• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Feature Forest kontroluje stan zanieczyszczeń w gdańskim porcie

Robert Kiewlicz
17 lipca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
System fPerception składa się z modułowych stacji pomiarowych Libelium Plug & Sense, wyposażonych w uniwersalne mikrokontrolery, pozwalające na zastosowanie wielu czujników środowiskowych i metod transmisji danych. System fPerception składa się z modułowych stacji pomiarowych Libelium Plug & Sense, wyposażonych w uniwersalne mikrokontrolery, pozwalające na zastosowanie wielu czujników środowiskowych i metod transmisji danych.

System fPerception - monitorujący zanieczyszczenie środowiska w czasie zbliżonym do rzeczywistego w gdańskim porcie, zbudowała grupa osób, które poznały się jeszcze na studiach. Stworzone przez firmę Feature Forest rozwiązanie monitoruje jednocześnie ok. 30 parametrów takich jak: siarkowodór, amoniak czy fosforowodór i już działa na terenie gdańskiego portu. fPerception to także potężne narzędzie, dzięki któremu można realnie wpływać na jakość życia w miastach.


Jakie są najważniejsze działania, które trzeba zrealizować w celu poprawy stanu środowiska?


System został stworzony w ramach konkursu w akceleratorze Space3ac. To trwający trzy miesiące stacjonarny program akceleracyjny dla firm pracujących z technologiami sektora kosmicznego obszaru downstream - czyli telekomunikacją, nawigacją satelitarną i obserwacją Ziemi. Uczestnicy programu pracują na rzecz dużych instytucji z sektora transportowego.

W ramach programu Feature Forest podjął się rozwiązania problemu zgłoszonego przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.

- W ramach udziału w akceleratorze Port Gdańsk sformułował wyzwanie polegające na stworzeniu systemu do pomiaru zanieczyszczeń powietrza, odorów i hałasu w czasie rzeczywistym - opowiada Piotr Woźniak, prezes Feature Forest. - Okazało się, że mamy odpowiednie zasoby do zrealizowania takiego zadania. W krótkim czasie zebraliśmy odpowiedni zespół i przystąpiliśmy do prac koncepcyjnych. W październiku 2017 mieliśmy wstępną koncepcję, jak projektowany przez nas system powinien wyglądać. Cały system powstał w okresie od listopada 2017 do marca 2018, przy czym zaczynaliśmy de facto od szkicu na kartce papieru.


System gromadzi i analizuje kilkadziesiąt paramentów



Firma oferuje system monitorujący zanieczyszczenie środowiska na danym terenie w czasie zbliżonym do rzeczywistego. W  Gdańsku monitorowane są  siarkowodór, amoniak, fosforowodór. W ramach systemu udostępnione jest narzędzie do wizualizacji przemieszczania się zanieczyszczeń oraz narzędzie do generowania wizualnych raportów historycznych. Sieć stacji umożliwia pomiar emisji odorów i związków szkodliwych we wskazanych lokalizacjach na danym terenie wraz z aplikacją prezentującą zbierane dane. System gromadzi dane ze stacji oraz umożliwia analizę i ocenę sytuacji środowiskowej, a także wizualizację wyników zarówno na mapie z podkładem satelitarnym, jak i w formie przejrzystych wykresów. Obsługa aplikacji jest dostępna z poziomu przeglądarki internetowej z dostępem poprzez zabezpieczone konto użytkownika.

- Samo tworzenie sieci pomiarowych, kontrolujących jakość powietrza nie jest na świecie niczym nowym. Nasze rozwiązanie wyróżnia się natomiast modułowością. Obecnie jesteśmy w stanie monitorować jednocześnie aż około 30 parametrów i dowolnie dostosowywać zakres tego, co monitorujemy do potrzeb klienta. Jest to możliwe dzięki współpracy z naszym partnerem - hiszpańskim producentem sprzętu pomiarowego - Libelium - dodaje Woźniak.

Świadomość wpływu zanieczyszczeń na jakość życia rośnie



Jak twierdzi Woźniak, system jest dość elastyczny jeżeli chodzi o zastosowanie w różnych obszarach, a to ze względu na szerokie spektrum badanych parametrów.

- Może być on wykorzystywany jako element systemu wczesnego ostrzegania w miejscach, gdzie może dojść do skażenia powietrza (np. porty, zakłady chemiczne) lub w miejscach, gdzie musimy utrzymać określone parametry, żeby zapewnić jakość i bezpieczeństwo produkcji (np. lakiernie). Może on również stanowić narzędzie do monitorowania stanu powietrza w mieście i być wykorzystywany przez władze samorządowe lub społeczności lokalne - dodaje Woźniak. - Wierzymy w to, że w najbliższej przyszłości świadomość odnośnie wpływu zanieczyszczeń powietrza na jakość naszego życia będzie rosła. Będzie to przekładało się równolegle na obowiązujące przepisy prawne. Żeby jednak skutecznie radzić sobie z problemem zanieczyszczeń potrzebujemy danych, które pozwolą nam precyzyjnie wskazać ich źródła oraz ocenić efekty naszych działań. Rozwiązania z obszaru IoT (internet rzeczy) stanowią potężne narzędzie, dzięki któremu możemy realnie wpływać na jakość życia w miastach, bezpieczeństwo ekologiczne przemysłu itp. Jako Feature Forest chcielibyśmy w tych zmianach aktywnie uczestniczyć.

Koledzy z uniwersytetu zakładają firmę



Trzon zespołu Feature Forest tworzą osoby, które znają się jeszcze ze studiów na Uniwersytecie Gdańskim.

- Mamy za sobą obecnie po około 10 lat doświadczenia pracy w różnych obszarach. W połowie ubiegłego roku okazało się, że nasze kompetencje się uzupełniają, mamy wśród znajomych osoby, które programują, mamy również takie, które zajmowały się zarządzaniem projektami, pozyskiwaniem funduszy na inwestycje czy zarządzali działami w firmach. Zorientowaliśmy się, że wspólnie możemy stworzyć sprawny i kompletny zespół - twierdzi Piotr Woźniak.
Postanowili więc wspólnie tworzyć rozwiązania z obszaru Internetu Rzeczy umożliwiające m.in. monitoring stanu zanieczyszczeń środowiska. Zespół uznał, że jest to ciekawy obszar o dużym potencjale rozwojowym, a do tego praca przy takich projektach daje poczucie realizacji pewnej misji związanej z podnoszeniem jakości życia w miastach.

- Mamy w planach rozszerzenie fPerception o monitoring skażenia w wodzie (np. baseny portowe). Współpracujemy obecnie również z fińskim start-upem Mapple nad rozwiązaniem, które ułatwi miastom prowadzenie walki ze smogiem. Rozwiązanie to będzie polegało na badaniu relacji pomiędzy stanem jakości powietrza w mieście a danymi o ruchu drogowym - dodaje Woźniak.

Miejsca

Opinie (50)

  • siarkopol, fosfory, port service kilka kilometró dalej szadółki, wkrótce największa w Polsce spalarnia smieci... (5)

    te czytniki pewnie wskazują cały czas na czerwono.

    • 41 3

    • Na Szadółkach zawsze było śmieciowisko (2)

      Na Szadółkach zawsze było śmieciowisko więc sie dziwię, że ludziska się tam pobudowali mając tą świadomość

      • 4 3

      • ja też się dziwię (1)

        Przykro czytać Twoją wypowiedź. Zakładasz, że tam musi być syf, a nie musi. Powiem więcej, nie powinien, tylko takie służby dbające o to mamy (np WIOŚ), że trzeba ich cisnąć, żeby coś zrobili. Ludziska kupują mieszkania tam, gdzie ich stać. Nie wszyscy mogą mieszkać w centrum, bo jak by się pomieścili. Szadółki to już nie problem okolicznych mieszkańców, bo smród jest o tyle o ile opanowany. Widać np, że aktywność społeczników znacznie spadła, a to jest doskonała miara tego, co się dzieje. Problem mają ci, którzy otrzymają dawkę z komina, czyli 5-10km na pn-wsch, wsch, pd-wsch od spalarni. Ale w odróżnieniu od mieszkańców Szadółek, którzy mogą się skrzyknąć, ci 5-10km od spalarni już tego nie zrobią, bo trudno wskazać punkt rażenia.

        • 6 0

        • w artykule są błędy, kontrolować to znaczy zupełnie co innego niż monitorować

          żadne zanieczyszczenia nie są kontrolowane bo miernikiem nic nie można kontrolować, tak samo jak okiem nie podnoszę żelazka

          • 1 0

    • glupi jak but a sie madrzy (1)

      powstajaca spalarnia przy składowisku smieci bedzie jednym z mniejszych w kraju

      • 0 2

      • 160 tysięcy ton śmieci to mało?

        w Polsce buduje się teraz sporo zakładów utylizacji plastiku (te spalarnie nie spalają większości śmieci tylko frakcję energetyczną) i to wielokrotnie wydajniejszych niż lokalne potrzeby - i całkiem przypadkiem przywozi się do polski takie śmieci z całego świata...

        a z każdej tony takich śmieci powstaje 300 kilogramów trujących pyłów...

        więc szadółki będą coś musiały zrobić 50 tysiącami ton trujących pyłów rocznie...

        kto założy się że stwierdzą że są nieszkodliwe i wysypią je na hałdę obok spalarni? (tak często przywoływana tu spalarnia Wiedeńska wywozi swoje popioły - niektóre składuje się pod ziemią w starych kopalniach jak odpady radioaktywne...)

        • 0 0

  • przy Port Service ten czujnik z miejsca sie zawiesi bo odczyty wyskoczą na kilkaset procent w górę (5)

    tam do pieca wrzucają chyba całą tablicę Mendelejewa.

    • 36 3

    • I dlatego powinno się zlikwidować to gooowno

      I dlatego powinno się zlikwidować to gooowno. a co najmniej nie przedłużać umowy z Port serwisem po 2024 bo do tego roku ma umowę na trucie mieszkańców

      • 14 0

    • chcecie wycieczkowcow I turystow? (1)

      To sie nalezy przygotowac na ich odchody, bo to glowny powod postojow w porcie.
      To tylko przyklad, pieniadze nie smierdza ale sposob jak sa robione, juz potrafi.

      • 1 1

      • Port Service został powołany właśnie do odbioru wód balastowych oraz innych zanieczyszczeń ze statków. Tylko magia mamomy przekształciła to w przerób śmieci z Ukrainy i innych źródeł.

        • 1 0

    • człowiekowi cała tablica Miedwiediewa jest niezbędna do życia (1)

      więc nie rozumiem co masz na myśli

      • 0 1

      • głupi słownik

        • 0 0

  • Zastanawiam sie (4)

    Dlaczego nie ma czujników do jedzenia.Ciekaw jestem ile syfu w nas pompuja

    • 25 2

    • freyzer

      Otóż są już np. GreenTest ECO 5

      • 1 0

    • kto w ciebie pompuje syf ty durniu bez szkoły? (1)

      • 0 1

      • Prostaku po szkole

        Sprawdz sobie ilość "E" w pierwszym lepszym produkcie.Taki z Ciebie inteligent jak z koziej d*py trąba

        • 1 0

    • Tester żywności

      Są takie urządzenia, tak zwane ekotestery - mierzą skład surowego jedzenia. Teść ma taką zabawkę Soeks Ecovisor. To jest made in russia, a oni na skażeniach jedzenia się znają :D Mierzyliśmy mięso z supermarketów w Gdańsku i jest tragedia. Tyle chemii tam ładują, że dziwne że się to nie świeci na zielono.

      • 2 0

  • Kontrola samochodów w stacjach kontroli pojazdów (8)

    Tyle się trąbi o zanieczyszczeniach, które powodują samochody. A dlaczego nie kontroluje się jakości spalin w stacjach kontroli pojazdów podczas rutynowych corocznych przeglądów. Prosta sprawa jak drut i wszystkie kopcące i zatruwające samochody byłyby nie dopuszczane do ruchu. Także stare autobusy miejskie należałoby wycofać z ruchu. I po sprawie. A teraz tylko debatuje się nad problemem i nic się nie robi.

    • 30 1

    • A wiesz ze (4)

      Samochody to tylko 5% zanieczyszczenia powietrza w trójmieście? Reszta to piece, przemysł i ruch morski (gdzie duży statek wpływajacy do portu pali tonę ciężkiego mazutu na godzinę).

      • 9 1

      • Być może (2)

        Nawet jeśli spaliny z samochodów to tylko 5% zanieczyszczeń w Trójmieście to jest to tylko statystyka - ja jadąc rowerem wzdłuż Grunwaldzkiej jestem zmuszony wdychać głównie spaliny z silników samochodowych. Dlatego ograniczenie ruchu samochodowego w miejscach dużej koncentracji ludzi, wg mnie, może znacznie poprawić jakość powietrza w takich miejscach.

        • 9 5

        • (1)

          To może nie jeździj rowerem wzdłuż Grunwaldzkiej? Ciesze się że mogłem pomóc :)

          • 6 5

          • A może by wyleczyć przyczynę, zamiast unikać skutków?

            • 8 1

      • Te 5% (10%, tak naprawdę, ale mniejsza z tym) wylicza się mnożąc zadeklarowaną normę przez ilość samochodów.

        To zakłada, że nie palą oleju, nie mają dpfów na złomie i nie zostawiają czarnej chmury pod każdymi światłami.

        • 9 0

    • niektore stacje kontroluja spaliny, nie wszystkie

      ale gdyby auta były odpowiedzialne za smog w mieście to problem występowałby cały rok a nie tylko w sezonie zimowym

      • 2 1

    • i tu się mylisz (1)

      obecnie wszystkie stacje kontrolują spaliny na przeglądzie,
      ale normy są dość łagodne, a do tego dochodzi wrażliwość robiących pomiar na dodatkowe motywacje ze strony właścicieli pojazdu
      powinny być bardziej restrykcyjne przepisy - np wpisanie wyniku pomiaru do elektronicznej ewidencji - tak jak to się dzieje z przebiegiem kilometrów
      i samochody z wyciętym filtrem DPF nie powinny być dopuszczane do ruchu

      • 1 0

      • DPF usówa kopcenie (pył, niedopalone paliwo) które powstaje pod obciążeniem.

        Stojacy diesel nie kopci a auta badają na postoju, na luzie.

        • 0 0

  • No fajnie fajnie (1)

    Ale tu bardziej trzeba zapobiegać zanieczyszczeniom niż sprawdzać czy na pewno są.

    • 12 1

    • to widać, słychać i czuć

      • 2 0

  • Mieszkamy nad morzem.... (2)

    Niby jod i fajne powietrze...morska bryza...a największa liczba nowotworów w Polsce...zbieg okolicznośći ? Nie sądzę....

    • 22 2

    • Najnowsze badania pokazują (1)

      Że duża ilość nowotworów na pomorzu to tylko efekt wysokiej sredniej długosci życia na pomorzu. Porównaj dane statystyczne. Na południu (śląsk i okolicy) ludzie umieraja szybciej na zawaly i udary blizej 50-60. To tak jakby zarzucać że w średniowieczu wszyscy byli zdrowsi bo nie było Alzheimera gdzie średnia życia to była 28 lat

      • 3 9

      • Ale w średniowieczu smoki jadły ludzi.

        • 0 0

  • Forest kontroluje (1)

    Kontroluje i co dalej ? Co z tego wynika że wskazuje przekroczone normy ? Co się zmieni na lepsze ? Nic kurna ! Moda na czujniki nastała ! I g... z tego wynika

    • 20 0

    • No właśnie

      Tylko Forest ma coś z tego, plebs nie ma nic. Inowacyjne g....

      • 4 1

  • Obstawcie czujnikami.

    port serwis

    • 7 0

  • kiedy taki system w porcie Gdynia? Pyl weglowy z portu Gdynia sypie sie na cale centrum Gdyni (7)

    kiedy port Gdynia bedzie mial taki system? Powinien w trybie pilnym zostac w Gdyni zamontowany. To skandal, ze w XXI jedyna stacja pomiaru zanieczyszczen znajduje sie na ul. Wendy.
    W srodku miasta stoja haldy wegla i mialu weglowego, ktore pyla na miasto przy byle powiewie wiatru. Co robi UM Gdynia?

    • 13 3

    • UM czyli Urząd Morski w Gdyni

      No i inspektorzy ochrony środowiska w Urzędzie Wojewódzkim, to adresaci tego apelu, prawda?

      • 5 1

    • szczurek wyciął zieleń, deweloperom wydał zgodę na zabudowę w porcie i teraz mamy problem. (1)

      • 3 2

      • tak tak, szczurek jednoosobowo kieruje wszystkimi ministerstwami

        te pretensje to kieruj do rządu

        • 0 3

    • (2)

      Mieszkam w centrum i jakoś pyłu nie widzę, może Ci oczy błoną zarosły?

      • 3 3

      • znaczy że nie mieszkasz w centrum. tobie sieczka między uszami (1)

        błoną zarosła trollu

        • 2 3

        • idź kłamać gdzie indziej albo oczy sobie umyj

          pajacu węglowy

          • 0 2

    • co Ci po systemie?

      Jesli rownie dobrym czujnikiem jest stado oszukanych ludzi, wpuszczonych w mieszkaniowke w porcie?
      To nie sa rzeczy finezyjne, ze sie pali zima to oczywistosc...

      • 0 1

  • Gdzie można zobaczyć wyniki?

    Gdzie są wyniki - najlepiej na żywo, jest jakaś strona internetowa? Wtedy ma to sens ,do szuflady to bez sensu.

    • 25 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Maria Śliwicki

Od 1991 był prezesem Grupy Ergo Hestia, odszedł ze stanowiska pod koniec 2022 roku. Kierował...

Najczęściej czytane