stat

IQ PL-kompleksowe usługi dla biznesu w nowoczesnym centrum danych

Choć wyrośli z branży webhostingu to obecnie działają jako nowoczesne i profesjonalne data center świadczące także usługi związane z kolokacją, czy bezpieczeństwem danych. Z usług IQ PL korzystają obecnie prawie wszystkie znaczące firmy z Pomorza. O tym jak ważne jest bezpieczeństwo danych i jak zaostrzane są przepisy z tym związane oraz jak zmienia się stosunek przedsiębiorców co do outsourcingu infrastruktury IT rozmawiamy z Krzysztofem Lendzionem, prezesem spółki IQ PL.Zaczynaliście kilkanaście lat temu z usługą webhostingu. Od tego czasu wiele się zmieniło, a zakres oferowany przez was usług jest o wiele większy i bardziej skomplikowany. Jakich usług obecnie oczekuje rynek i jak wygląda wasza działalność?
Oferujemy usługę pod klucz. Dzięki temu klient skupia się na prowadzeniu biznesu, a nie na utrzymywaniu serwera czy zatrudnianiu administratorów. Chcemy w ten sposób zdjąć problem związany z infrastrukturą i zapleczem IT z barków każdego przedsiębiorcy.

Krzysztof Lendzion: - Każdy z naszych klientów ma swoje potrzeby, które zmieniają się w zależności od branży w jakiej funkcjonują, czy ich wielkości. Jednak trend dotyczący outsourcingu, a nie zakupu infrastruktury IT jest coraz silniejszy. W związku z tym nasza firma wychodzi naprzeciw tym potrzebom i dostarcza spersonalizowane rozwiązania. Jeśli klient potrzebuje webhostingu to taką usługę dostanie, jeśli niezbędny jest mu serwer dedykowany lub ma wyższe wymagania i niezbędna jest mu dedykowana infrastruktura pod środowisko zapasowe to także taką usługę mu zapewnimy. Firmy nie muszą mieć własnych serwerowni czy dużego działu IT, można takie usługi "wynieść na zewnątrz" lub je dzierżawić, czy kolokować. 

Nasze usługi różnią się oczywiście nie tylko stopniem skomplikowania, ale również i ceną. Generalnie to sam biznes decyduje co mu jest potrzebne.  U nas może daną infrastrukturę wynająć tak jak wynajmuje się samochód. Jeśli realizujemy projekt w firmie to nie musimy pod niego kupować sprzętu i oprogramowania, tylko na jakiś czas to wszystko wydzierżawić. Jeśli coś nie pójdzie nie tak, projekt nie wypali, to w każdym momencie klient może wszystko zwrócić.

Drugim elementem są oferowane przez nas usługi zarządzane.  Systemów IT jest bardzo dużo - od sieci, poprzez systemy operacyjne, czy wirtualizację baz danych. Nie ma ludzi, którzy są specjalistami ze wszystkich tych dziedzin, a firmy nie mogą sobie często pozwolić na zatrudnienie pracowników do poszczególnych systemów. W IQ PL mając na miejscu własne zaplecze sprzętowe infrastrukturalne i ludzkie zajmujemy się zarządzeniem wszystkimi systemami w imieniu klientów. Oferujemy usługę pod klucz. Dzięki temu klient skupia się na prowadzeniu biznesu, a nie na utrzymywaniu serwera czy zatrudnianiu administratorów. Chcemy w ten sposób zdjąć problem związany z infrastrukturą i zapleczem IT z barków każdego przedsiębiorcy.
 
Czy rynek jest przygotowany na takie rozwiązania i czy firmy chcą "pozbywać" się części swoich działów IT na rzecz usług świadczonych przez firmy zewnętrzne?

- Za granicą dzierżawa infrastruktury IT jest czymś normalnym. Tam firmy prawie wszystko umieszczaj w chmurze. U nas często na przeszkodzie stoi kwestia mentalna i strach. W Polsce powoli zmienia się jednak podejście do korzystania z takich usług jak nasze. Nie jest to może jeszcze tak popularne jak za granicą. Niedawno tak duża i bogata firma jak PZU zrezygnowała z utrzymywania własnego data center. Zdecydowali się na całkowicie komercyjne rozwiązania w tym zakresie.

Widzimy coraz większe zainteresowanie i świadomość korzyści jakie niesie korzystanie z takich usług. Firmy liczą po prostu koszty jakie ponoszą. Nie chodzi tu tylko o sam sprzęt, ale także koszty zatrudnienia pracowników  energii elektrycznej, czy szkolenia pracowników. Zazwyczaj potrzeba kilku pracowników do działu IT a stawki specjalistów są coraz wyższe. Dodatkowo odpowiedzialność pracownika w firmie jest o wiele niższa niż odpowiedzialność usługodawcy - odszkodowania. Sam klient najczęściej "widzi" tylko 15 proc. całych kosztów IT. Dzisiaj utrzymywanie przez lata własnych serwerów nie jest już tak opłacalne, kiedy co chwilę wydawane są coraz nowsze wersje oprogramowania a technologia cały czas idzie do przodu. IT w każdej firmie to jest worek bez dna.
 
mat.prasowe

Zajmujecie się też szeroko pojętym bezpieczeństwem danych.

- Chodzi przede wszystkim o dwie rzeczy: disaster recovery i backup. Przy  disaster recovery zajmujemy się krytyczną dla firmy infrastrukturą, której zniszczenie czy nawet kilkugodzinny przestój generuje duże straty finansowe. W przypadkach kiedy niesprawność infrastruktury IT to koszty rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na godzinę, uruchomienie usługi disaster recovery za tysiąc złotych miesięcznie nie jest specjalną ekstrawagancją.

Z drugiej strony mamy backup, który w tradycyjnej formie znajdował się w innym pomieszczeniu firmy lub wynoszony był z firmy, a w ekstremalnych przypadkach dyski z danymi składowano w bankach.  W chwili obecnej mamy platformy umożliwiające bezpieczne przesyłanie danych i przechowywanie ich w naszym Centrum Danych. Mamy oczywiście gotowe rozwiązania, które wynikają z naszych dobrych praktyk i wieloletniego doświadczenia jednak do większości wdrożeń podchodzimy projektowo. W zależności od potrzeb klienta dopasowujemy dane rozwiązania.
 
W 2015 roku otworzyliście nowoczesne Centrum Danych. Czy rozwój działalności spowodował kolejne inwestycje?
Rozporządzenie RODO wejdzie w życie w maju 2018 roku, ale już teraz należy się do niego przygotowywać, żeby spełnić wszystkie wymogi nałożone przez prawo. Na pewno będzie więcej procedur bezpieczeństwa. W naszej firmie większość z nich jest już na szczęście wdrożona.

- Tak, wtedy otworzyliśmy naszą nową siedzibę. Początkowo powierzchnia jaką zajmowało nasze Centrum Danych wynosiło 800 m kw., a powierzchnia kolokacyjna to 400 m kw. Od tego czasu dwukrotnie zwiększyliśmy powierzchnię na kolokację. Ciągle też inwestujemy w infrastrukturę -  nowe macierze NetApp, serwery DELL z dyskami SSD oraz dyskami PCIe SSD Enterprise/ NVMe, czy Nowy system klimatyzacji precyzyjnej z freecolingiem

Warto przypomnieć, że nasz budynek spełnia wymagania klasy Tier III wg Uptime Institute. Klasyfikacja Tier służy do określenia poziomu dostępności i niezawodności infrastruktury - zasilania, chłodzenia, architektury budynku. W województwie pomorskim jesteśmy obecnie jedyną serwerownią, która spełnia tak wysokie standardy i świadczy jednocześnie usługi na warunkach komercyjnych. Za bezpieczeństwo odpowiadają dwa niezależne systemy detekcji dymu i ognia, detekcji dymu na poziomie molekularnym - VESDA, automatyczny system gaszenia gazem - Novec 1230, biometryczny system kontroli dostępu, system sygnalizacji alarmowej włamania i napadu, monitoring CCTV i oczywiście ochrona fizyczna.

Nasza serwerownia zasilana jest z dwóch stacji transformatorowych. Posiadamy dwa w pełni chronione tory zasilania, zasilane z dwóch różnych rozdzielni głównych, dwa niezależne agregaty prądotwórcze, UPSy w układzie 2N a łącze do sieci zapewniają nam dwa niezależne trakty światłowodowe.
 
W 2018 roku zmianie i zaostrzeniu ulegają przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Jak je Pan ocenia?

- Do tej pory w Polsce Ustawa o ochronie danych osobowy regulowała sposób w jaki dane mają być przechowywane. W maju 2018 roku w życie wchodzi europejskie Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych.  Jest to dyrektywa, której regulacje idą daleko dalej niż nasza ustawa.

RODO rozszerza obowiązki ochrony danych (m.in. "prawo do zapomnienia", przeprowadzenie oceny skutków dla ochrony danych), nakłada obowiązkowe zgłaszanie naruszeń (m.in. zgłoszenia należy dokonywać do 72 godzin od wystąpienia naruszenia). Wzrosną też kary za nieprzestrzeganie przepisów - 20 mln euro lub 4 proc. rocznego globalnego dochodu firmy (w zależności od tego, która kwota jest wyższa).  Kara ta może być nałożona nie tylko na właściciela danych, ale także na firmę, która te dane przetwarza w swojej infrastrukturze, czyli na firmy takie jak nasza.
Początkowo powierzchnia jaką zajmowało nasze Centrum Danych wynosiło 800 m kw., a powierzchnia kolokacyjna to 400 m kw. Od tego czasu dwukrotnie zwiększyliśmy powierzchnię na kolokację. Ciągle też inwestujemy w w infrastrukturę.

Rozporządzenie wejdzie w życie w maju 2018 roku, ale już teraz należy się do niego przygotowywać, żeby spełnić wszystkie wymogi nałożone przez prawo.  Na pewno będzie więcej procedur bezpieczeństwa. W naszej firmie większość z nich jest już na szczęście wdrożona. Mamy już  certyfikat PCI DSS do utrzymywania środowisk gdzie są przetwarzane dane kart płatniczych. W tej chwili przygotowujemy się do wdrożenia ISO27001 wymogi tej normy są zbieżne z wymaganiami nowej dyrektywy unijnej.
 
Zawsze podkreślacie wasze przywiązanie do Trójmiasta i Pomorza. Chcecie być rozpoznawani jako firma "stąd". Jakie działania podejmujecie aby pomóc lokalnemu środowisku?

- Uczestniczymy w programie o nazwie "Inkubator Technologiczny IQ". Nie jesteśmy typowym inkubatorem oferującym młodym firmom biuro jesteśmy jednak w stanie zaoferować im pomoc jeśli chodzi o sprzęt oraz know-how naszych pracowników.

W ramach Inkubatora możemy udzielić wsparcia nowo powstałym firmom w zakresie udostępniania  sprzętu serwerowego oraz udostępniania miejsca na kolokację serwerów w Centrum Danych IQ PL oraz łącza internetowego. Pierwszeństwo mają przedsięwzięcia wykorzystujące w swojej działalności nowe technologie oraz podmioty wdrażające innowacyjne rozwiązania, w tym przede wszystkim podmioty z branży e-commerce i e-marketing, usługodawcy usług świadczonych drogą  elektroniczną oraz podmioty zajmujące się tworzeniem i rozwojem oprogramowania  komputerowego. 
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (33)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane