• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Człowiek ujarzmił energię jądrową, teraz trzeba ujarzmić człowieka

Wioletta Kakowska-Mehring
17 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 

W niedzielę, 20 marca, Pomorska Inicjatywa Antynuklearna organizuje w Gdańsku pikietę przeciwników budowy w Polsce elektrowni atomowych pod hasłem: "Pożegnanie atomówki". Takie akcje po awarii w japońskiej elektrowni organizuje się w całej Europie. Dyskusja na temat przyszłości energetyki nuklearnej trwa.


Waldemar Dunajewski Waldemar Dunajewski

Czy chcesz, aby na Pomorzu powstała elektrownia atomowa?


Trwa na wszystkich szczeblach. Zastanawiają się specjaliści i politycy, mówi się o tym na unijnym forum oraz w zaciszu rządowych gabinetów. Na Pomorzu, z racji potencjalnej lokalizacji polskiej elektrowni atomowej, ten temat jest szczególnie żywy. O tym m.in. rozmawiamy z Waldemarem Dunajewskim, szefem Stowarzyszenia na rzecz budowy Elektrowni jądrowej w województwie pomorskim.

Mieszkańcy Pomorza powoli przyzwyczajali się do myśli, że w ich sąsiedztwie może powstać elektrownia atomowa. Część nawet widziała w tym szansę dla regionu. Czy to co się stało w Japonii, nie zaprzepaści kilkuletniej akcji oswajania ludzi z atomem?

Waldemar Dunajewski: Na pewno poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce i w regionie spadnie. To jest normalne po takim wydarzeniu. Byłoby dziwne, gdyby było inaczej. Od zawsze byłem daleki od mówienia ludziom, że to jest bezpieczne. To jest bezpieczne o ile dołoży się starań już na etapie planowania, przez projektowanie, budowę, po opracowanie procedur. Nawet w elektrowniach najnowszej generacji może coś zawieść. Po to wydaje się jeszcze większe pieniądze na zabezpieczenia, żeby to dobrze funkcjonowało.

Polski rząd zapowiedział jednak kontynuowanie programu atomowego.

Uważam, że to tragiczne zdarzenie nie powinno wstrzymać procesu budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Decyzja o kontynuacji jest słuszna. Jednak na miejscu rządu, w tym momencie tak bym tego nie nagłaśniał. Rozsądek nakazuje, żeby zapoznać się ze wszystkimi okolicznościami. Nie wycofywać się, ale też nie podkreślać na okrągło od pierwszego dnia, że my jesteśmy twardzi i niczego się nie boimy. Taka postawa może rodzić pewne obawy. Bezwzględnie należy przejrzeć wszystkie procedury, bo na błędach trzeba się uczyć, a szczególnie na błędach innych. Byłoby wielkim błędem gdybyśmy zlekceważyli to co się stało.

A co tam się stało? Przyczyną pierwotną było trzęsienie ziemi. Jednak zawiódł układ chłodzenia. To jest najważniejsza kwestia w elektrowniach atomowych. Pytanie brzmi np. jak często sprawdzany był ten mechanizm. W szpitalach np. są agregaty prądotwórcze, które trzeba co jakiś czas sprawdzać. Jeśli tego się nie robi, to może się okazać, że agregat nie zadziała gdy będzie niezbędny. Nie mówię, że tak było w tej japońskiej elektrowni, dziś jeszcze za mało wiemy. Może więc warto poczekać na ekspertyzy zanim złoży się deklaracje.

W Europie rozpoczęła się dyskusja i... kontrole w elektrowniach.

Na świecie będzie się dużo mówiło na ten temat. W tej chwili żyjemy w małej wiosce i każdy ma dostęp do informacji. A ludziom trzeba mówić, że Polska jak i cały świat będzie miał problemy, bez energii atomowej. Zabezpieczyć wciąż rosnące potrzeby bez atomu będzie bardzo trudno. To co się stało się w Japonii, na pewno zmusi ludzi na całym świecie do pewnej refleksji. Trzeba zadać sobie pytanie, jak w przyszłości pozyskiwać energię elektryczną. Bez niej ludzkość nie będzie mogła żyć. A jeżeli wybierzemy atom, to pozostaje mieć nadzieję, że to tragiczne wydarzenia wpłynie na wzmocnienie kontroli - ostre przestrzeganie przepisów, procedur.

Zawsze podkreślałem, że energia jądrowa stanowi zagrożenie. Ci którzy mówią inaczej, są kompletnie nieodpowiedzialni. Każdy przemysł je niesie. Można je zminimalizować pod warunkiem, że zaczynając od lokalizacji, wybierania technologii, budowania, jest to robione przez ludzi odpowiedzialnych i zewnętrznie kontrolowanych. Mam wrażenie, że samokontrola nie zdaje egzaminu. To dotyczy wszystkich krajów, nawet tych na wysokim poziomie rozwoju jak Japonia. W Czarnobylu przyczyną awarii było nieprzestrzeganie procedur.

Co zrobić, żeby bezwzględnie przestrzegać procedur i prawa? Istnieje taki mechanizm, szczególnie tam, gdzie bardzo rzadko zdarzają się katastrofy - tak jak w energetyce jądrowej. Wszystko jest ładnie opracowane, ujęte w przepisy i procedury. Później jednak często zaczyna się stopniowo wszystko upraszczać. Bo jest potężna presja ekonomiczna, żeby mniej kosztowało. I tak krok po kroku nie przestrzega się procedur. Gdy to dotyczy przemysłu o małym zagrożeniu, to pół biedy. Jednak gdy sprawa dotyczy np. lotnictwa, czy przemysłu chemicznego lub energetyki jądrowej, to niezbędna jest szczególna uwaga, bo to może dotyczyć bardzo wielu ludzi .

To jest podstawowe pytanie - jakie mechanizmy powinny być stworzone, jakie agendy ponadrządowe, które będą bezwzględnie wymagać. W Czarnobylu do prób wyłączono zabezpieczenia. Wszelkie przepisy prawne mówiły, że tego nie można zrobić. A człowiek to zrobił. I to jest podstawowe pytanie. Jak ujarzmić człowieka. Człowiek ujarzmił energię jądrową, ale teraz trzeba ujarzmić człowieka, żeby nie miał szans na lekkomyślność. Tu jest rola dla polityków, a nie wchodzenie w szczegóły technologiczne czy lokalizacyjne.

Jak zawsze w gospodarce, im mniej polityki, tym lepiej.

Nie może być tu miejsca na jakieś polityczne rozgrywki. Tu chodzi o bezpieczeństwo. To jest najważniejsze. Zbytni pośpiech też nie jest wskazany. 2020 rok jest terminem trudnym do realizacji. Od razu trzeba mówić o jakimś realnym terminie, żeby przyspieszanie nie powodowało uszczerbku na bezpieczeństwie. Rząd powinien zrobić wszystko, aby elektrownie były w sposób odpowiedzialny budowane i eksploatowane. Nad tym, aby tak było m.in. powinny czuwać takie stowarzyszenie jak nasze. Stowarzyszenie obywateli, a nie urzędy. To też jest pewna metoda. Trzeba wszystkim patrzeć na ręce. Właśnie teraz kiedy jeszcze można mieć na coś wpływ. Jeszcze raz podkreślam, że bardzo źle by się stało, gdyby ta tragedia spowodowała zatrzymanie procesu powstania elektrowni. To nas Polaków będzie dużo kosztowało.

Opinie (135) 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • Piękny wywiad. (6)

    "TAK" dla atomówki. "NIE" dla oszołomów. Ale wszystko rozważnie, skrupulatnie i bez polskiego partactwa i pieniactwa. I bez polityki.

    • 84 31

    • (3)

      tak dla atomowki, ale pod Twoim domem!!!!!!!!!!!!! Ja widze z okna ruiny po starej elektr. Wybudowalem tu dom imozesz byc pewien, ze nie powstanie tu elektrownia.

      • 4 5

      • Obawa przed elektrownią atomową - chyba słuszna (2)

        Zgodzę się - u nas fale tsunami nie występują. Ale jest cały szereg innych potencjalnych źródeł awarii systemów chłodzenia - nasz klimat się zmienia. Należy także uwzględnić potencjalne zagrożenie terrorystyczne - widać, do czego może doprowadzić wstrzymanie systemów chłodzenia. Uważam, że nie powinno się wydobywać energii z czegoś, nad czym zawsze istnieje jakaś szansa utraty kontroli z groźbą skażenia promieniotwórczego dużych obszarów- Japończycy słynęli ze wspaniałej organizacji i niezwykłych systemów zabezpieczeń. I co mamy? Tam było tsunami, u nas może być coś innego.
        Natomiast jeśli chodzi o trzęsienia ziemi - u nas zdarzają się bardzo nieczęsto i słabe. Tym niemniej chyba w 2008r doświadczyliśmy wstrząsów niewiele ponad 2 stopnie w skali Richtera. Epicentrum ponoć było w okolicach szwedzkiego szwu kontynentalnego (tam mieli 5,3 stopnia)- niewykluczone, iż spowodowane wypiętrzaniem się Półwyspu Skandynawskiego.
        Nie wiadomo, co przyniesie nam przyszłość, ostrożności nigdy za wiele.

        • 2 4

        • Ostrożności nigdy za wiele (1)

          To nie jeździj samochodem. Chodź cały czas w kasku. Najlepiej niczego nie jedz i nie oddychaj by się przypadkiem czymś nie zatruć.

          • 0 3

          • ta, przezorny zawsze ubezpieczony

            widziałeś jak Korwin masakruje młodego lewaka?
            Polecam.

            • 0 0

    • w Gdańsku zwykło się mawiać

      NEC TEMERE, NEC TIMIDE

      • 1 0

    • tak

      ostatni taki kraj w europie. Kopalnie zamknac i kupowac wegiel od byle kogo,to polityka takich durniow z nad morza.

      • 0 0

  • TAK dla rozważnej energetyki atomowej (5)

    Bez strachu, ale z rozwagą!

    • 70 32

    • niedouki (4)

      zapomnieli, że w Polsce działa już od dłuższego czasu reaktor atomowy a był czas, że były dwa w Otwocku-Świerku i jakoś się nic z niem nie dzieje. Uwielbiam takich przygłupów, niech się zainteresują ile w Rosji jest rdzewiejących okrętów atomowych, bo nie ma środków na ich rozebranie i utylizację, ile jest elektrowni wokół!

      • 7 10

      • (3)

        Problem w tym, "wyuczony człowieku", że te dwa reaktory, a obecnie jeden, to reaktory służące do badań i eksperymentów naukowych, a nie do produkowania energii elektrycznej na masową skalę, bo są za małe. Zanim zaczniesz obrażać innych, najpierw sam się doinformuj. Poza tym, dlaczego "Pomorską Inicjatywę Antynuklearną" ma interesować, ile jest w Rosji atomowych okrętów podwodnych i co z nimi robi?

        • 13 9

        • bo koleżko stowarzyszony

          Wam się wszystkim wydaje, że jak w Polsce zablokujecie budowę reaktora to nic nam nie będzie grozić mimo, że wokół jest ich pełno. Wybudujecie pole siłowe tym sposobem, które nas ochroni. To jest najgłupsze myślenie bo awaria w Czarnobylu już pokazała jakie są rozmiary katastrofy nuklearnej. Dlaczego nie bojkotujecie małego reaktora pod warszawą? Też jest groźny, w razie awarii myślisz, że skażenie było by małe? Czemu nie blokujecie transportu materiałów radioaktywnych do tego ośrodka co? Wybiórczo działacie?

          PS. Nie jestem zwolennikiem ani przeciwnikiem, co za różnica czy otrujemy się sami czy nas otrują. Jedyne czego się obawiam to kontrola takiej elektrowni w kraju, w którym nie potrafi się wybudować drogi, która przetrwa kilka lat nie rozpadając się.

          • 11 4

        • atomy są wszędzie, my składamy się z atomów i jesteśmy radioaktywni (1)

          wszystko jest radioaktywne,
          takie są prawa fizyki,
          nawet krasnoludki, gdyby istniały
          i chodziły po wodzie,
          też były by radioaktywne.

          • 2 0

          • już się poprawiam

            "byłyby"

            • 1 0

  • Panikujmy, wyolbrzymiajmy, przesadzajmy!!! (2)

    Nie ma to jak w panice i strachu przed elektrownią atomową w Polsce porównywać nasze realia do tego, co stało się w Japonii. Nam nic takiego, jak trzęsienia ziemi i tsunami nie zagraża w najbliższym czasie. Nam zagraża polska niska jakość wszystkiego i cudowna umiejętność niedoróbstwa. Jeśli to ominiemy, atomówka może jedynie pomóc.

    • 31 16

    • Nam zagraza nasza polska mentalnosc. Lapowkarstwo i przekrety. Da ktos reke sobie uciac, ze przy tak wielkiej kasie nie beda wyciekac pieniadze do prywatnych kieszeni kosztem jakosci? Autostrady i stadiony sie klaniaja. Kazdy kto mogl pakowal do kieszeni a potem za malo asfaltu w asfalcie, murawa slabej jakosci, fuszerka bo prace prowadzil podwykonawca, podwykonawcy itp.

      • 4 1

    • Japończycy na pewno też mówili, że Czarnobyl to inna epoka,

      że u nich energia atomowa jest w 100% bezpieczna, że teraz inne technologie. I co mamy? Tak samo można mówić w nieskończoność.
      Trzeba bardzo uważać z rozwijaniem źródeł energii, nad którymi można utracić kontrolę wraz z zagrożeniem promieniotwórczego skażenia dużego obszaru.

      U nas tsunami raczej nigdy nie będzie, ale może wystąpić szereg innych czynników uszkadzających wszystkie systemy chłodzenia awaryjnego (kto wie, może w przyszłości znajdą się i tacy, którzy dostrzegą w tym interes - katastrofa skażenia radioaktywnego)

      • 2 1

  • A ta Trawa to rośnie na wszystkich szczeblach?

    Czy o co chodzi z tą trawą?

    • 1 1

  • (1)

    EkoOszołomy wykorzystają każdą szansę, żeby tylko za wszelką cenę oczernić energetykę jądrową twierdząc, że da się ją spokojnie zastąpić energetykąodnawialną. Co oczywiście jest piramidalną bzdurą...

    • 17 31

    • dokładnie

      niech ci eko przestaną korzystać z dobrodziejstw cywilizacji to akurat wystarczy żeby było bardziej eko ;) w końcu głupi telefon komórkowy to masa zanieczyszczeń i energii zużyta do jego produkcji

      • 3 2

  • PRECZ Z ATOMEM!!! (1)

    nie chcemy umierać!!!
    to zabójca nas i naszych dzieci!!!

    • 39 68

    • marna prowokacja obszczaninie

      • 1 4

  • dobre pytania, dobry rozmówca (2)

    nie uciekniemy od budowy elektrowni, w tym atomówki, no chyba że godzimy się na życie bez elektrotechniki - w pracy będziemy liczyć na liczydłach a w domu żywność trzymać na balkonie czy czytać przy świeczce.

    Ludzie już powoli zaczęli przekonywać się do budowy elektrowni, a to co robią dziennikarze, zwłaszcza TVN-owska pogoń za sensacją nie pomagają. W tym przypadku pani dziennikarka myślała.

    Zanim zaczniemy kategoryzować i mówić nie, pomyślmy, poczytajmy, doedukujmy się.

    • 30 16

    • fachowcy z TVN to porażka....nieważne są konkrety, nieważne są rzeczy realnie wpływające na życie człowieka - ważna jest

      sensacja i show. Zresztą o czym my mówimy skoro "poważna" telewizja infromacyjna w głównym wydaniu wiadomości mówi o tym kto wygr polecam filmik "Dziennikarz TVN w akcji"

      • 14 0

    • sam się doedukuj

      pogoń za sensacją? jakoś nigdy i nigdzie nie słyszałem żadnego pro ekzyperyta co będą ci wszyscy zwolennicy z odpadami robić? Ale taaaak atom jest cacy...
      więc się sam doedukuj, bo wypadków przy pracy elektrowni atomowych w samej europie było kilkanaście w ciągu 30 lat...

      • 1 0

  • Pożegnajmy atomówki (14)

    Energia jądrowa po pierwsze jest droga, nieefektywna i nierentowna. Po drugie to przestarzała i bardzo niebezpieczna technologia. Za wszystko jak zwykle mają zapłacić podatnicy.

    Pytanie tylko dlaczego elektrowni nie chce budować żadna prywatna firma? Odpowiedź jest prosta: żadna firma nie chce płacić gigantycznych kwot za składowanie odpadów radioaktywnych (mówimy tutaj o składowaniu przez tysiące lat)!

    • 32 42

    • Wskaż alternatywe? (5)

      Bo póki nie uda się przeprowadzić kontrolowanej, długotrwałej fuzji nie ma żadnej. Zresztą nawet jak się uda to w zasadzie dalej będzie energia atomowa, tylko bez potrzeby zakupu paliwa.

      • 4 7

      • sa zjawiska w przyrodzie podczas ktorych prawdopodobnie fuzja jadrowa zachodzi (4)

        poczytaj o efekcie ranque hilscha dla cieczy i wirowych generatorach ciepla ktore przez samo generowanie przeplywu cieczy w kanalach o okreslonym ksztalcie pozwalaja wytworzyc cieplo rzedu kilkuset stopni celsjusza. Jednym z tlumaczen efektu R-H dla cieczy i uzyskiwanych w ten sposob zyskow energetycznych (sprawnosc urzadzen przekracza 100%) jest fuzja z kawitacji, na ile jest to prawda trudno mi odpowiedziec, jedno jest pewne urzadzenia dzialaja i sprawdzaja sie...

        • 2 9

        • (3)

          "sprawnosc urzadzen przekracza 100%" co za kretyn to napisał!
          Do szkoły, uczyć się

          • 2 3

          • mam wyzsze techniczne wiem co pisze, twoja wiedza blyszczy podstawowka :P (1)

            poczytaj o efekcie ranque hilscha dla cieczy i o urzadzeniach o ktorych pisalam nad ktorymi pracuja rosjanie, tak sprawnosc tych urzadzen wynosi okolo 120%...poniewaz dzialaja z wykorzystaniem nieznanej formy energii, ale co ty tam wiesz, skoro wiedze masz z podstawowki, a pojecie ruchu wirowego jest ci obce bo nawet jego definicji nie potrafisz przytoczyc...

            • 1 5

            • minusuj dalej frustracie :) prosze zdanie z artykulu ktory polecam przeczytac (tytul powyzej)

              "Według jednego z twórców wirowych generatorów ciepła akademika J. S. Potapowa, podobne efekty mogą zdumiewać tylko laików; fizycy znają bowiem około 220 zjawisk, w których współczynnik sprawności przewyzsza 1."

              i co lyso ci, moze wypowiesz sie na temat, albo moze nie zabieraj glosu w tematachw ktorych masz zerowe pojecie bo sie blaznisz, no ale coz, czlowiek uczy sie na bledach, teraz juz nie bedziesz gaf strzelal w towarzystwie podczas dyskusji na temat tego typu urzadzen, jak juz skonczysz podstawowke :D

              • 2 4

          • prosze frajerze wpisz w google

            "Wirowe hydrauliczne generatory ciepła: cud czy paradoks? Sprawność
            ponad 100%!"

            to tytul artykulu :P nastepnie bedziesz kogos cofal do poziomu wiedzy na ktorym sie znajdujesz... (i wyzej nie podskoczysz)

            • 1 5

    • jestes demagogiem (3)

      co w zamian, jak sie wyczepie wegiel?

      • 2 3

      • jak się wyczerpie węgiel

        to będzie gdzie odpady radioaktywne składować, chyba kopalni nie zasypią :)

        • 1 1

      • w Polsce wystarczy węgla na wiele lat

        • 2 3

      • nie zabraknie

        jeszcze długo, długo nie zabraknie. Poczekajmy jeszcze 50 albo nawet 100 lat. Atom to stara historia, teraz są inne możliwości prawdziwej czystej energii. Trzeba w nią po prostu zainwestować, na przykład kilkadziesiąt miliardów(!!) planowanych na budowę elektrowni.

        • 2 0

    • energia jadrowa to nie tylko rozszczepienie

      to rowniez fuzja jadrowa nad ktorej podtrzymaniem pracuja naukowcy z wielu wysokorozwinietych krajow, fuzja daje bowiem czterokrotnie wiecej energii niz rozszczepienie i jest wzglednie bezpieczna bo nie samorzutna, w ten sposob slonca uzyskuja energie...
      wiec energii jadrowej nie nalezy skreslac tak w przedbiegach

      • 2 1

    • Miliony lat nie tysiące.

      Ale to nie ma znaczenia, bo promieniowanie i wszystkie te pierwiastki pochodzą z wnętrza ziemi i tam też powinny ponownie trafić po spaleniu paliwa. W głębokich sztolniach nieczynnych kopalni i tak występuje spore promieniowanie, które jest tam czymś naturalnym. Tam składuje się odpady. Tymczasem hałdy odpadów z elektrowni węglowych, które też są radioaktywne leżą i pylą się na otwartym powietrzu, ale to ekooszołomom nie przeszkadza.

      Budować Atomówki. Kto ma energię ten ma rozwój. Bez energii nawet tłoczenie w nas miliardów euro nic nie da.

      • 3 1

    • (1)

      za składowanie odpadów odpowiedzialny jest zazwyczaj dostawca paliwa, a energia jądrowa jest obecnie najtańszą. Wysoki jest koszt budowy, ale po 20 latach zwraca się i od początku jej istnienia zbierane są pieniądze na fundusz, który pokryje jej likwidację. Jeżeli chodzi o sprawność, to jest porównywalna do klasycznych elektrowni węglowych, a sięga nawet 70% w układzie elektrociepłowniczym

      • 0 1

      • przed kim ten dostawca paliwa jest odpowiedzialny?
        Czy ta w Japonii już się zwróciła czy jeszcze nie?
        Sprawność to ona ma - jak cholera - czy to już jest 'układ elektrociepłowniczy'?

        • 1 1

  • Zakończona????

    To ona się rozpoczęła.
    Nie mam ostatecznego zdania w tej materii. Zbyt dużo sprzecznych informacji, ale dyskusji na pewno nie było!!1

    • 8 3

  • przyzwyczajać, oswajać, sterować a ciemny ludek łyknie temat

    i elektrownia atomowa będzie stała

    • 26 16

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Kabat

Dyrektor operacyjny SESCOM (nadzoruje realizację kontraktów). Magister Inżynier Elektrotechniki...

Najczęściej czytane