Handel w czerwonej strefie. Nowe limity

Czy w czerwonej strefie znów będą kolejki pod sklepami? Przekonamy się w najbliższych dniach.
Czy w czerwonej strefie znów będą kolejki pod sklepami? Przekonamy się w najbliższych dniach. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Wczoraj wieczorem pięć osób na kasę, dziś już w przypadku sklepów większych jedna osoba na 15 m kw. Czy to przeoczenie, czy naciski handlowców? Jak od jutra będą wyglądały zakupy w czerwonej strefie?Czy obawiasz się ograniczeń w handlu?

tak, to bardzo komplikuje codzienne życie 55%
nie, dam sobie radę, tak jak poprzednio 37%
trudno powiedzieć, życie pokaże 8%
zakończona Łącznie głosów: 1710
Nie minęła doba, a rząd już łagodzi, a być może urealnia zapowiedziane wczoraj wieczorem ograniczenia w sklepach.

- Limity dotyczące osób w sklepach w strefach czerwonych zostaną uzależnione, podobnie jak wiosną, od powierzchni. Dla sklepów o powierzchni do 100 m kw. - pięć osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m kw. - jedna osoba na 15 m kw. - napisał na Twitterze Piotr Mueller, rzecznik rządu.

Handel w TrójmieścieCzy to już obowiązujący przepis, czy tylko wpis w mediach społecznościowych? Przepis dotyczący limitu pięć osób na kasę, ogłoszony z kolei na konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, był trudny do zaakceptowania przez handel i mocno ograniczał zakupy klientom. Pięć osób na kasę w osiedlowym sklepiku to przecież nie to samo co pięć osób w markecie meblowym czy dużym sieciowym sklepie odzieżowym w galerii handlowej. Wpis rzecznika nie precyzuje jednak, czy chodzi o kasy w sklepie, czy czynne kasy.

Jak będzie, zobaczymy w praktyce. Sklepy spożywcze i drogerie już ćwiczyły różne rozwiązania z limitami osób na kasę czy na metry kwadratowe. Dla reszty handlu to nowość, więc pewnie trwa przeliczanie, ilu w danej placówce klientów będzie można wpuścić. Niektóre sieciowe sklepy spożywcze już ogłosiły, że wydłużą czas pracy swoich placówek. Czy za ich przykładem pójdzie cała branża handlowa?

Przypominamy, że od wczoraj obowiązują już godziny dla seniorów. W godzinach od 10 do 12 w spożywczych, drogeriach, aptekach i na poczcie zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Co ważne, godziny dla seniorów obowiązują tylko od poniedziałku do piątku.

CBRE: 51 proc. Polaków chce powrotu niedziel handlowychOd kilku tygodni branża handlowa znów naciska na zawieszenie na czas pandemii ograniczeń w handlu w niedziele. I być może jej apele teraz zostaną wysłuchane. Jak poinformował szef KPRM Michał Dworczyk, rząd analizuje przywrócenie handlu w niedzielę. Miałoby to rozładować ruch w sklepach. Nie podano jednak żadnego terminu. Nie nie wiadomo też, czy zniesienie ograniczeń dotyczyłoby tylko czerwonej strefy, czy całego kraju.

Opinie (98) ponad 10 zablokowanych

 • W Berlinie bez przerwy (1)

  Od początku epidemii są limity w sklepach,kolejki... A u nas tylko gderaja wszyscy w kółko

  • 2 6

  • Bo my jesteśmy narodem gderaczy, smęcimy na każdy temat.

   • 2 0

 • Byłam dziś w Leroy Merlin i Auchan. Full ludzi, nikt nie liczy wchodzących. Całe szczęście. Bałam się ponownych kolejek i stania na zimnie.

  • 4 0

 • Musza

  Wrócić niedzielę handlowe

  • 4 1

 • Zakupu

  Wczoraj byłam w Lidlu, biedronce i Kaufland i wszystko było po staremu nikt nikogo nie liczył.

  • 1 0

 • Macie swoje maski to nie wystarczy? Po co te limity...?

  • 4 0

 • A do metrażu liczą wszystko ... zaplecza, magazyny, kantorki, kible

  wszystko żeby i tak jak najwięcej ludzi wepchnąć do sklepu bo to przecież pieniądz

  • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Artur Jadeszko

Od 2006 roku prezes zarządu ATC Cargo SA, spółki notowanej na NewConnect, alternatywnym systemie...