• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Giełdowy peryskop. Na rynku równowaga sił

Jarosław Kotecki
16 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Pomimo spowolnienia indeksy rosną, ale dosyć opornie. Pomimo spowolnienia indeksy rosną, ale dosyć opornie.

Pomijając byczą sesję na inaugurację 2010 roku można stwierdzić, że rynek trwa w marazmie. W ciągu 9 kolejnych sesji stycznia główne indeksy WIG i WIG 20 poruszały się w dość wąskim około 2 proc. przedziale. Trwa próba sił i na ogół im jest dłuższa, tym bardziej znaczący powinien być ruch indeksów po wybraniu kierunku.



Od początku roku na konkretnych spółkach dzieje się sporo. Najistotniejszą informacją wydaje się zbycie przez Skarb Państwa 10 proc. pakietu KGHM. Cały proces łącznie z wysondowaniem zainteresowania funduszy zajął kilka dni. 8 stycznia nabywcy za każdą z 20M akcji płacili po 103 PLN, a popyt przewyższył podaż o 50 proc.. Obecnie SP posiada 31,8 proc. akcji KGHM.

Po zakończeniu stycznia zostaną ustalone zmiany w indeksie WIG20. Pewniakiem do wejścia w jego skład jest niedawny debiutant PGE. Energetyczna spółka ze względu na swoją kapitalizację i generowane obroty może mieć około 6 proc. udział w WIG20. Z mniejszych spółek blisko tego awansu są Immoeast, Kernel i Netia. Z indeksu wypadnie Agora i prawdopodobnie Cersanit. Zmiany zostaną wprowadzone po trzecim piątku marca (tzw. "dzień trzech wiedźm").

W piątek Bank Millennium zanotował 9 proc. spadek. Było to wynikiem przyznania akcjonariuszom banku praw poboru dzięki, którym mogą oni zapisać się na akcje nowej emisji po kursie znacząco niższym od giełdowego (cena emisyjna 2,9PLN, wobec 4,41PLN na giełdzie). Z emisji uchwalonej na początku grudnia bank zamierza pozyskać 1MLD PLN, które mają podnieść współczynnik wypłacalności i służyć realizacji trzyletniej strategii ekspansji.

W poniedziałek aluminiowy koncern Alcoa rozpoczął w USA okres publikacji raportów finansowych za ostatni kwartał 2009. Koncern zaskoczył rynek stratą zamiast spodziewanego zysku. Wraz ze wzrostami kursów akcji zwiększyły się oczekiwania inwestorów odnośnie zyskowności firm i łatwiej o rozczarowanie. Na rezultaty krajowych spółek należy jeszcze poczekać. Będą one publikowane od końca stycznia do 1 marca. Zeszłoroczna nowelizacja KSH umożliwia spółkom rezygnację z przekazywania danych za IV kwartał, jeśli w terminie do 80 dni po zakończeniu roku obrotowego zostanie opublikowany raport roczny. Wiele spółek giełdowych zamierza z tego zapisu skorzystać.

Wspomniana na wstępie próba sił odbywa się na WIG-u w zakresie 40735-41350 pkt, a dla WIG20 zakres stanowi 2427-2481pkt. Wyjście górą lub dołem poza zakres na ogół bywa początkiem bardziej zdecydowanego ruchu indeksu. Teoria mówi, że bardziej prawdopodobne jest wyjście zgodnie z dotychczasowym trendem, czyli w górę. Ja obstawiam ruch w dół. Od dłuższego czasu atmosfera na rynku jest dość spokojna, a w takich momentach lubią pojawiać się informacje szybko burzące sielankowy nastrój. Listopadowy Dubaj został szybko zapomniany. Czy problemy Grecji będą pretekstem do głębszej korekty? Czas pokaże.

Motto: "Staraj się reagować, nie prognozować" - autor mi nie znany.

Powyższe opracowanie nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Stąd SII oraz autor nie ponoszą odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.

Autor jest wiceprzewodniczącym Trójmiejskiego Oddziału Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. SII jest największą organizacją inwestorską w Polsce, działającą już od 1999 roku. Od 8 lat jest członkiem europejskiej organizacji inwestorskiej Euroshareholders. W ramach działu Interwencji Stowarzyszenie reprezentuje inwestorów podczas Walnych Zgromadzeń spółek giełdowych, a członkom zapewnia pomoc prawną i analityczną. SII zrzesza już ponad 4,5 tys. członków.
Jarosław Kotecki

Opinie

Ludzie biznesu

Grzegorz Bierecki

Grzegorz Bierecki urodzony 28 października 1963 roku. Od 1990 prezes Fundacji na Rzecz Polskich...

Najczęściej czytane