• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Giganty na morzu - zobacz rozmiary morskiej elektrowni wiatrowej

5 grudnia 2022 
Najnowszy artykuł na ten temat PGE podsumowuje rok w offshore
Turbiny na morzu są znacznie wyższe niż te instalowane na lądzie. fot. © boscorelli/Photogenica Turbiny na morzu są znacznie wyższe niż te instalowane na lądzie. fot. © boscorelli/Photogenica

Są większe niż biurowiec Olivia Star w Oliwie, Sea Towers w Gdyni i aż trzykrotnie wyższe od gdańskiego Zieleniaka. Instalowane na morzu nowoczesne turbiny wiatrowe przewyższają znane budynki Trójmiasta.Rozwój technologii w sektorze morskiej energetyki wiatrowej pozwala na budowę i instalację turbin o coraz większych rozmiarach. Ich zadaniem jest produkcja jak największej ilości energii elektrycznej. Dzięki coraz dłuższym łopatom wirnika są w stanie "wychwycić" coraz więcej wiatru, a co za tym idzie wyprodukować coraz więcej prądu.

Wysokość pojedynczego "wiatraka", który stanowi elektrownię wiatrową, może liczyć aż 250 m - licząc od poziomu morza do końcówki łopaty. Wirnik największej obecnie produkowanej na świecie turbiny ma ok. 220 m, każda z łopat liczy ponad 100 m długości. Te morskie giganty są znacznie wyższe niż elektrownie wiatrowe działające na lądzie.

Obecnie Grupa PGE prowadzi trzy projekty budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Dwa z nich - etapy o nazwach Baltica 2 i Baltica 3 - będą składać się na największą inwestycję wiatrową na Morzu Bałtyckim, czyli Morską Farmę Wiatrową Baltica.

Przy realizacji inwestycji Grupa współpracuje z duńską firmą Ørsted i zgodnie z założeniami pierwsza energia elektryczna zostanie wyprodukowana w 2026 r. Z kolei po 2030 r. planowane jest uruchomienie projektu Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW.

Prąd wyprodukowany w tych elektrowniach zasili łącznie ok. 5,4 mln gospodarstw domowych w Polsce. Program Offshore Grupy PGE realizuje spółka PGE Baltica.

Jak działa morska farma wiatrowa? Jak działa morska farma wiatrowa?

Bałtyk jako wielki plac budowy Bałtyk jako wielki plac budowy

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Kinga Stawicka

Dyrektor Sprzedaży Krajowej w firmie Marcopol Sp. z o.o. Producent Śrub - wiodącego producenta i...

Najczęściej czytane