stat

Energa stworzyła Centrum Dyspozycji Mocy

Tak wygląda nowa centrala w Energa-Energa SA.Koncern Energa otworzył w Gdańsku nowoczesne centrum dyspozycyjne. Dzięki temu praca sieci energetycznej śledzona jest w trybie on-line, przez całą dobę. Do końca 2010 roku z Gdańska będzie można w pełni sterować ruchem na terenie jednej czwartej kraju.Centralna Dyspozycja Mocy Energi-Operator. To pierwszy taki system działający w dużych polskich grupach energetycznych. CDM nie tylko radykalnie usprawnia zarządzanie siecią, poszerza przekazywane dyspozytorom informacje, a także skraca czas reakcji w razie ewentualnej awarii.

- Choć to nowość w Polsce, na podobnej zasadzie działają zachodnie dyspozycje mocy - komentuje Leszek Nowak, prezes Energa-Operator. - To milowy krok ku integracji zarządzania wysokimi napięciami na terenie naszej spółki oraz ku przebudowie całego systemu zarządzania.

Skupienie w jednym miejscu zarządzania energią elektryczną ma na celu m.in. poprawę szybkości lokalizowania i usuwania awarii, a także lepsze planowanie prac konserwacyjnych sieci wysokich napięć. Zaletą rozwiązania wdrażanego w gdańskiej firmie jest to, że na z pomocą jednego sytemu dyspozytorskiego można zarządzać całą siecią oraz obserwować cały obszar, poszczególne jego wycinki aż do zbliżenia konkretnego urządzenia.

Podobnym systemem dysponują Polskie Sieci Elektroenergetyczne, którym podlegają krajowe sieci najwyższych napięć (220 kV i 440 kV) oraz Vattenfall czy RWE, przy czym te dwie ostatnie spółki obejmują  znacznie mniejsze geograficznie obszary niż Energa.

Opinie (19) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Ewa Bereśniewicz - Kozłowska

Prezes zarządu firmy Aplitt. Absolwentka Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej, studiów...