• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ile fiskus wyciąga nam z kieszeni?

erka
14 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Na podatki i składki na ubezpieczenia społeczne oddajemy 26 proc. z naszych pensji. Na podatki i składki na ubezpieczenia społeczne oddajemy 26 proc. z naszych pensji.

Przeciętnemu mieszkańcowi Unii Europejskiej zostaje w kieszeni ok. 70 proc. jego pensji brutto. Pozostałą część wynagrodzenia brutto pochłania podatek dochodowy od osób fizycznych (ok. 20 proc.) oraz pracownicza część składki na ubezpieczenia społeczne (ok. 10 proc.). Przeciętnie pracownik w Polsce otrzymuje "na rękę" 74 proc. wynagrodzenia brutto.


Na czym polega słabość polskiego systemu podatkowego?


Jak wynika z raportu PricewaterhouseCoopers pt. "Opodatkowanie osób fizycznych w Unii Europejskiej", obciążenia podatkowe (podatek PIT i składki na ubezpieczenia społeczne) w UE pochłaniają prawie jedną trzecią wynagrodzenia brutto.

Co ciekawe, wysokość wynagrodzenia netto w poszczególnych krajach istotnie się różni: Hiszpanie zachowują aż 83 proc. swojej pensji brutto, niewiele mniej Estończycy (82 proc.), podczas gdy na Węgrzech i w Belgii pracownikom zostaje w kieszeni niewiele ponad połowa ich wynagrodzenia brutto - odpowiednio 56 proc. i 55 proc. Polska z wynikiem 74 proc. uplasowała się powyżej średniej dla całej Unii, która wyniosła 70 proc.

- Większość pracowników udaje się do pracy mając na uwadze właśnie to, ile pieniędzy ostatecznie weźmie ze sobą do domu, a ile będzie musiała oddać na rzecz państwa - komentuje Joanna Narkiewicz-Tarłowska, starszy menedżer w dziale prawno-podatkowym w PwC. - Opodatkowanie osób fizycznych jest ze swojej natury tematem społecznie i politycznie wrażliwym, jednak w najbliższych latach rządy krajów członkowskich UE staną zapewne przed koniecznością reform i w tym zakresie.

Powyżej średniej wartości wynagrodzenia netto dla całej UE (tj. ponad 70 proc.) znalazły się wszystkie kraje, w których obowiązuje podatek liniowy (Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia i Słowacja). Stawka liniowa PIT przyczynia się do zwiększonego wynagrodzenia netto w stosunku do brutto: w krajach o progresywnej skali podatkowej średnia pensja netto wynosi ok. 68 proc., podczas gdy w krajach z podatkiem liniowym jest ona przeciętnie o 10 punktów procentowych wyższa.
erka

Opinie (15)

  • Ankieta na miarę trójmiasto.pl

    Ankieta powinna mieć wykluczające się opcje i pokrywać całkowicie temat zawarty w pytaniu.

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Dorota Sobieniecka- Kańska

Dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu. Wydawca, dziennikarka, wykładowca, doradca public relations....

Najczęściej czytane