• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Elektrownia jądrowa. Harmonogram się sypie

Wioletta Kakowska-Mehring
27 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 

Gdzie powstanie pierwsza polska elektrownia jądrowa? W listopadzie 2011 roku ogłaszając tzw. krótką listę lokalizacji zapowiadano, że decyzja o tym, gdzie ostatecznie powstanie, zostanie ogłoszona już w 2013 roku. We wrześniu 2014 obwieszczono, że spółka PGE EJ powinna przedstawić wybór lokalizacji podstawowej i alternatywnej już pod koniec 2015 roku. Mamy luty 2015 roku i kolejną datę. Termin na dziś to... 2017 rok.


Czy elektrownia jądrowa powstanie na Pomorzu w ciągu najbliższych lat?


- Podstawowa lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce może być wstępnie wskazana ok. 2017 roku - podał wczoraj na konferencji w Gdańsku Jacek Cichosz, prezes spółki PGE EJ1. Problem w tym, że na podobnej konferencji, która odbyła się we wrześniu ub. roku prezes poinformował, że wybór lokalizacji podstawowej i alternatywnej ma nastąpić pod koniec 2015 roku. Na przełom 2017 i 2018 zapowiadano ostateczne uzyskanie decyzji lokalizacyjnej. - Do roku 2020 powinniśmy uzyskać pozwolenie na budowę, która potrwa ok. 5 lat - mówił wówczas prezes Cichosz. Jak będzie teraz, nie wiadomo.

Skąd kolejne przesuniecie? W grudniu ub. roku spółka PGE EJ1 rozwiązała umowę z firmą WorleyParsons odpowiedzialną za wykonanie badań środowiskowych i lokalizacyjnych związanych z budową pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Powód? Niedotrzymywanie zobowiązań wynikających z kontraktu i nieterminowa realizacja prac wskazanych w umowie. W tej sytuacji harmonogram budowy po raz kolejny uległ zmianie. Teraz dokończeniem badań środowiskowych zajmie się PGE.

Badania środowiskowe i lokalizacyjne prowadzone są na zlecenie spółki PGE EJ 1 od lutego 2013 r. Prace trwają równolegle w dwóch wyznaczonych lokalizacjach w województwie pomorskim: "Choczewo" (gm. Choczewo) oraz "Żarnowiec" (gm. Gniewino i Krokowa). Celem badań jest potwierdzenie, która z potencjalnych lokalizacji będzie najwłaściwsza z punktu widzenia środowiska oraz bezpieczeństwa jądrowego. Ostateczna decyzja ma zostać podjęta na podstawie przygotowanych raportów: o oddziaływaniu inwestycji na środowisko oraz raportu lokalizacyjnego. Od marca tego roku wznowione zostaną badania przyrodnicze i hydrologiczne. We wrześniu planowane jest przeprowadzenie konsultacji społecznych i eksperckich na temat wstępnych wyników.

Harmonogram się sypie, za to poparcie nie maleje. Niezależnie od cyklicznych wahań w wynikach badania, w latach 2011-14 w gminach Krokowa, Gniewino i Choczewo przeważa poparcie dla tej inwestycji w Polsce jak i w bezpośrednim sąsiedztwie. W Krokowej za budową elektrowni opowiada się 66 proc, w Choczewie i Gniewinie 78 proc. W Trójmieście poparcie jest niższe, ale i tak wynosi 56 proc.

Opinie (131) 2 zablokowane

  • Przecież urwał...

    nie macie nawet paliwa a odpady to co na Szadółki ??? co kolejne looby chce zarobić swój % na sprzedaży farancuskich reaktorów ???

    • 3 3

  • POlityka atomowa jak koń trojański

    Wydają tyle pieniędzy co roku a my tutaj codziennie przed i po pracy stoimy 2 godziny na dobę w korkach na niedoinwestowanej ulicy Spacerowej, Kielnieńskiej, Sopockiej, itd. Do pracy i do domu nie można normalnie dojechać. Regularnie kilka razy w tygodniu są wypadki a wtedy nie można odebrać dzieci z przedszkola i ze szkoły. Wracamy od Grunwaldzkiej od godziny 16:15 do 18-tej i co się dzieje? Administracja, rząd politycy, nic! Na ulicach drzewa i krzaki wrastają już przez te lata w asfalt. Z gałęzi sypie się bio na szosę po każdym deszczu, burzy i wichurze.Leżą gałęzie i suche patyki.Zatrzymać się nie ma gdzie bo na poboczu na wysepkach dawnych ułożyli 10 lat temu długie, grube kłody, błoto, dziury, a na Kielnieńskiej asfalt ma takie fałdy na poboczu, że można urwać podwozie. Zjechać nie można. To jakieś kpiny z prognozy rozbudowy. Kiedy będzie ta droga jak należy?Tyle lat minęło i nic nie poprawiono.Badamy opinię publiczną, pytam się gdzie i kogo? Kto taki jest zadowolony i skąd to bzdurne poparcie i wyniki. Od firmy prywatnej krzaki i tyle.Wyczuwam tu kłamstwa i fałsz.

    • 0 1

  • Energia atomowa a inne.......

    Przygotowanie miejsca pod budowe elektrowni atomowej juz kosztowalo okolo 1miljarda i wyszlo prawie w tym samym mijscu gdzie zaczelismy juz budowe.
    Czy to przypadek czy przeklestwo.Taka elekrownia powinna byc jak najblizej odbiorcy czyli okregu COP i odludnym np okolice poluniowo - wschodnie Bieszczady.Ponato gdyby obecne wydane juz pienadze byly wydane na geotermie
    ogniwa fotowoltaniczne,elektrownie wiatrowe,elektrownie wodne to nie byloby w Polsce zadnego kryzysu energetycznego.Nanotechnologia uzyta w zagospodarowaniu wegla bylaby tagze sukcesem ekologicznym,energetycznym i dawala by duze bezpieczenstwo energetyczne.

    • 0 0

  • Jeszcze nie wiedzą gdzie ma powstać elektrownia a prezesi doją wielką kasę od lat i nie zależy im by cokolwiek zbudować ale by mieć pewną kasę i ciepłą posadę..... Aż miło....

    • 0 0

  • Nie dla elektrowni jądrowej

    Wybrzeże Bałtyku dla turystów. Tak tu jest pięknie dlaczego Polska musi zniszczyć naturalne środowisko.Nie dla elektrowni jądrowej na Pomorzu.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Arkadiusz Aszyk

Menedżer z branży stoczniowej. Prezes Mostostalu Pomorze. Ukończył Wydział Zarządzania na...

Najczęściej czytane