• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gotówka czy karta - jak płacić na zagranicznych wakacjach?

10 lipca 2024, godz. 09:00 

Gotówka, karta, rozwiązania z dziedziny fintech - opcji płatności na wakacjach mamy wiele, co rodzi pytanie o to, jak płacić za granicą, aby jednocześnie zadbać o swoje finansowe bezpieczeństwo, uczynić urlop w pełni udanym i dodatkowo nie przepłacać.Z tej perspektywy warto mieć na uwadze, że w wielu wakacyjnych destynacjach płatności bezgotówkowe nie są tak popularne jak w Polsce, wobec czego fizyczna, lokalna waluta może okazać się niezbędna. Do jakich krajów warto zabrać na wakacje gotówkę, a gdzie bez problemu zapłacimy kartą? Jak uniknąć wysokich kosztów wymiany? Dlaczego kwestię płatności warto przemyśleć jeszcze przed podróżą?

Jaką formę płatności za granicą wybierają Polacy?Mimo szerokiego rozpowszechnienia płatności bezgotówkowych w Polsce z badań przeprowadzonych przez firmę Tavex wynika, że podczas zagranicznych wakacji Polacy w większości decydują się na zawieranie transakcji za pośrednictwem gotówki - fizyczną walutę jako najchętniej wybieraną formę płatności wskazało aż 58 proc. respondentów. Korzystanie z gotówki za granicą pozwala uniknąć potencjalnych opłat za przewalutowanie, które mogą być naliczane przez banki za transakcje kartą płatniczą w obcej walucie. Jednocześnie w niektórych krajach lub regionach płatności kartą nie są tak powszechnie akceptowane, co sprawia, że gotówka jest jedyną formą płatności, co do której możemy mieć pewność, że będziemy mogli dokonać transakcji niezależnie od sytuacji.


Dla wielu może być również zaskoczeniem, że płatności gotówkowe cieszą się największą popularnością wśród osób młodych - aż 65 proc. ankietowanych pomiędzy 18 a 24 rokiem życia wskazało, że na zagraniczne wakacje zabiera za sobą gotówkę. W przypadku nieco starszej grupy respondentów, tj. osób między 25 a 34 rokiem życia, było to aż 76 proc. Może to wynikać z faktu, że osoby w tym wieku mają często większe zobowiązania finansowe i są ostrożniejsze w kwestii zarządzania swoimi finansami podczas podróży - gotówka zapewnia większą kontrolę nad wydatkami i pomaga unikać nieplanowanych kosztów.

O czym warto pamiętać, wybierając metodę płatności na wakacjach?Jaka forma płatności będzie lepszym rozwiązaniem podczas urlopu za granicą? Co sprawdzi się lepiej - karta czy fizyczna waluta? Tym, na co warto zwrócić szczególną uwagę, są kwestie dotyczące kultury płatniczej obowiązującej w kraju, do którego wybieramy się na wakacje, wysokość opłat za wypłaty z bankomatów i koszty operacyjne związane z obsługą danej metody płatności. W przypadku bardziej egzotycznych kierunków może również okazać się, że nasza karta płatnicza nie będzie akceptowana. Z tego względu o formie płatności na wakacjach warto pomyśleć jeszcze przed wyjazdem, aby uniknąć sytuacji, w której będziemy musieli dokonać wymiany waluty na mało korzystnych warunkach w lotniskowym kantorze.

Wakacyjna promocja na zakup waluty w Tavex - kup i sprzedaj walutę w tej samej cenieGdzie najlepiej dokonać wymiany waluty, aby kurs był jak najbardziej korzystny? Jeśli zależy ci na tym, żeby kurs był przystępny, a waluta dostępna od zaraz, koniecznie sprawdź ofertę firmy Tavex. Kantor Tavex w swojej ofercie posiada ponad 60 walut z całego świata dostępnych od ręki. Aby przekonać się o najwyższej jakości świadczonych usług, koniecznie odwiedź jeden z kantorów zlokalizowanych w Trójmieście. Kantor Gdańsk Galeria Bałtycka czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 21:00 oraz w soboty w godzinach 10:00 - 20:00. Z kolei kantor Gdynia Galeria Klif otwarty jest od poniedziałku do soboty w godzinach 09:00 - 21:00. Jeśli interesuje cię konkretna waluta, przed odwiedzeniem punktu stacjonarnego możesz sprawdzić jej kurs i dostępność na stronie internetowej www.tavex.pl.

Kantor Gdańsk i kantor Gdynia - podobnie jak inne punkty firmy Tavex zlokalizowane w różnych miastach Polski - biorą udział w wakacyjnej promocji wymiany bez spreadu. Dzięki temu na wakacyjny wyjazd możesz zabrać gotówkę "z zapasem", nic na tym nie tracąc - w przypadku jej niewykorzystania zarówno kantor Gdańsk, jak i kantor Gdynia odkupią ją od ciebie bez różnicy kursowej w ciągu 30 dni od daty zakupu. Waluty objęte promocją to: ALL - lek albański, BAM - marka bośniacka, BGN - lew bułgarski, DOP - peso dominikańskie, EGP - funt egipski, MKD - denar macedoński, MXN - peso meksykańskie, RSD - dinar serbski, RON - lej rumuński, TRY - lira turecka, GEL - lari gruzińskie, JOD - dinar jordański oraz AMD - dram armeński.

Gdzie na wakacje warto zabrać gotówkę?W krajach popularnych jako wakacyjne kierunki (m.in. Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Macedonia czy Turcja), gdzie infrastruktura płatnicza jest mniej rozwinięta niż w Polsce, mogą pojawić się problemy z płatnością za pośrednictwem karty - szczególnie w prowincjonalnych miasteczkach, na wsiach czy w mniej turystycznych regionach, gdzie dostęp do terminali płatniczych jest ograniczony. Jednocześnie warto wiedzieć, że płatności gotówkowe są dominującą formą płatności w wielu krajach strefy euro, które cieszą się równie wysoką popularnością wśród polskich turystów.

Z badania Study on the payment attitudes of consumers in the euro area (SPACE) wynika, że w Hiszpanii gotówka stanowi aż 66 proc. wszystkich płatności pod względem liczby i wartości transakcji w punktach obsługi sprzedaży. Podobnie jest w Grecji, gdzie aż 62 proc. transakcji zawieranych jest właśnie przy użyciu gotówki. Z kolei we Włoszech 69 proc. transakcji w punktach obsługi sprzedaży odbywa się przy udziale fizycznej waluty. Podobna sytuacja jest na Malcie (77 proc.), w Portugalii (64 proc.) i na Cyprze (59 proc.). Kartą bez problemu zapłacimy przede wszystkim w krajach skandynawskich - Szwecji, Norwegii czy Danii - gdzie prym wiodą właśnie płatności bezgotówkowe.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Jacek Kajut

Z wykształcenia inżynier elektryk, zbudował i rozwija jedną z najsilniejszych marek branży komunikacji elektronicznej w Polsce i Europie. Założona w 1988 r. firma VECTOR jest europejskim dostawcą rozwiązań dla dynamicznie rozwijającej się branży telekomunikacyjnej, oferuje zaawansowane systemy wykorzystywane w sieciach stacjonarnych i mobilnych. Firma specjalizuje się w integracji oraz produkcji rozwiązań, które pozwalają operatorom sieci świadczyć usługi multimedialne, takie jak telewizja...

Najczęściej czytane