie na paznokciach

     • 1 0

 • Co za ściema..

  Nikt w pandemii nie pcha się do takich miejsc. Zamknieta przestrzen pełna wirusów...

  • 13 5

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Bogdan Fota

Pracował w przedsiębiorstwie państwowym Bimet. Następnie założył w latach 70. w Gdańsku warsztat...

Najczęściej czytane