• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy pracodawca może zmienić stanowisko pracy bez zgody pracownika?

Tomasz Siemoński
22 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Zmiana treści umowy może nastąpić w drodze wypowiedzenia zmieniającego lub porozumienia zmieniającego. Zmiana treści umowy może nastąpić w drodze wypowiedzenia zmieniającego lub porozumienia zmieniającego.

Zmiana stanowiska pracy bez zgody pracownika - czy pracodawca może to zrobić? Awans to zazwyczaj powód do radości, jednak nie w przypadku, kiedy wiąże się on jedynie z dodatkowymi obowiązkami. Czy mamy prawo odmówić?



Porady prawne w serwisie Praca



Jestem elektrykiem zatrudnionym na stanowisku elektryka. Pracodawca chce mi zmienić stanowisko na energetyka bez żadnego aneksu do umowy. Chciałbym pozostać na swoim stanowisku, gdyż pracodawca chce zmienić mi stanowisko na postawione wyżej w zaszeregowaniu płacowym firmy bez żadnej podwyżki czy zmiany stanowiska w umowie. Czy może to zrobić?

Pracodawca może zmienić stanowisko pracy pracownika bez jego zgody?



Na pytanie odpowiada Tomasz Siemoński, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego - Tomasz Siemoński.

Tomasz Siemoński, radca prawny Tomasz Siemoński, radca prawny
W pierwszej kolejności należy wskazać, iż zgodnie z art. 22 § 1 Ustawy z dnia 26 czerwca
1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz.1510 z późn.zm.) przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Z powyższego wynika, iż rodzaj wykonywanej pracy należy do istotnych warunków zatrudnienia i bezwzględnie powinien być określony w akcie będącym podstawą stosunku pracy. Ponadto art. 11 Kodeks pracy formułuje zasadę swobody nawiązywania stosunku pracy, która również dla ustalenia warunków płacy i pracy wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika.

Biorąc pod uwagę powyższe, niemożliwym jest jednostronne dokonanie zmiany treści stosunku pracy. Pracodawca, który dąży do zmiany rodzaju pracy wykonywanej przez pracownika, powinien zastosować określone w art. 42 Kodeksu pracy wypowiedzenie zmieniające, które uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.

pracownik może odmówić zmiany stanowiska pracy?




W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż zgodnie z art. 42 § 4 wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Czy zmieniłe(a)ś kiedyś stanowisko pracy w obrębie tej samej firmy?

Zmiana treści umowy może nastąpić także w drodze porozumienia zmieniającego, które może zostać zawarte na podstawie art. 3531 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Zakresem porozumienia zmieniającego mogą być objęte co do zasady te same kwestie, które mogą być przedmiotem wypowiedzenia zmieniającego z tym zastrzeżeniem, że niepodpisanie przez pracownika albo pracodawcę takiego porozumienia nie wywoła żadnych skutków prawnych, w szczególności nie doprowadzi do rozwiązania umowy o pracę.

W mojej ocenie opisane przez czytelnika działania pracodawcy są nieprawidłowe. Pracodawca, chcąc zmienić rodzaj pracy pracownika, powinien dokonać wypowiedzenia zmieniającego albo dążyć do zawarcia z czytelnikiem porozumienia, które zmieni treść łączącej ich umowy o pracę.

Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące działań firmy, która cię zatrudnia? Nie wiesz jak postąpić w sporze z pracodawcą, jakie możliwości pozostawia ci prawo pracy? A może po prostu jest temat, który cię nurtuje i chcesz poznać zastosowanie bieżących przepisów? Prześlij swoje pytania mailem: serwispraca@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Praca portalu Trojmiasto.pl

O autorze

autor

Tomasz Siemoński

radca prawny, Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Siemoński

Miejsca

Opinie (28) 3 zablokowane

Wszystkie opinie

  • Beznadziejny artykuł (6)

    Jeszcze bardziej beznadziejny jest ten prawnik. Takie kopiuj wklej z kodeksu pracy to niewiele ludzią mówi. Powinno być napisane : pracodawca daje do podpisania "taki dokument", który zawiera takie informacje. A nie definicje z kodeksu pracy. Skoro już informujecie o czymś, to napisać jak to powinno wyglądać, a potem wskazać jaka jest tego definicja czy nazwa w kodeksie. Wiele osób w pracy jest oszukiwanych, a wręcz grozi się im i daje kwity do podpisania

    • 90 6

    • Ale tak właśnie wyglądają "porady prawne"

      Płacisz ciężkie pieniądze, a wychodzisz od radcy z przeświadczeniem, że jesteś jeszcze głupszy, niż myślałeś, bo nic nie zrozumiałeś. Do tego z lżejszym portfelem.

      • 38 1

    • "ludzią" pewnie niewielu mówi

      może więcej ludkom, elo ziomeczku

      • 2 5

    • (1)

      Ja myślę, że powinien narysować, skoro słowo czytane jest dla ludzi niezrozumiałe.

      • 1 6

      • O

        Panie ty rozumiesz wszystkie pojęcia z zakresu ekonomii, podatków, prawa i innych branży?
        Gratuluję ściemy!
        Uważaj żeby Tobie nie narysowano czegoś czego nie rozumiesz...

        • 5 0

    • Odpowiedź prawnika jest napisana tak prosto że tylko najwiekszy tempak jest w stanie tego nie zrozumieć. (1)

      Albo może tępak?

      • 0 4

      • Największy

        miszczu ortografii (specjalnie dla Ciebie niepoporawnie) tępak nie tempak to po pierwsze. Przepisy w kodeksach pisane są językiem prawnym, w którym ważna jest interpretacja co niektórych słów. Słowa te są pisane dla prawników, którzy to rozumieją. Tak samo jakbyś wszedł w towarzystwo ekonomistów i posłuchał ich języka to wtedy głupio zapewne by było, bo w ich oczach byłbyś tępakiem....

        • 7 0

  • Kto wprowadził niewolnicze (2)

    Przepisy odnoście nadgodzin? Kto POdnosił wiek emerytalny? POdziękujcie takim POlitykom...

    • 15 22

    • Podziękujemy ale

      pisowskiej dojnej zmianie komunistów i złodziei #MOrawieckiniekłam

      • 7 4

    • Wiek emerytalny?

      Polacy to delikatesy jakieś?
      Bogate kraje tz lewacy mają 67 lat!
      A tu populiści i propagandyści co zrobili?
      Ile tej emerytury pis da?

      • 2 2

  • Opinia wyróżniona

    (2)

    Przykład z zycia: kiedyś za studenta robiłem na kultowej infolinii pewnego operatora komórkowego, usytuowanej przy Kołobrzeskiej. W pewnym tygodniu ruch połączeń przychodzących był na tyle słaby, to wielcy superwajzorzy/liderzy cwaniakowali z przymusowym wywalaniem ludzi do domu(żeby nie płacić za godziny), albo wbijaniem ich na siłę na jakieś inne "projekty" typu wydzwanianie po szkołach i robienie ankiet dla prywatnego wydawnictwa oświatowego. "Umowa zlecenie tyczyła się odbieranie połączeń przychodzących, nie generowania wychodzących"- tak bronił się mój kolega. Mimo tego wzięli go, mnie też. A, że było to denne, do tego na czacie szczekał do ciebie jakis pseudo-tem leader(że za mało/za wolno), to stwierdziłem, że będę pracować tak, aby nigdy więcej mnie do tego nie wzięli. Udało sie:) Lekcja dla was;)

    • 36 1

    • (1)

      No ale na tym polega umowa zlecenie, ty możesz nie przyjść do pracy jak ci się nie chce a zleceniodawca może cię wysłać do domu jak mu się nie skleja, i żadne z was nie może z tego powodu mieć pretensji.

      • 7 1

      • Chwila, chwila kolego. Niektórzy się szanują. Jesteś zagrafikowany na poniedziałek rano do pracy, to przychodzisz do pracy, bo do tego obliguje cię umowa, nawet jeśli to smieciowe g..no. Nie przyjdziesz do pracy, to potrącą ci dniówkę z wynagrodzenia, albo nawet i więcej. Wstajesz rano, bierzesz prysznic, szykujesz się, robisz kanapki do pracy, tłuczesz się w komunikacji i dojeżdżasz do roboty robić swoje, po czym po dwóch godzinach jakiś psudo-team leder podchodzi i wylogowuje cię do domu. Wtedy jest ok. Ale jak broń boże będzie ruch, a ty po prostu nie przyjdziesz do pracy, to bulisz karę finansowa. Czy to jest normalne i w porządku? Nie. Potem tylko płacz, że nie było ludzi do pracy....

        • 15 0

  • Opinia wyróżniona

    Call center (2)

    to jest najgorszy chłam wydzwanianie do ludzi i namawianie na różne cuda i obniżanie rachunków dostają te firmy bazę danych od Energii i innych i rusza machina dzwonienia. To praca jak mówią musisz wyzbyć się skrupułów jak chcesz
    zarobić i opowiadać ludziom cuda na kiju mało kiedy zgodne z prawdą trzeba przejść szkolenie czyli wprowadzenie bo tak to się oficjalnie nazywa ale są to techniki manipulacji i percepcji.
    Lepiej inną pracę i spać spokojnie niż naprawdę ludziom wciskać kit no chyba że ktoś totalnie nie ma sumienia.

    • 24 0

    • Teraz

      są ogłoszenia o pracę pod tytułem praca biurowa w super hiper atmosferze plus inne wymieniane same plusy achy i ochy a potem się okazuje że to call center widocznie lepiej chwyta to ogłoszenie tylko to nic wspólnego nie ma z prawdziwą pracą biurową tylko tyle że siedzisz przy biurku. Ogólnie jak się czasem czyta te ogłoszenia i te wymogi plus prawie co drugi pracodawca ma spapugowane stały jeden tekst co oferują czyli chyba kopiuj wklej na tej zasadzie. Wracajac do wymogów po szkole to chyba powinni szukać w agencjach towarzyskich tam są ludzie wszechstronnie uzdolnieni z dużą praktyką bo wiadomo by być dobrym pracownikiem trzeba mieć praktykę i trochę popełnić błędów bo to jest życie i praktyki nie nauczy cię żadna szkoła ani durne wymogi pracodawców.
      W pracy zaraz widać jak co niektórzy zarządzający małe mają pojęcie o swojej pracy nie mieli prawdziwej praktyki .a nic nie możesz powiedzieć nie można być mądrzejszym od kierownictwa bo zaraz co mi tu pan/pani imputujesz i inne rewelacyjne teksty

      • 0 0

    • Człowieku, interpunkcja.

      • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    Zawsze można pójść do sądu pracy tylko, że... nie wolno wynosić żadnych danych z firmy a zatem żadnych dowodów na to, co robił (1)

    pracodawca. No i czekać rok, dwa na decyzję... umarzającą. I tu się koło zamyka :)

    • 33 7

    • Akurat w Sądach Pracy są uproszczone procedury

      a na sprawy czeka się krótko, same rozprawy to też najczęściej jedna rozprawa maks godzinę.
      Pracodawcy często rotują pracownikami albo nawet zmieniają miejsce wykonywania pracy - w teorii powinni dawać aneks do umowy (lub nową umowę) a jak pracownik nie podpisze to jest to równoznaczne z wypowiedzeniem.
      Niestety to teoria, bo w praktyce mało kto tak robi, szczególnie małe firmy.

      • 4 1

  • (2)

    Jak Ci się nie podoba to możesz się zwolnić. Na Twoje miejsce jest 1000 chętnych Ukraińców, którzy wezmą tą pracę z pocałowaniem w rękę.

    • 6 22

    • Buhaha (1)

      Ja nie znaju...chetni do pracy? Buhaha

      • 7 0

      • Chętni do brania pieniędzy.

        • 1 0

  • Pracodawca (1)

    Może zrobić co mu się żywnie podoba, bo da pracę zastępcze lub nazwie to inaczej i będzie tak jak chcę, a mecenas może sobie gadać i tyle jego...

    • 4 2

    • To zobaczymy :)

      • 0 0

  • (1)

    Zawsze można zmienić pracodawcę

    • 6 0

    • To prawda

      Kurski

      • 4 0

  • Zmień pracę

    Wodociągi w Trójmieście nazwy firmy nie wymienie z większościowym kapitałem z Francji :) też w podobny sposób działają

    • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marek Kasicki

Wiceprezes zarządu Energa-Operator. Absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki...

Najczęściej czytane