• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Forum Przedsiębiorstw 2019. Himalaje i rewolucja w biznesie

Robert Kiewlicz
30 maja 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
  • W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym już po raz 14. odbyło się Forum Przedsiębiorstw, jedna z największych konferencji kierowanych do pomorskich firm.
  • Mateusz Zmyślony, Open Eyes Economy Summit, Eskadara
  • Kinga Baranowska - himalaistka
  • Prof. Jerzy Hausner - Open Eyes Economy Summit

Za nami już 14. Forum Przedsiębiorstw. To wydarzenie przyciągające co roku kilkuset przedsiębiorców, praktyków biznesu, naukowców i ciekawych prelegentów. W tym roku do radykalnej zmiany w podejściu do własnego biznesu namawiali prof. Jerzy Hausner i Mateusz Zmyślony z Open Eyes Economy Summit, a himalaistka Kinga Baranowska opowiedziała o pokonywaniu własnych ograniczeń w życiu i biznesie. Forum to także liczne sesje tematyczne połączone z warsztatami.



- Spotykamy się na FP po to, aby zdobyć wiedzę, aby poznać nowych partnerów do współpracy i nowych przedsięwzięć. Biznes musi odpowiadać na wyzwania, jakie stoją przed nami w najbliższym czasie - starzenie się społeczeństwa, zmiany klimatu i wzrost występowania ekstremalnych zdarzeń pogodowych, podołanie wzrastającej cyfryzacji życia przy jednoczesnym unikaniu całych grup społecznych - mówił podczas otwarcia Forum Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Patrząc na Pomorskie z perspektywy kraju, plasujemy się od lat w czołówce różnego rodzaju rankingów, jednak jako region ambitny mierzymy wysoko i chcielibyśmy porównywać się z regionami europejskimi.

PKB rośnie jak w Australii



Podczas Forum dr Marcin Mrowiec, główny ekonomista Pekao SA, przedstawił perspektywy polskiej gospodarki w kontekście zmian demograficznych.

- Mamy coraz mniej ludzi na rynku pracy i musimy im coraz więcej płacić, co nam podbija słupki wyników makroekonomicznych. W ostatnich kwartałach tempo wzrostu gospodarczego było wysokie. Nie spadał on prawie poniżej 5 proc. Nasz kraj rośnie najszybciej w UE. Jeśli popatrzymy na kraje OECD, to mamy tylko dwa kraje nieprzerwanego wzrostu gospodarczego przez ostatnie 27 lat. To Polska i Australia. Wśród krajów naszego regionu nasze PKB wzrosło najbardziej - mówił dr Mrowiec.

Co napędza nasz wzrost gospodarczy?



- Głównie napędzany jest on konsumpcją prywatną. Coraz więcej ludzi pracuje i coraz więcej oni zarabiają. Dynamika inwestycji pozostaje jednak słaba. Firmy inwestują w Polsce relatywnie niewiele. Martwiące jest to, że dynamika ta pozostaje na niskim poziomie - mówił Mrowiec.
Mrowiec zwrócił też uwagę na utrzymującą się od dwóch dekad małą liczba urodzeń.

- W latach 60.-70. XX wieku rodziło się po 700 tys. dzieci rocznie. Teraz rodzi się ich o połowę mniej. Na rynek pracy wchodzą mniej liczne roczniki z lat 2000. Tych osób nam ubywa i systematycznie będzie nam ubywało. Wzrósł natomiast, co jest optymistyczne, wskaźnik aktywności zawodowej. Jeśli w 2020 roku dobijemy do średniej europejskiej, to zrównoważymy w dużej mierze negatywny wpływ procesów demograficznych - tłumaczył Mrowiec. - Wyczerpuje się model rozwoju firmy oparty na niskich kosztach pracy. Coś będzie musiało się zmienić w tej kwestii, aby firmy rosły i były nadal konkurencyjne. Choć średni poziom koszów pracy w przemyśle w Polsce wynosi nadal poniżej 10 euro na godzinę i jest prawie trzykrotnie niższy niż średnia w UE.

Rewolucja w podejściu do biznesu



Podczas Forum wystąpili także Jerzy Hausner i Mateusz Zmyślony, którzy stworzyli intelektualną koncepcję o nazwie Open Eyes Economy. Ich zdaniem dotychczasowy model biznesowy oparty jedynie na zwiększaniu zysków nie przystaje do obecnego świata. Konieczne jest więc oparcie modelu biznesowego na wytwarzaniu wartości, czyli właśnie Open Eyes Economy (Ekonomia Otwartych Oczu). Koncepcja stawia na nowe podejście do wartości w gospodarce, a także odejście od cynizmu i manipulacji na rzecz budowania relacji i zaufania u klienta.

Z kolei wybitna himalaistka Kinga Baranowska opowiedziała o pokonywaniu własnych ograniczeń w sporcie, życiu i biznesie. Sesję Główną forum zakończyła debata na temat wyzwań stojących przed małymi i średnimi firmami.

Przedsiębiorcy odczuwają koszty pracy i energii



W debacie wzięli udział prof. Jerzy Hausner, wiceprezes Pekao SA - Magdalena Zmitrowicz, Maciej Grabski - inwestor i twórca Olivia Business Centre i prof. Anna Nikodemska-Wołowik - badaczka tożsamości polskich przedsiębiorstw rodzinnych. Dyskusję moderowała Ewa Sowińska - zastępca prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów i członek Rady Programowej Open Eyes Economy Summit.

- Od dziewięciu lat badamy przedsiębiorstwa, jak sobie radzą na rynku i jakie bariery spotykają w codziennym życiu. Przebadaliśmy 7,5 tys. firm. Z zebranych ankiet wynika, że rok 2018 jest postrzegany dobrze, choć nie tak dobrze, jak rok poprzedni. Przychody rosną, choć wynik końcowy jest niższy niż w latach ubiegłych. Mają na to wpływ głównie koszty pracy. Przyszłość rysuje się dobrze, wiele jednak trzeba naprawić i wiele jeszcze przed nami - stwierdziła wiceprezes Pekao SA, Magdalena Zmitrowicz.
Okazuje się jednak, że nie tylko koszty pracy to duży problem dla polskich przedsiębiorców.

- Koszty prądu będą zabijać biznes. Jestem przerażony tym, co się dzieje i przenoszeniem kosztów podwyżek na przedsiębiorców - mówił Maciej Grabski.
- Problem polega na tym, że od kilku kwartałów koszty firm rosną szybciej niż ich przychody. Na dzień dzisiejszy rachunki za prąd przedsiębiorstw są wyższe o ok. 26 proc. w stosunku do roku 2018, a należy się liczyć z kolejnymi podwyżkami - dodał prof. Hausner.

Warsztaty i wiedza praktyczna



Po sesji głównej odbyły się liczne warsztaty i prezentacje podzielone tematycznie na trzy obszary: Finanse i Eksport, Zmiana oraz Sprzedaż.

W bloku Finanse i Eksport była mowa między innymi o praktycznych sposobach zarządzania ryzykiem walutowym, budowaniu przewagi konkurencyjnej czy bezpiecznych kierunkach eksportowych. W bloku Sprzedaż uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak profesjonalnie wizualizować dane i czy istnieje przepis na sukces w sprzedaży i jak skutecznie zarządzać ryzykiem walutowym. W obszarze Zmiana poruszone zostały kwestie związane z turkusowym zarządzaniem, wykorzystaniem social mediów zarówno w kreowaniu zewnętrznego wizerunku firmy, jak i relacji z pracownikami.

Organizatorem Forum Przedsiębiorstw 2019, które odbyło się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym była Agencja Rozwoju Pomorza, a partnerami strategicznymi: Olivia Business Centre, Pekao SA, Euler Hermes, Open Eyes Economy Summit oraz Mindlab.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (20) 2 zablokowane

  • Kierowanie ludźmi. (2)

    Wielu przedsiębiorców, kierowników czy menagerów nie ma przeszkolenia ani wiedzy jak sie zarządza ludzmi. Czesto pozycja jest wynikiem zwykłej rotacji. Ubolewam nad tym. Nie każdy ma wrodzony talent do kierowania ludzmi i nie każdy wie jak postepować w trudnych sytuacjach. Jako osoba wyznaczona do kierowania zespołem, nie patrzyłbym tylko na ilość wypłaty ale na to czy swoim postepowaniem motywuje i nie ranie innych osób. Bardzo chciałbym aby zwracano na to uwage.

    • 19 2

    • I predyspozycji do zarządzania ludźmi, tylko chęci do bycia kierownikiem. (1)

      Zdarzają się kierownicy introwertycy - to chyba nieporozumienie jak człowiek nie jest w stanie sprawnie porozumiewać się z ludźmi. Szczególnie w branżach technicznych.

      • 4 5

      • masz minusa za introwertyka, gorszy jest choleryk i nie kompetenty kierownik, introwertyk zazwyczaj nic nie mówi ale jak opierniczy to stawia wszystkich do pionu

        • 3 0

  • W moim korpo (2)

    Nadal są managerowie, dla których ważniejsze jest zdefiniowanie misji i goali niż właściwy podział roboty do wykonania.
    Po gajerkach widać kto ma ambicje pięć się w drabince korpo a kto skupia się na projekcie i ludziach

    • 13 1

    • oraz kto skupia się na utrzymaniu stołka kosztem rozwoju zespołu by się nie narazić wyżej.

      • 3 0

    • Śmierć frajerom.

      • 0 0

  • Przedsiebiorcom wszystko rosnie, a pracownikom pensje nie rosna. Ciekawe

    • 7 6

  • Kazda (2)

    firma rośnie dzięki pracownikom , tylko każdy o tym zapomina.

    • 5 2

    • Nie każdy... (1)

      ... ale faktycznie większość "zawodowych dyrektorów" nie potrafi zrozumieć, że pracownik jest najwyższym dobrem firmy i odpowiednio dobrany, poważnie traktowany, doceniany i wynagradzany nie potrzebuje kontroli ale sam się motywuje do pracy. Mam to szczęście, że w takich warunkach dane mi jest pracować. Wszystkim szczerze tego życzę.

      • 1 0

      • niesttey nie zawsze

        nie każdy pracownik w zespole posiada odpowiednie kompetencje twarde i miękkie do realizacji każdego zadania. Nikt nie jest alfą i omegą. Gdy pojawiają się nowe zadania, wykraczające ponad aktualne kompetencje członków zespołu, pojawia się problem, bo manager musi szukać innych zasobów. Wówczas członkowie 'starego' zespołu siłą zreczy nie są "najwyższym dobrem", bo po prostu trzeba ich zastąpić.
        Ja wówczas motywować odchodzących?

        • 0 0

  • Hmm

    Niby takie ciekawe spotkanie a sala swieci pustkami:)

    • 3 1

  • Buahahahaha :) :) :) Co za bełkot!

    "Specjaliści" pasieni całe życie na mega dochodowych publicznych stołkach nawołują przedsiębiorców do zmiany stylu kierowania :) :) Może do menedżerków ze społek skarbu panstwa, powołanych tylko dzięki towarzyskim i politycznym układom, takie farmazony trafią, bo oni są właśnie na takim poziomie. Ale ktoś, kto prowadzi własną firmę to ryczy ze smiechu gdy to czyta :) :)

    • 10 1

  • "Wytwarzaniu wartości"??? Już samo to sformułowanie (1)

    dobitnie świadczy o kłamliwych fundamentach tej inicjatywy.

    • 8 1

    • o żesz ty, tom się dowiedział

      od 25 lat buduję relacje i zaufanie w relacjach z klientami. a tu patrz pan! koncepcję intelektualną robię! ołpen aje wykonuję! to zupełnie jak jeden gość bodaj u moliera, który dnia pewnego dowiedział się, że całe swoje życie mówił prozą :DDD

      • 2 2

  • i ani slowa ze to nie teatrzyki , inprezki i centra inicjatyw kulturalnych daja wzrost gospodarczy ........

    tylko twarda produkcja

    • 3 0

  • rekrutacja kuleje (1)

    największe zło w dużych firmach i corpo to HR, rekrutacja to też sztuka a rekrutują ludzie, którzy nie mają o tym pojęcia. Mam wrażenie, że wielu ludzi z potencjałem odpada na tym etapie i nie ma spotkania z przyszłym pracodawcą.

    • 6 0

    • to się nepotyzm nazywa a nie zło

      jw

      • 1 0

  • Kto za to płaci

    Kto płaci za takie dyrdymały

    • 6 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kalicki

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Strathclyde University (MBA). Od początku pracy...

Najczęściej czytane