Idego: Tu się chce pracować

"Jesteśmy wobec siebie po prostu ludźmi, dbamy o komunikację i nie zamiatamy spraw pod dywan" - to jedna z niepisanych zasad firmy Idego, software house'u, który od 10 lat tworzy aplikacje webowe i mobilne dla klientów z całego świata. Gdyńskie przedsiębiorstwo, działające na rynku europejskim i amerykańskim, zdobyło w tym roku wyjątkowe wyróżnienie - certyfikat Great Place to Work. Jaki jest przepis na sukces firmy w tym trudnym roku naznaczonym pandemią?Idego to zespół ponad 60 osób, w zdecydowanej większości złożony ze specjalistów ściśle związanych z branżą IT. Siedziba firmy znajduje się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Od 2010 roku firma dostarcza aplikacje internetowe na potrzeby klientów korporacyjnych i startupowych. Specjalizuje się w branży fintech, motoryzacyjnej i energetycznej.

W bieżącym roku - roku wyjątkowo trudnym, płynącym pod znakiem pandemii koronawirusa, która dotknęła niemal wszystkich - przedsiębiorcy stanęli przed wyzwaniem, którego nie dało się przewidzieć. Utrzymanie płynności finansowej firmy przy jednoczesnym zachowaniu zaufania zatrudnionych pracowników okazało się sztuką, która nie wszystkim się udała. Tym bardziej cieszy prestiżowe wyróżnienie Great Place to Work, przyznane dla Idego w sierpniu 2020 roku.

Wspaniałe miejsce do pracy - to Idego!Great Place to Work to certyfikat przyznawany od 1992 roku najlepszym pracodawcom na świecie. Laureaci są wyłaniani na podstawie dokładnego, ilościowego badania kultury organizacyjnej, w ramach którego weryfikowane są takie wskaźniki, jak wiarygodność, duma z realizowanych projektów, uczciwość i koleżeństwo. W badaniu anonimowo biorą udział wszyscy pracownicy firmy.

- Jest to dla nas wyjątkowe wyróżnienie - mówi Maja Augustynek, People and Culture Manager w Idego. - Jesteśmy jedynym software house'em, a obecnie w ogóle jedyną firmą z Pomorza, która może pochwalić się otrzymaniem tego certyfikatu. To udowadnia, że nie trzeba być korporacją z ogromnym budżetem, by zbudować rewelacyjną kulturę pracy.

Praca zdalna to nie kłopot, lecz standardIdego od początku działania, tj. od 2010 roku, funkcjonuje jako organizacja hybrydowa. Połowa zespołu pracuje stacjonarnie, druga połowa - zdalnie z różnych miast Polski. Gdy wdrożone zostały największe obostrzenia związane z pandemią, dla pomorskiego software house'u nie była to zmiana ani trudna w realizacji, ani bolesna.

Kryzys, który osłabił, a nawet całkiem zlikwidował wiele firm, w Idego przeszedł bez większego echa. Nie zwolniono ani jednego pracownika, a co więcej, zatrudniono kilkoro nowych. Utrzymano także wszelkie benefity, z wyjątkiem programu Multisport, który wstrzymano na czas zamknięcia obiektów sportowych i uruchomiono z powrotem w czerwcu.

- Kultura pracy to u nas nie tylko hasło, to realne działania - zapewnia Piotr Groza, jeden z założycieli Idego Group. - To coś, co tworzy się codziennie, przy udziale każdego z członków zespołu. Wiemy, że część firm stawia na rozwiązania proceduralno-systemowe, takie jak choćby złożony system nagród, ale naszym zdaniem recepta na dobrą kulturę pracy jest prostsza. Naszym celem biznesowym jest wytwarzanie najlepszych aplikacji webowych, a to jest możliwe wtedy, gdy zachowujemy się wobec siebie swobodnie, życzliwie i otwarcie.

Działaj tak, jak chceszIdego stawia na płaską strukturę organizacyjną oraz pracę w zespołach projektowych, działających w bezpośrednim kontakcie z klientem. Wspiera mocne strony i talenty pracowników i docenia ich osiągnięcia - nie tylko zawodowe, lecz także osobiste. Pozwala na samodzielność, również w obszarze organizacji pracy. Możliwość wyboru pomiędzy pracą w biurze a pracą zdalną, jak również określenie godzin dostępności to w Idego standard. Każdy może liczyć na pakiet prywatnej opieki medycznej, cotygodniowe lekcje języka angielskiego, nielimitowane przekąski, owoce i napoje.

Podstawą skuteczności, zwłaszcza w tak dynamicznej branży, jaką jest IT, jest nieustanny rozwój. Każdy z pracowników Idego jest wyjątkowym specjalistą i unikalnym człowiekiem, stąd pomysł na inicjatywę tzw. lightning talków. To formuła krótkich prezentacji, podczas których członek zespołu ma okazję podzielić się tym, co najbardziej fascynuje go w technologii lub - podczas edycji o luźniejszej strukturze - swoimi prywatnymi pasjami. Tematy cieszące się największą popularnością są później rozwijane w formie rozbudowanych warsztatów dla chętnych.

Choć praca w gdyńskim software house'ie niewątpliwie jest angażująca, pracodawca dba o to, aby nie wypełniła pracownikom całego życia. Jeśli sfera zawodowa przenika się z osobistą, to tylko wtedy, gdy na wydarzeniach firmowych pojawia się cała rodzina. Do Gdyni zjeżdżają się wtedy pracownicy z całego kraju, zabierając ze sobą osoby towarzyszące, a nierzadko także zwierzaki domowe.

Idego wciąż rekrutujeZe względu na COVID-19 zewsząd można było usłyszeć głosy, że rynek pracownika się skończył. Czy rzeczywiście tak jest? Idego udowadnia, że nie. Tu decyzje projektowe nigdy nie są podejmowane poza członkami zespołu; pracownik ma ogromny wpływ na to, co się dzieje. Jest tu miejsce zarówno dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów, jak i dla juniorów, którzy pragną nauczyć się zawodu w praktyce.

- Rozwiązania technologiczne oczekiwane przez klientów są coraz bardziej złożone i odpowiedni poziom jakości mogą zapewnić tylko wysoko wykwalifikowani specjaliści - mówi Maja Augustynek. - W Idego organizujemy staże, by wspierać młodszych programistów rozpoczynających swoją karierę, jednak trzymamy się zasady, by na stażu równocześnie były nie więcej niż trzy osoby. Dzięki temu mamy możliwość zapewnienia im optymalnego, czyli profesjonalnego, a zarazem przyjacielskiego wsparcia.
Idego wciąż rośnie w siłę i poszukuje nowych osób do zespołu. Obecnie otwarta jest rekrutacja na stanowiska dla osób z doświadczeniem w Pythonie (Django) oraz w technologiach frontendowych (React + Angular), zarówno w zakresie full stack, jak i front oraz backendu. Szczególnie poszukiwani są programiści związani z technologią blockchain, sztuczną inteligencją oraz uczeniem maszynowym. Aktualne informacje na temat rekrutacji dostępne są na stronie Idego w zakładce Careers.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Ludzie biznesu

Hanna Kąkol

Od 1999 r. dyrektor zarządzający firmy Perfect Consulting, która powstała z jej inicjatywy....