• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Energa nie chce mediacji z akcjonariuszami. Spółka zniknie z GPW

Robert Kiewlicz
17 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Energa nie chce mediować z mniejszościowymi akcjonariuszami w sprawie wycofania spółki z giełdy. Sprawą zajmie się sąd. Energa nie chce mediować z mniejszościowymi akcjonariuszami w sprawie wycofania spółki z giełdy. Sprawą zajmie się sąd.

Nie będzie podwyższenia ceny wykupu akcji Energa SA. Nie będzie też mediacji w sprawie wycofania Energi z Giełdy Papierów Wartościowych. Jak informuje "Rzeczpospolita", spółka nie rozpoczęła mediacji z akcjonariuszami mniejszościowymi, jakie zlecił jej sąd. Energa nie porozumiała się też z akcjonariuszami z inicjatywy "Pokażmy siłę inwestorów Energa" dotyczącej podwyższenia wykupu akcji Energi. Strony czekają na rozpoczęcie procesu sądowego.



Wycofanie Energi z giełdy to:

Wezwanie na sprzedaż mniejszościowego pakietu akcji Energi rozpoczęło się 9 października i trwało do 20 listopada 2020 r. Ich cena została ustalona na tym samym poziomie co w przypadku pierwszego wezwania, czyli 8,35 zł za akcję. Jednocześnie PKN Orlen podjął działania zmierzające do wycofania Energi z Giełdy Papierów Wartościowych. Jak tłumaczył koncern z Płocka - ma to na celu maksymalne wykorzystanie potencjału Energi w ramach Grupy Orlen. W październiku 2020 r. zgodę na delisting wydało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Energi.

Akcjonariusze nie chcą wycofania Energi z GPW



Z takim działaniem nie zgadzają się mniejszościowi akcjonariusze Energa SA. W grudniu 2020 r. Energa poinformowała, że Sąd Okręgowy w Gdańsku zabezpieczył roszczenia akcjonariuszy o stwierdzenie nieważności lub uchylenie uchwały dotyczącej wycofania z obrotu giełdowego 269,1 mln akcji spółki. Sprzeciwy do uchwały zgłosiło kilkunastu akcjonariuszy, m.in.: pełnomocnicy Metlife OFE i Aviva OFE oraz osoby fizyczne.

Ceny energii będą rosły. W 2022 r. będą kolejne podwyżki



Skutkiem postanowienia było wstrzymanie wykonalności uchwały. Sąd zmienił jednak to postanowienie. Uzależniono jego wykonanie od złożenia przez powodów kaucji w kwocie 1 360 326,23 zł na zabezpieczenie roszczeń spółki powstałych w wykonaniu postanowienia o zabezpieczeniu. Pierwsza rozprawa będzie miała miejsce jeszcze w 2021 r.

Postępowanie KNF w sprawie Energa SA



W styczniu 2021 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała postanowienie o zawieszeniu postępowania w sprawie zgody na wycofanie akcji Energi z obrotu na warszawskiej giełdzie. W uzasadnieniu postanowienia Komisja Nadzoru Finansowego podała jako podstawę prawną zawieszenia postępowania oraz wskazała, że rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od wcześniejszego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez sąd.

NIK i prokuratura zajmą się Energą



Jak informuje "Rzeczpospolita", Energa pierwszej rozprawy spodziewa się w tym roku, zaraz po zakończeniu wymiany pism procesowych między stronami. Stoi na stanowisku, że pozwy o uchylenie lub wstrzymanie uchwały o wycofaniu jej akcji z GPW są bezzasadne.

Wyniki Energi za 2020 r. Strata 444 mln zł



Inwestorzy mniejszościowi spółki chcą, aby przejęciem Energi zajęła się Najwyższa Izba Kontroli oraz prokuratura. Inwestorzy skupieni w inicjatywie "Pokażmy siłę inwestorów Energa" mają zamiar wystosować pismo do NIK oraz prokuratora generalnego dotyczące wszczęcia postępowania wyjaśniającego w sprawie procesu przejęcia Energi.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (116)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Bierecki

Grzegorz Bierecki urodzony 28 października 1963 roku. Od 1990 prezes Fundacji na Rzecz Polskich...

Najczęściej czytane