• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Idziesz do lasu? Możesz spotkać więźnia

Michał Sielski
24 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Więźniowie będą m.in. sprzątać śmieci w lesie. Więźniowie będą m.in. sprzątać śmieci w lesie.

Będą kosić rowy, sprzątać śmieci i budować budki lęgowe dla ptaków oraz karmidła. Lasy Państwowe podpisały umowę ze Służbą Więzienną, na mocy której więźniowie będą mogli pracować w lasach. Takie zajęcie będzie jednak przywilejem i nagrodą dla tych, którzy zostaną pozytywnie ocenieni przez więziennych wychowawców.



Ile powinni zarabiać więźniowie?

Do lasów trafią więc najmniej niebezpieczni więźniowie, a także ci, o których ucieczkę czy kontakt z napotkanymi tam ludźmi nie ma się co obawiać.

- W lasach będą pracować drobniejsi przestępcy albo ci na ukończeniu resocjalizacji - podkreśla dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński. - Na pewno nie będzie się takiej osobie opłacało uciec z pracy, bo za chwilę będzie np. warunkowe przedterminowe zwolnienie i nie po to pracował trzy czy cztery lata nad sobą, żeby w sposób niezrozumiały to legło w gruzach - dodaje.
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Bartłomiej Obajtek i Okręgowy Inspektor Służby Więziennej w Gdańsku płk Andrzej Tesarewicz podpisali już umowę o współpracy. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Bartłomiej Obajtek i Okręgowy Inspektor Służby Więziennej w Gdańsku płk Andrzej Tesarewicz podpisali już umowę o współpracy.

Więźniowie chcą pracować



Chętnych nie zabraknie, bo - wbrew powszechnemu mniemaniu - więźniowie zazwyczaj garną się do pracy. Czy to z nudów, czy z poczucia, że po wyjściu z kryminału muszą mieć jakieś oszczędności na nowy początek, czy po prostu z przymusu - by np. spłacić długi.

Nie każdy jednak może.

Na ten przywilej nie mają co liczyć np. tymczasowo aresztowani, wobec których zastosowano ten środek zapobiegawczy w celu uniknięcia wpływania na świadków czy zacierania śladów w toczącym się przeciwko nim postępowaniu karnym. Są też osoby, które po prostu nie mogą opuszczać więzienia ze względu na swoje skłonności. Dlatego zawsze decyzja podejmowana jest indywidualnie.

Zobacz także: Więźniowie z Gdańska pracują społecznie

Statystyki nie są imponujące, bo na dziś w całej Polsce w aresztach i zakładach karnych przebywa w sumie 72 tys. osób, a pracuje nieco ponad 34 tys. z nich. Ze statystyką jest jednak tak, że warto przyjrzeć się szczegółom. Po zagłębieniu się w dokładne dane okazuje się, że pracuje 82,5 proc. wszystkich uwięzionych uprawnionych do pracy. A to już całkiem imponujący odsetek. I większy nawet od czasów sprzed początku pandemii koronawirusa.

- Zawsze praca jest nagrodą, czyli to też jest element motywacyjny dla więźniów, ale też zysk dla społeczeństwa, bo uczy się osadzonych dyscypliny, uczy zwykłego, codziennego życia i oczywiście lepiej, żeby ktoś poszedł do pracy, a nie cały dzień siedział i oglądał telewizję - mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Co będą robić więźniowie w lasach?



Więźniowie zaczną od najprostszych prac, do których wykonania nie trzeba szczególnych umiejętności.

Czytaj również: Więźniowie z Kurkowej i Przeróbki posprzątali śmieci

Będą oczyszczać pasy przeciwpożarowe, pomagać przy grodzeniu upraw leśnych, sprzątaniu śmieci lub budowaniu skrzynek lęgowych dla ptaków.

- To będą sprawy związane z hodowlą lasu, szkółkarstwo, odnowienia, zalesienia, prace na szkółkach, a z czasem również wejdą w pielęgnację upraw. Być może będziemy organizować też szkolenia dla pilarzy i będą wykonywali prace związane z cięciem, pozyskaniem drewna - opowiada Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (133)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sebastian Ptak

Prawnik, ekspert rynku bankowego, współtwórca nowoczesnego sektora płatniczego w Polsce, Prezes...

Najczęściej czytane