• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów (4 opinie)

Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów w tym roku odbędzie się 26 października, ponownie w AMBEREXPO. Podobnie jak w ubiegłych latach i tym razem na dojrzałych gdańszczan będzie czekać wiele tematycznych stref. W tej poświęconej zdrowemu stylowi życia każdy będzie mógł bezpłatnie wykonać najważniejsze badania medyczne (w tym m.in. badania USG wybranych narządów oraz EKG), sprawdzić poziom cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie, profesjonalnie określić skład masy ciała, a także skonsultować swój stan zdrowia z lekarzami różnych specjalności oraz dowiedzieć się wszystkiego o zasadach zdrowego żywienia.

Ważną częścią strefy będą również porady i badania związane z trwającą epidemią. W trakcie Festiwalu będzie można m.in. sprawdzić ilość przeciwciał, zapisać się na turnus rehabilitacyjny dla osób, które przeszły COVID-19 i cierpią z powodu powikłań, a także zaszczepić się.

Z kolei w Strefie Pracy, w kilkudziesięciu stoiskach wystawienniczych, zasiądą pracodawcy, którzy gdańskim seniorom zaprezentują ponad kilkaset atrakcyjnych ofert zatrudnienia, w różnych branżach i w niepełnym wymiarze czasu pracy. W strefie znajdzie się także miejsce na eksperckie porady, w tym konsultacje dotyczące opracowywania dokumentów rekrutacyjnych czy efektywnego poszukiwania pracy.

W Strefie Bezpieczeństwa, Informacji oraz Wolontariatu znajdą się przedstawiciele instytucji publicznych (Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Krajowa Administracja Skarbowa, Narodowy Fundusz Zdrowia) i organizacji samorządowych. Eksperci będą m.in. doradzać w zakresie prawa spadkowego i podatkowego, a także przechodzenia na emeryturę. Również tutaj seniorzy znajdą informacje o e-receptach, zasadach korzystania z programu bezpłatnych leków oraz refundowanych wyrobach medycznych dla osób starszych.

Coś dla siebie znajdą pasjonaci nowinek technicznych oraz mody. W Strefie Nowoczesnych Technologii będzie można z bliska przyjrzeć się nowoczesnym sprzętom AGD, podejrzeć rozwiązania z zakresu tele-opieki oraz wziąć udział w spektakularnych naukowych eksperymentach. W Strefie Mody i Urody oferowane będą natomiast porady wizażystów oraz zabiegi pielęgnacyjne i ciekawe prezentacje. Chwilę wytchnienia od atrakcji będzie można znaleźć w Strefie Wypoczynku i Kultury. Tu na seniorów czekać będzie poczęstunek prosto z grilla oraz bogata oferta kulturalna. Harmonogram nadchodzących wydarzeń zaprezentuje Opera Bałtycka i Teatr Wybrzeże, a Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna przedstawi nowości wydawnicze.

Spektakularne pokazy przyciągną fanów gotowania. Na live cooking zaprosi Robert Sowa, znany telewizyjny kucharz. Z kolei do pozostania aktywnym zachęcać będą gwiazdy telewizyjnego show TVP The Voice Senior - Barbara Parzeczewska i Andrzej Nosowski.

Strefa Pracy

Zasiądzie w niej 40 pracodawców, wśród których znajdą się zarówno lokalne firmy, jak i duże, międzynarodowe koncerny. Nowych pracowników wśród seniorów poszukiwać będzie Lotos Kolej, Nationale Nederlanden, PZU, Leroy Merlin, Podmiot Leczniczy Copernicus, KFC czy Zakłady Mięsne Nowak. Wystawcy rekrutować będą m.in. pracowników ochrony, kasjerów, sprzedawców, elektryków, doradców ds. nieruchomości i piekarzy. Propozycji będzie jednak zdecydowanie więcej, łącznie zaprezentowanych zostanie ponad 200 ofert. Przed spotkaniem z przyszłym pracodawcom będzie można się także przejść po Alei Rekrutacji, gdzie pod okiem ekspertów zostanie opracowane profesjonalne CV.

Strefa Zdrowego Stylu Życia

W tym roku uwaga Festiwalu mocno skupi się na zdrowiu. Seniorom zaoferowana zostanie pełna analiza krwi obejmująca m.in. sprawdzanie poziomu glukozy czy cholesterolu. Personel medyczny pomoże też ustalić wysokość BMI oraz wykona pomiar ciśnienia tętniczego. W ramach diagnostyki bezpłatnie wykonywane będzie USG, EKG czy Echo Serca, ważne badania przeprowadzane będą też w specjalistycznych busach - spirobusie, trychobus i dermobusie. Można w nich sprawdzić jakość włosów i stan skóry głowy, określić pochodzenie niepokojących zmian skórnych czy zweryfikować jakość słuchu. Festiwal będzie też okazją do spotkania ze specjalistami - psychologiem, seksuologiem, rehabilitantem, dietetykiem i optykiem. Z kolei ratownicy medyczni podpowiadać będą, jak udzielić pomocy w przypadku zakrztuszenia się, udaru czy zawału. Ważną częścią strefy będą też porady związane z trwającą epidemią. O tym jak chronić się przed zachorowaniem na COVID-19 opowiadać będzie dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19, zaś osoby, które nie przyjęły szczepionki będą mogły to zrobić w specjalnym punkcie.

Strefa Mody i Urody

Na seniorów czekać będą styliści, wizażyści i fryzjerzy, którzy udzielą profesjonalnych porad dotyczących make-upu, czesania oraz wizerunku. Również pod opieką ekspertów dojrzałe panie będą mogły przejść prawdziwą metamorfozę uwzględniającą m.in. pełny makijaż i nową fryzurę. Wśród wystawców znajdzie się też firma oferująca zabiegi lampą Bioptron, która łagodzi bóle stawów, rany skóry, chorobowe zmiany skórne czy urazy sportowe, a także podolog, specjalista w zakresie leczenia chorób stóp oraz ich pielęgnacji. Z kolei chwilę odprężenia będzie można przeżyć podczas sesji z masażu Kobido.

Strefa Nowych Technologii

W świat nauki wprowadzą seniorów m.in. edukatorzy z Centrum Nauki Experyment w Gdyni, którzy wykonają doświadczenia związane z żywnością, pomogą odróżnić barwniki naturalne od sztucznych i przeanalizują składy suplementów diety. Z kolei w cyfrową rzeczywistość wprowadzać będą eksperci portalu flexi.pl. Podpowiedzą oni, jak bezpiecznie korzystać z Internetu i gdzie w sieci szukać pracy czy informacji o interesujących wydarzeniach. Panów z pewnością zainteresują ekologiczne środki transportu. Do wyboru będą m.in. elektryczne hulajnogi i rowery.

Strefa Wypoczynku i Kultury

Do wspólnego realizowania swoich pasji zaprosi m.in. miejska biblioteka, która pokaże swoje nowości wydawnicze, a przedstawiciele Teatru Wybrzeże i Opery Bałtyckiej zdradzą, co w najbliższych miesiącach znajdzie się w ich repertuarze. Nie zabraknie też warsztatów decoupage, gry w szachy z młodymi adeptami tej dyscypliny oraz wystawy obrazów i zdjęć Gdańska wykonanych przez seniorów. O unikalny smak Festiwalu zadba natomiast popularny kucharz Robert Sowa. Zaprosi on do wspólnego gotowania i razem z seniorami przygotuje swoje popisowe dania. Festiwalowe menu uzupełni jeszcze jesienny grill, a także smaczne ciastka, kawa, herbata oraz świeże owoce i warzywa.

Strefa Bezpieczeństwa i Informacji

Eksperckich porad będzie udzielać 20 instytucji i organizacji samorządowych. Informacje nt. systemu emerytalnego, w tym przechodzenia na świadczenie emerytalne przekazywać będą eksperci ZUS-u. Z kolei o zawiłościach systemu podatkowego opowiedzą przedstawiciele Urzędu Skarbowego. Pomocą służyć będą prawnicy i notariusze. Podpowiedzą oni jak prawidłowo sporządzić testament, umowę darowizny bądź wyjaśnią wątpliwości związane z indywidualną sytuacją seniora. O bezpieczeństwo osób starszych zadbają policjanci i strażnicy miejscy, którzy podpowiedzą, jak ustrzec się przed oszustwami. Na stanowisku NFZ-u będzie można uzyskać informacje dotyczące e-recepty, zasad korzystania ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, programu bezpłatnych leków dla seniorów czy kierowania na leczenie uzdrowiskowe. Na pytania czekać będą też przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Podczas Festiwalu obowiązują wszystkie zasady i obostrzenia związane z organizacją tego typu wydarzenia podczas epidemii COVID-19. W szczególności dotyczy to przestrzegania obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką, zachowywania dystansu społecznego i dezynfekowania dłoni. W wydarzeniu może brać udział jednocześnie maksymalna liczba 565 osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19. Weryfikacja oświadczeń o zaszczepieniu odbywać się będzie przed wejściem na teren AMBEREXPO.

Festiwal Pracy i Aktywności Seniora rozpocznie się o godz. 10:00 we wtorek, 26 października 2021 r. w AMBEREXPO. Organizatorem wydarzenia jest Gdański Urząd Pracy, patronat medialny sprawuje Dziennik Bałtycki, portal trojmiasto.pl, Radio Pogoda oraz TVP Gdańsk.

Opinie (4)

 • Super nie mogę się doczekać.

  • 0 1

 • (1)

  W jakich godzinach..

  • 0 1

  • Od 10 do 15

   • 0 0

 • Zmarnowany czas i pieniądze

  Jedna nacja z nienawiścią nic nie ma do powiedzenia we współczesnym świecie.
  Spotkanie czarownic bez miotły

  • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Magdalena Budnik

Odpowiedzialna za kształtowanie i realizację strategii finansowej i budżetu firmy, a także...