Gasten chce pozbyć się biznesu LPG

Gasten zajmuje się handlem gazem płynnym. Spółka jest też właścicielem rozlewni gazu płynnego w Suwałkach, w Łubianie koło Kościerzyny oraz gazowego terminalu morskiego w Gdyni.
Gasten zajmuje się handlem gazem płynnym. Spółka jest też właścicielem rozlewni gazu płynnego w Suwałkach, w Łubianie koło Kościerzyny oraz gazowego terminalu morskiego w Gdyni. źródło: Gasten SA

Gdyńska spółka zajmująca się handlem gazem płynnym wystawiła na sprzedaż część aktywów. Gasten to następca prawny spółki Petrolinvest Trade, od której przejął pod koniec 2012 roku aktywa związane z biznesem LPG. Na sprzedaż wystawiono, m.in. rozlewnie gazu płynnego w Łubianie i Suwałkach oraz Terminal Morski LPG w Gdyni.Petrolinvest Trade powstał w kwietniu 1991 roku jako jedna z pierwszych firm importujących paliwa na rynek krajowy. Początkowo jego działalność skupiała się na hurtowym handlu sprowadzanymi paliwami - benzynami i olejem napędowym. Wraz z upływem lat zmienił się profil działalności i firma skoncentrowała się na handlu gazem płynnym. W grudniu 2012 r. Petrolinvest zrezygnował z segmentu LPG i sprzedał swoją spółkę zależną Petrolinvest Trade oraz zorganizowaną część przedsiębiorstwa podmiotowi zewnętrznemu nie powiązanemu z Petrolinvestem. W czerwcu 2013 r. spółka zmieniła nazwę na Gasten SA.

Jeszcze w lipcu 2013 spółka chwaliła się, że osiągnęła obrót w wysokości 10 mln zł. W planach miała osiągnięcie 10 tys. ton sprzedaży gazu w miesiącu i sprowadzenie pierwszych 10 gazowców do terminalu w Gdyni. Spółka miała też ambicje, aby w krótkim czasie uplasować się w pierwszej dziesiątce operatorów rynku gazowego w Polsce.

Z informacji jakie uzyskał "Puls Biznesu" wynika jednak, że po około roku działalności Gasten wystawił na sprzedaż aktywa związane z działalnością gazową. Szuka nabywców na rozlewnię gazu płynnego, która została oddana do użytku w 2004 roku, położoną w Łubianie, w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej nr 235 z Kościerzyny do Chojnic oraz rozlewnię gazu w Suwałkach. Została ona oddana do użytku w 1999 roku.

Sporą wartość stanowi z pewnością Terminal Morski LPG w Gdyni zobacz na mapie Gdyni oddany do użytku w 2006 roku. Został on wybudowany na terenach należących do Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Terminal jest w pełni skomputeryzowany, przystosowany zarówno do rozładunku gazu z tankowców, jak i załadunku gazu na tankowce. Jego zdolność przeładunkowa to ok. 250 tys. ton gazu płynnego rocznie. Terminal może obsłużyć statki do pojemności 3 tys. ton. Pojemność magazynowa terminala to 1350 ton w zbiornikach magazynowych. Istnieje też możliwość załadowania i zmagazynowania pozostałej części gazu w autocysternach i cysternach kolejowych.

Spółka Gasten nie komentuje oficjalnie powodów sprzedaży biznesu związanego z LPG. Jak twierdzą eksperci może to wynikać z tego, ze okres gwałtownego wzrostu polski rynek LPG ma już za sobą.

- Zwiększona konkurencja w walce o podział nie rosnącego już rynku sprawia, że niektóre firmy będą musiały zmierzyć się z malejącą opłacalnością prowadzonych działań - twierdzi Szymon Araszkiewicz, dyrektor działu consultingu, spółki Information Market SA zajmującej się usługami doradczymi dla petrochemii i jeden z autorów raportu rocznego Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. - Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy nie mają stabilnej i rozbudowanej sieci odbiorców, czy też tych, którym brakuje solidnego zaplecza infrastrukturalnego do prowadzonej działalności. Nie będzie zatem niespodzianką stopniowe wychodzenie z handlu LPG przynajmniej kilku obecnie działających przedsiębiorców, na rzecz np. zajęcia się inną działalnością gospodarczą, czy też odchodzenie przez graczy od samodzielnych działań na rzecz prac usługowych dla czołowych firm branży.

Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego całkowita sprzedaż gazu płynnego LPG w Polsce w roku 2013 wyniosła 2 150 tys. ton, co oznacza, że w stosunku do roku 2012 nastąpił spadek o 1,4 proc. Sektor autogazu, w którym sprzedaje się prawie 75 proc. produktu, odnotował spadek sprzedaży o 1,6 proc. i osiągnął wielkość 1 575 tys. ton. Według ostatnich danych szacuje się, że w roku 2013 ogólna liczba samochodów osobowych zasilanych gazem skroplonym LPG w Polsce wyniosła 2 757 tys. sztuk.

Opinie (4)

 • Mała, ale wielka literówka...

  Pod pierwszym wykresem "polski" powinno być z wielkiej litery prawda? :)

  Odpowiedź redakcji:

  Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Treść została poprawiona.

  • 2 0

 • i najwieksza wygrana w lotto niepmogla (1)

  pan lipinski wladowal cala swoja wygrana w totolotka a było to nie mało 33mln pln i co ?i lipa tak to się ma do polskigo biznesu .wladowac pieniądze a państwo cie zniszczy podatkami,a zresztą to i tak sciema ze gasten przynosil zysk od początku przynosil straty

  • 8 0

  • naprawde????

   skad ty to możesz wiedziec

   • 0 2

 • Gasten został sprzedany ruskim

  Gasten został sprzedany ruskim ta sie robi kase w Polsce

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Arkadiusz Aszyk

Menedżer z branży stoczniowej. Prezes Mostostalu Pomorze. Ukończył Wydział Zarządzania na...