• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fabryka wiatraków powstanie bez strefy

Wioletta Kakowska-Mehring
16 sierpnia 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Linia produkcyjna wież wiatrowych w Stoczni Gdańsk. Linia produkcyjna wież wiatrowych w Stoczni Gdańsk.

Fabryka wież wiatrowych w Stoczni Gdańsk nie będzie działać w ramach specjalnej strefy ekonomicznej. Długotrwałe procedury zniechęciły władze zakładu, które nie chcą czekać, a właściwie nie mogą, gdyż budowa fabryki ma się rozpocząć już we wrześniu.



Do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej miała być włączona działka na wyspie Ostrów, ok. 12 hektarów. Rada Miasta Gdańska już w ubiegłym roku podjęła uchwałę, w której wyraziła zgodę na ustanowienie strefy na nieruchomościach gruntowych stanowiących własność Skarbu Państwa, będących w użytkowaniu wieczystym Stoczni Gdańsk.

- Rozważana jest rezygnacja ze starań, ponieważ nie możemy zwlekać z rozpoczęciem budowy - mówi Arkadiusz Aszyk, członek zarządu Stoczni Gdańsk. Z beneficjów, które wiążą się z przynależnością do strefy, mogą bowiem korzystać tylko nowe inwestycje. Po rozpoczęciu budowy sprawa będzie już nieaktualna.

Do strefy już się "nie wybiera", choć też rozważał taki ruch, Stocznia Crist. - Większość dużych inwestycji już poczyniliśmy. Jest więc za późno - przyznaje Ewa Kruchelska, doradca zarządu ds.inżynierii finansowej Crist.

A co inwestorowi daje przynależność do strefy? Przede wszystkim korzysta on z systemu zwolnień podatkowych, oczywiście, zgodnie z przepisami znowelizowanej i zgodnej z unijnym prawodawstwem ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Jednak wejście do strefy wcale nie jest łatwe. Trzeba przedstawić odpowiedni biznesplan, który przekona Radę Ministrów. Niestety, procedura wymaga czasu, a tego gdańskiemu zakładowi brakuje.

- Widzimy, że rynek zbytu jest. Zwłaszcza po awarii w Fukushimie, kiedy kolejne kraje odchodzą od atomu na rzecz energii wiatrowej, widać wzmożony ruch na tym rynku - wyjaśnił Aszyk.

Dlatego budowa drugiej fabryki wież wiatrowych w gdańskiej stoczni ma ruszyć już we wrześniu. Obecnie stocznia ma zdolność produkcji 100 wież rocznie, po oddaniu do użytku nowego zakładu pod koniec przyszłego roku zdolność ta wzrośnie trzykrotnie. Obecnie odbiorcami wież są m.in. Siemens i Nordex. Przedstawiciele władz stoczni twierdzą, że ich fabryka wież wiatrowych jest największą taką fabryką w Polsce. Po wybudowaniu nowego zakładu stanie się jedną z największych w Europie.

Miejsca

Opinie (21) 2 zablokowane

  • na co komu ta strefa

    chyba tylko pani Tereni by pobierac znaczne apanaze na publicznym stanowiksu

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Kabat

Dyrektor operacyjny SESCOM (nadzoruje realizację kontraktów). Magister Inżynier Elektrotechniki...

Najczęściej czytane