• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dyrektywa Omnibus. Koniec z udawanymi okazjami?

VIK
27 listopada 2022, godz. 10:45 
Opinie (57)
W Polsce dyrektywa Omnibus ma obowiązywać dopiero od przyszłego roku. W Polsce dyrektywa Omnibus ma obowiązywać dopiero od przyszłego roku.

Tłumów nie było, ciekawych promocji też nie za wiele. Kończy się Black Week, przed nami Cyber Monday. W tym roku musieliśmy polegać na własnych obserwacjach dotyczących tego, czy coś faktycznie jest tańsze niż było wcześniej. W przyszłym roku ma nam pomóc... dyrektywa Omnibus.Czy skorzystałe(a)ś z promocji z okazji Black Week?

Czym jest tzw. dyrektywa Omnibus? Jest to dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) uchwalona 27 listopada 2019 r. Powstała, aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas zakupów, a także zniwelować nielegalne praktyki sprzedawców. Wszystko za sprawą tego, że konsumenci wielokrotnie zgłaszali sztuczne zawyżanie cen, zwłaszcza w okresach promocyjnych, takich jak Black Friday. Jak widać, jest to problemem nie tylko w Polsce, ale też w całej Unii. Okazuje się, że w całej wspólnocie niektórzy sprzedawcy mają zwyczaj wcześniejszego zawyżania ceny produktu tylko po to, aby w dniu promocji jego cena mogła zostać sztucznie obniżona.

Najniższa cena sprzed 30 dniTo ma zmienić dyrektywa Omnibus. Zgodnie z nią w sytuacji, gdy sprzedawca obniży cenę produktu, pojawia się wówczas obowiązek podania najniższej ceny tego produktu sprzed 30 dni od ogłoszenia promocji. Jeżeli dany towar lub usługa zostały wprowadzone do sprzedaży w okresie krótszym niż 30 dni, wtedy sprzedawca ma obowiązek wskazać informację o najniższej cenie, która obowiązywała w okresie od dnia startu sprzedaży do dnia wprowadzenia obniżki.

Black Week. Można nie lubić, ale płacić mniej każdy woli Black Week. Można nie lubić, ale płacić mniej każdy woli

To jednak nie koniec. Zmiany czekają też serwisy sprzedażowe typu Allegro czy Amazon. Po wejściu dyrektywy te platformy będą musiały informować, czy sprzedający jest przedsiębiorcą, czy osobą prywatną. Chodzi o to, aby kupujący wiedział, czy przy danej transakcji mają zastosowanie przepisy ochrony konsumentów, jak np. prawo odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od daty otrzymania towaru. Poza tym sklepy internetowe nie będą już mogły ukrywać negatywnych opinii, a także zlecać publikacje fałszywych komentarzy.

W Polsce dopiero w 2023 r.Państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wdrożenia dyrektywy Omnibus do 28 listopada 2021 r. Polsce nie udało się jednak wdrożyć jej w terminie. Proces legislacyjny dyrektywy Omnibus u nas rozpoczął się w lipcu 2021 r., niemniej jednak projekt ustawy trafił do Sejmu dopiero w 2022 r., a na początku listopada do Senatu. Przepisy mają obowiązywać od stycznia 2023 r.

Za niestosowanie się do zapisów dyrektywy będą groziły kary. Aż 20 tys. zł za brak informacji o najniższej cenie w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem promocji. Jeżeli naruszenia powtórzą się trzykrotnie w perspektywie 12 miesięcy - maksymalna wysokość kary to 40 tys. zł. Jednak w wypadkach szczególnych prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł nałożyć maksymalną karę, która może wynieść nawet do 10 proc. obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary.

Zwroty po szaleństwie Black Week
Nawet przeceniony towar kupiony w promocji można reklamować z powodu wad. Prawo do skorzystania z rękojmi jest podstawowym prawem konsumenta - również osób kupujących na wyprzedażach. Jest jednak jeden wyjątek, czyli sytuacja gdy coś zostało przecenione właśnie z powodu tej wady, a klient został o tym poinformowany. Niestety nie możemy domagać się przyjęcia towaru do sklepu, gdy po prostu zmienimy zdanie. Sklep nie ma obowiązku go przyjąć, zwykle jest to dobra wola sieci lub sprzedawcy. Wyjątkiem są zakupy przez internet. W takim przypadku mamy ustawowe prawo zwrócić go w ciągu 14 dni.
VIK

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (57)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Roman

Członek zarządów Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA i Sopockiego Towarzystwa...

Najczęściej czytane