• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

EFNI: Europę łączy idea - potrzeba zjednoczonego świata

Piąta edycja Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie zakończyła się uroczystą galą, z udziałem dyrektora The Earth Institute Jeffrey'a Sachs'a, czy przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Forum gościło w tym roku 1,3 tys. gości z 28 krajów - naukowców, polityków i ludzi biznesu, wyznaczających nowe kierunki dla rozwoju światowej gospodarki. Tegoroczne Forum zakończyło przyjęcie przez uczestników Deklaracji Sopockiej 2015.- Czas najwyższy wrócić do korzeni. Musimy dzisiaj sięgnąć do koncepcji ojców-założycieli współczesnej Europy. W Deklaracji Schumana, która w latach 50. ubiegłego stulecia dała podstawy wspólnocie europejskiej, znalazły się prorocze słowa "Europa nie powstanie od razu ani w całości: będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność." Tej solidarności bardzo dziś brakuje - powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, wiceprezydent Businesseurope, otwierając galę.
Głos zabrał również Jerzy Buzek, pełniący rolę przewodniczącego Rady Programowej EFNI.

- Zdefiniowaliśmy ważne prawdy, dla indywidualnych przedsiębiorców, jak najwięcej wolności, ale po drugiej stronie mamy makroekonomię, tam na pewno regulacje się przydają, żeby wolny rynek nie wymknął nam się z ręki. Nie zawsze jesteśmy w stanie zapanować nad trendami gospodarczymi, które są silniejsze niż regulacje państwowe - mówił Buzek. - Wymieniliśmy poglądy, dyskutowaliśmy o tym, z czym się zgadzamy, a z czym nie, to właśnie jest jądro demokracji - dodał Buzek.
Istotnym elementem wieczoru było przedstawienie oraz przyjęcie Deklaracji Sopockiej, która co roku staje się podsumowaniem najważniejszych wniosków z dyskusji i wyznacznikiem nowego kierunku dla polityki i gospodarki.

- Mówimy o potrzebie walki z nierównościami społecznymi, ale tak by nie wylewać dziecka z kąpielą stosując protekcjonizm, renacjonalizację czy ograniczanie wolności gospodarczej. Nawołujemy do powrotu do korzeni i kierowania się wartościami, które stanowią fundament Europy. Mówimy zdecydowane nie budowaniu europejskiej fortecy zamkniętej na inność, różnorodność i pomoc tym, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami - podkreśliła Bochniarz.
- Europejczycy podważają dokonania i wartości, bez których dotychczasowy sukces projektu europejskiego nie byłby możliwy. Zbyt często nasza polityka powodowana jest strachem, egoizmem i uprzedzeniami, które nie prowadzą do rozwiązań, lecz wzmacniają populistów i tumanią obywateli - zapisano w tegorocznej Deklaracji Sopockiej, rysując jedno z zagrożeń stojących przed współczesną Europą.
Dokument został przekazany na ręce Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej.

Tusk podkreślił również, że wyzwania jakie stoją przed starym kontynentem nie oznaczają jego kryzysu.

- Nie zgadzam się z pesymizmem podczas mówienia o stanie dzisiejszej Europy. Istotne jest to, żeby Europa odzyskała zdolność obrony tego, co dla nas najważniejsze i z czego możemy być dumni - mówił Tusk.
Kluczowym mówcą wieczoru był Jeffrey Sachs, dyrektor The Earth Institute, który przypomniał jaką drogę przeszła Polska oraz Europa i jaką rolę powinna odegrać w rodzącym się zjednoczonym świecie.

- Pisząc plan gospodarczy dla Polski w 1991, Jacek Kuroń powiedział mi, że mogę w nim napisać co chcę. Kazał mi tylko zapisać pierwsze zdanie: "To jest plan powrotu Polski do Europy". W 1991 roku zjednoczona Europa była nie do wyobrażenia, a ja dzisiaj stoję tu i mówię, że możliwy jest zjednoczony świat. Europa ma poczucie, że jest w kryzysie z powodu uchodźców, jednak to właśnie Europa powinna teraz przewodzić. To Europa ma największe doświadczenie z emigracją. Czołowe kraje, w prowadzonych przeze mnie badaniach szczęścia, to kraje UE. Nie martwcie się tyle, czerpcie radość. Ze wszystkich miejsc na świecie, to Europa łączy idee, których potrzeba dla zjednoczonego świata - stwierdził Sachs.

Opinie (35) 4 zablokowane

 • hmm mam mieszane uczucia co do pana Sachsa i jego mocodawcow (5)

  W 1989 Sachs jako 35 latek, był ekonomicznym doradcą Solidarności, przygotował wstępny projekt programu transformacji polskiej gospodarki planu Balcerowicza, doradzał pierwszemu postkomunistycznemu rządowi we wprowadzaniu radykalnych reform gospodarczych.

  Po prostu w tamtym czasie sporo osob zrobilo dobry interes i ustawilo sie na cale zycie... tylko kosztem reszty :)

  • 40 2

  • Gorzej bylo w PRL gdyz PZPR przywlaszczyl 99 proc. majatku (3)

   a biedni to bylo 99 proc. spoleczenstwa. Zaden system nie jest idealny i zaden nie jest sprawiedliwy . Zobacz na Koree Polnocna gdzie wprowadzono jak mowiono najwspanialszy komunizm tyle ze w komunizmie maja byc wszyscy rowni czyli wszyscy biedni . W Korei Polnocnej jednak biedni i glodni sa wszyscy poza rzadem a rzad korei polnocnej oplywa w luksusy i gladko morduje miliony ludzi i glodzi miliony ludzi . Zapomniales tez ze jak wprowadzano komunizm w korei polnocnej to ludzie wrecz sie radowali ze beda miec bogactwo i nareszcie sprawiedliwosc ! teraz zobacz jak byli glupi i naiwni ............Ale tez zobacz na swoje zycie w tym jak nazywasz ''niesprawiedliwym systemie '' i uczciwie go porownaj z tym niby sprawiedliwym w Korei Polnocnej .i co ? przeciez mozesz wyjechac i zamieszkac na stale w korei polnocnej i bedziesz tam mial to co niby lubisz .........kiedy sie pakujesz z rodzina i emigrujesz na stale do Korei Polnocnej ?.. Ludzie zawsze mysla ze maja zle a zapominaja ze zawsze tez moze byc gorzej i tego nie chca wiedziec. Dodac warto ze sa robione tez sondaze w NIemczech , Francji ,UK i USA i pytany na ulicy bogaty Niemiec majacy np. 4000 euro pensji tez odpowiada ze mu zle . W UK dzis jest dobrze a jego mieszkancy chca nagle socjalizmu gloszonego przez tzw. Corbiego'' bo tez mysla ze jak maja zarobki 2000 funtow to socjalizm sprawi ze beda miec wiecej ) .tyle ze to iluzja i pazernosc ludzka . Nie socjalizm daje dobrobyt lecz kapitalizm i praca tyle ze dzis jest nadprodukcja na swiecie , produkujemy nadmiar wszystkiego i niestety choc bys chcial pracy wszyscy miec nie beda , zaraz powiesz .to ograniczmy produkcje ! .tyle ze ceny wzrosna i miliony beda strajkowac zeby bylo taniej itd itd .........nie ma i nnie bedzie nigdy idealnego swiata bo zawsze bedzie ktos biedniejszy i bogatszy , zawsze beda siescieraly roznice, zawsze kazdy indywidualnie bedzie chcial czego innego bo to co dobre dla ciebie wcale nie jest dobre dla innych i odwrotnie . Nalezy sie cieszyc ze nie mamy najgorzej , ze nie ma glodu jak w Afryce, ze mamy wzglednie dobry standard zycia , ze jestesmy w miare zdrowi , ze ogolnie zyjemy tu a nie tam gdzie sa non stop wojny i ze nasze pokolenie nie zyje w epoce wojen na naszym terytorium co mialo jeszcze 100 lat temu miejsce. Ty rowniez zazdroscisz ..ze ktos cos ukradl ! nie chcialbym zyc nawet szczesliwie za jakies ukradzione pieniadze . Ci co sie ustawili kosztem innych grabiac majate panstwowy po 89 to zwykli oszusci i szumowina ludzka i ciesze sie ze nie naleze do tej niby szczesliwej bogatej ludzkiej szumowiny ktora cos komus ukradla po 89 ..Niech zra ten szmal i niech sie plawia w syfie prostego zycia ! nie zazdroszcze im a skoro ty im zazdroscisz to jestes niestety podobny do nich gdyz oni zagrabili to wlasnie z zazdrosci i pazernosci.. Pozdro !

   • 5 3

   • (2)

    Nie przekonała mnie ta apologia na cześć dzikiego kapitalizmu czyli de facto pochwała i akceptacja obecnego stanu rzeczy tzn. coraz powszechniejszej biedy, rozwarstwienia społecznego i liberalnego bałaganu.

    • 5 2

    • teraz nie ma kapitalizmu wiec nie masz pojecia o kapitalizmie ! (1)

     w PL aktualnie jest system socjalno biurokratyczny a nie zaden kapitalizm . Kapitalizm i normalnosc to ma Australia, USA i UK a nie my czy nawet Niemcy. Co ciekawe w normalnym kapitalizmiem zawsze sa pieniadze na godny socjal i pomoc najbiedniejszym bo sile swiadczy rozwoj gospodarczy a nie przepisy i miliony urzedaskow oraz klasy roszczeniowe.

     • 5 1

     • No tak przecież jasne jest, że wszem i wobec panuje komunizm jak za rządów Pol Pota. Współczesna Polska aż kipi od zasiłków hojnie wypłacanych potrzebującym, nie można zakładać firm, handlować czym się chce i kiedy się chce, płacić podatków w dowolnym kraju, nie ma własności prywatnej bo wszystkie firmy są państwowe,. W UK i w USA nie ma urzędników koncesji pozwoleń i podatków, każdy robi co chce, za to jest super socjal i nie ma biedy ani przestępczości, państwo w ogóle nie interweniuje w gospodarkę co jakiś czas spłacając różne bańki spekulacyjne lub tworząc narodowe programy zatrudniania typu New Deal (zwłaszcza w USA). Myślę, nie chwaląc się oczywiście że mam większe pojęcie o kapitalizmie niż Ty o rzeczywistości.

      • 2 1

  • Jaruzelski już w 1985 widział upadek rezimu i uzgodnił tzw transformację z Gorbaczowem. Dostał od niego zgode i zaczęlo się: SBcy i reszta kacyków z PZPR zaczęli szykować się do obłowienia się.

   • 0 0

 • Towrzycho EFNI: Wesoły Bronek, Rudy Doniu od Makreli, komuszka Hibner jak mawiał Rostowski, ubecki donosiciel Boni (1)

  Kraśko i Liz plus nowoczesna PL z sekretarzem od Bronka - jedna banda

  PS. a Bronek jak zwykle czysta z kartki, to matołek

  • 50 7

  • czyta z kartki bo zajumał mega niszczarkę z pałacu prezydenckiego (100tys zł)

   a gdyby mówił z głowy czyli z niczego jak Wałęsa, to by potem nie miał frajdy zrobić bzzzziuuut z tym papierkiem.
   Okraść pałac prezydencki, przepuścić kasę z budżetu kancelarii prezydenta i zostać profesorem - kto powiedział, że Bredzisław to niegroźny gamoń?

   • 4 2

 • "żeby wolny rynek nie wymknął nam się z ręki."

  I wszystko w temacie "wolnego" rynku :/

  Towarzycho wzajemnej adoracji niech se pitoli o czym chce (byle za swoje pieniądze).
  Pragmatyczni Szwajcarzy mają lepsze spojrzenie na UE:
  http://www.polishexpress.co.uk/szwajcarska-armia-przygotowuje-sie-na-rozpad-unii/

  • 32 1

 • "Wybitni" zjednoczyli się w "bulu" !

  Próbując forsować, potrzebę wprowadzenia "nowego porządku świata" a przecież to oni współtworzyli stary "niedobry" ład.

  Problem w tym, że większość z tych "polskich" osób ma rodowód partyjny - z PZPR oraz rodzinne niechlubne tradycje, i o dziwo pozmieniali swoje rodowe nazwiska. Wstydzą się czegoś ?

  • 29 2

 • Jakieś pokłosie Marksa i Engelsa na tym forum

  Zjednoczona Europa, zjednoczony świat, każdemu według potrzeb, od każdego według możliwości (chyba to zasady rozmieszczania imigrantów). Idee Lenina wiecznie żywe. Tylko wtedy służyły komu innemu..

  • 26 1

 • Komorowski (2)

  wPolityce.pl: Nie tylko apartament za pół darmo dostał od nas Bronisław Komorowski. W przedostatni dzień swojego urzędowania wyniósł z Pałacu Prezydenckiego kilkaset przedmiotów. M. in. komputery, meble, ekspres do kawy, mikrofalówkę, telewizor, sejf, kinkiety i żyrandol. Wszystko, co się dało. Tak się przywiązał do żyrandola, że nie mógł się z nim rozstać?

  • 25 3

  • Z tym żyrandolem, to jest najlepsze (1)

   miał pilnować, zajumał

   • 8 1

   • jeszcze deskę do krojenia zakosił

    Ale i tak najlepsza jest niszczarka, taki kombajn za sto tysiaków
    ma tupet władza

    • 6 1

 • Banda lewusow nic nie znaczacych marionetek i ten ryzy jeszcze.....

  Jestescie slabi.Nie macie zadnych idei oprocz zysku wlasnego i zniewolenia ludzi kredytami. Wlasny zysk to wasza jedyna idea. Jestscie zalosni. I slabi. Uchodzcy robia z wami co chca w europie.....nie macie zadnej sily ani rtacji bytu. A te spendy towarzystwa wzajemnej adoracji co tylko pewnie by pochlac wode tanio w Polszy. I ten polslepy mysliwy Komorow marionetka razem z towarzyszem Ryzym , obydwaj zalosni jak patrze na te ryje to rzygac sie chce

  • 24 3

 • Forum nowomowy,frazesów...i bizancjum za nasze podatki

  Balcerowicz i reszta złodzieji won na Madagaskar !

  • 20 1

 • O ku...wa. Niby Sopot ale śmierdzi aż w Orłowie. Z tęczowo różowo lewacko bangsterskim pozdrowieniem towarzysze komisarze.

  • 18 3

 • Europejska degeneracja w natarciu.

  A te gnoje już z każdej strony próbują wciskać nam muzułmańskich uchodźców. Zmobilizowali też naszych gospodarczych włazidupców, kręcących się koło państwowych pieniędzy.
  Ten europejski zdegenerowany establishment gotów jest sprzedać cywilizację europejską dla własnych doraźnych domniemanych korzyści politycznych, czy finansowo- gospodarczych. Oni rozumują w perspektywie długości własnych karier, czy biznesów, a nam wciskają jakieś głodne kawałki o humanitarnej solidarności ze światem, dodatkowo wrednie próbując naznaczać inaczej myślących wszystkimi najgorszymi epitetami, z zamiarem zepchnięcia nas do cywilizacyjnego, rzekomo zacofanego, zaścianka.
  Tak się zastanawiam nad tym, czy ta zdegenerowana samobójcza klasa polityczno-gospodarcza, która, zaślepiona doraźną mamoną, popycha Europę ku cywilizacyjnej tragedii, nie jest czasem poddana jakiejś dziejowej prawidłowości, nastawionej na ciągłe zmiany. Jak dotąd, wszystkie wielkie cywilizacje upadały, choć mogło się wydawać, że osiągały cywilizacyjną stabilną doskonałość.
  Być może, nadchodzi czas prymitywnego tryumfu kultury muzułmańskiej, choćby przejściowy, by potem powstało w Europie coś nowego. Jednak ja proponuję jeszcze się nie poddawać i walczyć o obecną Europę. Może wystarczy jakaś nadzwyczajna mobilizacja w zatrzymaniu najazdu muzułmanów i zaniechanie rozrodczej rejterady współczesnych Europejczyków.

  • 18 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marek Kasicki

Wiceprezes zarządu Energa-Operator. Absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki...

Najczęściej czytane