• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Giełdowy Peryskop. Nie ma mocnych

Jarosław Kotecki
7 lutego 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Dwie niedźwiedzie sesje, mijającego tygodnia, dały się we znaki inwestorom. Dwie niedźwiedzie sesje, mijającego tygodnia, dały się we znaki inwestorom.

Pod koniec zeszłego tygodnia warszawski parkiet doświadczył zawału. Dwie zdecydowanie niedźwiedzie sesje wystarczyły do sprowadzenia indeksu WIG20 na poziomy o 8% niższe (WIG stracił 6,5%).



Przez potencjalny poziom wsparcia WIG20 na 2310 pkt. o którym pisałem dwa tygodnie temu indeks przemknął bez zatrzymania niczym ekspres przez prowincjonalną stację.

Słabość na wykresie czarnymi korpusami świeczek rysowała się od początku tygodnia, ale od środy zaczął umacniać się dolar. W ślad za tym poszły rynki towarowe (m.in. miedź i ropa) i od czwartku fala wyprzedaży przetoczyła się przez rynki akcyjne. Niepokojące sygnały (kłopoty strefy Euro, odpływ kapitału z tzw. rynków wschodzących), które wydawały się być przez rynki lekceważone nagle stały się pretekstem do gwałtownej przeceny.

Dynamika ruchu przypomina trochę listopadowe tąpnięcie związane z nagłośnieniem problemów Dubaju. Nie ujawnieniem, a nagłośnieniem, gdyż kłopoty emiratu zaczęły się sporo wcześniej, ale dopiero nagłe pojawienie się wątku na czołówkach serwisów, gazet i portali wywołało poruszenie na rynkach. Akcja była szybka i równie szybko arabski temat został zapomniany. Zeszłoroczna pandemia grypy pokazała jakie możliwości oddziaływania na ludzi ma informacyjna "wojna błyskawiczna". A zwycięzcy tych batalii dbają o anonimowość.

Patrząc na ciągle niepewną sytuację w gospodarce światowej powodów do spadków o działaniu bardziej długookresowym niż np. obecne problemy PIGS-ów można znaleźć wiele (ogromne deficyty państw, ryzyko podwyżek stóp, ograniczanie płynności rynków) i w długim okresie to będzie wyzwaniem dla koniunktury. Natomiast rynkom po wielomiesięcznych wzrostach należała się przecena, gdyż dynamika wspinaczki wyraźnie wyhamowała. Jeżeli nie jest szykowana jakaś bomba w stylu upadku Lehmann Brothers (IX 2008) czy odłączenia od rynku Jeroma Kerviela (I 2008), to zapewne inwestorzy szybko się otrząsną, a indeksy ruszą na północ. Jednak teraz grono sceptyków będzie większe.

W styczniu Skarb Państwa dokonał sprzedaży pakietów KGHM i Lotos. Po ostatnich spadkach ceny rynkowe tych walorów są kilkanaście procent niższe w transakcjach SP. W najbliższym miesiącach może okazać się, że stratedzy z ministerstwa "pchnęli towar na górce". Podatnicy z pewnością ucieszą się, że skoro i tak coś miało być sprzedane, to oczywiście lepiej, że poszło za więcej, bo przynajmniej budżet bardziej nasyci swój naturalny apetyt. Natomiast wyborcy poczują dumę, że urzędnicy prywatyzują w sposób przemyślany i może jeszcze przy okazji jakieś zachodnie banki, które wcześniej zarobiły na opcjach teraz tracą na taniejących walorach.

Obie aukcje koordynował Chris Walenczak od listopada u.br. doradca ministra Skarbu Państwa. Człowiek obyty ze światem finansów. Przez wiele lat pracował w Lehman Brothers. Do upadku bank ten reprezentował SP w sporze z Eureko, potem zespół negocjacyjny przejął bank Nomura. Jak wiadomo w październiku u.br. została podpisana ugoda z Eureko. Walenczakowi minister Grad zapewne płaci więcej niż krajowcom, ale przypuszczam, że jest zadowolony z efektów działań. A przed nami duże prywatyzacje i doświadczenie będzie w cenie.

Sądzę, że w przyszłym tygodniu nastąpi uspokojenie nastrojów i część spadków zostanie zniwelowana. Już w piątek za oceanem w drugiej części sesji kupujący podźwignęli indeks z dużych minusów. Jednak można się spodziewać, że inwestorzy będą bardziej wyczuleni na negatywne informacje. Stopniowo ukazywać będą się raporty za IV kwartał i wpłynie to na kursy niektórych spółek. Jak istotnie? Czas pokaże.

Motto: "Nigdy nie żałuj zysków, które mogłeś osiągnąć" - z blogu Pawła Szczepanika

Powyższe opracowanie nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Stąd SII oraz autor nie ponoszą odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.

Autor działa w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych (SII). SII jest największą w Polsce organizacją zrzeszającą inwestorów. Została założona w 1999 roku we Wrocławiu. Do jej głównych celów zalicza się: egzekwowanie i ochrona praw akcjonariuszy, edukowanie i integrowanie inwestorów, ulepszanie oferty członkowskiej (zniżki na wydawnictwa i szkolenia, dedykowana oferta biur maklerskich, bezpłatne porady itp.). Na pomorzu funkcjonuje Trójmiejski Oddział SII, a informacje o jego działalności można znaleźć na www.sii-trojmiasto.pl .
Jarosław Kotecki

Opinie (11)

  • Pieniądze zarabia się uczciwą pracą,a nie naciąganiem jeden drugiego i robieniem dobrej miny do złej gry. (1)

    Dopóki są chętni na zakup papierów po wirtualnych cenach dopóty się kręci.
    Twoje jest to co masz w kieszeni a nie na indeksie.
    Obserwuję od pewnego czasu komentarze wszelkiej maści "znawców i analityków" w programie tvncnbc biznes i dochodzę do wniosku że każdy z nas mógłby prowadzić taki program.A analizy tego co było są w almanachach,a o tym co będzie to możemy pogadać równie dobrze u cioci na imieninach.
    Odnoszę wrażenie że wszystko to po to aby grupa możnych omamiła chęcią zysku gawiedź i wydoiła ich z reszty pieniędzy i godności i stała się jeszcze bogatsza.
    Zapewne znajdą się tacy co na mnie naskoczą i powiedzą ale ja zrobiłem na giełdzie,oczywiście zawsze ktoś tam się podczepi fuksem pod rekina i zyska ale ilu straci i zginie w paszczy tego rekina to inna historia.
    Jednym zdaniem nie dajmy się omotać możliwością łatwego zysku,w przyrodzie nic nie bierze się z niczego.
    Zdrowia i rozsądku życzę.

    • 11 4

    • święta prawda. wirtualne pieniądze i przepasc finansowa między jednymi a drugimi doprowadzą w kilka dziesięcioleci do linczów,

      światowych strajków, puczów etc jeszcze niedawno obalaliśmy komunę.... następne pokolenie będzie obalać kapitalizm bo zwyczajnie nie będzie mieć np za co kupić dachu nad głową

      • 7 2

  • tusk może niech też zabroni totolotka i grania na gieldzie??

    • 2 7

  • Giełda = Piramida Finansowa

    • 4 5

  • inwestorzy giełdowi..ha ha
    banda spekulantów i naciągaczy

    • 5 5

  • Giełdy nie ma na Kubie.Takich ekspertów jak wy Fidel ceni najbardziej (3)

    ...zatrudnił by was także w dziale propagandy.Acha, obowiązuje tam jedno jajko tygodniowo, wam by przydzielił dwa! On lubi tak myślących.

    • 2 3

    • A w tych krajach gdzie jest giełda to wszyscy żyją dostatnio i w luksusie? (2)

      Takie tanie kawałki to możesz opowiadać głupszym od siebie,panie naciągaczu w czerwonych szelkach z biura brokerskiego.
      Proponuję zdobyć jakiś uczciwy zawód i uczciwą pracę a nie żerować na naiwnych.
      Wszystkim tylko przypomnę że takie trolle zarabiają zawsze czy my tracimy czy zyskujemy to prowizja się należy.

      • 1 2

      • (1)

        Giełda istnieje kilkaset lat.Jest kołem napędowym gospodarki.Był taki jeden który ją zlikwidował natychmiast- Lenin.I jeszcze jedno ,przeciętny Polak powinien się trzymać od giełdy z daleka. To jest zabawka dla zamożnych,lokujących CZĘŚĆ nadwyżek finansowych.

        • 1 2

        • " kołem napędowym "

          na gumowe cyce.
          Co to za koło które opiera się na wirtualnych pieniądzach.
          Śmiechu warte.
          Tylko dlaczego fundusze emerytalne lokują pieniądze przeciętnych Polaków w to bagno? To zabawka dla zamożnych dojących bidoków.

          • 1 2

  • gielda to mafia kieruje nia

    to skandal

    • 1 4

  • Też mi giełda...

    Polska giełda to "Don Patrone", spólki, kóre debiutują tylko po to, żeby wyciągnąć kasę i potem upaść (Polrest, Kolastyna itd.), warzywniaki na NC, rekomendacje w stylu Lotos 0zł po to, żeby wyleszczyć z papiera itp itd
    Sam próbuję tam ugrać parę złoty bo zawsze to lepsze niż pakować się w fundusze, ale wirtualność i bezsens rynków finansowych przeraża.

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Halbryt

Odpowiedzialny za wytyczanie kierunków rozwoju SESCOM, określanie zadań strategicznych oraz...

Najczęściej czytane