• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy za 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia należy się dodatkowe wolne?

fot. 123rf /stillfx

W tym roku święta Bożego Narodzenia, czyli 25 i 26 grudnia, wypadają w weekend, tak jak i 1 stycznia, czyli Nowy Rok. Czy z tego powodu należy nam się wolne w innym terminie?Gdy święto tzw. państwowe wypada w sobotę, która i tak jest dniem wolnym od pracy, to pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny. Mówi o tym artykuł 130 paragraf 2 Kodeksu pracy: każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

A co gdy święto wypada w niedzielę? Niestety, święta wypadające w niedziele nie dają pracownikom prawa do dodatkowego dnia wolnego.

W tej sytuacji dodatkowe wolne w innym dniu należy nam się za sobotę, 25 grudnia, jednak za niedzielę, 26 grudnia, już nie.

W tym roku sylwester wypada w piątek, 31 grudnia, a Nowy Rok w sobotę, w  tej sytuacji na początku 2022 r. też możemy liczyć na dodatkowy dzień wolny.

Porady prawne w serwisie PracaA kiedy ten dzień odebrać? Zwykle zależy to od wewnętrznych ustaleń w danym przedsiębiorstwie. Może być jednak tak, że pracodawca sam ustala datę i nie musi jej uzgadniać z pracownikami. Pracodawca powinien jednak wyznaczyć dzień wolny w trakcie tego samego okresu rozliczeniowego. Zwykle pracodawcy decydują się na wyznaczenie wolnego tuż przed lub po święcie.

Na wniosek pracownika termin może zostać przesunięty na kolejny okres. Jednak jeśli pracodawca nie wyznaczyłby dodatkowego dnia wolnego, złamałby przepisy i tym samym naraził się na karę. Gdy pracownik w dzień ustawowo wolny od pracy przebywa na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim, nie przysługuje mu możliwość odebrania dnia wolnego w innym terminie.

Dzień wolny za święto w sobotę nie przysługuje osobom pracującym na innych umowach niż umowy o pracę (np. umowa-zlecenie, umowa o dzieło).

Opinie wybrane


wszystkie opinie (70)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Ludzie biznesu

Sławomir Kalicki

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Strathclyde University (MBA). Od początku pracy...

Najczęściej czytane