stat

Chińczycy chcą kupić resztę BPH

Fosun Group kontrolowana jest przez Guo Guangchanga, jednego z najbogatszych biznesmenów w Chinach.
Fosun Group kontrolowana jest przez Guo Guangchanga, jednego z najbogatszych biznesmenów w Chinach. fot. Linkedin.com / Guo Guangchang

Chiński fundusz powiązany z grupą finansową Fosun jest zainteresowany kupnem reszty Banku BPH. Chodzi o część z portfelem kredytów hipotecznych, której nie kupił Alior Bank.W listopadzie ub. roku nastąpiło prawne połączenie Alior Banku z wydzieloną częścią Banku BPH obejmującą jego podstawową działalność, bez portfela kredytów hipotecznych i BPH TFI. Ta część działalności nadal jest własnością amerykańskiego GE, który szuka na nią klienta. Od 2013 roku centrala banku BPH jest w Gdańsku. Jak donosi "Puls Biznesu" chętny już jest, a jest nim chiński fundusz powiązany z grupą finansową Fosun.

Koncern GE od lat pozbywa się spółek finansowych, tłumacząc to chęcią skupienia się na swojej głównej działalności, czyli przemyśle i produkcji silników. Dlatego intensywnie szuka kupca na BPH zarządzającego dziś portfelem kilkudziesięciu tysięcy kredytów hipotecznych. To nie jest jednak łakomy kąsek, ponieważ w pakiecie są też kredyty frankowe i chętnych do tej pory brakowało.

Jak widać to nie przeszkadza chińskiemu funduszowi, który zainteresował się ofertą. Obie strony są zdeterminowane, ponieważ Chińczycy gotowi są zapłacić za BPH mniej więcej 70 proc. jego nominalnej wartości i jak twierdzi "Puls Biznesu" - ta cena jest do zaakceptowania przez GE Money. Fundusz jest już mniejszościowym akcjonariuszem Millennium BCP, właściciela Millennium Banku.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (60)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane