• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego warto inwestować w firmę? Jak inwestycje przekładają się na wyniki w przyszłości?

28 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
W co inwestować, żeby utrzymać się na rynku i jak zdobyć na to środki?

W co inwestować, żeby utrzymać się na rynku i jak zdobyć na to środki?

Prawdopodobnie każdy słyszał o historii upadku wielkich spółek, takich jak Kodak czy Nokia. Dlaczego niegdysiejsi giganci w swojej branży są już niewidoczni? Odpowiedź jest oczywista - przedsiębiorstwa, które nie adaptują się wystarczająco szybko do zmieniającej się rzeczywistości, są natychmiast wyprzedzane przez konkurencję. W obecnych czasach zmiany zachodzą w mgnieniu oka. Jednostki, które nie lokują przynajmniej części kapitału w poprawę efektywności użytkowanych zasobów oraz unowocześnienie technologii, pozwalających na szybkie dostosowanie do aktualnych trendów, rewolucji technologicznej i otoczenia, zostają z tyłu. Takie historie nie dotyczą tylko wielkich firm. Brak inwestycji w rozwój powoduje upadki w sektorze mniejszych przedsiębiorstw. Pytanie brzmi: w co inwestować, żeby utrzymać się na rynku i jak zdobyć na to środki?



Liczne raporty organizacji badających spółki i ich innowacyjność nie pozostawiają wątpliwości. Według samych przedsiębiorców, przeznaczanie środków na konsekwentny rozwój firmy zdecydowanie zwiększa konkurencyjność, daje możliwość poszerzenia rynku docelowego, a mądre inwestycje pozwalają na znaczną redukcję kosztów działalności.

O możliwościach pozyskania finansowania na wsparcie dla przedsiębiorców i jego zakresie w województwie pomorskim rozmawiamy z Mikołajem Szyszkowskim z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jakie kierunki obierają firmy w zakresie inwestowania w rozwój?

- Jesteśmy świadkami podwójnej transformacji w gospodarce, ekologicznej i cyfrowej, która ma pomóc w osiągnięciu neutralności klimatycznej przy sporym udziale sektora cyfrowego. Jest to część nowej strategii przemysłowej, która ma pomóc europejskiemu przemysłowi przygotować się do wyzwań w przyszłości, które związane są z ochroną środowiska, w tym rozwojem nowych zeroemisyjnych technologii, a także podnoszeniem efektywności energetycznej działań operacyjnych. Ostatnie lata pokazują nam również, że organizacje muszą coraz szybciej dostosowywać się do zmieniającej się rzeczywistości. Wiąże się to na przykład z umożliwieniem pracownikom wykonywania obowiązków bez konieczności kontaktu bezpośredniego.

Organizacje coraz częściej kładą nacisk na wprowadzenie lub usprawnianie świadczenia usług online. Ponadto, w ostatnich latach klienci stali się bardzo świadomymi użytkownikami rynku. Zrównoważona transformacja oznacza dziś więcej niż tylko społeczne zaangażowanie biznesu (CSR), opierające się głównie na dobrowolnych strategiach i pomysłach na to, jaki pozytywny wkład w otaczający nas świat mogą wnieść firmy. To nowe spojrzenie na sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa, sposób w jaki generuje ono zyski i jak inwestuje, uwzględniając wpływ na gospodarkę, środowisko i otoczenie społeczne.

Brzmi jak duże wyzwanie.

- To prawda. Procent firm, które przeznaczają część swoich funduszy na inwestycje jest nadal stosunkowo niewielki. Przyczyn takiej sytuacji należy upatrywać przede wszystkim w niepewności przedsiębiorców i niechęci do podejmowania ryzyka w trudnej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie czy pandemią. Innymi czynnikami są też skomplikowane regulacje prawne, brak środków własnych lub czynniki zewnętrzne, które w coraz większym stopniu nakładają obowiązek uwzględniania przez firmy w prowadzonej działalności również czynników pozafinansowych, a także wzięcia części odpowiedzialności związanej z koniecznością transformacji społeczno-gospodarczej i podejmowania działań na rzecz ochrony klimatu i racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych.

Jakie korzyści płyną z inwestowania w rozwój?

- Wszystko zależy od rodzaju działalności. Konsekwentna modernizacja środków produkcyjnych jest w stanie ulepszać jakość produktów, pozwala na obniżenie kosztów działalności dzięki usprawnieniu różnych procesów, ułatwienie w ekspansji rynków i powiększenie grup docelowych, czy zwiększenie portfolio produktowego. Nie można zapomnieć o tym, by dbać o swoich pracowników. Wszelka infrastruktura i inwestycje związane z polepszeniem dobrostanu pracowników stają się ważnym atutem firmy jako pracodawcy, szczególnie w czasach rynku pracownika.

Ale jak zdobyć niezbędne finansowanie, gdy nie posiada się wystarczająco dużo środków własnych?

- Z pomocą przychodzi Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, włączając do dystrybuowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego oferty wsparcia dla mikro i małych firm, nową pożyczkę inwestycyjną. Pożyczka przeznaczona jest na finansowanie inwestycji realizowanych przez mikro i małe przedsiębiorstwa na terenie województwa pomorskiego. Można dzięki niej uzyskać do 500 tysięcy złotych na maksymalnie siedem lat, bez dodatkowych opłat i prowizji związanych z udzieleniem i obsługą. Dodatkowo, możliwe jest finansowanie kapitału obrotowego, bezpośrednio związanego z finansowanym przedsięwzięciem rozwojowym, do wysokości 25 procent środków pożyczki.

Na tym wsparcie się nie kończy. Przedsiębiorcy z województwa pomorskiego mają do wyboru szeroki wachlarz innych produktów , m.in. poręczenie do miliona złotych, pożyczkę rewitalizacyjną czy wejście kapitałowe.

W co zainwestować kapitał, żeby mieć szansę na zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa?

- Pieniądze pochodzące z pożyczki inwestycyjnej można przeznaczyć na finansowanie wydatków mających na celu poprawę potencjału konkurencyjnego, zdolność do rozszerzenia profilu działalności o nowe produkty lub usługi, zwiększenie produktywności, czy dostosowanie firmy do warunków pracy do ograniczonych kontaktów bezpośrednich.

Mówiąc bardziej szczegółowo, można zainwestować na przykład w uruchomienie nowych stanowisk pracy, modernizację istniejących środków produkcji lub wdrożenie nowych rozwiązań. Pieniądze można przeznaczyć na implementację oprogramowania informatycznego, innowacji technologicznych i organizacyjnych. Można wzmocnić lub uruchomić świadczenie usług online czy dostosować miejsce pracy do możliwości pracy zdalnej. Jeżeli posiadamy nieprzystosowane pomieszczenia, które są w stanie być przeznaczone na działalność, również możemy wykorzystać środki na ich adaptację.

Czy przeznaczanie takich środków jest ryzykowne?

- Inwestycje zawsze obarczone są pewnym ryzykiem. Jednakże przy umiejętności mądrego wydatkowania pieniędzy, uprzednio analizując aktualną i przyszłą sytuację przedsiębiorstwa i rynku, jest duża szansa, że będzie to opłacalne i przełoży się na zdobycie przewagi konkurencyjnej. W dłuższej perspektywie, udane inwestycje stają się filarem działalności i jej wyróżnikiem.

Dziękuję za rozmowę.

Informacje na temat przeznaczenia pożyczki inwestycyjnej i kto może się o nią ubiegać dostępne są na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego, a także u partnerów BGK udzielających pożyczek w województwie pomorskim: Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego, Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki oraz Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Szczegóły dostępne są na stronie: https://www.bgk.pl/pozyczki-unijne/oferta-pozyczek-unijnych/pozyczka-inwestycyjna-ii/

Pożyczka inwestycyjna realizowana jest w ramach projektu "Pomorski Fundusz Rozwoju 2020+" na podstawie umowy zawartej z Zarządem Województwa Pomorskiego jako Instytucją Zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa

Przyznanie pożyczki uzależnione jest od pozytywnej analizy zdolności kredytowej. Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Tekst powstał przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Więcej informacji o pożyczkach unijnych na www.pozyczkiunijne.bgk.pl



* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (7) 1 zablokowana

  • (1)

    Reklama pożyczek w czasie, kiedy rynki stoją nad przepaścią w postaci recesji. Bardzo mądre. Ale w sumie im więcej osób podejmie złe decyzje tym lepiej dla mnie. Ja uwalniam już kapitał i czekam na "wyprzedaże" na giełdach.

    • 7 1

    • Totalna sciema!!!

      Te super pozal sie boze wsparcie kierujecie do mikrofirm?! Jakie zabezpieczenia zadacie?! 150% plus odsetki od wnioskowanej kwoty oczywiscie jeszcze prowizja! To jedt program wsparcia? To spluniecie w twarz nic wiecej... np 100tys wnioskowanej pozyczki na 5 lst to mufisz zamrozic 180tys na te 5 lat zeby ja otrzymac... rekord swiata! Przyznajcie sie wprost ze dajecie nie mikrofirmom tylko milionerom bo zaden mikro nie spelnia waszych warunkow!

      • 1 0

  • Inwestorze (2)

    jedź z tej pisolandii, jak najdalej. Pisory tak rozkradły i zadłużyło nasz państwo, że za 30 lat może coś się zmieni? Ty w zachodnich landach zarobisz i sowicie i nabędziesz wysoki środki, aby godnie żyć na emeryturze, tutaj będziesz czekał na 13, 14, aby mieć co włożyć do gara.

    • 2 4

    • Już nie cukruj (1)

      W Bawarii za 1500 euro emerytury wcale nie jest łatwo .

      • 0 0

      • przecież sączy tylko jad nic więcej, ostatnio czeski dziennikarz zrobił zakupy w czechach, niemczech i polsce

        w polsce najtaniej

        • 0 0

  • Gd

    Przykład Noki z d... - ta firma działa i ma się bardzo dobrze. Tylko jest w innych branżach niż 20 lat temu

    • 5 0

  • Inwestowanie w firmę opłacać się może --tylko nie w Polsce !!!!!

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Mirosław Bieliński

Prezes firmy doradczej Stilo Horizon. Były prezes Grupy Energa. Po ukończeniu studiów...

Najczęściej czytane