EuroSkills. Jeden z najlepszych spawaczy w Europie pracuje w Trójmieście

Wioletta Kakowska-Mehring
28 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
Michał Formela, spawacz, brązowy medalista EuroSkills. Michał Formela, spawacz, brązowy medalista EuroSkills.

Michał Formela z Żukowa zdobył brązowy medal w konkurencji dla spawaczy w międzynarodowym konkursie umiejętności zawodowych EuroSkills. Teraz przed naszym reprezentantem szansa na udział w WorldSkills, czyli światowej odsłonie konkursu dla specjalistów.

Czy podoba ci się idea konkursu EuroSkills?

- Trzy brązowe medale zdobyli polscy zawodnicy w zawodach EuroSkills, największym europejskim konkursie, którego celem jest promowanie umiejętności zawodowych - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. To najlepszy wynik w dotychczasowych zmaganiach Polaków.
A my dodamy, że jednym z medalistów jest Michał Formela, spawacz, który na co dzień doskonali swoje umiejętności w Stoczni Gdańskiej należącej do Baltic Operator i w stoczni Crist.

- Spawanie jest dla mnie pasją. Mogę w nim się wykazać zdolnościami oraz kreatywnością. Dzięki spawaniu ludzie mogą bezpiecznie przemieszczać się z punktu "a" do punktu "b", bo tworzymy mosty, barierki, rowery, a nawet statki. Od małego uwielbiałem podglądać tatę, gdy spawał. Zainteresowało mnie to na tyle, że pragnąłem się tego nauczyć. Kolejnym krokiem po przyswojeniu podstaw było doskonalenie się w tym zawodzie. Teraz przyszedł czas, aby pokazać zdobyte umiejętności światu - powiedział Michał Formela.
Reprezentacja z naszego województwa okazała się wyjątkowo mocna w branżowych rywalizacjach, bo kolejny z brązowych medali trafił do Piotra Glazika z Włosienicy na Pomorzu. Pan Piotr wygrał w konkursie florystów. Trzeci z brązowych medali w konkurencji gotowanie zdobył Bartosz Wicherek z Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie).

Pierwsze miejsce w EuroSkills w konkursie dla spawaczy zdobyła Rosjanka, drugie miejsce Austriak, a brąz zdobył nasz reprezentant. Pierwsze miejsce w EuroSkills w konkursie dla spawaczy zdobyła Rosjanka, drugie miejsce Austriak, a brąz zdobył nasz reprezentant.

EuroSkills to międzynarodowy konkurs, który odbywa się cyklicznie, co dwa lata od 2008 roku. W tegorocznej edycji, która odbyła się w dniach 22-26 września w austriackim Graz, wzięli udział reprezentanci 19 krajów. Wystąpiło w sumie 400 zawodników w 48 konkurencjach.

Polskę reprezentowało 17 zawodników, którzy wystąpili w 16 konkurencjach: dekarstwo, florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, gotowanie, instalacje elektryczne, meblarstwo, obsługa gości hotelowych, projektowanie graficzne, spawalnictwo, stolarstwo, układanie parkietów, technik laboratorium chemicznego, technologia mody, technologia pojazdów ciężkich, technologia samochodowa.

Teraz przed naszymi reprezentantami rywalizacja w WorldSkills, czyli światowej odsłonie konkursu, który jest organizowany od 1950 roku. Jednak najpierw konkurs SkillsPoland, który pod koniec listopada (25-26) odbędzie się w Gdańsku. Zwycięstwo w zawodach da możliwość startu w konkursie WorldSkills. Kolejna edycja odbędzie się w październiku przyszłego roku w Szanghaju, który stanie się światową stolicą umiejętności, gdy miasto będzie gospodarzem 46. edycji konkursu.

Celem obu wydarzeń jest promowanie umiejętności zawodowych, podnoszenie ich jakości oraz współpraca z pracodawcami w międzynarodowym środowisku. Wydarzeniu towarzyszą rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe.

Do konkursu mogą zgłaszać się kandydaci, którzy poza spełnieniem wymogów formalnych posiadają rekomendację instytucji wspierającej, np. szkoły, uczelni, pracodawcy, stowarzyszenia branżowego, instytucji organizującej olimpiadę/turniej krajowy.