• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Doradztwo dla młodego biznesu

2 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 

Inspiracji można szukać wszędzie. Najlepiej jednak uczyć się od tych, którzy przeszli już przez kręte ścieżki biznesowe i dziś odnoszą sukcesy. Pomimo niepewności i panującej pandemii warto patrzeć na tych, którzy mimo trudnych warunków gospodarczych działają dalej, a nawet rozwijają swoje usługi.



Od początku kwietnia Inkubator Starter razem z ekspertami realizował kompleksowe wsparcie dla mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw. Ponad 60 godzin indywidualnych sesji doradczych pozwoliło zminimalizować skutki pandemii wśród gdańskich przedsiębiorców, a ponad 60 proc. zgłoszeń dotyczyło działalności startupów.

Tym razem Starter wspiera najmłodszych i tych, dla których być albo nie być na rynku jest szalenie istotne. Druga odsłona projektu Startup Inspire poprzez wiele różnorodnych działań, kompleksowo wspiera gdańskie startupy i branże kreatywne. Działania w ramach projektu skupiają się na trzech kluczowych obszarach (szczególnie ważnych, w czasie trwającej pandemii): prawo internetowe, e-commerce oraz wzmocnienie wizerunku i wiarygodności marki w internecie.

Druga fala koronawirusa uderzyła ze zdwojoną siłą. Jak prawnie zabezpieczyć swój biznes przed skutkami pandemii? I jaki wpływ na przedsiębiorstwo będą miały ponownie uruchamiane tarcze antykryzysowe, czy warto z nich skorzystać?

- Najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia prawnego biznesu przed skutkami pandemii jest jego dywersyfikacja - otwieranie nowych gałęzi czy przenoszenie do internetu. Konieczne jest wówczas zadbanie o aspekty prawne - włącznie z mającymi wkrótce nadejść, jak przykładowo styczniowe wprowadzenie trzeciej prócz konsumentów i przedsiębiorców grupy uczestników sprzedaży przez internet. Proponowane przez władze rozwiązania pomocowe, czyli tak zwane tarcze antykryzysowe, mogą wydawać się niewystarczające - jednak warto skorzystać z nich choćby w takim wymiarze, jaki jest firmom oferowany. Są to przykładowo zwolnienia z ZUS, co może stanowić pewien oddech w prowadzeniu działalności i spowodować inwestowanie przez przedsiębiorców środków w jej rozwój - tłumaczy Tomasz Palak, radca prawny.


Doradztwo dla najmłodszych w biznesie



Z programu mogą skorzystać ci, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie. Eksperci Inkubatora Starter dobrze wiedzą, jak wiele potrzeba by startup przekształcił się w prężnie rozwijającą się firmę. Dodatkowo druga fala covid-19 uderzyła ze zdwojoną siłą i mimo, że narzucone przez rząd obostrzenia nie są już tak rygorystyczne jak w pierwszej połowie roku, to gospodarka nadal nie doszła do siebie. Tarcze antykryzysowe powoli się kończą, a przedsiębiorcy nadal nie mogą odnaleźć się w zmienionej, niestabilnej rzeczywistości.

- Poprzez bezpłatne sesje eksperckie, prowadzone online, chcemy wesprzeć te firmy, które nadal szukają rozwiązań i próbują ustabilizować swoją sytuację na rynku. Tym razem skupiamy się na konsultacjach w trzech obszarach: prawo internetowe, e-commerce oraz wzmocnienie wizerunku i wiarygodności marki w sieci. Zdobycie wiedzy w tych tematach zostało wskazane przez przedsiębiorców jako najbardziej wartościowe dla funkcjonowania ich biznesów. Przeniesienie działań do świata online jest po pierwsze realną szansą aby stanąć na nogi i przywrócić stabilizację w firmie, a po drugie zagwarantowaniem możliwości szybkiej reakcji w razie nieprzewidzianych sytuacji np. poprzez zmianę modelu sprzedaży z bezpośredniego na wirtualny - tłumaczy Sara Miotk, koordynatorka projektu Startup Inspire.

Zamień biznes na e-commerce



W tym roku polski rynek e-commerce odnotował najwyższy wzrost od kilkunastu lat. Jak wynika z danych zawartych w raporcie PMR "Handel internetowy w Polsce 2020. Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2020-2025", rynek ten będzie rósł w szybkim tempie przez kolejne trzy lata. Oczywiście duży wpływ na ten wzrost ma panująca obecnie pandemia. Wiele firmy w czasie lockdownu przeniosło swoje biznesy, a przede wszystkim sprzedaż do świata online. Był to jedyny kierunek pozwalający im przetrwać ten trudny czas. Dlaczego tak ważna jest analiza e-commerce i czego możemy się z niej dowiedzieć?

- Bez dogłębnego zrozumienia potrzeb i zachowań użytkowników, przedsiębiorcy nie mogą liczyć na efektywne budowanie przewagi na rekordowo konkurencyjnym rynku produktów cyfrowych. Dzięki mądrej, zautomatyzowanej analityce mają możliwość szybkiego znajdowania na stronie miejsc, które powodujących frustrację użytkowników, rozpoznawania punktów spadku konwersji oraz zwiększania efektywności projektowania doświadczeń użytkownika (User Experience). Nowoczesne narzędzia analityczne są w stanie podpowiadać użytkownikom proste do wdrożenia rozwiązania, które nie tylko wpłyną na osiąganie przez nich celów biznesowych, ale jednocześnie skrócą czas dotychczas poświęcany na analizę - mówi Kamila Kotowska, PR & marketing manager CUX.IO.

Zadbaj o swój wizerunek



W czasie kryzysu szczególnie ważne jest, aby pokazać ludziom, po co istniejemy. Klientów nigdy nie interesowało to, czy zarabiamy pieniądze, ale już powód, dla którego robimy to, co robimy zdecydowanie tak.

- Kryzys jest dobrym momentem na poprawienie swojej pozycji rynkowej, ponieważ konkurencja może być uśpiona, a więc "poziom hałasu" komunikacyjnego na rynku jest mniejszy. Pamiętaj, że kwarantanna obowiązuje ciebie, a nie twoją markę. To jest kwestia wyłącznie twojej decyzji, czy chcesz reagować na to, co się dzieje, patrząc wstecz (na konsekwencje) czy patrząc do przodu (na pojawiające się możliwości). To jest też idealny moment, aby zbudować wyjątkową relację z klientem - tłumaczy Łukasz Murawski partner Studio102.
Indywidualne podejście do pomocy dla przedsiębiorców jest szalenie istotne. Eksperci współpracujący z Inkubatorem Starter wiedzą jakie potrzeby obecnie mają startupy, jakiego wsparcia oczekują przedstawiciele branż kreatywnych, a jakie mikro i małe przedsiębiorstwa. Warto wspomnieć, że z bezpłatnego udziału w projekcie mogą skorzystać przedsiębiorcy zamieszkujący lub prowadzący działalność na terenie miasta Gdańska.

Szczegółowy harmonogram warsztatów, webinarów i indywidualnych sesji doradczych znajduje się na stronie www.inspire.inkubatorstarter.pl. Organizatorami projektu są: Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter oraz Miasto Gdańsk. Projekt sfinansowany ze środków Miasta Gdańsk.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Wydarzenia

Startup Inspire - zainspiruj się od najlepszych

spotkanie

Miejsca

Zobacz także

Opinie

Ludzie biznesu

Marek Kasicki

Wiceprezes zarządu Energa-Operator. Absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki...

Najczęściej czytane