• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego warto inwestować w bursztyn?

Marzena Klimowicz-Sikorska
27 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 

Do soboty można oglądać wyroby z bursztynu na 16. międzynarodowych targach Ambermart.


Ciężko oszacować, ile warte są wszystkie wyroby z bursztynu, które można oglądać i kupować na targach Ambermart na terenie Amber Expo zobacz na mapie Gdańska. Jednak biorąc pod uwagę rosnące ceny tego surowca, są to miliony. Dlaczego warto inwestować w kopalną żywicę?



Diamenty, złoto - to gwarancja pewnej inwestycji. Do tego duetu dołączył jakiś czas temu bursztyn. Wyroby z tego surowca, jak i bryły w czystej postaci można oglądać i kupować do soboty na targach Ambermart, które odbywają się w Amber Expo.

Dlaczego warto kupować bursztyn?

- Bursztyn to bardzo dobra inwestycja, choć teraz jego cena, ze względu na jego popularność w Chinach, jest bardzo wysoka. Na pewno jednak osoby, które kupiły większe bryłki tego surowca, dziś wielokrotnie zyskują na ich wartości - mówi Ewa Rachoń, dyrektor projektu Amberif i Ambermart. - Targi Amberif [odbywają się wiosną - od red.] są ważnym wydarzeniem dla ludzi pracujących z bursztynem. Wówczas podpisywane są kontrakty i zamówienia na cały rok. Natomiast Ambermart jest wydarzeniem, na którym spotykają się nie tylko handlowcy i producenci, ale też zapraszani są mieszkańcy Trójmiasta.
  • Cena bursztynu może dochodzić nawet do 5 tys. euro za kilogram.
  • Cena bursztynu może dochodzić nawet do 5 tys. euro za kilogram.
  • Cena bursztynu może dochodzić nawet do 5 tys. euro za kilogram. Na zdjęciu - czarny bursztyn z Sumatry.
  • Cena bursztynu może dochodzić nawet do 5 tys. euro za kilogram.
  • Cena bursztynu może dochodzić nawet do 5 tys. euro za kilogram.
Znawcy kopalnej żywicy dodają, że najlepszą inwestycją jest zwłaszcza oprawiony bursztyn.

- Bursztyn jest kamieniem niezwykłym. Na targach możemy go oglądać w różnych odmianach i w różnych wyrobach. Warto w niego inwestować nie tylko dlatego, że sam kamień jest cenny, ale także dlatego, że polska biżuteria z bursztynem jest bardzo cenna - mówi Anna Sobecka, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego i prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. - Zawsze warto inwestować w dobrze zaprojektowaną biżuterię z bursztynem. Na takich dziełach za kilka lat z pewnością będziemy mogli sporo zarobić. Na targach młodzi polscy projektanci sprzedają swoje wyroby w stosunkowo niskich cenach. Kupienie biżuterii dziś, to jest na pewno świetna lokata kapitału.

Czy bursztyn jest według ciebie dobrą lokatą pieniędzy?

Bilet na targi to zaledwie 10 zł od osoby, natomiast uczta dla oczu - zwłaszcza dla koneserów bursztynu - jest bezcenna, bo jest co oglądać.

- Na targach gościmy 208 firm, ponad 60 z zagranicy z łącznie 10 krajów - dodaje dyrektor. - Mamy np. wystawcę z bursztynem z Etiopii, jest bursztyn z Indonezji czy Sumatry. Natomiast jeśli chodzi o kupców, to prym jednak wiodą handlowcy z Chin.
Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z oryginałem?

Nie wszystkie wyroby, które są dostępne na rynku wykonane są z oryginalnego bursztynu. Imitacje są bardzo częste i coraz trudniej je odróżnić od oryginału. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym można szybko się przekonać, czy mamy do czynienia z podróbką czy prawdziwym jantarem.

- Najprostszym sposobem jest nakłucie bursztynu rozgrzaną igłą - jeśli poczujemy nieprzyjemny swąd - mamy do czynienia z plastikiem. Jeśli natomiast czujemy zapach żywicy - jest to oryginalny jantar - dodaje prezes bursztynników. - Jeśli chcemy zrobić to profesjonalnie można przynieść go na nasze stoisko (box b.504), gdzie zrobimy to nieodpłatnie. W naszej siedzibie na ul. Warzywniczej 1 wydajemy też certyfikaty, jednak jest to już proces o wiele dłuższy i wymagający przeprowadzenia wielu badań.
Bursztyn do tanich nie należy

Ceny bursztynu zaczynają się od 300 euro za kilogram. Duże bryły ważące powyżej 200 gram, mogą kosztować nawet do 5 tys. euro za kilogram. Wpływ na cenę ma wiele czynników. Najdroższe są okazy najczystsze, największe i najstarsze.

- Nasz bursztyn pochodzi z Sumatry, gdzie został znaleziony kilka lat temu w kopalni węgla. Charakteryzuje się tym, że pochodzi z żywicy drzew liściastych, a nie iglastych jak bałtycki - mówi Maciej Głuszek, pracownik Starborn Creations, amerykańskiej firmy sprzedającej biżuterię. - Najmłodsze bryłki mają ok. 20 mln lat, najstarsze ok. 40 mln lat.
Na jego wartość ma też wpływ kunszt wykonanej biżuterii, w którą jest wkomponowany oraz jego oryginalność.

- Czarny bursztyn, który mamy w ofercie, jest to nasz bałtycki bursztyn pozyskiwany z okolic Trójmiasta - mówi Krystyna Weremjewicz, menedżer w trójmiejskiej firmie Art7. - Pozostawiony jest on w najsurowszej postaci, a więc z korą bursztynową. Do tego poddawany jest wysokiej temperaturze, stąd jego niesamowity kolor. Ingerencja w sam kamień jest ograniczona do minimum. Przełamujemy surową strukturę ciekawym detalem.
Żeby przygotować się do inwestowania w bursztyn warto nie tylko sporo poczytać na jego temat, ale też odwiedzić targi i porozmawiać z fachowcami z różnych zakątków świata.

Wydarzenia

Ambermart 2015 - Międzynarodowe Targi Bursztynu

10 zł
targi

Miejsca

Opinie (32)

  • Inwestowanie alternatywne

    inwestowanie w bursztyny jest dobre, dla kogoś kto się na tym zna. Nie wyobrażam sobie, że robi to ktoś tylko i wyłącznie po to, aby sporo zarobić... Do tego trzeba mieć pasję. Co do takiego alternatywnego inwestowania, mojej żonie się też marzy zainwestować w jakąś biżuterię, ale to mowa o naprawdę dużych pieniądzach. Ostatnio czytałem też, że można inwestować w stare samochody. To dopiero frajda. Podobno w Polsce zajmuje się tym kancelaria Pyffel Partners. Popieram takie inicjatywy!

    • 2 2

  • Piękna biżuteria na Pięknych Rzemieniach (1)

    Bursztyn jest kamieniem niezwykłym dlatego potrzebuje godnej oprawy z zastosowaniem naturalnych skórzanych rzemieni tak jak na pierwszym zdjęciu.

    • 2 4

    • ?

      Bursztyn nie jest kamieniem

      • 2 2

  • Zielony bursztyn kopalny z Etiopi

    To będzie hit sezonu.
    etiopska żywica kopalna jaką widzieliśmy ma kolory od lemonkowo żółtego, przez wszystkie kolory zieleni aż do butelkowej zieleni.
    Najciekawsze jest to że taki zielony żywicznik ma pomarańczową skórkę i to daje niesamowity efekt wizualny.
    Nigdy nie widziałam takiej intensywnej zielonej barwy.
    A nawet jedna zdarzyła się intensywnie rubinowo czerwona żywiczna bryłka.
    Najpierw myśleliśmy że to są syntetyki albo szkło barwione.
    Coś niesamowitego.
    To nowość, na razie próbki są w Gdańsku na testach.
    Złoża odkryto dopiero parę lat temu.
    Bardzo ciekawe znalezisko, jedyne w swoim rodzaju.

    • 3 0

  • "Duże bryły ważące powyżej 200 gram"

    GramÓW!!! Analfabeci!

    • 0 3

  • XTB - za ich pośrednictwem działajcie, tam macie w systemie opcję inwestowania w przeróżne tematy, więc po prostu z tego skorzystajcie. Na pewno pod wzgędem potencjału inwestycyjnego mamy teraz znakomity okres i po prostu należy go wykorzystać, a czy to zrobicie? To już uzależnione jest w 100 proc. od was. Największe znaczenie ma zaangażowanie w działanie. Nie osiągniecie niczego wielkiego z dnia na dzień, po prostu na sukcesy trzeba solidnie pracować. Normalka.

    • 1 0

  • XTB - tam macie największy potencjał i tam da się najlepiej zarobić, ale wyłącznie jeśli macie odpowiednie środki. Na pewno aktualnie potencjal rynkowy stwarza duże możliwości, ale ile z tego wyciągniecie, to już inna kwestia.
    Szkolenia, webinary, analizy - to taka podstawa. A jak to będzie wyglądać dalej?
    Inwestowanie było i będzie, ale wyniki są uzależnione tak naprawdę od waszej wiedzy.

    • 1 0

  • re

    XTB - polecam, zdecydowanie polecam, po prostu - warto działać z tematem surowców. Siedzimy w tym już dosyć długo, system jest wygodny, nie sprawia problemów, tak więc wszystko jest w zasadzie kwestią odpowiednich uzgodnień i dopasowań. Wiadomo - nie jest to temat, na którym można zarobić od zaraz, ale wszystko zależy od was.

    • 0 0

  • re

    Ale nie tylko w takie surowce warto inwestować. Są również inne tematy z dużym potencjałem. XTB znacie? Tam można inwestować w różne pochodne oparte na złocie i da się z tego wykręcić całkiem niezły wynik. Tylko standardowo - zyski pojawiają się wtedy, kiedy macie o tym pewne pojęcie. Znacie rynek to możecie próbować, ale cudów od razu nie będzie.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kądziela

Od 2008 roku związany z rozwojem usług inżynierskich, serwisowych i informatycznych SESCOM SA...

Najczęściej czytane