Greinke: Port Centralny to nie wymysł, a odpowiedź na wymogi rynku

- Każdy, komu zależy na rozwoju polskiej gospodarki, powinien nam kibicować - twierdzi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
- Każdy, komu zależy na rozwoju polskiej gospodarki, powinien nam kibicować - twierdzi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. mat.prasowe

Gdański port stoi przed jedną z największych inwestycji ostatnich kilkudziesięciu lat. Port Centralny ma przekształcić port w Gdańsku w port V generacji, czyli kluczowy na południowym Morzu Bałtyckim węzeł komunikacyjny i ośrodek obrotu portowo-morskiego przyciągający inwestycje bezpośrednie, napędzające gospodarkę regionu pomorskiego i kraju. O tym, czy stać nas na tak wielką inwestycję i dlaczego powinniśmy jej kibicować rozmawiamy z Łukaszem Greinke, prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.Port Centralny to przedsięwzięcie ogromne, którego realizacja przewidziana jest na wiele lat. Czy nie jest to zadanie ponad siły? Czy stać nas na tak ogromną inwestycję?
W budowę DCT Gdańsk też wiele osób nie wierzyło komentując, że to się nie może udać. Budowa kosztowała ok. 2 mld zł. Obecnie DCT generuje rocznie ok. 5 mld zł do budżetu państwa.

Łukasz Greinke: - Jestem przekonany, że Port Centralny to inwestycja, która jest ogromną szansą nie tylko dla samego Portu Gdańsk, czy szerzej - dla Gdańska, ale dla całej polskiej gospodarki. Szansą, którą musimy wykorzystać. Z miesiąca na miesiąc w Porcie Gdańsk przeładowywane są coraz większe wolumeny. Od stycznia do sierpnia bieżącego roku przeładowano łącznie ponad 25,5 mln ton towaru. I to właśnie to rosnące zainteresowanie naszymi usługami jest powodem, dla którego prace nad budową Portu Centralnego muszą przyśpieszyć.

Do 2028 roku inwestycja ma stać się jednym z głównych kół zamachowych polskiej gospodarki i źródłem wielomiliardowych przychodów dla Skarbu Państwa. Aktualnie wartość ładunków, przechodzących przez Port Gdańsk, wynosi ok. 240 miliardów złotych, z czego ok. 18 miliardów zasila publiczny budżet. Dzięki Portowi Centralnemu kwoty te mają ulec podwojeniu. Moim zdaniem pytaniem nie jest więc, czy na stać na tę inwestycje, a raczej to, czy stać nas na to, by z tej szansy nie skorzystać.

W kwestii pieniędzy należy wyjaśnić, na jakich zasadach będzie opierało się finansowanie. Partnerstwo publiczno-prywatne, które - zakładamy - polega na tym, że ZMPG dostarczy infrastrukturę, ale to prywatni operatorzy będą de facto budować terminale, na których im zależy. Rynek zadecyduje, czy tych terminali będzie pięć, osiem czy więcej.

Czytaj też: Port Centralny ma wzmocnić gospodarkę

Jeśli pyta mnie pan, czy to zadanie ponad siły, odpowiem, posługując się przykładem: w budowę DCT Gdańsk też wiele osób nie wierzyło komentując, że to się nie może udać. Budowa kosztowała ok. 2 mld zł. Obecnie DCT generuje rocznie ok. 5 mld zł do budżetu państwa i to dzięki niemu jesteśmy teraz na drugim miejscu pod względem liczby przeładowanych kontenerów na Bałtyku. To DCT ściągnął do Gdańska największe statki, pływające po Bałtyku. Dlaczego nie mamy ściągnąć jeszcze więcej?

Port Centralny jest obecnie jedną z priorytetowych inwestycji ZMPG. W jaki sposób przekonałby pan do tej inwestycji osoby negujące jej słuszność? Bo i takie głosy się pojawiają.
Wyjście w morze z kompleksem sztucznych pirsów o zróżnicowanych funkcjach jest naturalną konsekwencją wyczerpania się lądowych możliwości przestrzennego rozwoju infrastruktury portowej.

- Port Centralny jest inwestycją konieczną. Jeżeli chcemy konkurować na tak trudnym rynku, jak rynek usług portowych w Europie, musimy się rozwijać. Brak rozwoju i stagnacja w tej branży oznacza cofanie się i oddanie pola konkurencji. Wszystkie znaczące porty stoją u progu ogromnych inwestycji. Kto zrobi to szybciej i sprawniej, będzie lepszy.

Każdy, komu zależy na rozwoju polskiej gospodarki, powinien nam kibicować. Port Centralny to inwestycja, którą już zainteresowani są nasi kontrahenci i potencjalni inwestorzy. Adampol, przedsiębiorstwo zajmujące się przeładunkiem aut w Porcie Gdańsk, dynamicznie się rozwija. W ubiegłym roku przeładowali 14 tysięcy aut, w tym roku to już niemal 80 tysięcy, w przyszłym może być dwa razy więcej. Szacują, że dzięki Portowi Centralnemu będą w stanie obsłużyć nawet milion aut rocznie. Choćby ten przykład pokazuje, że Port Centralny nie jest wymysłem, a odpowiedzią na wymagania rynku. Muszę podkreślić, że nie można patrzeć na takie projekty z perspektywy roku 2017. Należy patrzeć na nie w perspektywie wieloletniej. Statki będą tylko większe - im większy statek, tym mniejszy koszt jednostkowy transportu i właśnie na tym zależy armatorom. Żeby być portem liczącym się w Europie, musimy przygotować się na ich obsłużenie.Czy istnieją inne możliwości dla rozbudowy gdańskiego portu?

- Port Centralny to jedyna sensowna koncepcja rozbudowy Portu Gdańsk. Wyjście w morze z kompleksem sztucznych pirsów o zróżnicowanych funkcjach jest naturalną konsekwencją wyczerpania się lądowych możliwości przestrzennego rozwoju infrastruktury portowej wzdłuż linii brzegowej i nie ma dla niej żadnej sensownej alternatywy. Analizowaliśmy tę sprawę wielokrotnie i, proszę mi wierzyć, to jest najlepsze możliwe rozwiązanie. Przylegające od wschodu do Portu Północnego tereny są w znacznej części wyłączone z granic Portu.

Więcej: Gdy powstanie Port Zewnętrzny w Gdańsku, miasto uzyska 120 ha terenów

Dodatkowo, co chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić, plan zagospodarowania przestrzennego na tym obszarze nie dopuszcza działalności portowej i przemysłowej. Poza tym brak tam infrastruktury drogowo-kolejowej, którą w części już mamy lub rozwijamy w naszej lokalizacji Portu Centralnego. Podobnie jeżeli chodzi o rozwój Portu w kierunku zachodnim, z tej strony do granicy Portu przylegają tereny historycznej dzielnicy Brzeźno oraz kompleks plaż miejskich i terenów rekreacyjnych. Pamiętajmy też o szeregu innych projektów i planów, które realizujemy, a które wymagają dostępu do nabrzeży. Wyjście Portu w morze jest więc najlepszym możliwym rozwiązaniem.
Prace nad budową Portu Centralnego muszą przyśpieszyć. Do 2028 roku inwestycja ma stać się jednym z głównych kół zamachowych polskiej gospodarki i źródłem wielomiliardowych przychodów dla Skarbu Państwa.

Jaki wpływ ta inwestycja będzie miała na rozwój regionu?

- Rozwój Portu to w konsekwencji rozwój także jego otoczenia, to nowe miejsca pracy, zarówno w trakcie jego budowy, jak i po ukończeniu inwestycji w nowych terminalach. Pamiętajmy o tym, że już teraz pracownicy, którzy znajdują zatrudnienie w firmach i przedsiębiorstwach zlokalizowanych na terenie naszego Portu, pochodzą z całego województwa. Port Centralny to nowe potoki ładunkowe, które trzeba obsłużyć. Docelowo zakładamy, że na powierzchni 500 hektarów powstaną terminale: ro-ro, pasażerski, masowy, drobnicowy, a także strefa przemysłu stoczniowego. W pobliżu zlokalizowane zostaną też centra przeładunkowe, magazynowe i logistyczne. Jestem więc przekonany, że na rozwoju Portu skorzysta cały region i nie są to tylko moje pobożne życzenia, ale ekonomiczna kalkulacja.

Na jakim etapie obecnie jest inwestycja?

- W tej chwili trwają prace nad przygotowaniem przetargu na wykonanie studium wykonalności dla tego projektu. Przetarg może być ogłoszony jeszcze w tym roku, a na pewno w I kwartale 2018 r. Równolegle pracujemy nad koncepcją inżynieryjną Portu Centralnego, głównie w zakresie pierwszego etapu, czyli budowy dwóch-trzech terminali, w zależności od liczby partnerów, którzy będą uczestniczyć w realizacji projektu. Już teraz zgłaszają się do nas potencjalni inwestorzy zainteresowani tą inwestycją. Jesteśmy mocno zdeterminowani i intensywnie dyskutujemy z partnerami z całego świata. Jest jeszcze za wcześnie na zdradzanie szczegółów, ale jestem przekonany, że rozmowy, które prowadzimy, przybliżają nas do finalizacji tej inwestycji. Cieszę się też ze wsparcia, jakie otrzymaliśmy od rządu i pani premier. Ta deklaracja to coś, na co czekaliśmy. Wierzę, że dzięki niej prace nad realizacją tego projektu przyspieszą. Port Centralny to szansa nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla całej polskiej gospodarki.

Opinie (109) 2 zablokowane

 • Tylko bić brawa ! (15)

  Oraz dalej wspierać obecny rząd w budowaniu potęgi przemysłowej naszego kraju .

  • 95 85

  • (7)

   zobaczymy za kilka lat - jak prężna będzie gospodarka....

   • 24 14

   • i jeszcze za kilka kilka lat zobaczymy ...

    • 10 3

   • to stac nas na 500+ czy nie :)))))))))))))))))))))))) (5)

    to będzie ta katastrofa finansowa czy nie? :)))))))))))))))))))))))))
    a wojna z Rosją kiedy obstawiacie? :)))))))))))))))))))))))
    ...specjaliści od macania kur i wchodzenia na krzesła.

    • 17 15

    • Tak pytasz że nie wiem czy jesteś za PiSem (znaczy głupi) czy nie (3)

     Ale dla bezpieczeństwa odpowiem
     Nie!!! Nie stać nas na 500 +...kolejny rok się zadłużamy i to o kilkadziesiąt miliardów.
     Stać to kogoś kto bilansuje budżet.
     Tak. Czeka nas katastrofa finansowa. Przy takiej polityce prędzej czy później.
     Wojna z Rosją...hmm...raczej atak Rosji na Polskę. Konwencjonalny mało p-podobny, ale możliwy. wystarczy że Trump uderzy w Kima i zaraz Rosja "utworzy sobie" korytarz w północno-wschodniej Polsce.Wiadomo...na pochyłe drzewo i koza wejdzie
     Jakim ty jesteś specjalistą że tak spytam?

     • 16 15

     • Po minusach wnioskuje że zabolało

      Tylko nie wiem czy to że nas nie stać, czy to że jesteś głupi?

      • 2 14

     • hej lemingi - gdzie wy sie wszyscy podziejecie za rok lub dwa

      kiedy całkowicie na jaw wyjdzie wielkie kłamstwo któremu uwierzyliście tak jak "komisji millera" i pancernej brzozie...
      gdzie wy się wtedy wszyscy podziejecie???

      • 5 17

     • Jesteście mistrzami w spiskowaniu,tylko z tych waszych POpapranych spisków gó.wno się sprawdza.

      • 0 7

    • kulson pisowski powtarza brednie zasłyszane w TVPiS

     • 17 2

  • buahahahaahahahaaaaa (3)

   tych ze swastyką na ramieniu? Toż oni rozkradli nasza gospodarkę a każdemu nierobowi dali po 5 stów na rękę za właściwy głos w urnie.

   buhahaahahahaaaa. Oczy przetrzyj i nie słuchaj instrukcji obsługi metody na wnuczka w radio ma ryja.

   • 25 19

   • (2)

    Ruskim trollom dziękujemy.

    • 9 12

    • (1)

     nie dziękuj sam sobie. Ale gdzie wam tam do logiki.

     • 7 2

     • kulson dziękowała maciarowi

      • 8 0

  • Już kiedyś byliśmy potęgą gospodarczą ... zaraz po ZSRR (1)

   • 9 0

   • To prawda, podobne brednie opowiadali za komuny w Dzienniku TV, szczególnie jak władza dostała nowy kredyt z Zachodu. Jak się kredyt skończył i zrobiły się puste półki to mówili, że to wina Zachodu. Chodziłem wtedy na kółko geograficzne i miałem dostęp do roczników statystycznych (w tamtym czasie zwykły chłopo-robotnik nie miał pojęcia, że takie publikacje istnieją) i z nich wynikało, że tak naprawdę PRL był potęgą światową ... ale tylko w zbiorze czarnej porzeczki. Ostatni raz światową potęgą to byliśmy w XVII.

    • 10 1

  • Port Centralny

   A co pIs ma do tego? Wake up!

   • 6 1

 • Bezsens (4)

  Ile lat bedziemy to budować z takim rozmachem to z 40 lat i za jakiegigantyczne pieniądze ?
  bogatych na to niestać a nas ?
  w chwili obecnej mamy to co mamy i tylko wykorzystajmy przez 24 godziny a nie 8 godzin i też wszystko się przeładuje. Dawniej statek stał burta w burtę a praca była przez całą dobę.

  • 37 72

  • W tej chwili najwieksze statki nie zmieszcza sie w kanale portowym, a chodzi o to, zeby jak najwieksze jednostki mogly trafiac do portu w Gdansku.

   • 21 5

  • Oderwij swoj zadek od komputera i jedź zobaczyć to Portu północnego. W DCT przy kei stoi zawsze jeden Oceanik oraz dwa/trzy feedry, na paliwowym też jest ruch jak w ulu.

   • 17 1

  • mike

   jasne. Niech niemcy budują a my będziemy robić za roboli

   • 15 5

  • Nowa pięciu latka. Komuna wróciła.

   Porywają się z motyką na słońce. Bez finansowania oderwani od rzeczywistości obiecują ciemnej masie Gruszki na Wierzbie. Za co będą budować te porty centralne? Podatki idą na konsumpcję, nie na inwestycje. O czym my tu mówimy?

   • 0 3

 • Dlaczego ten Pan na zdjęciu jest bez marynarki? (12)

  Koszule fajną sobie kupił na spinki ale w samej koszuli sie nie chodzi a tym bardziej nie pozuje do zdjęcia.

  • 29 45

  • to miał być wyraz menedżerskiego luzu

   co się czepiasz

   • 26 2

  • ty w swoich kalesonach z brązowym ślaczkiem w kroczu

   lepiej nie pokazuj się nawet mamie gdy wróci z pracy.

   • 16 8

  • Ten pan (3)

   nigdy w życiu nie był na Nab.Oliwskim mimo, że ma tam z 200m.

   • 13 6

   • Ten Pan częściej bywa na tym nabrzeżu,niż Ty do pracy trzeźwy przychodzisz....

    • 13 11

   • Pan tam był pare razy, nowym audi a8 przyjeżdża z kierowca :) (1)

    • 5 0

    • A nie widziałeś przypadkiem odrzutowca startującego z lotniskowca zacumowanego na Oliwskim...to był On.

     • 1 0

  • (2)

   Kogo obchodzi jak ktoś chodzi ubrany. Tym się przejmują tylko ludzie malutcy, którzy nie mają sobą nic innego do zaoferowania. Ten pan ma widocznie inne wartościowe cechy, dzięki którym zajął obecną pozycję.

   • 10 8

   • (1)

    Główna cecha . Dobra Zmiana

    • 6 0

    • dojna

     • 5 2

  • (2)

   ja prdyle...
   nie ma o co sie przy...ić, to do koszuli chociaż, czy braku marynarki

   od kiedy to polscy męzczyzni sa tak dobrze ubrani, ze tak mocno razi Cię powyzsze w oczy?

   wystarczy rozejrzeć się na ulicach jak faceci ( i kobiety) są poubierani- latem skarpety do sandałów itp, a Ty do braku marynarki się odnosisz...

   • 4 4

   • i dlatego ludzie na poziomie też tak mają się ubierać?

    • 0 1

   • A właśnie

    Kopsnij parę skarpet frotte bo nie będę mieć do klapkow

    • 0 0

 • (3)

  ,,obsługa miliona aut rocznie"-Przecież te tiry nas rozjadą...

  • 31 19

  • co tam ludzie, ważne że władze portu zaleją się mamoną

   • 6 3

  • (1)

   Przepraszam jakie tiry? Adampol to przedsiębiorstwo które zajmuje się przeładunkiem Samochodów nie towarów na samochodach. To głównie osobówki że wschodu czy innych kierunków które jakoś muszą dotrzeć do Europy z tamtejszych fabryk. Ciężarowe też przeładowuje ale znacznie mnie. Wygogluj sobie i wszystko będziesz wiedział, niech się forma rozwija, większa firma --> więcej miejsc pracy --> lepszy rynek pracy --> lepsze zarobki.
   Pozdrawiam

   • 9 5

   • A jak te samochody z placu przeladunkowego

    Maja trafic do dealerow? Na plecach bedziesz przenosil?

    • 1 2

 • Gdynia upada na naszych oczach....:( (8)

  • 47 14

  • Gdynia jest młodsza od Gdańska o prawie 1000 lat więc mamy sporo czasu ;)

   • 17 4

  • Nie kłam! (5)

   My w gdyni mamy w planach budowę dużo większego i bardziej nowoczesnego portu niż ten wasz śmieszny w Gdańsku. To gdynia jest liderem regionu a nie Gdańsk.

   • 11 22

   • Co Gdynia ma w planach (1)

    to się waszym filozofom nie śniło. Nikt wam tyle nie wybuduje, ile Wojciech Sz. jest wam w stanie zaplanować.

    • 14 5

    • Ach ten gdanski kompleks :/

     Kiedys smieszył, dzis budzi politowanie. To juz nawet nam Przeydenta zazdroscicie. No tak..... Jedyny z 3miasta nie kradł w sposób jawny.

     • 6 6

   • hehe dobre (1)

    Gdynia nie ma żadnych planów, tu się nic nie robi.
    Mieszkam tu i żal d... sciska ale te urzędasy nic tu nie robią.
    Będzie czerwona kartka!!!!!!

    • 12 5

    • Gdynia ma

     wizualizacje, prezentacje pewnie za 500 tys:D a realizacji brak:) Cofamy sie w zastraszajacym tempie

     • 11 2

   • Ale po kij ??? No i szkoda, że tylko w planach.

    • 2 1

  • A tam zaraz upada. Prezes BCT podpisał ostatnio wspólny z miastem komunikat o konieczności budowy "drogi czerwonej".

   Tak więc zanim Gdańsk się obejrzy, to w Gdyni będzie obrotnica, pogłębione kanały portowe, nowe nabrzeża, nowe suwnice a na to wszystko zbudują port zewnętrzny, sięgający az do Helu. Będą do nas zawijać trzy razy większe kontenerowce niż do DCT, pięć razy większe niż dotychczas wycieczkowce, będziemy obsługiwać 10 milionów samochodów rocznie, pracownicy będą zarabiać trzy średnie europejskie (i chodzić do roboty co trzeci dzień) a mieszkać będą w pięknych apartamentach z widokiem na mariny jachtowe. Będzie dobrobyt, ład, porządek i ogólna szczęśliwość -
   wszak pod jednym warunkiem - prezesem BCT i prezydentem miasta będą nadal ci sami panowie.

   • 19 2

 • co to za goguś?

  mądrze gada, wódki mu dać.

  • 26 7

 • Gdzie jest "ekspert" od gdyńskiego nierozbudowywania portu "m", (6)

  który tu miał na tym portalu tylu zwolenników. Uważał , że rozbudowanie Gdyni w morze, to niepotrzebne inwestycje, ale żeby wydzierżawiać i to jak najwięcej to super i to "inwestorom" za psie, grosze, którzy oprócz urządzeń przeładunkowych nic nie wnoszą a cały zysk przejmują i wypływa z naszego kraju.

  • 22 11

  • nie podniecaj się,

   to tylko PISowskia propagandowa papka. Taka sama bzdura jak centralny port lotniczy, czy centralny dworzec kolejowy...

   • 4 2

  • (4)

   Mało zrozumiałeś z tego, co pisałem, a teraz podniecasz się pisowską propagandą sukcesów, których jeszcze nie ma i za pisowskich rządów nie będzie.
   Od kiedy pisowcy przejęli władzę w portach, to przyjęli kierunek na tworzenie fantastycznych planów nie opartych na gospodarczych realiach, tylko na fantazjach, które łatwo się sprzedają łatwowiernej publice.
   Żeby się tu zbytnio nie rozwodzić, bo nieraz już o tym pisałem - port gdański, ze względu na swoją lepszą dostępność od strony morza i lądu, jak i zakres dotychczasowych inwestycji poza obszarem portu, ale mających znaczny wpływ na jego funkcjonowanie, ma większe szanse na przyciągnięcie znaczących inwestorów, jak to się stało np. z DCT. Dlatego te obecne gdańskie portowe fantazje i tak mają większe prawdopodobieństwo częściowego ich urzeczywistnienia od obecnych fantazji gdyńskich. A tak naprawdę, to nie porty są głównymi rozgrywającymi na rynku inwestycji portowych, tylko wielcy przewoźnicy, którzy z kolei są zależni od gospodarczej koniunktury światowej. Dlatego proponuję nie podniecać się fantazjami pisowskich dyletantów gospodarczych usadowionych na stołkach przez "dobrą zmianę", a przyglądać się sprawom w szerszym kontekście.

   • 6 1

   • to samo mówiono (2)

    gdy Australijczycy tułali sie szukając lokalizacji - fantazje, nie da się, nie ma potrzeby...
    Zrobiono i teraz "przykleiło się g*no do pancernika" i krzyczy "płyniemy!"

    Faktem jest, że nie potrafimy zaplanować nic w perspektywie dłuższej niż 3 miesiące. Gdańsk nie był łatwiej dostępny, to stworzono w trakcie budowy DCT. I teraz można się wybrzuszać nad niedorozwojem Gdyni.

    • 0 3

    • Jacy Australijczycy (1)

     Inwestorami budowy DCT bylo 4 milych panow z UK. Zainwestowali wlasne pieniadze, dopiero gdy one sie skonczyly, zostali zmuszeni do zaciagniecia kredytu u Australijczykow, ktorzy w krotkim czasie przejeli ich biznes w nieladny sposob. A plany I analizy zakladajace mozliwosc wybudowania terminalu kontenetowego Port Gdansk posiadal od Lat 79-tych.

     • 0 0

     • Cholerny ipad

      Od Lat 70 tych I nie sterylizacja a " u steru"

      • 0 0

   • Az mi mowe odjelo

    Gdy przeczytalam, ze to " Polska" zbudowala DCT...I teraz sie chwala..kto nie wierzyl, kto rzucal zagranicznym inwestorom klody pod nogi, no ZMPG wlasnie...nie mam pojecia Kim jest ten pampers, ale bredzi...nie znajdzie kolejnych takich zapalencow jak Ci od DCT, szczegolnie, ze u sterylizacja mamy teraz jeszcze gorszych dyletantow z pisiu

    • 0 0

 • Szum medialny

  Szarpią nas medialnie coraz to nowymi planami strategicznymi.
  Miesiąc temu via karpatia z portem wiodącym w Rosji albo w Kłajpedzie.
  Teraz to Gdańsk ma pociągnąć gospodarkę morską wcześniej Szczecin.
  Jak dla mnie to nie ma gospodarki długo terminowej.
  Najważniejsze są osiągnięcia medialne.

  • 27 19

 • (1)

  Centralne to juz wszystko bylo i wiadomo jak dzialalo i jak to sie skonczylo. No ale PiS ciagle w komunie.

  • 30 17

  • Przestańcie wszystko mieszać z polityką.

   Centralny, bo będzie leżał między Północnym a Wewnętrznym. Jego koncepcja pojawiła się już w czasach PO.

   • 6 2

 • w Gdansku to fanaberia

  skoro sa tereny w porcie to inaczej tego na chwile obecna nazwac nie mozna.

  • 16 10

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Andrzej Biernacki

Prezes zarządu Ekolan SA. W 1997 roku Andrzej Biernacki i firma EKOL powołali do życia EKOLAN....

Najczęściej czytane