Grupa Progres stawia na pracowników z Ukrainy

Najnowszy artukuł na ten temat

Nikt nie odpowiada za nieszczepionych pracowników z zagranicy

Biuro na Ukrainie jest pierwszym zagranicznym oddziałem Grupy Progres, a zlokalizowane jest w jednym z centrów biznesowych w centralnej części Kijowa.
Biuro na Ukrainie jest pierwszym zagranicznym oddziałem Grupy Progres, a zlokalizowane jest w jednym z centrów biznesowych w centralnej części Kijowa. mat.prasowe

Grupa Progres, z branży usług HR, otworzyła swój oddział na Ukrainie. Nowe biuro ma być odpowiedzią na problemy polskich przedsiębiorstw związane z rekrutacją na rodzimym rynku i ułatwić transferowanie pracowników ze Wschodu.


Czy polskie firmy powinny zwiększyć zatrudnienie obcokrajowców?

tak, pracodawcy powinni w pełni korzystać z takich możliwości 19%
tak, jednak pierwszeństwo zawsze muszą mieć pracownicy lokalni 30%
nie, takie rozwiązanie psuje nasz rynek pracy 51%
zakończona Łącznie głosów: 413

W 2015 roku powiatowe urzędy pracy w Polsce odnotowały blisko 800 tys. oświadczeń pracodawców o zamiarze zatrudnienia pracowników ze Wschodu, z czego 98 proc. dotyczyło Ukraińców. Polskim przedsiębiorcom coraz trudniej znaleźć rodaków chętnych do pracy. Pracownicy ze Wschodu, przede wszystkim Ukraińcy, skutecznie wypełniają tę lukę. Eksperci wskazują, że zjawisko to będzie się nasilać.

- Popyt na pracę w Polsce jest coraz większy, rośnie też skala zatrudniania cudzoziemców. Otwierając oddział w Kijowie, chcemy być jeszcze bliżej ukraińskiego pracownika, który staje się kluczowy z punktu widzenia wielu polskich firm. Z jednej strony umożliwi to łatwiejsze dotarcie do osób ze Wschodu, dla których praca w Polsce jest atrakcyjna, z drugiej przyspieszy ich transfer do firm w naszym kraju, które takie zapotrzebowanie zgłaszają. Zakładamy, że w perspektywie najbliższych miesięcy będziemy w stanie transferować nawet 300 osób miesięczne z tamtego rynku - mówi Marcin Kołodziejczyk, dyrektor ds. rozwoju projektów międzynarodowych w Grupie Progres.
Czytaj też: W Polsce zaczyna brakować pracowników. Firmy muszą sięgać za granicę

Biuro na Ukrainie jest pierwszym zagranicznym oddziałem Grupy Progres. Odpowiadać będzie przede wszystkim na potrzeby firm w Polsce związane z pracą tymczasową, jednak planowane jest rozszerzenie jego funkcji o rekrutacje na stanowiska specjalistyczne. Grupa Progres nie wyklucza otwarcia kolejnych oddziałów na Ukrainie.

Na rosnące zjawisko posiłkowania się pracownikami ze Wschodu reagują nie tylko firmy, ale także instytucje. Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku uruchomił z początkiem lipca referat ds. zatrudnienia cudzoziemców.

- Aktualnie, wobec trudności w znalezieniu odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów "miejscowych", cudzoziemcy, a w szczególności obywatele Ukrainy podtrzymują ciągłość produkcji i zabezpieczają stabilność zatrudnienia w  gdańskich firmach. W związku z tym, powołany referat z jednej strony pomaga pracodawcom, z drugiej wspiera obcokrajowców przybywających do Gdańska w poszukiwaniu pracy. Referat pomimo, że istnieje dopiero od niespełna trzech miesięcy cieszy się dużym zainteresowaniem cudzoziemców chcących odnaleźć się na pomorskim rynku pracy - mówi Roland Budnik, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Opinie (104) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Sławomir Kądziela

Od 2008 roku związany z rozwojem usług inżynierskich, serwisowych i informatycznych SESCOM SA...