• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chcą traktować centra handlowe jak sklepy internetowe

Robert Kiewlicz
24 lipca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Założeniem aplikacji stworzonej przez trójmiejską firmę jest by traktować centra handlowe jak sklepy internetowe. Na zdjęciu twórcy aplikacji Mistrz Promocji. 
Założeniem aplikacji stworzonej przez trójmiejską firmę jest by traktować centra handlowe jak sklepy internetowe. Na zdjęciu twórcy aplikacji Mistrz Promocji.

Mistrz Promocji to młoda firma, która chce zmienić sposób, w jaki sklepy docierają ze swoimi promocjami do klientów. Firma, jak wiele startupów z ICT, związała się z Gdańskim Parkiem Naukowo-Technologiccznym, gdzie ma swoją siedzibę. Aplikacja stworzona przez zespół MP oszczędza czas kupujących, pozwalając im wyszukiwać wyłączenie interesujące ich produkty. Jednocześnie informuje sprzedających o tym, czego szukają klienci. O centach handlowych, zakupach i nowym podejściu do reklamy i promocji rozmawiamy z Dominikiem Olszewskim, twórcą Mistrza Promocji.



Czym dokładnie jest Mistrz Promocji? Na czym polega działalność spółki?

Dominik Olszewski: - Mistrz Promocji jest aplikacją mobilną dedykowaną klientom centrów handlowych oraz samym centrom. Pomysł powstał jako odpowiedź na ciągle rosnące zjawisko showroomingu, które stało się sporym problemem dla sklepów stacjonarnych. Naszym założeniem jest by traktować centra handlowe jak sklepy internetowe. Każde centrum jest takim Amazonem, który ma w swojej ofercie różne kategorie produktów, od prasy począwszy, przez artykuły spożywcze, odzież, a na elektronice kończąc. Kolejną ważną rzeczą, o której należy pamiętać jest fakt, iż każdy z nas codziennie porusza się maksymalnie w obrębie trzech centrów handlowych. Mieszkając w Gdańsku raczej sporadycznie jeździmy na zakupy np. do Gdyni, nie wspominając już o Warszawie, czy Łodzi. Właśnie te mikrospołeczności skupione na danym obszarze chcemy wykorzystać.

Chcielibyśmy, by wersja finalna dała klientom centrów handlowych możliwość wygodnego sprawdzenia oferty wszystkich sklepów w danym centrum, poinformowania innych o ciekawej ofercie, możliwość skonsultowania naszego zakupu z osobą "Mistrza" w danej kategorii (np. dla kategorii odzieży damskiej będzie to "stylista" - użytkownik aplikacji, którego profil zakupowy w obrębie danego  centrum jest bardzo aktywnie obserwowany i lubiany przez innych, doradzi on, która torebka idealnie pasuje do danych butów - i wszystko to w obrębie strefy komfortu, którym jest znajome dla klienta pobliskie centrum), dokonanie samego zakupu wewnątrz aplikacji, a także tworzenie profilu zakupowego, który dla sklepów będzie informacją, czego klient poszukuje. Da to możliwość stworzenia oferty odpowiadającej indywidualnym potrzebom klienta. W końcu lepiej jest dostać -10 proc. na spodnie, które chcemy zakupić, niż -50 proc. na poduszki, które są nam niepotrzebne.

Kiedy firma powstała? Co było powodem rozpoczęcia własnej działalności?
Każde centrum jest takim Amazonem, który ma w swojej ofercie różne kategorie produktów, od prasy począwszy, przez artykuły spożywcze, odzież, a na elektronice kończąc. Kolejną ważną rzeczą, o której należy pamiętać jest fakt, iż każdy z nas codziennie porusza się maksymalnie w obrębie trzech centrów handlowych. Mieszkając w Gdańsku raczej sporadycznie jeździmy na zakupy np. do Gdyni, nie wspominając już o Warszawie, czy Łodzi. Właśnie te mikrospołeczności skupione na danym obszarze chcemy wykorzystać.

- Firma powstała pod koniec zeszłego roku. Pomysł jednak od tamtego czasu ewoluował. Wiem że każdy tak mówi, ale gdybym w przeszłości miał wiedzę dotyczącą rynku, to dzisiaj pozwoliłoby to na uniknięcie wielu wpadek. W chwili obecnej postawiliśmy na stopniowy rozwój.

Zamiast rzucać na rynek od razu gotową aplikację ze wszystkimi funkcjonalnościami, stopniowo chcemy ją rozwijać. Pozwoli poddać ocenie użytkowników każdą nową funkcjonalność oraz zmniejszy ryzyko wpadki. Szczególnie, że projekt finansowany jest z własnych środków. Impulsów do rozpoczęcia działalności było kilka. Nie będę tu wymieniać tych najbardziej prozaicznych, takich jak chęć samorozwoju, czy ewentualny zysk. Od zawsze chciałem stworzyć globalne przedsiębiorstwo, a tak naprawdę jedynie branża IT pozwala małym zaistnieć na świecie. Poza tym pomysł na taką aplikację dojrzewał we mnie dość długo, chciałem współtworzyć coś, z czego sam będę korzystał. Zaryzykowałem. Użytkownicy i klienci ocenią, jaki to przyniesie skutek. Oficjalnym terminem startu jest sierpień 2014 roku w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku.

Zaczynamy od platformy Android i jedynie kilku funkcjonalności. M. in. możliwym będzie informowanie innych o dostępnych ofertach w Galerii, przeglądanie takowych, a także wygrania co tydzień 200 zł na zakupy.

Jakie korzyści z waszej aplikacji płyną dla samych sklepów?

- Otrzymają one dane, czego klienci szukają, co lubią, jakie są ich oczekiwania zakupowe. I to wszystko w obrębie centrum handlowego, w którym sklep jest zlokalizowany, a nie uśrednione dla np. całego miasta. Proszę pamiętać, że normalnie, dopóki klient nie dokona zakupu jest niewidoczny dla sklepu, np. nasza aplikacja pozwoli znaleźć osoby, u których wola zakupu już istnieje, jednakże wstrzymują się z nim z jakiegoś powodu, czasem jest to zbyt wysoka cena, czasem jednak może to być coś innego - przykładowo brak pewności, czy dany produkt odzieżowy będzie pasować do innego. Kolejną cechą, na którą stawiamy jest również tworzenie indywidualnej oferty dla każdego klienta, o czym wspomniałem już wcześniej. Finalnie chcielibyśmy również dać możliwość dokonania zakupów wewnątrz aplikacji.

Czy istnieją podobne firmy na rynku polskim, europejskim? Czy macie jakąś konkurencję?


- W chwili obecnej nie mamy bezpośredniej konkurencji. Bardzo długo szukaliśmy podobnego rozwiązania, nie udało nam się go jednak znaleźć. Nie w takiej formie. Oczywiście istnieją dedykowane aplikacje dla centrów handlowych, lecz działają one raczej na zasadzie kuponów rabatowych. Pojawia się tu jednak kilka problemów, po pierwsze - wiele centrów ma dedykowaną aplikację specjalnie dla siebie, co wiąże się z koniecznością pobrania jej za każdym razem, gdy wchodzimy do innego centrum. Dalej - kupony rabatowe nie pokazują również konkretnego produktu. Np kupon -30 proc. na czapki dotyczy ich ogółu w danym sklepie, klient nie może zobaczyć jakie to konkretne modele czapek. Brak jest też często funkcji społecznościowych.
Ostatnio dyskutowałem z kolegą o tym, ile wart jest sam pomysł. Wyszło, że kilka złotych. Młodzi ludzie naprawdę nie zdają sobie sprawy, ile pracy wymaga zorganizowanie wszystkiego.

Jakie są wady i jakie zalety prowadzenia własnej firmy? Co jest najtrudniejsze w prowadzeniu firmy? Co sprawia najwięcej trudności startupom?

- Własna firma to spore ryzyko. Szczególnie w Polsce. Skomplikowany system podatkowy, konieczność łożenia na ZUS w momencie, gdy jeszcze nic się nie zarobiło to tylko niektóre z bolączek młodego przedsiębiorcy.

Ostatnio dyskutowałem z kolegą o tym, ile wart jest sam pomysł. Wyszło, że kilka złotych. Młodzi ludzie naprawdę nie zdają sobie sprawy, ile pracy wymaga zorganizowanie wszystkiego. Stworzenie biznesplanu, zebranie zespołu, śledzenie rynku. Na to wszystko i wiele więcej musi nam starczyć czasu.

Kolejnym błędnym założeniem jest, że ktoś potrzebuje naszego produktu. Tu wszystkim początkującym przedsiębiorcom mówię stanowczo - wybijcie sobie to z głowy! Czy to źle? I tak, i nie. Z jednej strony przecież nikt nie potrzebował smartfonów, Facebooka, czy wielu innych fantastycznych produktów przed ich powstaniem, z drugiej jednak to pokazuje, jak ważnym nie jest sam produkt, ale pokazanie do jakich potrzeb on się odnosi i dlaczego ułatwi potencjalnemu klientowi życie. Kolejnym sporym problemem są finanse - a raczej ich brak na początku. Tu teoretycznie z pomocą przychodzą dotacje, czy fundusze inwestycyjne. W chwili obecnej jednak nie ma jeszcze rozpisanych środków unijnych na kolejne lata, natomiast większość funduszy inwestycyjnych woli wchodzić w sprawdzone rozwiązania. Bo jeśli coś chwyciło na Zachodzie, to może załapie też w Polsce. W sumie nie można się temu dziwić, fundusze to nie instytucje charytatywne i chcą zarabiać. My cały czas szukamy inwestora.

Miejsca

Opinie (37) 2 zablokowane

  • odpowiedź na ostatnie pytanie: (3)

    "Jakie są wady i jakie zalety prowadzenia własnej firmy? Co jest najtrudniejsze w prowadzeniu firmy? Co sprawia najwięcej trudności startupom?"
    Odpowiedź świadczy, że dzieciaki ze zdjęcia również niewiele wiedzą ... mając tyle osób zaangżowanych w projekt, który wypali bądź nie poczytaliby trochę o sposobach finansowania, możliwościach itd. Bzdurą jest płacenie ZUSu od początku - przez dwa lata jest okres zerowej lub zmiejszonej składki. Porządnie opiszesz projekt - dostaniesz pieniądze... Trochę taki artykuł na wyrost... - Robimy tę aplikację, ale jest nam trudno, jesteśmy acetami, pchamy kamień pod górę ... bla bla bla :/ ... Udaliby się po darmowe porady prawne (w Sopocie jest coś takiego) i dowiedzieli się więcej, popytali w parkach naukowych jakies startupy itd jak to wyglada to może by bajek nie opowiadali :/

    • 27 19

    • Świetni ludzie a do tego profesjonališci

      To żadne "dzieciaki" jak ktoś napisal powyżej. To doswiadczeni deweloperzy i programiści . Współpracujemy z nimi i jesteśmy pod wrażeniem. Powodzenia

      • 5 12

    • Na FB mają napisane, że siedzą w Gdańskim Parku, więc pewnie coś tam jednak o na temat startupów wiedzą. Ja zbyt wielu żali tu nie widzę, ot robią projekt, choć nie mają inwestora, czy dotacji. Brawo za odwagę!

      • 7 0

    • Warto milczeć, jeśli się nie wie o czym mówi

      To są super ludzie i wspaniale się z nimi współpracuje. Startup to też firma. A tak sie składa, że zespół MIstrzów Promocji jest inkubowany, jest startupem oraz posiada porady prawne ;) I może lepiej nie wypowiadać się na temat przedsięwzięć, na temat których nie ma sie bladego pojęcia. Mądrzy Polacy, którzy nie znają szczegółów, ale wszystko wiedzą najlepiej.

      • 1 0

  • Czemu nie jestem zaskoczony, że powstała kolejna aplikacja (5)

    czyli żadne realne dobro produkcyjne, za fundusze społeczne (dofinansowanie startupów). Co za polityka w tym kraju. Jak gospodarka ma nie upaść.

    • 34 12

    • taki biznes jak i socjalizm, (1)

      zrobię biznes jak podatnicy dołożycie mi interesu niezależnie czy chcecie czy nie. ważne, że jakiegoś urzędasa przekonam do decyzji o dotacji

      • 15 2

      • zero kasy i pomysłu na biznes ale to oczywiście wina urzędników socjalizmu i czego tam jeszcze

        • 3 1

    • (1)

      Może aplikacje znajdź pracę? Kolejna rzecz stworzona za grube pieniądze, która po miesiącu jest bezużyteczna. To jest innowacyjność? Wcale nie dziwię się, że Polska jest skansenem technologicznym i mentalnym.

      • 3 2

      • Widzisz! Musisz zostać informatykiem - wtedy praca będzie! Nie będzie za to hektolitrów frustracji i narzekań!

        • 0 1

    • zawsze możesz założyć własną kopalnię

      no już już

      • 2 2

  • może być słabo... (1)

    aplikacja będzie raczej służyła do namierzania, w którym sklepie można obejrzeć towar, by potem po staropolskim szołrumingu zaponabyć dobro na alledrogo bądż innym sklepie internetowym. Ocena nie wynika ze złych intencji tylko z trzeźwej oceny zachowań potencjalnych odbiorców także o potencjanego sponsora może byccięzko...

    • 23 5

    • Jeżeli będzie można się poradzić w kwestii zakupu i wszystko w obrębie centrum handlowego to może nie będzie tak źle. Taka aplikacja społecznościowa dla klientów. Gdy wyjdzie to z ciekawości zainstaluję.

      • 3 1

  • (3)

    ja tam czekam aż w pomorskich centrach handlowych będzie można płacić kryptowalutą Kaszubski Detk. Aktualnie stoi po kilkanaście groszy za sztukę i ma mocno wzrosnąć

    • 12 4

    • daj namiar na mennicę detków

      • 4 0

    • "i ma mocno wzrosnąć" (1)

      Jasne. Ogłosili już w Monitorze i Ty to czytałeś.
      Nie ma to jak zainwestować i przebierać nogami w oczekiwaniu "kiedy wzrośnie".

      • 1 1

      • głupich nie sieją........

        kup sobie kapsle po1 zł i czekaj, az nimi bedzie mozna płacić

        • 2 0

  • Dobrze zostalo powiedziane, ze tylko w IT mozna cos osiagnac na skale swiatowa. (4)

    To jest wlasnie podsumowanie rzeczywistosci.

    W naszym kraju nie ma szans na zaden przemysl poza montowniami zachodnich koncernow.
    Jesli chodzi o branze IT, to moze kiedys sie cos odpali na wieksza skale. Nie oszukujmy sie jednak, ze taka firemka wplynie jakos na gospodarke. Absolwent IT idzie od razu do jakiejs korporacji, gdzie staje sie trybem i nawet niezle zarabia na tle rowiesnikow. Pozniej zona i kredyt, odechciewa mu sie biznesu.
    Powazne strtupy i tak powstaja w Dolinie Krzemowej, do ktorej naprawde nam daleko. Fajnie, ze jest wsparcie dla mlodych firm, ale czesto sa to marnotrawione fundusze, na jakies szkolenia.
    Allegro i gadu gadu sa przykladami, kiedy polskie firmy osiagnely sukces, ale to byl poczatek internetu i na skali kraju mozna bylo niezle zarobic. Skype musial kombinowac od razu, ze Estonia nie bedzie jedynym rynkiem zbytu.

    Bez przemyslu nie bedzie rozwoju ani miejsc pracy, ani know how.
    Przemysl generuje wszystko to, czego u nas w kraju brak. Opatentowane technologie, innowacyjne miejsca pracay dla inzynierow, godne miejsca pracy dla robotnikow, eksport etc.

    Niemcy robia swoje auta u siebie i tam je projektuja. W Polsce co najwyzej moga zamowic, jakas czesc i wtedy caly kraj sie podnieca.
    Niedorzeczni Francuzi maja nawet TGV, energetyczne giganty i kilka firm motoryzacyjnych.

    My mamy tania sile robocza, biura offshoringowe i troche montowni. Sa jakies fabryki okien i mebli, ale nie sa to technologie wysokie. Warto je jednak rozwijac

    Apka ciekawa, zycze Paniom i Panom powodzenia. Mam nadzieje, ze zarobia na tym i beda ja dalej rozwijac. Szacunek za podjecie ryzyka.

    • 24 1

    • Ok, ale dlaczego Francuzi "niedorzeczni" ? (1)

      jestem tam często - sprawy zawodowe ( teraz już i prywatne) -
      i jestem b. zadowolona ze współpracy z nimi

      • 1 1

      • Spytaj w jakiejkolwiek korporacji jak im sie uklada wspolpraca z Francuzami ;)

        • 1 1

    • a Solaris czy PESA? To są przemysły, powstały niedawno. (1)

      To nie jest tak, że szast prast po komunie na drugi dzień powstaną przemysły innowacyjne. To trwało 20 ponad lat i teraz zaczynają się pojawiać takie firmy jak Drutex, PESA, Solaris, Newag i inne które zdobywają rynki. Będzie takich firm coraz więcej.

      • 0 1

      • Troche malo jak na 38 mln kraj.

        • 1 0

  • Jeżeli w startupach są przedszkola to ja się pytam o co tam chodzi ???

    Chciałem tam umieścic swoją firmę telekomunikacyjną ale dostałem odpowiedż że nie jestem innowacyjny to w Gdańskim startupie jest przedszkole i Fitnes - jeżeli oni są innowacyjni to ja się poddaje i wyjeżdzam a kumple kumplom niech wynajmują ta powierzchnię :)

    • 24 4

  • Zróbcie aplikację skutecznie pomagającą w defekacji. To jest przyszłość IT.

    • 14 3

  • Godni polecenia (1)

    A ja widzę na zdjęciu wiele kreatywnych osób, które dla naszej firmy także zrobiły aplikację. Od początku zaskoczyli nas pełnym zrozumieniem tematu, była między naszym zespołami "chemia", w efekcie czego produkt wyszedł świetny :) Trzymamy kciuki za zespół!

    • 17 12

    • bo zwymiotuję ..............błeeeeeeeeee

      • 3 5

  • czyli konsupcjonizm ciąg dalszy, bo tylko do tego jest ta appka

    • 4 3

  • Kwestia realizacji

    Jeśli dobrze to zrobią to jest szansa na sukces! W sumie niczego podobnego na rynku nie ma... Innowacyjnych pomysłów nigdy za wiele... Choć w sumie Snapchat do takich nie należy, a sukces odnieśli spory. Trzymam kciuki!

    • 7 3

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Jacek Kajut

Z wykształcenia inżynier elektryk, zbudował i rozwija jedną z najsilniejszych marek branży...

Najczęściej czytane