Euro 2020. Polska - Słowacja 1:2. Przegrana i pechowa inauguracja biało-czerwonych

Jacek Główczyński
14 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
Polska - Słowacja 1:2 w Euro 2020. Od 62. minuty nasza reprezentacja grała w "10" po czerwonej kartce dla Grzegorza Krychowiaka (nr 10). Polska - Słowacja 1:2 w Euro 2020. Od 62. minuty nasza reprezentacja grała w "10" po czerwonej kartce dla Grzegorza Krychowiaka (nr 10).

Polska przegrała ze Słowacją 1:2 (0:1) w pierwszy meczu grupy E podczas Euro 2020. W Sankt Petersburgu biało-czerwoni grali pechowo. Mimo optycznej przewagi, stracili gola w 18. minucie, który został zaliczony jako samobójczy bramkarzowi Wojciechowi Szczęsnemu. Natomiast w 62. minucie po drugiej żółtej kartce boisko opuścił Grzegorz Krychowiak. W 10 na 11 wybrańcy Paulo Sousy stracili gola i punkt po rzucie rożnym. We wtorek, 15 czerwca o godzinie 17 drużynę będzie można zobaczyć na otwartym treningu na Polsat Plus Arena Gdańsk.

Linetty 46 - Szczęsny 18 (samobójcza), Skriniar 69

POLSKA: Szczęsny - Bereszyński, Glik, Bednarek - Jóźwiak, Krychowiak, Linetty (74 Frankowski), Rybus (74 Puchacz) - Klich (85 Moder), Lewandowski, Zieliński (85 Świderski)

SŁOWACJA: Dubravka - Pekarik (79 Koscelník), Satka, Skriniar, Hubocan - Haraslin (87 Duris), Kucka, Hromada (79 Hrosovsky), Mak (87 Suslov) - Duda (90+2 Gregus), Hamsik

Sędzia: Hategan (Rumunia). Żółte kartki: Krychowiak (Polska), Hubocan (Słowacja). Czerwona kartka: Krychowiak (62. minuta po drugiej żółtej). Widzów: 12 862

Polska - Słowacja na Euro 2020. Co obiecywali przed meczem: Paulo Sousa, Grzegorz Krychowiak, Kamil Jóźwiak?

Polska - Słowacja: składy

Paulo Sousa po raz szósty poprowadził reprezentację Polski i po raz szósty zaproponował inny skład. Ten, który rozpoczął mecz ze Słowacją, nigdy wcześniej nie spotkał się na boisku.

Reprezentacja Polski na Euro 2020.

Co więcej portugalski selekcjoner biało-czerwonych zmienił taktykę. Nasza reprezentacja zaczęła w ustawieniu 1-4-3-3, tylko z jednym napastnikiem, którym był oczywiście Robert Lewandowski, mimo że wcześniej grała z dwoma, a nawet trzema napastnikami. Natomiast jak nasi piłkarze przejmowali piłkę, to w obronie zostawało trzech piłkarzy, gdyż Maciej Rybus wspomagał zespół w ofensywie.

Dusan Kuciak, bramkarz Lechii Gdańsk gotowy, aby zatrzymać Polskę. Przeczytaj wywiad

W "11" Słowacji znalazł się były skrzydłowy Lechii Gdańsk, Lukas Haraslin. Natomiast obecny golkiper biało-zielonych - Dusan Kuciak zajął miejsce na ławce rezerwowych.

Polska - Słowacja 1:2: najważniejsze momenty meczu

14' - po okresie optycznej przewagi Polaków to Ondrej Duda, były pomocnik m.in. Legii Warszawa, w tym meczu ustawiony w ataku, strzelił sprzed pola karnego w boczną siatkę

Mazurek Dąbrowskiego przed meczem Polska - Słowacja

18' Gol 0:1 - kapitalna akcja Roberta Maka. Zaatakował lewym skrzydłem, minął Kamila JóźwiakaBartosza Bereszyńskiego, któremu założył "siatkę". Gdy wpadł w pole karne, przymierzył w tzw. krótki róg bramki Wojciecha Szczęsnego. Piłka przeszła po nodze próbującego zablokować strzał Kamila Glika, uderzyła w słupek, a następnie w plecy Szczęsnego i wpadła do siatki. Gol został zaliczony jako samobójczy polskiego bramkarza

Euro 2020 na mieście. Zobacz, gdzie oglądać w Trójmieście

27' - mocno z dystansu, ale tuż nad poprzeczką strzelił Juraj Kucka

33' - Szczęsny łapie piłkę po strzale głową Kucki, do którego dośrodkował z prawego skrzydła obrońca Peter Pekarik

34' - pierwszy strzał na bramkę Polaków. Poprzednie próby były blokowane. Piłka po uderzeniu Grzegorza Krychowiaka poszybowała nad poprzeczką

Tak kibicowano w Gdańsku

45+1' - Koniec pierwszej połowy. Polska - Słowacja 0:1. Nasza reprezentacja miała przewagę w posiadaniu piłki (58:42), ale nie oddała żadnego celnego strzału. Rywale też więcej biegali rywale (57,4:55,3 km)

46' GOL 1:1 - doskonale Polacy rozpoczęli drugą połowę. Potrzebowali niewiele ponad 30 sekund, aby wyrównać. Mateusz Klich zagrał w pole karne do Maciej Rybusa, który znalazł około 5 metrów od bramki Karola Linetty'ego. Pomocnik uderzył z pierwszej piłki niezbyt czysto, ale bramkarz nie sięgnął piłki

Radość po golu Polaków

51' - Linetty celnie strzelał po podaniu Jóźwiaka. Martin Dubravka złapał piłkę

62' - po faulu na Jakubie Hromadzie Krychowiak otrzymał drugą żółtą kartkę i musiał opuścić boisko. Pierwszy kartonik dostał w 22. minucie po faulu również na tym samym piłkarzu. Polska została w "10"

68' - po strzale Haraslina piłka odbiła się od Rybusa i trafiła w boczną siatkę polskiej bramki

69' Gol 1:2 - po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Maka, Milan Skriniar odepchnął Jóźwiaka i uwolnił się spod jego opieki, następnie przyjął piłkę i strzałem z 13-14. metra środkowy obrońca zdobył gola, mimo że Polacy byli w liczebnej przewadze w swojej "16". A ponoć stałe fragmenty gry były najbardziej ćwiczone w ostatnich dniach przed meczem

77' celny strzał głową Jana Bednarka, ale zbyt lekki, by pokonać bramkarza

88' po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Jakuba Modera niecelnie główkował Robert Lewandowski

90+1' obok słupka strzelał Bednarek, a szkoda, bo Dubravka tylko odprowadził piłkę wzrokiem

90+4 Dubravka łapie piłkę po strzale Karola Świderskiego

90+5 Koniec meczu. Polska - Słowacja 1:2. W innych statystykach przewaga... biało-czerwonych: posiadanie piłki 56:44, strzały celne 3:2, strzał łącznie 17:11, rzuty rożne 5:2

Polska - co dalej w Euro 2020?

Słowacja była teoretycznie najsłabszą drużyną grupy E, a zatem inauguracyjna porażka stawia Polskę w bardzo trudnym położeniu, ale jeszcze nie w beznadziejnym. Do 1/8 finałów awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej z 6 grup oraz cztery najlepsze z 3. miejsc. Potem obowiązywać będzie system pucharowy, przegrywający odpada.

Euro 2020 - harmonogram turnieju, wyniki, kto z kim, gdzie, kiedy?

W grupie Polacy zmierzą się jeszcze: 19 czerwca z Hiszpanią w Sewilli oraz 23 czerwca ponownie w Sank Petersburgu ze Szwecją. Te zespoły mają po jednym punkcie, gdyż w bezpośrednim meczu zremisowały 0:0.

Ten wynik oznacza, że teoretycznie Polska wszelkie szanse na awans, może stracić już po drugiej serii gier. Stanie się tak, jeśli biało-czerwoni przegrają z Hiszpanią, a Szwecja wygra ze Słowacją. Wówczas nie będzie szans na opuszczenie 4. miejsca, gdyż przy równej liczbie punktów decydują bezpośredni mecz, czyli by być wyżej w tabeli po inauguracyjnej porażce od Słowaków, musimy od nich zdobyć co najmniej o punkt więcej.

Reprezentacja Polski wraca do Trójmiasta

Po meczu reprezentacja Polski nie będzie nocować w Sankt Petersburgu. Uda się na lotnisko, skąd lotem czarterowym odleci do Rębiechowa. Stamtąd przemieści się do hotelu Marriott Resort&Spa przy ul. Bitwy pod Płowcami 59 w Sopocie. Tutaj mieści się baza biało-czerwonych podczas Euro 2020. Biało-czerwoni powinni wrócić do hotelu między 1 a 2 w nocy.

Strefa kibica w T29 na stadionie w Letnicy. Na ile osób?

We wtorek, o godzinie 17 podopieczni Sousy stawią się na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk, gdzie w trakcie mistrzostw trenują. Przed meczem z Hiszpanią zajęcia planowane są też w środę i czwartek. Wylot na drugi mecz Euro 2020 do Sewilli planowany jest na piątek, 18 czerwca o godzinie 10. Dzień później o godz. 21 Polacy zagrają tam z Hiszpanią.

Otwarty trening reprezentacji po raz drugi

15 czerwca o godz. 17 na Polsat Plus Arena Gdańsk odbędzie się drugi otwarty trening reprezentacji. Pierwszy zgromadził około 5 tysięcy kibiców. Teraz rozdano ponad 9 tysięcy bezpłatnych zaproszeń. Ich dystrybucja miała miejsce w poniedziałek od godz. 12 na portalu biletowym Lechii Gdańsk.

Reprezentacja Polski na stadionie w Gdańsku. Zobacz trening z kibicami: relacja, video, foto

Na stadion będzie można wejść tylko bramami nr 8 i 10. Dostęp na trybuny ma być możliwy od godz. 16. Trening jest planowany na około 60 minut.

Po zakończeniu wydarzenia uruchomione zostaną dodatkowe kursy linii tramwajowej nr 10 w relacji: Nowy Port - Stadion - Węzeł Groddecka - Stadion - Nowy Port. Od 18 do 19:30 tramwaje spod stadionu do Śródmieścia będą odjeżdżały co ok. 10 minut. Obowiązywać będą wszystkie przystanki oraz bilety w stałej wysokości na tej linii.

Reprezentacja Polski na Euro 2020 mieszka i trenuje w Trójmieście. Jakie oczekiwania ma Kamil Glik?

Polska trzykrotnie w Euro w latach 2008-16

Euro 2008, gospodarz: Austria, Szwajcaria; końcowy rezultat Polski: 4. miejsce w grupie i odpadnięcie z turnieju

Wyniki meczów:
Niemcy 0:2 (0:1)
Austria 1:1 (1:0) - Bramka dla Polski: Roger Guerreiro
Chorwacja 0:1 (0:0)

Euro 2012, gospodarz: Polska, Ukraina; końcowy rezultat Polski: 4. miejsce w grupie i odpadnięcie z turnieju

Grecja 1:1 (1:0) - Robert Lewandowski
Rosja 1:1 (0:1) - Jakub Błaszczykowski
Czechy 0:1 (0:0)

Euro 2016, gospodarz: Francja, końcowy rezultat Polski: ćwierćfinał po porażce w rzutach karnych z późniejszym mistrzem Europy

Irlandia Północna 1:0 (0:0) - Arkadiusz Milik