Bliżej inwestycji w pływający terminal gazowy na Zatoce Gdańskiej

Rozpoczęły się prace projektowe gazociągu, który połączy budowaną tłocznię w Gustorzynie, poprzez węzeł gazowy w miejscowości Kolnik, ze statkiem LNG w Zatoce Gdańskiej. To kolejny etap przygotowań do budowy pływającego terminalu LNG typu FSRU (ang. Floating Storage and Regasification Unit) na Zatoce Gdańskiej. Inwestycja planowana jest do realizacji na lata 2026-2027. Według wcześniejszych zapowiedzi miał on rozpocząć działalność operacyjną w pierwszej połowie 2021 r.


Terminal gazowy na Zatoce Gdańskiej to:

ważna i potrzebna inwestycja; powinna powstać już dawno 69%
może i jest ważny gospodarczo, ale czy nie wpłynie negatywnie na środowisko? 11%
niepotrzebny wydatek; nie lepiej inwestować w OZE czy atom? 20%
zakończona Łącznie głosów: 385

Projektowane odcinki gazociągu Gustorzyn - Wicko będą miały łączną długość ok. 214 km, a ich trasę zaplanowano na terenie dwóch województw - pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Inwestycja będzie realizowana w podziale na dwa etapy: Gardeja - Kolnik o długości ok. 86 km oraz Gustorzyn - Gardeja o długości ok. 128 km.

- Rozpoczęliśmy właśnie etap projektowania gazociągu, który połączy budowaną tłocznię w Gustorzynie, poprzez węzeł gazowy w miejscowości Kolnik, ze statkiem LNG w Zatoce Gdańskiej. Ten obiekt będzie nowym punktem wejścia do krajowego systemu przesyłowego. Inwestycja umożliwi odbiór i transport zwiększonych ilości gazu ziemnego w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na to źródło energii - powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-System. Zadanie to wpisuje się także w realizację celów polityki klimatycznej zarówno Polski, jak i Unii Europejskiej.

Nowy gazociąg na PomorzuNowy gazociąg, projektowany przez ILF Consulting Engineers Polska, umożliwi efektywne rozprowadzenie gazu z rejonu Gdańska do odbiorców w Polsce, a w przyszłości przyczyni się do rozwoju rynku gazu LNG we wschodniej części Europy. Inwestycja wpłynie na poprawę przepustowości polskiego systemu przesyłowego oraz wzrost znaczenia gospodarczego tej części polskiego wybrzeża.

Od lutego 2020 r. trwają również prace projektowe związane z gazociągiem Kolnik - Gdańsk. Inwestycja o długości ok. 35 km połączy jednostkę FSRU z projektowanym węzłem w Kolniku
i umożliwi odbiór gazu z pływającego terminalu oraz jego dalszy przesył. Za wykonanie dokumentacji projektowej i sprawowanie nadzoru autorskiego dla tej części inwestycji odpowiada konsorcjum firm Ramboll Polska sp. z o.o. oraz Ramboll Danmark A/S.

Terminal FSRU na Zatoce GdańskiejProgram FSRU zakłada umiejscowienie w Zatoce Gdańskiej pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), która posiada funkcje magazynowania i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego - LNG (ang. Liquid Natural Gas).

Terminal FSRU ma być przystosowany do odbioru co najmniej 4,5 mld m.sześc. gazu rocznie, z możliwością zwiększenia mocy regazyfikacyjnych w zależności od rozwoju rynku oraz wzrostu zapotrzebowania na gaz ziemny w kraju i w regionie. Oddanie inwestycji do użytkowania jest planowane w perspektywie 2026/2027 roku.

Pływający terminal gazowy to odświeżony projekt, w którego budowę miało być początkowo zaangażowane Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Plany realizacji inwestycji sięgają 2008 r., a jej koszt szacowano wówczas na ok. 800 mln zł. W 2010 r. zawieszono jednak inwestycję, a jednym z powodów było to, że nie trafiła ona na listę projektów energetycznych, które dofinansować miała Unia Europejska. W 2008 r. udziały w spółce Polskie LNG przejęła od PGNiG spółka Gaz-System i ten podmiot odpowiada obecnie za budowę tego typu infrastruktury w Polsce.

Opinie (59) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

 • Gaz dostarczany gazowcami(statkami) jest ekonomiczny tak samo jak woda dostarczana do mieszkań w butelkach!!!!!!

  • 28 38

 • bujda na resorach

  Kolejna PIS-owska sciema!

  • 25 44

 • Nie jest to ekonomicznie uzasadnione

  Działanie polityczne wymuszone terminami narzuconymi przez UE. Przez kilka ostatnich lat niewiele robiono by odejść od węgla a to dlatego by nie drażnić górników przed serią wyborów. Teraz trzeba na gwałt coś zrobić bez względu na koszty.

  • 19 33

 • Dokładnie :)) ale to są działania patriotyczne uniezależniajace nas od rosyjskiego gazu za ktory i tak płacimy jak za zboże :D biznesu zero ale jest patriotycznie :D

  • 4 15

 • nie zgadzam się! to zniszczy turystykę w naszej Gdyni!

  • 11 41

 • Każdy liczący się port na świecie ma takie jednostki. Chiny mają śródlądowe gazowce, bunkruje się je na morzu z takiego FSRU i wpływają po 500km w Jangcy, na całej rzece są terminale środlądowe do wyładunku. Starają się dostarczyć ile się da z różnych żródeł, a też mają rure z rosji z prawie darmowym.

  • 31 3

 • Nie no swietnie..brawo panowie -brawo!!!

  Najpierw Naimski z Obajtkiem sprzedaja zbiorniki Lotosu do trzymania gazu obcym zagranicznym podmiota teraz kupuja bombe ktora ustawia w Zatoce Gdanskiej.Pomijam bezsens i nieracjonalnosc ich dzialan ale stwarza sie nam realne zagrozenie w razie ataku od morza.....Ktos jeszcze przypomina sobie wybuch,,azotow" w Iranie?...Dla mnie ci ludzie to jawni przestepcy pod parasolem rzadu i sil zewnetrznych.

  • 22 26

 • bunkrują bo nie mają geologicznie możliwości wybudowania zbiorników podziemnych.

  • 1 2

 • Lokalizacja na Zatoce Puckiej

  Lokalizacja na wysokości Mechelinek w Zatoce Puckiej. Duża żółta stawa widoczna z lądu to prawdopodobne miejsce tego punktu przeładunkowego.
  Mieszkańcy cieszą się już z tego powodu !!!!!!!

  • 14 3

 • nieracjonalność

  o tej nieracjonalności najlepiej świadczą przychody firmy - prawie 3 razy większe niż wcześniej...

  • 5 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Anna Jakób

Członek zarządu Grupy GPEC, firmy z branży energetycznej. Wcześniej przez kilkanaście lat pełniła...

Najczęściej czytane