Pięciu drobnych inwestorów spółki Petrolinvest zawarło porozumienie i uzgodnili wspólne głosowanie na walnych zgromadzeniach spółki oraz prowadzenie w sposób trwały wspólnej polityki wobec firmy. Celem takiego działania ma być powrót Petrolinvestu na warszawska giełdę. Spółka została wykluczona z obrotu w 2017 roku.
Za porozumieniem stoi pięciu inwestorów: Mirosław Chrzanowski, Marek Konieczek, Jan Grugiel, Dawid Smółka i Jan Chachulski. Po zawarciu porozumienia posiadają oni łącznie 779 045 akcji spółki reprezentujących 5,15 proc. kapitału zakładowego i stanowiących 5,15 proc. ogółu głosów na walnym zgromadzeniu spółki.
Petrolinvest wróci na giełdę
- Podstawowym celem porozumienia jest podejmowanie przez jego członków wspólnych, wzajemnie uzgodnionych działań ukierunkowanych na doprowadzenie do powrotu akcji spółki do obrotu na rynku regulowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie lub w alternatywnym systemie obrotu na rynku NewConnect oraz zrównanie praw korporacyjnych wszystkich akcjonariuszy spółki, które to cele członkowie porozumienia zamierzają osiągnąć m.in. poprzez jednomyślne głosowanie na walnych zgromadzeniach w sprawie zmiany statutu spółki, zmian w Radzie Nadzorczej oraz zarządzie oraz jednomyślne wyrażanie stanowisk we wszelkich sprawach dotyczących spółki - poinformowali członkowie porozumienia.
Przypomnijmy. W maju 2017 roku Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na spółkę karę bezterminowego wykluczenia z obrotu na GPW. Zarząd spółki nie zgodził się z decyzją KNF oraz jej uzasadnieniem i zaskarżył niekorzystną dla spółki i jej akcjonariuszy decyzję.
Jednak w lutym 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Petrolinvest SA na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 26 maja 2017 roku w przedmiocie wykluczenia akcji Petrolinvest SA z obrotu na rynku regulowanym oraz nałożenia kary pieniężnej w wysokości 800 tys. złotych.
Firma straciła na ropie i gazie
Firma Petrolinvest powstała w kwietniu 1991 roku, z inicjatywy Ryszarda Krauze, jako jedna z pierwszych firm importujących paliwa na rynek krajowy. Początkowo działalność spółki koncentrowała się na hurtowym handlu sprowadzanymi paliwami - benzynami i olejem napędowym, a następnie handlem LPG.
W 2006 roku Krauze za pośrednictwem spółki Petrolinvest zakupił w Kazachstanie złoża ropy naftowej szacowane na 2 mld baryłek. Od 2007 roku spółka była obecna na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Przez lata Grupa Petrolinvest prowadziła poszukiwania ropy naftowej i gazu w Kazachstanie oraz realizowała projekty inwestycyjne w segmencie gazu łupkowego w Polsce.