• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Blisko 1,8 mld zł na zagospodarowanie złoża ropy na Bałtyku

Robert Kiewlicz
25 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 

Nowe inwestycje Lotosu

Lotos otrzyma finansowanie na zagospodarowanie złoża ropy na Bałtyku.

Lotos otrzyma finansowanie na zagospodarowanie złoża ropy na Bałtyku. Blisko 1,8 mld złotych to wartość projektu, dzięki któremu zajmująca się poszukiwaniem oraz wydobyciem ropy i gazu spółka Lotos Petrobaltic, ma zagospodarować koncesję na bałtyckim złożu B8. Projekt współfinansują Polskie Inwestycje Rozwojowe i banki Pekao i BGK.



Kierunki dostaw ropy naftowej do Polski. Kierunki dostaw ropy naftowej do Polski.
W poniedziałek Lotos Petrobalticu, zawarła z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Bankiem Pekao SA umowy dotyczące finansowania zagospodarowania złoża B8 zlokalizowanego na Morzu Bałtyckim. Dotychczasowe prace nad rozwojem projektu B8 były finansowane ze środków własnych spółki. Podpisana umowa przewiduje, że inwestycja zostanie zrealizowana w formule project finance (o dużym udziale kapitału obcego), przez spółkę celową.

Jej wyłącznym wspólnikiem będzie Lotos Petrobaltic, który aportem wniesie do spółki celowej koncesję oraz platformę wiertniczą. Spółka celowa przeprowadzi pozostałe prace związane z zagospodarowaniem złoża B8, które obejmują między innymi przebudowę posiadanej platformy na centrum produkcyjne, przygotowanie infrastruktury podwodnej oraz wykonanie ostatnich przed rozpoczęciem eksploatacji odwiertów zatłaczających.

Potencjał wydobywczy złoża B8 oszacowano na 3,5 mln ton ropy naftowej. Uruchomienie przemysłowej produkcji ze złoża B8 zaplanowano na koniec 2015 r. Szacowna roczna produkcja powinna wynieść ok. 250 tys. ton ropy naftowej. Surowiec ma być dostarczany do rafinerii Lotosu w Gdańsku a produkowany równolegle gaz ziemny, do działającej już elektrociepłowni we Władysławowie.

Czy to dobrze, że Lotos inwestuje wydobycie ze złóż na Bałtyku?


Na Morzu Bałtyckim Lotos Petrobaltic dysponuje dwoma koncesjami wydobywczymi i ośmioma poszukiwawczymi. W 2013 roku spółka wydobyła na tym akwenie 145 tys. ton ropy naftowej i blisko 16 mln m sześc. gazu ziemnego. Obecnie eksploatowane złoże B3, dzięki decyzji Ministerstwa Środowiska może służyć do 2026 roku, a dzięki modernizacji platformy bezzałogowej PG-1 wydobycie z niego powinno utrzymywać się na poziomie 160 tys. ton rocznie.

Równolegle Petrobaltic prowadzi we współpracy ze spółką CalEnergy Resources Poland prace nad oceną opłacalności zagospodarowania i uruchomienia produkcji z bałtyckich złóż gazowych B4 i B6. Po potwierdzeniu opłacalności komercyjne uruchomienie produkcji przewidywane jest na lata 2016/17. Łączny poziom produkcji z obu złóż szacowany jest na poziomie 250 mln m sześc., a ich zasoby wydobywalne są szacowane na poziomie 4 mld m sześc. gazu.

- Segment wydobywczy jest priorytetem strategii Lotosu do 2015 roku oraz głównym kierunkiem rozwoju firmy do 2020 roku - podkreśla Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy Lotos SA - W ramach programu "Efektywność i Rozwój 2013-15" głównym obszarem działań spółki Lotos Petrobaltic jest właśnie Bałtyk. Bazując na dostępnych szacunkach geologicznych potencjalne zasoby koncesji spółki na tym akwenie wynoszą blisko 30 mln ton ropy naftowej.

Dzięki zaangażowaniu środków PIR w kwocie 430 mln złotych możliwe stało się włączenie do projektu banków. Bank Pekao SA i Bank Gospodarstwa Krajowego zapewnią finansowanie łącznie na kwotę ok. 660 mln złotych. - Projekt prowadzony przez Lotos wspólnie z PIR to doskonały przykład realizacji zadania, do jakiego został powołany nasz fundusz - mówi Mariusz Grendowicz, prezes zarządu PIR. - Dzięki zaawansowanej inżynierii finansowej udało się stworzyć dla banków warunki do udzielenia długoterminowych kredytów. W naszej części Europy nikt nie przeprowadził jeszcze tak złożonej i wielopoziomowej transakcji w sektorze wydobycia ropy.

Podpisane umowy to efekt realizacji postanowień porozumienia o współpracy, który Lotos Petrobaltic i PIR zawarły 7 października 2013 roku Był to pierwszy wstępnie zaakceptowany projekt PIR, który obecnie jako pierwsza inwestycja przechodzi do fazy realizacji.

W Polsce w roku 2013 było udokumentowanych 85 złóż ropy naftowej, w tym w Karpatach - 29 złóż, na ich przedgórzu (w zapadlisku przedkarpackim) - 12, na Niżu Polskim 42 złoża oraz w obszarze polskiej strefy ekonomicznej Bałtyku - 2 złoża - podaje Państwowy Instytut Geologiczny. W złożach zagospodarowanych występuje 96 proc. zasobów kraju.

Wydobycie ropy naftowej i kondensatu w 2013 roku ze wszystkich złóż, wyniosło 926,38 tys. ton i uległo znacznemu zwiększeniu w stosunku do roku poprzedniego, aż o 263,20 tys. ton (co stanowi wzrost o blisko 40 proc.). Spowodowane jest to głównie zwiększeniem wydobycia ze złoża Lubiatów do 303,88 tys. ton. Obecnie ok.90 proc. ropy naftowej i gazu Polska importuje z Rosji. Ministerstwo Gospodarki szacuje, że zapotrzebowanie naszego kraju na na ropę naftową wynosi 25 mln ton rocznie.

Po przebudowie prace wiertnicze na Bałtyku przejmie nowa platforma "Lotos Petrobaltic".

Platforma Baltic Beta od środka.

Miejsca

Opinie (27) 2 zablokowane

  • Jakim prawem

    jakaś banda cwaniaków rości sobie prawa do Bałtyku? To Bałtyk jest "bardziej ich" niż zwykłych ludzi bez układów?! Złodziejstwo w biały dzień!

    • 2 1

  • Co na to Rosja?

    • 3 1

  • może wreście paliwo będzie tańsze

    • 1 2

  • 1/25 zapotrzebowania

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Jacek Kajut

Z wykształcenia inżynier elektryk, zbudował i rozwija jedną z najsilniejszych marek branży...

Najczęściej czytane