stat

Energa i PGE w jednej grupie? Wracają plany połączenia

Premier Mateusz Morawiecki powraca do tematu konsolidacji w branży i chce stworzenia dwóch w miejsce czterech, obecnie funkcjonujących na rynku, grup energetycznych.
Premier Mateusz Morawiecki powraca do tematu konsolidacji w branży i chce stworzenia dwóch w miejsce czterech, obecnie funkcjonujących na rynku, grup energetycznych. mat.prasowe

Energa połączy się z Polską Grupą Energetyczną, natomiast Tauron z Eneą. Rząd pracuje nad konsolidacją na krajowym rynku energetycznym. Z informacji "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że na takie rozwiązanie naciska premier Mateusz Morawiecki. Chce, aby je wprowadzić już w 2019 roku.


Czy uważasz, że Energa powinna pozostać samodzielną spółką?

tak, koncentracja spółek energetycznych nie jest dobrym rozwiązaniem ani dla rynku, ani dla klientów

76%

nie, w Polsce brak dużych koncernów państwowych. Konsolidacja pozwoli na stworzenie silnych podmiotów

24%

Pomysł na łączenie obydwu spółek nie jest nowy. W 2011 roku rząd próbował połączyć PGE z Energą, ale nie zgodził się na to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który uznał, że połączenie firm może doprowadzić do wzrostu cen w energetyce i zadziałać na niekorzyść konsumentów.

Ostatecznie rządowe plany połączenia Energi i PGE przekreślił wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który podtrzymał decyzję UOKiK-u.

Tchórzewski: Konsolidacja energetyki to nieporozumienieW 2015 r. ówczesny minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński poinformował, że dobiegają końca prace nad koncepcją konsolidacji polskiej energetyki. Termin przedstawienia planów konsolidacji kilkakrotnie jednak przesuwano.

Ostatecznie w 2016 roku minister energii - Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że całe zamieszanie wokół potencjalnej konsolidacji Energi i PGE to nieporozumienie.

- Poszczególne regiony potrzebują swoich spółek, więc wszelkie plany dotyczące konsolidacji trafiają do szuflady i mówię tu nie tylko o połączeniu Energi z PGE, ale z każdym innym podmiotem z branży - podkreślał wówczas minister Tchórzewski.

Morawiecki chce połączenia PGE i EnergiTeraz jednak premier Mateusz Morawiecki powraca do tematu i chce stworzenia dwóch grup energetycznych w miejsce czterech, obecnie funkcjonujących na rynku. Realizacja takiego scenariusza oznaczałaby oddanie dwóm grupom - Grupie Energa i Grupie PGE - około 70 proc. rynku wytwarzania i blisko 90 proc. rynku sprzedaży detalicznej. Pozostały procent rynku trafi w ręce Taurona i Enei.

Dlaczego tym razem UOKiK miałby zgodzić się na konsolidację? Część PGE związana z wytwarzaniem ciepła miałaby trafić do tzw. Polskiej Grupy Ciepła, która skupiłaby aktywa ciepłownicze spółek PGNiG Termika, Tauronu Ciepło i PGE Energia Ciepła.

Jak twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna", PGC miałaby trafić do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Takie rozwiązanie ma spowodować, że UOKiK zaakceptuje plany konsolidacyjne w energetyce.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (88)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane